Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kokorakhs

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Kokorakhs »

Θα χορηγηθεί στο τέλος. Κάτι άκουσα για 4 μέρες.
Τζονακος

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Τζονακος »

Ξέρεις κανεις αν θα δωθεί τελικά άδεια Πάσχα;
Δαμ

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Δαμ »

Καλησπέρα, έγινε ένα μπέρδεμα και καταλαθος πήρα μια γεμιστηρα μαζί μου σε μια αναρρωτική που είχα πάρει. Μου είπαν κάποια στιγμή στο μέλλον θα περάσω στρατοδικειο, το θέμα μου είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσουν αδεια πασχα επειδή εκκρεμεί στρατοδικειο;
Παναγιώτης

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ο αδερφός μου είναι επαγγελματίας αγρότης. Θα μπορέσω να πάρω την αγροτική άδεια
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Μόνο αν καλύπτεις τους παρακάτω όρους, δεν σημαίνει βέβαια ότι θα τη λάβεις.

Στους οπλίτες, δόκιμους έφεδρους αξιωματικούς (ΔΕΑ), επίκουρους αξιωματικούς και έφεδρους αξιωματικούς που υπηρετούν στις Ένοπλες Δυνάμεις για εκπλήρωση της στρατεύσιμης και πρόσθετης στρατιωτικής τους υποχρέωσης, μπορούν να χορηγηθούν αγροτικές άδειες.

Η αγροτική άδεια χορηγείται στους κατ' επάγγελμα αγρότες, στους έχοντες αγροτικές ασχολίες και ς' όσους είναι μέλη οικογένειας που τουλάχιστον ένας συγγενής εξ αίματος ή εξ αγχιστείας πρώτου βαθμού είναι κατ' επάγγελμα αγρότης. Το ύψος της αγροτικής άδειας είναι τρεις (3) ημέρες για κάθε πλήρες δίμηνο πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας που οι υπηρετούντες οφείλουν να υπηρετήσουν, χωρίς να υπερβαίνει συνολικά τις είκοσι (20) ημέρες. Ως πλήρες δίμηνο θεωρείται και ο πλήρης μήνας που τυχόν απομένει μετά την αφαίρεση των διμήνων από το σύνολο της καθοριζομένης προς απόλυση πραγματικής στρατιωτικής υπηρεσίας.

Η αγροτική άδεια δεν είναι υποχρεωτική και χορηγείται οποτεδήποτε μετά την βασική και ειδική εκπαίδευση εφάπαξ ή σε τμήματα των δύο (2) τουλάχιστον ημερών το καθένα. Όσοι λαμβάνουν αγροτική άδεια, μετά την επιστροφή τους απ' αυτή, οφείλουν να προσκομίσουν στη Μονάδα τους βεβαίωση του προέδρου της Κοινότητας ή του Δημάρχου ή του οργάνου που διοικεί τον αγροτικό συνεταιρισμό ή άλλης αρμόδιας υπηρεσίας που έχει έδρα στον τόπο διαμονής αυτών που έλαβαν την άδεια, από την οποία να προκύπτει ότι αυτοί είναι κατ' επάγγελμα αγρότες ή ότι ασχολούνται με αγροτικές εργασίες ή ότι είναι μέλη οικογένειας που τουλάχιστον ένας συγγενής εξ αίματος ή εξ αγχιστείας πρώτου βαθμού είναι κατ' επάγγελμα αγρότης και ότι κατά την διάρκεια της άδειας πραγματοποίησαν ή συμμετείχαν σε αγροτικές εργασίες.

Για την εφαρμογή του άρθρου αυτού θεωρείται ως κατ' επάγγελμα αγρότης κάθε φυσικό πρόσωπο, μέλος αγροτικού νοικοκυριού, που εργάζεται για την παραγωγή γεωργικών (φυτικής ή ζωϊκής κατεύθυνσης), δασικών κι αλιευτικών προϊόντων και εντάσσεται στον αγροτικό τομέα, ως κομμάτι του πρωτογενούς τομέα της οικονομίας.

Παναγιώτης

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλημέρα, το έχω διαβάσει αυτό το άρθρο με τις προϋποθέσεις. Αλλά λέει για συγγενείς πρώτου βαθμού. Εγώ ξέρω ότι τα αδέρφια είναι πρώτου βαθμού αλλά στο διαδίκτυο βρίσκω ότι είναι δεύτερου. Γι'αυτό ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Τα αδέλφια είναι σίγουρα συγγενείς Β' Βαθμού (οριζόντια). Α' Βαθμού είναι οι γονείς σου.
Παναγιώτης

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Επομένως μάλλον δεν την δικαιούμαι. Σωστά?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Ρώτα καλύτερα τη μονάδα και τον συνεταιρισμό.
manpap97
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιαν 11, 2021 12:18 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από manpap97 »

Καλησπέρα παιδιά! Ρώτησα την μονάδα μου για φοιτητική άδεια και μου είπαν πως δεν δικαιολογούν φοιτητικές άδειες με εξ αποστάσεως εξέταση. Όμως προφανώς και δεν είναι εύκολο να δώσει κάποιος από το κινητό του. Μου έφεραν ως παράδειγμα το προηγούμενο εξάμηνο στο οποίο δεν δόθηκε σε κανέναν. Όμως η διαφορά αυτού του ακαδημαϊκού εξαμήνου με το προηγούμενο είναι πως σε αυτό δεν έχουμε απαγόρευση στις διαπεριφερειακές μετακινήσεις. Επομένως είναι ορθό το να μη χορηγήσουν άδειες και να πάρω δικές μου;
blue

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από blue »

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι λίγο αστοιχείωτος πάνω στο θέμα, οπότε ίσως είναι χαζή η ερώτηση. Δικαιούμαι άδεια στην περίτπωση που ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω σε κατατακτήριες εξετάσεις πανεπιστημίου τον Δεκέμβριο; Μπόνους ερώτηση: Ποια η πιθανότητα να μπορέσω να διαβάσω μέσα στο στρατόπεδο (δεν έχω ξεκινήσει ακόμα τη θητεία μου). Ευχαριστώ!
Παναγιώτης

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα παιδιά. Έχω να κάνω μια ερώτηση. Εγώ είμαι εξαμήνος και υπηρετώ παραμεθόριο. Δικαιούμαι 12 τάπ ή δέκα; Γιατί ο λοχαγός μου λέει ότι τα δύο τελευταία τα χάνεις.
Xokas

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Xokas »

Καλησπέρα ! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, Αν μπω στρατό Νοέμβρη, θα μπορέσω να πάρω άδεια αρχές Δεκέμβρη ώστε να δώσω κατατακτήριες στη σχολή που θέλω ή είναι πολύ νωρίς για την πρώτη άδεια ; Ευχαριστώ
Xokas

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Xokas »

Φίλε κι εγώ αυτήν την απορία έχω
Θανασης

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Θανασης »

Καλησπέρα σε όλους,

Ξέρει κανείς τι ισχύει με την άδεια 5 ημερών που είχε ανακοινώσει ο Άδωνις Γεωργιάδης για τους εμβολιασμενους; Την παίρνουμε κανονικά την άδεια;

Ευχαριστώ πολύ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες