Διάρκεια θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιώργος

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα σε όλους,

Έκανα αιτηση διακοπής της αναβολής μου και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα παρουσιαστώ στην 2022 ΣΤ΄ ΕΣΣΟ στον Στρατό Ξηράς. Ήθελα να ρωτησω σχετικα με την επιλογή για 12μηνη ή 9μηνη θητεία στην παραμεθόριο.

Αφενός, η επιλογή γινεται μέσω του parousiasi.army.gr; Και αν ναι, ειναι δυνατό να επιλέξει κανείς 9μηνο και παραμεθόριο και στην πορεία να το αλλάξει ή το αμετάθετο σε ακολουθεί για πάντα;

Ευχαριστώ πολύ!

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από nenos111 »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

Έκανα αιτηση διακοπής της αναβολής μου και καλώς εχόντων των πραγμάτων θα παρουσιαστώ στην 2022 ΣΤ΄ ΕΣΣΟ στον Στρατό Ξηράς. Ήθελα να ρωτησω σχετικα με την επιλογή για 12μηνη ή 9μηνη θητεία στην παραμεθόριο.

Αφενός, η επιλογή γινεται μέσω του parousiasi.army.gr; Και αν ναι, ειναι δυνατό να επιλέξει κανείς 9μηνο και παραμεθόριο και στην πορεία να το αλλάξει ή το αμετάθετο σε ακολουθεί για πάντα;

Ευχαριστώ πολύ!

Εφ όσον καταταγείς παραμεθόριο... Κατά τη διάρκεια της θητείας σου θα ερωτηθείς εάν επιθυμείς μετάθεση στο εσωτερικό ή παραμονή σε μονάδα παραμεθορίου

georgemel95
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2022 4:28 pm
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από georgemel95 »

nenos111 έγραψε:Εφ όσον καταταγείς παραμεθόριο... Κατά τη διάρκεια της θητείας σου θα ερωτηθείς εάν επιθυμείς μετάθεση στο εσωτερικό ή παραμονή σε μονάδα παραμεθορίου


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.

Μίλησα με τη στρατολογία και τους εκανα την ιδια ερώτηση. Μου ειπαν πως αν αλλαζαμε κατα τη διαρκεια του 9μηνου σε 12μηνο (αρα και επιστροφη κάπου κοντά) όλοι θα πηγαιναν Εβρο εξ αρχής και μετα απλα θα γυριζαν αν τα έβρισκαν σκούρα. Οποτε (οπως ειπαν) ναι μεν γίνεται, αλλα το λογικό ειναι να σε γυρίσουν κοντα στον τόπο κατοικίας πολύ αργα (στους 6-7 μηνες ειπε) οποτε και απλα δε θα εχει νόημα τότε, γιατι θα εισαι ετοιμος να απολυθείς.

Λόγω σοβαρής αναγκης για εργασία, φυσικα και θελω να παω παραμεθόριο και να ξεμπερδεύω στο 9μηνο. Όμως, δυστυχως (οπως μαλλον οι περισσότεροι) δεν ειμαι βεβαιος οτι θα ειναι διαχειρίσιμη ολη αυτή η διάρκεια μακριά απο όλους και όλα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Σεπ 02, 2022 12:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λεωνιδας

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Λεωνιδας »

Γεια σας!

Θα καταταγω μεσα στο 2023 και για αυτο τον λογο εχω ακολουθησει καποιες ομαδες στο Facebook. Διαβασα απο μερικους οτι ακουγεται παλι για αυξηση της θητειας μεσα στο 23, αλλα στο ιντερνετ δεν βρηκα ΤΙΠΟΤΑ σχετικο, οποτε μπορω να υποθεσω οτι προκειται απλα για φημες που ακουνε στις μοναδες τους, σωστα;

guest

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από guest »

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι στο Πετροχώρι Ξάνθης, το οποίο αν καταλαβαίνω σωστά δεν είναι παραμεθώριο. Αφού παρουσιαστώ μπορώ να ζητήσω κάπως να μεταφερθώ στο παραμεθώριο καθώς θέλω να κάνω 9μηνη θητεία.
Κώστας

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Κώστας »

Ράδιο αρβύλα. Δεν υπάρχει περίπτωση ειδικά του χρόνου, που είναι κ χρονια εκλογών. Πιο πιθανο να μειωθεί για να παρουν κ καμία ψηφο παραπάνω.
Stratiotisstr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 09, 2023 7:15 pm
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Stratiotisstr »

Καλησπέρα παιδιά επειδή εγώ έκανα θητεία παραμεθόριο και υπέγραψα στο πενταμηνο να πάρω
Μετάθεση κοντά στο τόπο κατοικίας μου το οποίο και έγινε εγώ κανονικά συνεχίζω να κάνω εννιαμηνο τώρα ή αλλάζει και κάνω δώδεκα μήνες;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Terminator »

Εφοσον δεν εμπίπτεις σε κάποια ειδική κατηγορία (τριτεκνία, πολυτεκνία, προστάτης οικογένειας, αναπηρία γονέα ανω του 85%) μεταβάλλεσαι σε 12μηνος.
Forgotdb

Re: Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Forgotdb »

Καλής πέρα μάγκες είμαι 2023 α εσσο στο 5μηνο υπέγραψα ότι θέλω μετάθεση στον τοπο μου από παραμεθόριο και την πήρα το θέμα είναι ότι σύμφωνα με το καινούργιο ΦΕΚ αντί για 12 μηνός είμαι 9μηνος ισχύει αυτό για μένα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από yandr »

Το συγκεκριμενο ΦΕΚ είναι λίγο περίεργα διατυπωμένο.

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι πριν, έπρεπε να κάνεις όλη τη θητεία σου στην παραμεθόριο για να είσαι 9-μηνος, ενώ τώρα το ίδιο μπορεί να επιτευχθεί αν κάνεις 5-μηνο και μετά σου δώσουν μετάθεση στα μετόπισθεν 'για την κάλυψη επιτακτικών υπηρεσιακών αναγκών'.

Εάν είναι έτσι, δε νομίζω ότι περιλαμβάνεσαι γιατί εσύ ζήτησες ο ιδιος μετάθεση.

Ωστόσο μπορείς να ρωτήσεις στο 1ο Γραφείο.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Terminator »

Το 9μηνο ισχύει εαν είσαι καποια ειδική κατηγορία (αναπηρία γονέα ανω του 85%, τριτεκνία) αλλιώς εαν δεν ανήκεις σε καποια ειδική κατηγορία με το που έφυγες απο παραμεθοριο έγινες 12μηνος
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από yandr »

Terminator έγραψε: Δευ Οκτ 16, 2023 1:15 pm Το 9μηνο ισχύει εαν είσαι καποια ειδική κατηγορία (αναπηρία γονέα ανω του 85%, τριτεκνία) αλλιώς εαν δεν ανήκεις σε καποια ειδική κατηγορία με το που έφυγες απο παραμεθοριο έγινες 12μηνος
Άλλαξε αυτό πολύ πρόσφατα.

Βγήκε ΦΕΚ, με το οποίο μπορείς να μείνεις 9-μηνος αν μετατέθηκες στα μετόπισθεν για λόγους 'κάλυψης επιτακτικών υπηρεσιακών αναγκών', μετά από 5 μόνο μήνες στην παραμεθόριο.

Με απλά λόγια, αν είσαι βύσμα σε καλούνε στο Πεντάγωνο να καλύψεις έκτακτες ανάγκες και παραμένεις 9-μηνος.
Strpv

Re: Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Strpv »

Παιδιά μια ερώτηση παρουσιαστικα Θήβα έκατσα 50 μέρες ορίστηκα έκανα σπεν και ήρθα με μετάθεση στην νέα Πέραμο Αττικής όπου είμαι εδώ 2 εβδομάδες. Αν πάρω τώρα μετάθεση (με μέσον) για παραμεθόριο θα κάνω 9μηνο ;
Senore12
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2023 12:23 am
Επικοινωνία:

Σχετικά με την διάρκεια της Θητείας

Δημοσίευση από Senore12 »

Καλησπέρα παιδιά. Μία ερώτηση είχα σχέτικα με το 9μηνο της θητείας. Εγω προσωπίκα έχω μήτερα η όποια έχει πάρει διαζύγιο αλλα όπου ψάξω πάντα βλέπω την λέξη "άγαμη" όταν εξηγούν λόγους για 9μηνη θητεία. Οπότε ήθελα να ρωτήσω, το να έχει κάποιος χωρισμένη μητέρα σημαίνει ότι θα κάνει ενιάμηνο ή η μητέρα γενικώς δεν έπρεπε ποτέ να είχε παντρευτεί για να ισχύει αυτό το αίτιο της ενιάμηνης θητείας; Επίσης αν όντως κάνω ενιάμηνο, αν πάω σε μέρη που σου μειώνουν την θητεία, φάση σαν Έβρο, η διάρκεια θα πάει απο 9 σε 6 ή το λιγότερο θα ήταν 9 που θα μπορούσα να κανω?
edwww

Re: Σχετικά με την διάρκεια της Θητείας

Δημοσίευση από edwww »

Senore12 έγραψε: Σάβ Δεκ 02, 2023 12:34 am Καλησπέρα παιδιά. Μία ερώτηση είχα σχέτικα με το 9μηνο της θητείας. Εγω προσωπίκα έχω μήτερα η όποια έχει πάρει διαζύγιο αλλα όπου ψάξω πάντα βλέπω την λέξη "άγαμη" όταν εξηγούν λόγους για 9μηνη θητεία. Οπότε ήθελα να ρωτήσω, το να έχει κάποιος χωρισμένη μητέρα σημαίνει ότι θα κάνει ενιάμηνο ή η μητέρα γενικώς δεν έπρεπε ποτέ να είχε παντρευτεί για να ισχύει αυτό το αίτιο της ενιάμηνης θητείας; Επίσης αν όντως κάνω ενιάμηνο, αν πάω σε μέρη που σου μειώνουν την θητεία, φάση σαν Έβρο, η διάρκεια θα πάει απο 9 σε 6 ή το λιγότερο θα ήταν 9 που θα μπορούσα να κανω;
Όχι φίλε με χωρισμένους γονείς δεν δικαιούσαι μειωμένη θητεία.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης