Διάρκεια θητείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
me
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 11:42 am
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από me »

Μια ερώτηση και από εμένα: Αν αυξηθεί η θητεία ενώ έχεις ήδη μπει, πόσους μήνες κάνεις; Όσους προβλέπονταν όταν μπήκες ή όσοι προβλέπονται πλέον, οπότε μένεις για 2 πχ ακόμα μήνες. Επίσης, αν μπεις και πάρεις αναβολή, αλλά κατόπιν αυξηθεί η θητεία, σε πιάνει; Δηλαδή όταν ξαναμπείς θα κάνεις πόσους;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν θα αυξηθεί η θητεία.

Και στη περίπτωση που αυξηθεί, δεν θα είναι αναδρομική για όσους παρουσιάστηκαν.
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Καλησπέρα,
Θα ήθελα να μάθω τελικά πόσο είναι η στρατιωτική θητεία;

Εγώ ήξερα ότι έχει μειωθεί στους 9 μήνες και μπαίνω στο Internet και διαβάζω ότι διαρκεί 24 μήνες και έχω φρικάρει για τα καλά!

Δεν είμαι σε καμια κατηγορία που να παίρνει μείωση πχ αδέρφια δεν έχω και οι 2 γονείς μου είναι ζωντανοί κτλ.

Οπότε τι ακριβώς θα γίνει;

Όχι τίποτα άλλο αν είναι όντως 24 μήνες να φύγω το συντομότερο για εξωτερικό να μην πετάξω 2 χρόνια από την ζωή μου για το τίποτα!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Η θητεία διαρκεί 9 μήνες.
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Δόξα το θεό. Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση D.Y.K
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Terminator »

Το 24 που βλέπεις εσύ δεν είναι λανθασμένο τόσο λέει ο νόμος ότι είναι η θητεία αλλά έχει μειωθεί με υπουργική απόφαση στους 9 μήνες για στρατό ξηράς και12 μήνες για Πολεμικό Ναυτικό και Πολεμική Αεροπορία. Ουδέποτε κάποιος υπουργός έκανε παρέμβαση για να αλλάξει την νομοθεσία και απλώς το ρύθμιζαν γρήγορα και εντελώς πρόχειρα με τις υπουργικές αποφάσεις που υπέγραφαν
τολ

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από τολ »

Καλησπέρα. Ακούγεται οτι απο την επόμενη ΕΣΣΟ θα έχουμε πάλι 12μηνο, γνωρίζει κανείς καμιά λεπτομέρια ή είναι κλασικά ράδιο αρβύλα ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Κλασικο ράδιο άρβυλα, συνέχεια το ίδιο πράγμα ακούγεται εδώ και χρόνια.
Γιώργος

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα σε όλους.

Οι υπόχρεοι μειωμένης θητείας, όπως προστάτες, που έκαναν μέχρι τώρα 8 μήνες, πλέον θα κάνουν 9; Και αν πάνε στις περιοχές που αναφέρει το ΦΕΚ θα κάνουν 8 μήνες;

Ευχαριστούμε.

teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Οι υπόχρεοι μειωμένης θητείας, όπως προστάτες, που έκαναν μέχρι τώρα 8 μήνες, πλέον θα κάνουν 9; Και αν πάνε στις περιοχές που αναφέρει το ΦΕΚ θα κάνουν 8 μήνες;

Ευχαριστούμε.



Ναι.

Βαγγέλης

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Βαγγέλης »

Καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία σχετικά με την διάρκεια της θητείας σαν Δόκιμος. Αν είμαι παραμεθόριο θα κάνω 5 μήνες επιπλέον στο 9μηνο που ισχύει για παραμεθόριες περιοχές δηλαδή 14 μήνες; Η δεν γίνεται αυτό οπότε αναγκαστικά όπου και αν είμαι θα κάνω 17 μήνες θητεία πλέον; Ευχαριστώ για την απάντηση.
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Βαγγέλης έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, έχω μια απορία σχετικά με την διάρκεια της θητείας σαν Δόκιμος. Αν είμαι παραμεθόριο θα κάνω 5 μήνες επιπλέον στο 9μηνο που ισχύει για παραμεθόριες περιοχές δηλαδή 14 μήνες; Η δεν γίνεται αυτό οπότε αναγκαστικά όπου και αν είμαι θα κάνω 17 μήνες θητεία πλέον; Ευχαριστώ για την απάντηση.
Είναι +5 μήνες από τη θητεία του στρατιωτη... Όπου αυτός κάνει 9μηνο οι ΔΕΑ 14μηνο

Όπου ο στρατιώτης κάνει 12μηνο οι ΔΕΑ 17μηνο

Ples
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 19, 2019 5:03 pm
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Ples »

Μπορείς να το σιγουρέψεις οτι θα κάνεις 14 μήνες εγω σκέφτομαι να μπω αλλά δεν θέλω 18 μήνες λογού σχολής επιπλέον θα προτιμούσα ΥΕΑ στις ειδικές δυνάμεις
JimmyΗΗ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2022 5:17 pm
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από JimmyΗΗ »

Γειά σας. Πόσο καιρό είναι η θητεία; Πιστεύετε αξίζει το κόπο; Θα με αλλάξει σε κάτι; Ο πατέρας μου μου έχει πει έκανε θητεία 2 χρόνια το 95-97 και γενικά είναι Στρατοκαυλος. Εγώ προσωπικά ούτε κρύο ούτε ζέστη αδιάφορος είμαι, να πάω να τελειώνω θέλω απλά, αλλά αν γίνεται κάποια μείωση θα την έκανα. Έδωσα πανελλήνιες τώρα και θέλω να τελειώσω πρώτα με την σχολή μου και να πάω στα 23-24 στρατό.
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Διάρκεια θητείας

Δημοσίευση από Darth_Bane »

JimmyΗΗ έγραψε:Γειά σας. Πόσο καιρό είναι η θητεία; Πιστεύετε αξίζει το κόπο; Θα με αλλάξει σε κάτι; Ο πατέρας μου μου έχει πει έκανε θητεία 2 χρόνια το 95-97 και γενικά είναι Στρατοκαυλος. Εγώ προσωπικά ούτε κρύο ούτε ζέστη αδιάφορος είμαι, να πάω να τελειώνω θέλω απλά, αλλά αν γίνεται κάποια μείωση θα την έκανα. Έδωσα πανελλήνιες τώρα και θέλω να τελειώσω πρώτα με την σχολή μου και να πάω στα 23-24 στρατό.


Αν υπηρετήσεις μονο παραμεθόριο θα κάνεις 3 μήνες λιγότερους. Άλλες μειώσεις δε παίζουν Εικόνα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης