ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ArmyOne

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από ArmyOne »

Παιδιά παρουσιάζομαι στις 19 του μήνα ΚΕΠΒ. Με τα κινητά παίζει κανένα θέμα; Επίσης ψάχνουν τα πράγματα μας στην αρχή;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από dn24 »

ArmyOne έγραψε: Παιδιά παρουσιάζομαι στις 19 του μήνα ΚΕΠΒ. Με τα κινητά παίζει κανένα θέμα; Επίσης ψάχνουν τα πράγματα μας στην αρχή;
Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό; Επισης, Τι να πάρω μαζί μου στην κατάταξη;
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
stathisPFC
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2015 6:20 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από stathisPFC »

ArmyOne έγραψε:Παιδιά παρουσιάζομαι στις 19 του μήνα ΚΕΠΒ. Με τα κινητά παίζει κανένα θέμα; Επίσης ψάχνουν τα πράγματα μας στην αρχή;


Τσεκ. Οταν μπεις εκει αριστερα στο κτηριο ανσε ρωτησουν για κινητο δειξε μια μπακατελα στην μια τσεπη και στην αλλη να εχεις το κανονικο σου. Γενικα θηβα δεν λενε τπτ για κινητα αρκει να μηνβγαζεις φωτογραφιες τους χωρους και τετοια... Φαντασου ο δκτης της μοιρας μας ειπε οτι οι νεες σειρες θα εχουν και wifi hotspot... !opote cool! Γενικα αν πας και 3η μοιρα θα κανεις ενα κεντρο ζωαρα! Γενικα εχει πολυ καλα ατομα μεσα. Θα περασεις ζαχαρη... Απλα εχει ακριβο ΚΨΜ (ιδιωτικο βλεπεις) αλλα ειναι ποιοτικο... Εχει γυμναστηριο καθε βραδυ προβολες ταινιας ιντερνετ καφε... Στις 2 εξοδους εχει ωραια καφε στην θηβα για να πας...motel Και theatro εχει λοχιες απο ΣΜΥ και ανφλους απο Ευελπιδων που ειναι νεοι και ειναι κομπλε ατομακια. Κανα δυο περιεργους ειχε αλλα και παλι ξερουν ολοι οτι ειστε αορκιστοι και δεν σας πειραζει τπτ...

339 Δ'ΕΣΣΟ 2015 !

Άβαταρ μέλους
Never_die
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 1:58 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Never_die »

Έφτασε επιτέλους η ώρα και ορκιστηκαμε και εμείς τι Γ ΕΣΣΟ 2016 στο ΚΕΠΒ Θήβας.

Το ΚΕΠΒ μου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση πίκρα που άφησα πίσω το ΚΕΠΒ και χαρά που γύρισα με αρκετές μέρες άδεια σπίτι μου αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή: Πέρασαν 22 μέρες που πέρασα πρώτη φορά τη πύλη του ΚΕΠΒ πολύ άγχος στην αρχή με το που μπήκαμε περάσαμε έλεγχο στην βαλίτσα και μετά πήγαμε να μας καταγράψουν μετά γιατρούς και μετά στο λαβύρινθο για ρούχα και χωρίς να το καταλάβω βρέθηκα στην 4η μοίρα στα χακί ντυμένος στην Β πυρ/ρχια.

Οι εγκατάστασης παλιές αλλά καλοσυντηρημενες και όλα καμάρα ακόμα και τα σεντόνια καθαρά όσοι είστε πάνω από 23 ετοιμαστείτε ψυχολογικά γιατί έχει πολλά δεκαοχταχρονα που σημαίνει πολύ φασαρία τα βράδια. Τα στελέχη πολύ καλά αλλά οι περισσότεροι πήραν μετάθεση μαζί με εμάς. Ο δοιηκητης της πυρ/ρχιας ένα πάρα πολύ καλός άνθρωπος που ότι πρόβλημα και αν είχαμε μας βοηθούσε πολύ. Εκπαίδευση έχει καθημερινά πρωί απόγευμα αλλά πολύ χαλαρά. Υπηρεσίες άμα έχει πολύ κόσμο πηγαίνουν πολύ χαλαρά. Οι τουαλέτες είναι υπό την ύποπτεια μας άμα της αφήσετε και δεν τις καθαρίζετε καλά μια πεθάνετε από την βρώμα.

Ζεστό νερό μεσημέρι βράδυ. Φαγητό φανταστικό εκτός άμα έχετε συνηθίσει να τρώτε στο hilton τότε δεν θα σας πολύ αρέσει. Συνήθως μας δίναν αναψυκτικό και χυμούς στο φαγητό και κάποιες φορές είχε και γλυκό και παγωτό. Το καψιμι ειναι λίγο φωτιά άμα φανταστείτε ότι έχει ένα κομμάτι πίτσα 2 ευρώ αλλά έχει τα πάντα από freddo μέχρι σουβλάκια. Γυμναστικη δεν υπάρχει άμα εξαιρέσεις ότι για την βολή περπατάς 3 χλμ για να πας και άλλα τόσα να γυρίσεις.

Ο νέος δοιηκητης φοβερός έχει βελτιώσει σημαντικά το κέντρο και ενδιαφέρεται πραγματικά για τους στρατιώτες. Καψώνια δεν υπάρχουν εκτός άμα εκνευρισεις τους ανθυπολοχαγους που θα κάνει μεταβολές όλη μοίρα μέχρι να βρει πετρέλαιο. Γενικά στο ΚΕΠΒ περνάς πάρα πολύ καλά άμα είσαι λίγο προβλεπομενος και έξυπνος.
Vaskou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 06, 2016 5:12 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Vaskou »

Καλησπερα σε ολους! Παρουσιαζομαι στις 12/9 στο κεντρο στη Θηβα.. ξερει κανεις πιο προσφατος την κατασταση που επικρατει εκει τωρα; Τι παιζει με φαγητο, μπανιο, καθαριοτητα, γυμναστικη, χωσιμο-αγγαρειες, κινητα κτλπ; Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων. :)

Euaaa

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Euaaa »

Να κανω μια ερωτηση; τι ειναι το π/δ;
slalom

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από slalom »

Euaaa έγραψε:Να κανω μια ερωτηση; Τι ειναι το π/δ;


Πυροβολαρχία / Διοικήσεως

Άβαταρ μέλους
anton92
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 07, 2016 1:23 am
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από anton92 »

Μιας και στις 2/12 πήρα με το καλό την άδεια ορκωμοσίας μου ένα έχω να πω, μετά απο 23 μέρες στο ΚΕΠΒ. Παρακαλάτε να πάτε Θήβα όσοι είναι να μπείτε. Πέρασα τόσο καλά που πραγματικά φεύγοντας στεναχωρήθηκα άπειρα παίδες. Πολύ καλό φαγητό, το μόνο μείον οτι ήταν κρύο σχεδόν πάντα (λογικό ήμασταν ΕΣΣΟ με 1600 άτομα), στελέχη μορφωμένα, πανέμορφο στρατόπεδο και γενικά δε μπορώ να πω κακό λόγο πραγματικά. Το ΚΨΜ λίγο ακριβό το μόνο αγκάθι θα λεγα, με το φρεντο εσπρεσο στο 1.40 έπινα διπλό Ελληνικό με 65 λεπτά! Γνώρισα τα καλύτερα παιδιά εκεί μέσα, όλοι μια ηλικία (22 με 26 περίπου όλοι) αλάνια, κλεψιές κλπ ούτε λόγος, αφήναμε ξεκλείδωτα τα λουκανικα. Τέλος η βολή ακόμα και για μένα που είχα μια επαφή με όπλα ήταν το καλύτερο συμβάν στη θητεία μου εκεί. Όσοι πάτε Θήβα μη φοβάστε τίποτα για να μη μακρηγορώ, λίγο ''προβλεπέ'' να είστε θα περάσετε ζάχαρη χωρίς υπερβολές.
Αλέξης

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Αλέξης »

Καλησπέρα

Παρουσιάζομαι στις 18/01/2017 στο ΚΕΠΒ στην Θήβα. Έχω 2 ερωτήσεις.

1. Όποιος πήγε πρόσφατα, τι συμβουλές έχει να μας δώσει σχετικά με το πως είναι το κέντρο; Τι πρέπει να προσέξουμε; Κινητά, μπρίζες ζεστό νερό.
2. Γνωρίζει κανείς γενικότερα για μονάδες μετέπειτα;
stesso

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από stesso »

Αλέξης έγραψε:Καλησπέρα

Παρουσιάζομαι στις 18/01/2017 στο ΚΕΠΒ στην Θήβα. Έχω 2 ερωτήσεις.

1. Όποιος πήγε πρόσφατα, τι συμβουλές έχει να μας δώσει σχετικά με το πως είναι το κέντρο; Τι πρέπει να προσέξουμε; Κινητά, μπρίζες ζεστό νερό.
2. Γνωρίζει κανείς γενικότερα για μονάδες μετέπειτα;

Είμαι από την τελευταία ΕΣΣΟ που μπήκε στην Θήβα, αυτό που μπορώ να πω είναι πως όλοι λένε μακάρι όλη τους η θητεία να ήταν σαν την Θήβα.
1) Στην πύλη κάνουν έλεγχο φαντάροι και έχουν εντολές να μην αφήνουν κινητό με κάμερα, οπότε αν ο άλλος είναι τυπικός θα στο κρατήσει αν στο βρεί. Μπορείς να το Έχεις στην τσέπη σου και να του δείξεις ένα άλλο ή απλά να πεις πως δεν κρατάς και θα σου φέρουν την κυριακή στο επισκεπτήριο. Δεν πρόκειται να σου κάνουν σωματικό έλεγχο και ακόμα και να στο βρουν θα σου το δώσουν αργότερα (δεν υπάρχει κάποια ποινή). Την επόμενη μέρα θα δεις τους πάντες να κυκλοφορούν με smartphones (είναι must... ) απλά μην το παραχέσεις με selfie σε άκυρες στιγμές Κτλ. Οι πρίζες είναι όντως πρόβλημα γιατι ορισμένες στον θάλαμο ίσως να μην δουλεύουν και στο κψμ να γίνεται μάχη, οπότε ένα πολύπριζο θα σας βοηθήσει.Sleeping φυσικά και θα πάρεις μαζί σου από την πρώτη στιγμή. Τέσπα σου προτείνω να διαβάσεις τις τελευταίες 1-2 σελίδες τα περισσότερα ισχύουν.
Αυτά που έχω να πω εγώ είναι πως το ΚΨΜ δεν πουλάει κάρτες ανανέωσης χρόνου ομιλίας, υπάρχει ATM μέσα στο στρατόπεδο, θα έχετε εξόδους (μικρή η Θήβα), έλεγξε αν πήρες όλα τα ρούχα που πρέπει να πάρεις και αν τα νούμερα σε όλα είναι σωστά (ώστε να τα αλλάξεις τις πρώτες μέρες) και κάνε οικονομία γιατί το χρήμα φεύγει εύκολα.

2) Σε οποιαδήποτε μονάδα στην Ελλάδα μπορείς να πας (ανάλογα την όπλο/ειδικότητα που θα σου κάτσει ή το που Το βύσμα θα σε στείλει).

Αν έχεις οποιαδήποτε ερωτήση που δεν σε καλύπτουν οι 2 τελευταίες σελίδες ρώτα και θα σου απαντήσω.
ManosKip
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 09, 2016 7:00 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από ManosKip »

Καλησπερα και απο μενα παιδια, ημουν 2016 ΣΤ ΕΣΣΟ στην Θηβα. Αρχικα, οπως προειπε ο φιλος, το μονο που λειπει απο τη Θηβα ειναι η ταμπελα Spa Resort Thiva... Ημουν στην 3η Μοιρα, Α ΠΥΡΧΙΑ, το λεγομενο ξενοδοχειο. Τρομερες εγκαταστασεις εκει, καινουργια κτηρια, τρομερος διοικητης και νεαρα στελεχη (22 μεχρι 25). Προβλημα λιγο με το φαγητο που μονιμως ηταν κρυο και το γνωστο σε ολους τους φανταρους καλαμαρι-μπουλονι, που για να το φας πρεπει να το κοψει ο ψαλιδοχερης. Μπριζες σε εμας σε θαλαμους δεν επαιζαν, αλλα μια καλη φιλια με τους φανταρους που θα ειναι γραφειο για να βγαζουν τις υπηρεσιες εξασφαλιζει μια μπριζα και την ασφαλεια του γραφειου. Κινητα προτεινω να παρετε στο επισκεπτηριο, πυτως η αλλως μια βδομαδα χωρις smartphone δεν θα σας διαλυσει, ασχετως οτι δεν θα εχετε καμια ορεξη να ασχοληθειτε μαζι του καθως θα γνωριζετε καθε μερα κοσμο. Εκπαιδευση στα πολυ βασικα κομματια, αρκετη παρελαση για την ορκωμοσια, ποστα μερικα καλα μερικα οχι, ζεστα δωματια παντα, ΚΨΜ σε τιμες κλασσικου take away, και αραλικι αρκετο ως πολυ. Να χαιρεσαι που πας Θηβα, θα κανεις απλα ζωαρα. Μην μασας πουθενα, λιγο φρικη θα φας την πρωτη μερα καθως ειναι πολλα που πρεπει να γινουν ( ρουχα, ελεγχος αποσκευων, εμβολια, γιατροι, κατανομη σε μοιρες κλπ.) αλλα θα περασει. Εξοπλισου με νερο και υπομονη, μιλα με καναν ανθρωπο να περναει η ωρα και ολα θα πανε καλα.
Guest

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Guest »

Θήβα έχει κοριούς; Να αγοράσω σπρέι πριν παρουσιαστώ;
νεος

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από νεος »

είμαι 2 μέρα στο κεπβ και είναι σαν κατασκήνωση όλα τέλεια
'77γ ΕΣΟ

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από '77γ ΕΣΟ »

Για την ερώτηση που έκανες, φίλε μου, σχετικά με τις ειδικότητες στο Πυροβολικό ειναι δυο: Η πυροβόλο θα εισαι Η βλήμα... !Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες