ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Na rwthsw an kserei kapoios an leei na paei EPOP stous katadromeis;
Anonymous

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Εχω τελειωσει το στρατιωτικο μου, παρουσιαστικα πεζικο(σεμ), και τωρα θελω να γινω επαγγελματιας βατραχανθρωπος. Πως θα γινει αυτο; θα πρεπει να δηλωσω εποπ στο ναυτικο; Ειμαι 24 ετων..

Kostas1984
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2006 1:29 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kostas1984 »

Εχω τελειωσει το στρατιωτικο μου, παρουσιαστικα πεζικο(σεμ) και τωρα θελω να γινω επαγγελματιας βατραχανθρωπος. Πως θα γινει αυτο; θα πρεπει να δηλωσω εποπ στο ναυτικο; Ειμαι 24 ετων.


ΟΧΙ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. ΟΙ ΒΑΤΡΑΧΑΝΘΡΩΠΟΙ ΛΕΓΟΝΤΑΝ "ΟΥΚ" ΟΜΑΔΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ ΤΩΡΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ "ΜΥΚ" ΜΟΝΑΔΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ. ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΗ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΕΧΩ ΞΑΔΕΡΦΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΒΑΤΡΑΧΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Anonymous

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΠΟΠ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ. (ΟΙ ΒΑΤΡΑΧΑΝΘΡΩΠΟΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ) ΟΥΚ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ, ΜΥΚ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΟΝΑΔΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΑΛΑΞΕΙ ΣΕ ΔΥΚ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ.

ο

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ο »

και απο στρατο ξηρας μπορεις να πας, αν πας πρωτα ειδικες δυναμεις.

honor
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 05, 2006 9:09 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από honor »

Na rwthsw an kserei kapoios an leei na paei EPOP stous katadromeis;


tha einai arketa kala an se steiloun sto spiti sou konta..an yparxei moira kd ennoeite... einai kali i empiria..kaneis k ptwsi me aleksiptoto k plironese extra giauto
Anonymous

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

O udt71 έχει δίκιο, αυτό ακριβώς σημαίνουν τα αρχικά και για να σας λυθεί η απορία οι στρατέυσιμοι ή αλοιώς κληρωτοί δεν έχουν πιά το δικαίωμα για εκπαίδευση στο Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών παρά μόνο οι επαγγελματίες, και ο λόγος είναι πολύ απλός όταν πρέπει να να κάνεις την βασική σου εκπ/ση 1-2 μήνες + 8 περίπου μήνες στο Σχολείο Υ/Κ, τελειώνεις το σχολείο και απολύεσαι απο την θητεία σου, οπότε δεν υπάρχει λόγος η χώρα μας να εκπαιδεύει που σημαίνει πολλά χρήματα για 2 μήνες επιχειρησιακής ετοιμότητας. Άσε που κάποιος που έχει τελειώσει το Σ. Υ/Κ δεν σημαίνει ότι επιχειρησιακά είναι έτοιμος, πρέπει να περάσει και άλλα πολλά σχολεία μετά.
finix
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2007 3:33 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από finix »

Eimai apop sto PZ kai parolo pou eixa kanei ta xartia mou otan htan na bw gia tis eidikes dynameis eixa valei dldi eidikothtes eidikwn dynamewn me phgane PZ.meta ta ekana gia eidikes se mia prokyrixh pou eixe vgei!tpta pali!kala parakalaw na paw stis eidikes dynameis k den me pernoune!eleos!poia!se POIA XWRA GINONTAI AYTA RE GAMWTO!!! Kala den yparxei kanena parathyraki den borw na to katalavw! ... Borei kapoios na mou apanthsei exw apelpistei poia!


εχω απαντήσει εδώ
Panos

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Panos »

Γειά χαρά. Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Θέλω να πάω σαν ΕΠ. ΟΠ ειδικών δυνάμεων στους αλεξιπτωτιστές.

Υπάρχει η συγκεκριμένη ειδικότητα ή αφου επιλεγώ σαν ΕΠ. ΟΠ μετά

επιλέγω την μονάδα που θα υπηρετήσω;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Δε νομίζω ότι επιλέγεις τη μονάδα που θα υπηρετήσεις, εκτός και αν προβλέπει κάτι τέτοιο η προκύρηξη για την πρόσληψη των ΕΠ. ΟΠ. Δεν γνωρίζω την διαδικασία μετάταξης στις ειδικές δυνάμεις, αλλά ο finix έγραψε στο παρελθόν το εξής:

Για για μετάταξη απο οπουδήποτε για ειδ. δυνάμεις βγαίνει διαταγή καθε 1 ή 2 χρόνια. Να ενοχλείτε το 1ο Γρ. για αυτό.

Απο κει θα σας ενημερώσουν για την απαραίτητη αναφορά και θα πρέπει να περάσετε 2 σχολεία α) ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ και β) ΣΒΕΑ αν και άκουσα (όχι επιβεβαιομένο ) ότι δεν είναι πλέον αναγκαστικό να είσαι αλξστης για να είσαι ειδ δυναμεις.
Panos

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Panos »

Γειά σου και πάλι.

Δεν μιλάω για μετάταξη στους αλεξιπτωτιστές. Απ'οτι γνωρίζω σαν ΕΠ. ΟΠ ειδικών δυνάμεων υπάρχουν οι ειδικότητες τυφεκιοφόρος,

ειδικών αποστολών, υπηρέτης πυροβόλων, υπηρέτης όλμων, υπηρέτης Α-Τ όπλων και νοσοκόμος καταδρομών. Αν επιλέξεις μία ειδικότητα και

περάσεις την βασική εκπαίδευση, λογικά, μετά σε τοποθετούν στην μονάδα σου. Αυτό, βασικά, έχω απορία. Με πια κριτήρια επιλέγουν ποιοί θα στελεχώσουν τους αλεξιπτωτιστές, τους ορεινούς καταδρομείς κ. τ. λ...

Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες θα του είμαι ευγνώμων.

Anonymous

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Κάποιος που να ξέρει;
Anonymous

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Από ότι ξέρω, σε τοποθετούν όπου γουστάρουν. Μπορεί να βρεθείς σε κανένα νησί η στην Νάουσα. Αλεξιπτωτιστής πολύ δύσκολα θα πας αν δεν έχεις χοντρό βύσμα.
Αν γνωρίζει κανεις άλλος κάτι διαφορετικό πάω πάσο.
ΚΑΡΑΤΕΚΑ

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΚΑΡΑΤΕΚΑ »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΔΡΟΜΙΑ. ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΣΙΚΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΤΡΕΧΩΝΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΕΠ. ΟΠ. ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΑΝ ΕΠΙΤΥΧΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΩΣ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΗΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΝΤΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΕΣ... ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ - ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΠ. ΟΠ. ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΩΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ.

ΚΑΡΑΤΕΚΑ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 23, 2007 6:04 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΚΑΡΑΤΕΚΑ »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ. ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΤΥΧΩΝ ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠ. ΟΠ. Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ; ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΩΣ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΗΣ, ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ; ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης