ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

LaraCroft έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!Βοήθεια είμαι σε μεγάλο δίλημμα.

Δίνω 2η χρονια πανελλ για στρατιωτικές σχολές Αλλά τα μόρια είναι πολύ ποιό υψηλά από πέρσι έχω όνειρο να γίνω Αλεξιπτωτιστρια είδα πως από ΕΠΟΠ μπορείς για ΕΔ Εδώ υπάρχει ένα θέμα γι αυτό ήθελα να ρισκάρω πάλι με πανελλ δεν διαθέτω τα κριτήρια πιστεύω πως αν περνούσα στρατιωτικές σχολές θα είχα μια καλύτερη φυσική κατάσταση ποιό κοντά δηλαδή στα κριτήρια που απαιτούν για Αλεξιπτωτιστης ...

Γίνεται να δηλώσω εποπ καμία Ειδικότητα πεζικό για 2 3 χρόνια και μετά ΕΔ;

Επίσης

Για εποπ οι αιτήσεις θα μπορούν να γίνουν μόνο όταν βγουν τώρα; Γιατί πες πως δίνω πανελλ και δεν τα καταφέρω πάλι μακάρι να είχα την ευκαιρία να κάνω αίτηση του χρόνου πάλι...

Ελπίζω να με καταλαβαίνετε

Ευχαριστώ!



Μπορεις να δηλωσεις σε καποια ειδικοτητα στο Πεζικο και μολις μπεις στο κεντρο θα δηλωσεις πως θες να κανεις μεταπηδηση στις Ε. Δ.
Εκει θα περασεις τα προβλεπομενα αθληματα και μετα αρχιζει το παλουκι με τα σχολεια ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ / Μαχητη / ΣΒΕΑ κτλπ.
Συνηθως παντα ζητανε ατομα στις Ε. Δ απτο Πεζικο οποτε σιγουρα θα μπορεσεις να δηλωσεις.
Το δυσκολο κομματι ειναι να περασεις με τα μορια στο Πεζικο οπως επισης να περασεις και τα προβλεπομενα αθληματα.
Αιτηση μπορεις να κανεις μονο οταν υπαρχει σχετικη προκηρυξη, δηλαδη οταν βγει και στο συγκεκριμενο περιθωριο που σου δινουν για της αιτησεις.
Απτη ληξη των αιτησεων και μετα, δεν μπορεις να κανεις τα χαρτια σου παρα μονο να περιμενεις για καποια μελλοντικη προκηρυξη παλι.

Για να δινεις Πανελληνιες ομως, θα εισαι μικρη σε ηλικια λογικα οποτε μη σε προβληματιζει αυτο.
Θα εχεις τις ευκαιριες σου και στο κοντινο μελλον.
Andri
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 3:23 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Andri »

Καλησπέρα παιδιά, νοσηλευτης ΕΔ τι ακριβώς κάνει; Είναι σε νοσοκομείο; Είναι σε μονάδα; Υπάρχουν πληροφορίες;
LaraCroft
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2021 1:18 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από LaraCroft »

Λευτέρη γυναίκες υπάρχουν στα αλεξίπτωτα; Πρέπει να είναι λίγες σωστά; Τι κάνουν ακριβώς

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Στη 2α ΜΑΛ το 13 οταν ημουν εγω, δεν υπηρχε ουτε μια μεσα, εκτος ισως απο 1-2 στα γραφεια.

Στο ΕΤΑ υπαρχει γυναικα, μιας και γνωριζω εκ των εσω.

Μια μικρη διορθωση, υπηρχε μια κοπελα δεκανεας (λογικα ΕΠΟΠ του 2009) που περνουσε ΣΒΕΑ μαζι μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Δευ Ιαν 11, 2021 2:06 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
LaraCroft
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2021 1:18 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από LaraCroft »

Τι εννοείς ΕΤΑ ; Πέρασε την σχολή αυτή; 😬

Danae
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2021 3:24 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Danae »

Καλησπέρα είμαι γυναίκα 24 ετών και ενδιαφέρομαι να καταταχθω στις ειδικές δυνάμεις ΛΟΚ. Το δηλώνω στην αίτηση αφού βγει η προκήρυξη; Ποια είναι η διαδικασία;
LaraCroft
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 10, 2021 1:18 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από LaraCroft »

Σωματικά πως είσαι; Διαθέτεις τα κριτήρια;
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

LaraCroft έγραψε:Τι εννοείς ΕΤΑ ;Πέρασε την σχολή αυτή; 😬



Το ΕΤΑ ειναι το Ειδικο Τμημα Αλεξιπτωτιστων και ειναι ενα απο τα επιλεκτα τμηματα των Ειδικων Δυναμεων.

Για να μπεις εκει μεσα, πρεπει αν εχεις καλους χρονους στα σχολεια σου, να εκπαιδευτεις σε αλματα ελευθερας οπως επισης να εχεις βγαλει και το σχολειο των ΟΥΚ (δεν πρεπει οπως και δηποτε να το εχεις βγαλει αλλα κατα 99% ολα τα στελεχη το εχουν βγαλει εκει μεσα) .

Επισης, ο μεγαλυτερος παραγοντας ειναι το... Βυσμα.Εικόνα

Αλλα υπαρχει ηδη νημα σχετικο για το ΕΤΑ, οποτε μη ξεφευγουμε απτο θεμα μας εδω.
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Danae έγραψε:Καλησπέρα είμαι γυναίκα 24 ετών και ενδιαφέρομαι να καταταχθω στις ειδικές δυνάμεις ΛΟΚ. Το δηλώνω στην αίτηση αφού βγει η προκήρυξη; Ποια είναι η διαδικασία;


Οταν βγει η προκηρυξη, θα δηλωσεις την ειδικοτητα που επιθυμεις να καταταχθεις στις Ε. Δ.

Υπαρχουν αρκετες στις οποιες θα κατσεις να ψαξεις και να δεις ποια νομιζεις οτι σου " ταιριαζει ".

Τα μορια ειναι το δυσκολο κομματι, μιας που εσεις οι γυναικες δεν εχετε εξτρα μορια θητειας ή προυπηρεσιας.
Danae
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2021 3:24 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Danae »

Η σωματική μου κατάσταση είναι αρκετά καλή, ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες ερασιτεχνικά βέβαια και το δουλεύω κάθε μέρα. Το θέλω πάρα πολύ! Όσον αφορά τα μόρια έχω πτυχίο οικονομικών ΠΕ,proficiency στα αγγλικά, δίπλωμα, βρίσκομαι σε παραμεθόρια περιοχή. Δεν θα καταφέρω να τα συμπληρώσω; Ή μετράνε μόνο για συγκεκριμένη ειδικότητα;
Άβαταρ μέλους
eaalexandros
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:14 pm
Τοποθεσία: πολιτης
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από eaalexandros »

Καλησπερα παιδια. Εχω κανει τα χαρτια μου για την ομαδα ειδικων αποστολων γνωριζουμε ποσο καιρο ειναι η βασικη εκπαιδευση αλλα και τι σχολεια περνας μεσα απο αυτη την ειδικοτητα;

Odym
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2021 9:38 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Odym »

Γενικά από ότι έχω καταλάβει (διαβάζοντας ποστ και από το 2008) για αυτή την ειδικότητα δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες. Πέρα από το τυπικό κάνεις δεν φαίνεται να ξέρει κάτι πάρα πάνω ως προς τα σχολεία πχ ή τι κάνεις μέσα στο στρατόπεδο (πχ οι οδηγοί είναι στον ορχο, αν φυσικά δεν έχει εκπαιδευσει) έχω ξεκοκαλισει όλο το φόρουμ (και όχι μόνο) ψάχνοντας αλλά δεν βρίσκω κάτι. Όπως καταλαβαίνεις και εγώ δήλωσα για ειδικών αποστολών. Τι να πω... Εύχομαι να τα δούμε και οι δύο από μέσα και να πούμε εμείς στους επόμενους τι παίζει.
pezonauths
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2020 5:34 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από pezonauths »

Ειδικών αποστολών και εγω παλικάρια λέτε να χει πολύ κόσμο εκεί;
Odym
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2021 9:38 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Odym »

Επειδή είναι μια ειδικότητα που δεν την παίρνεις ως φαντάρος άρα και ούτε ως οβα δεν πιστεύω ότι θα έχει όσο οι άλλες λόγο του ότι κανείς δεν παίρνει μόρια από προϋπηρεσία. Τώρα θα δείξει. Εξαρτάται πόσοι κάνανε αυτη την σκεψη.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης