ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
andreas2021
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Απρ 07, 2021 1:11 pm
Τοποθεσία: ΕΠΟΠ ΠΝ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από andreas2021 »

OTI NA NE έγραψε:[Υπαρχη και το εμπορικο ναυτικο με ποιο πολλα λεφτα. Το λεω σαν εναλακτικη για οσους θελουν ποιο πολλα λεφτα. Υπαρχουν και τα κρουαζιεροπλοια με πολυ ματι... ! Και ταξιδια με προγραμμα γι οσους θελουν. Οπως υπαρχουν και τα κοτερα.Θελετε να μας τρελανετε ρε παιδια! Εχετε καταλαβη οτι μιλατε για πολεμικο ναυτικο!

Συγνωμη για το τρολ μου πραγματικα τα λεω με αγαπη ολα αυτα αλλα θα πρεπει να καταλαβουμε οτι μιλαμε για στρατιωτικη ζωη Εικόνα


Καλησπέρα και χρόνια πολλά, Κατανοώ αυτά που λέτε, σαφώς μιλάμε για στρατιωτική ζωή, ωστόσο προς διευκρίνηση των λεγόμενών μου, με τις υπάρχουσες μισθολογικές συνθήκες θέλω να πω ότι είναι δύσκολο ένας νεοεισερχόμενος ΕΠΟΠ να μπορέσει να κρατήσει και κάτι στην άκρη με τα έξοδα και τις συνθήκες ακρίβειας στα πάντα που επικρατούν (πόσο μάλλον να ξεκινήσει οικογένεια). Δεν είπα να έχει κάποιος απαίτηση να βγάζει 50 χιλιάδες το μήνα, αλλά δυστυχώς δεν θα μας πουν στο σούπερμάρκετ που θα πάμε για τα ψώνια του σπιτιού ότι επειδή είμαστε στρατιωτικοί θα μας κάνουν κάποια έκπτωση, αντίστοιχα ούτε η ΔΕΗ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η καθημερινότητα είναι δυσκολότερη από κάποιον πολίτη που έχει μια απλή δουλειά αλλά οι υποχρεώσεις ίδιες και σε πολλές περιπτώσεις ο μισθός μικρότερος, γιαυτό έδωσα βάση στο μισθό, ξαναλέω για τις καθημερινές ανάγκες ενός νεοεισερχόμενου ΕΠΟΠ και όχι για μεγαλεία κλπ. Με εκτίμηση.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Μάιος 01, 2022 9:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
OTI NA NE
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2022 7:03 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από OTI NA NE »

andreas2021 έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά, Κατανοώ αυτά που λέτε, σαφώς μιλάμε για στρατιωτική ζωή, ωστόσο προς διευκρίνηση των λεγόμενών μου, με τις υπάρχουσες μισθολογικές συνθήκες θέλω να πω ότι είναι δύσκολο ένας νεοεισερχόμενος ΕΠΟΠ να μπορέσει να κρατήσει και κάτι στην άκρη με τα έξοδα και τις συνθήκες ακρίβειας στα πάντα που επικρατούν (πόσο μάλλον να ξεκινήσει οικογένεια). Δεν είπα να έχει κάποιος απαίτηση να βγάζει 50 χιλιάδες το μήνα, αλλά δυστυχώς δεν θα μας πουν στο σούπερμάρκετ που θα πάμε για τα ψώνια του σπιτιού ότι επειδή είμαστε στρατιωτικοί θα μας κάνουν κάποια έκπτωση, αντίστοιχα ούτε η ΔΕΗ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η καθημερινότητα είναι δυσκολότερη από κάποιον πολίτη που έχει μια απλή δουλειά αλλά οι υποχρεώσεις ίδιες και σε πολλές περιπτώσεις ο μισθός μικρότερος, γιαυτό έδωσα βάση στο μισθό, ξαναλέω για τις καθημερινές ανάγκες ενός νεοεισερχόμενου ΕΠΟΠ και όχι για μεγαλεία κλπ. Με εκτίμηση.


Καλημερα τα πραγματα ειναι πολυ απλα φιλε μου ΔΕΝ πας ΕΠΟΠ υπαρχουν και αλλες επιλογες

ΕΠΟΠ ας πανε τα παιδια που αγαπανε τη στρατιωτικη ζωη αυτο θελουν η Ενοπλες Δυναμης

Οσο και αν ειναι στεναχωρο αυτο που λεω, ειναι η πραγματικοτητα Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Μάιος 09, 2022 10:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
re pate kala re
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2020 1:43 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από re pate kala re »

OTI NA NE έγραψε:Οντως φιλε μου.Καλο θα ειναι οσα παιδια θελουν να δηλωσουν στο Π. Ν να το σκεφτουν καλα, γιατι στην προηγουμενη προκηρυξη ΕΠΟΠ 2021 παραιτηθηκαν! Πολλα παιδια απο αυτα που περασαν, και εμειναν εξω αρκετα παιδια που ηθελαν πραγματικα να πανε στο Π. Ν.



20 άτομα παραιτήθηκαν όλα καταγεγραμμένα με ΦΕΚ

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Μάιος 10, 2022 8:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
OTI NA NE
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2022 7:03 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από OTI NA NE »

re pate kala re έγραψε:20 άτομα παραιτήθηκαν όλα καταγεγραμμένα με ΦΕΚ
Βαλε και αυτους που δεν πηγαν καν στις ΠΚΕ

Αυτοι που τα παρατησαν πριν την ορκομοσια καταγραφονται σε ΦΕΚ;

Δεν ξερω γι αυτο σε ρωταω. Εμαθα οτι τραβειξαν αρκετα παδια απο τους επιλαχοντες

Εγινε λιγο το (ελα να δεις... ) οταν εμαθαν για καραβια μεσα στο Π. Ν αλλιως καποιοι τα περιμεναν και αλλιως ηταν.Εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Μάιος 10, 2022 8:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
andreas2021
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Απρ 07, 2021 1:11 pm
Τοποθεσία: ΕΠΟΠ ΠΝ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από andreas2021 »

OTI NA NE έγραψε:
re pate kala re έγραψε:20 άτομα παραιτήθηκαν όλα καταγεγραμμένα με ΦΕΚ
Βαλε και αυτους που δεν πηγαν καν στις ΠΚΕ

Αυτοι που τα παρατησαν πριν την ορκομοσια καταγραφονται σε ΦΕΚ;

Δεν ξερω γι αυτο σε ρωταω. Εμαθα οτι τραβειξαν αρκετα παδια απο τους επιλαχοντες

Εγινε λιγο το (ελα να δεις... ) οταν εμαθαν για καραβια μεσα στο Π. Ν αλλιως καποιοι τα περιμεναν και αλλιως ηταν.Εικόνα



Επειδή ήμουν στην προπαίδευση ΕΠΟΠ και έτυχε να πέσει στα χέρια μου σχετικό έγγραφο, γύρω στα 12-15 άτομα παραιτήθηκαν πριν την ορκωμοσία και όχι αυτοί απ όσο ξέρω δεν καταγράφονται θεωρούνται ως ''ουδέποτε καταταγέντες'' (κάπως έτσι το γράφει η σχετική διαταγή κατάταξης) και έχουν το δικαίωμα να ξαναδηλώσουν. Άτομα από επιλαχόντες τράβηξαν αρκετά (γύρω στους 40) καθότι υπήρχε το εξής τεχνικό ζήτημα: Επειδή έτρεχαν και οι 3 προκηρύξεις ταυτόχρονα, αρκετοί από τους 300 επιτυχόντες ήταν επιτυχόντες και ΣΞ, ΠΑ οπότε προτίμησαν τα άλλα 2 σώματα, άρα 25-27 Αυγούστου που ξεκίνησε η προπαίδευση του ΠΝ ξεκίνησε με περίπου 250-260 άτομα.

Άβαταρ μέλους
andreas2021
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Απρ 07, 2021 1:11 pm
Τοποθεσία: ΕΠΟΠ ΠΝ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από andreas2021 »

re pate kala re έγραψε:
OTI NA NE έγραψε:Οντως φιλε μου.Καλο θα ειναι οσα παιδια θελουν να δηλωσουν στο Π. Ν να το σκεφτουν καλα, γιατι στην προηγουμενη προκηρυξη ΕΠΟΠ 2021 παραιτηθηκαν! Πολλα παιδια απο αυτα που περασαν, και εμειναν εξω αρκετα παιδια που ηθελαν πραγματικα να πανε στο Π. Ν.



20 άτομα παραιτήθηκαν όλα καταγεγραμμένα με ΦΕΚ



Φίλε αν μπορείς στείλε το ΦΕΚ γιατί δεν γνώριζα ότι υπάρχει καταγραφή. Διάφοροι λένε ότι έχουν παραιτηθεί 100+ άτομα με βεβαίωση από την Ανωτάτη Ναυτική Υγειονομική Επιτροπή (ΑΝΥΕ) αλλά ποτέ κάτι επίσημο

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Tanto »

re pate kala re έγραψε:20 άτομα παραιτήθηκαν όλα καταγεγραμμένα με ΦΕΚ
Βρες και πόσοι παραιτήθηκαν μετά τον Παρμενίωνα όπου πήραν μια καλή γεύση τι εστί ΠΝ Εικόνα
Andri
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 3:23 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Andri »

DYK όποιος θέλει αν μου στέλνει ελεύθερα! Όπως με βοηθήσατε εσείς έτσι και εγώ οφείλω να βοηθήσω.
Toon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 6:31 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Toon »

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να μπω ΕΠΟΠ ναυτικό και θα ήθελα γνώμες από άτομα τα οποία μπήκαν πρόσφατα. Ταξίδια γνωρίζω ότι έχει, θέλω να μάθω πόσο συχνά είναι, πόσες ημέρες το χρόνο κλπ. Στο περίπου πάντα. Ευχαριστώ πολύ
DimitrisN61
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:50 pm
Τοποθεσία: Hellenic Navy
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από DimitrisN61 »

Toon έγραψε:Καλησπέρα. Σκέφτομαι να μπω ΕΠΟΠ ναυτικό και θα ήθελα γνώμες από άτομα τα οποία μπήκαν πρόσφατα. Ταξίδια γνωρίζω ότι έχει, θέλω να μάθω πόσο συχνά είναι, πόσες ημέρες το χρόνο κλπ. Στο περίπου πάντα. Ευχαριστώ πολύ


Καλημέρα.

Τα ταξίδια είναι αναλόγως το πλοίο. Το πιθανότερο σαν νέος ΕΠΟΠ είναι να τοποθετηθείς σε φρεγάτα, οπότε θα μετράς αρκετές μέρες φτάνοντας έως και τις 200 τον χρόνο. Πάντα στο περίπου γιατί αυτά είναι σχετικά, μπορεί 30 πάνω 30 κάτω.

Περιττό να σου πω πως με την έλλειψη προσωπικού που υπάρχει πολλά χρόνια τωρα στα πλοία, οι καθημερινές σου εργασίες δεν θα έχουν καμία σχέση με την ειδικότητα που επέλεξες κατά μέσο όρο. Γενικής επιστασίας οι περισσότεροι ΕΠΟΠ δυστυχώς.

Έχουν απαντηθεί παρόμοια ερωτήματα και στις προηγούμενες σελίδες. Θα σου λυθούν αρκετές απορίες και στις σελίδες του 2010-2011.

Εάν εντέλει αποφασίσεις να κανεις τα χαρτιά σου για Πολεμικό ναυτικό, κάτι το οποίο θα σε συμβούλευα να μην κανεις και να προσπαθήσεις σε άλλο όπλο, φρόντισε να επιλέξεις μια καλή ειδικότητα. Ρίξε μια μάτια και στο νήμα των ειδικοτήτων του ΠΝ. Ανεξαρτήτως της ειδικότητας τα πρώτα χρόνια θα υπηρετήσεις στόλο αναγκαστικά, αλλά μερικές ειδικότητες όπως ΤΣΥΝ Σωληνουργος και άλλες θα σε βγάλουν σε συνεργείο των ναυσταθμων κάποια στιγμή. Μακριά από ΑΡΜ.

IN COLD BLOOD
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 07, 2021 8:14 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από IN COLD BLOOD »

DimitrisN61 έγραψε:

Εάν εντέλει αποφασίσεις να κανεις τα χαρτιά σου για Πολεμικό ναυτικό, κάτι το οποίο θα σε συμβούλευα να μην κανεις και να προσπαθήσεις σε άλλο όπλο, φρόντισε να επιλέξεις μια καλή ειδικότητα.



Ποιες ειδικότητες είναι καλές φίλε; Εσύ που είσαι μέσα μπορείς να μας πεις;

DimitrisN61
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:50 pm
Τοποθεσία: Hellenic Navy
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από DimitrisN61 »

Καλησπέρα,

Εάν είσαι απόφοιτος ΓΕΛ οι παρακάτω ειδικότητες είναι καλές:

1) Τ/ΟΠΛ Πυρομαχικών

2) Τ/ΜΗΧ Ψυκτικών

3) ΕΕ Κυβερνοαμηνας (απαραίτητη γνώση αγγλικής γλώσσας σε επίπεδο "καλή" και το ECDL

4) Τ/ΣΥΝ Συγκολλητής

5) Τ/ΣΥΝ Ξυλουργός

Εάν είσαι απόφοιτος ΕΠΑΛ ανάλογα με την κατεύθυνση σου υπάρχουν μερικές ακόμα καλές ειδικότητες.

Τα πρώτα χρόνια όλες οι ειδικότητες έχουν καράβι. Αργότερα, κυρίως μιλημένος μπορείς να βγεις, αλλά κανεις δεν ξέρει εάν θα ξανά γυρίσεις σε καράβι κάποια στιγμή (το πιθανότερο). Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό!

Toon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 6:31 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Toon »

Να ρωτήσω κάτι παιδιά, καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με αυτούς που δεν έχουν κάνει το στρατιωτικό τους; Το κάνουν τον 1ο χρόνο, το γνωρίζω, αλλά θα κάνουν ότι οι άλλοι ΕΠΟΠ, θα κάνουν δική τους εκπαίδευση; Ευχαριστώ πολύ
DimitrisN61
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:50 pm
Τοποθεσία: Hellenic Navy
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από DimitrisN61 »

Toon έγραψε:Να ρωτήσω κάτι παιδιά, καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει με αυτούς που δεν έχουν κάνει το στρατιωτικό τους; Το κάνουν τον 1ο χρόνο, το γνωρίζω, αλλά θα κάνουν ότι οι άλλοι ΕΠΟΠ, θα κάνουν δική τους εκπαίδευση; Ευχαριστώ πολύ


Καμία απολύτως διαφορά με αυτούς που έχουν υπηρετήσει. Η μόνη διαφορά είναι στην βαθμολογική εξέλιξη καθώς όσοι έχουν υπηρετήσει παίρνουν τον βαθμό του διοπου ένα χρόνο νωριτερά

Swto
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 3:07 pm
Τοποθεσία: ΤΑΞΙΑΡΧΟΣ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Swto »

Καλησπέρα παιδιά Ποσοι βγήκατε ακατάλληλοι στο πολεμικό ναυτικό ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες