ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Nikoseuamcs
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2022 3:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Nikoseuamcs »

Tanto έγραψε:
Nikoseuamcs έγραψε:Φίλε μου tanto, σήμερα το πρωί διάβασα σε ένα φόρουμ που έλεγε το εξής (6-7 χρόνια μέσα στο πλοίο, στοίχημα να έβλεπα το σπίτι μου,3 φορές το μήνα και πάλι για να μαζέψω και να πληρώσω λογαριασμούς, ταξίδια πάρα πολλά και αγγαρείες πάρα πολλές.) Εγώ θέλω να πάω ΠΝ γιατί μου αρέσει η θάλασσα και τα ταξίδια γενικά... Αν είναι να είμαι μέσα στη θάλασσα για 6 και 7 χρόνια ναι σίγουρα δεν θα το ήθελα (λόγο του Ότι είμαι κοπέλα και θέλω να φτιάξω κάποια στιγμή οικογένεια 😀🤫) αν όμως είναι όντως με ωράριο οκ... Και μιας σε βλέπω να ξέρεις πράγματα... Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης μας (αρχικά που θα είναι και για πόσο θα κρατήσει) ;

Αυτό που παραθέτεις είναι μια ίσως τραβηγμένη άποψη με μια δόση υπερβολής, για να τονίσει ωστόσο το τραγικό της υποθέσης που επικρατεί στο ΠΝ. Θα κάνεις 40ήμερα+ ταξίδια, θα γυρνάς σπίτι για κανα 20ήμερο και πάλι έξω. Εάν πας στην αποστολή IRINI κάθεσαι 4 μήνες εν πλώ, δένεις στην Σούδα και με το πέρας του 4μηνου γυρνάς Αθήνα πάλι για κανα μήνα και πάλι από την αρχή. Χώρια από τις ολιγοήμερες ασκήσεις. Ενδεικτικά στα λέω αυτά για να έχεις μια εικόνα. Η εκπαίδευση γίνεται στο Ναυτικό Οχυρό Σκαραμαγκά στη βάση Κανελλόπουλος. Η διάρκεια εξαρτάται. Η βασική εκπαίδευση νομίζω είναι 3 εβδομάδες με έναν μήνα και μετά ακολουθεί σχολείο ειδικότητα και ότι άλλο προκύψει.
Πω πω φίλε σε ευχαριστώ πολύ 😆 Άκουγα κάτι πράγματα που λέω εντάξει εάν είναι έτσι δεν πάω

Nikos21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2021 3:02 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Nikos21 »

Ισχύει ότι μετά από ταξίδι όμως είσαι εκτός με άδεια;10 ημερών ας πούμε
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Tanto »

Nikos21 έγραψε:Ισχύει ότι μετά από ταξίδι όμως είσαι εκτός με άδεια;10 ημερών ας πούμε
Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
tpk2022
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2022 12:29 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tpk2022 »

Nikos21 έγραψε:Ισχύει ότι μετά από ταξίδι όμως είσαι εκτός με άδεια;10 ημερών ας πούμε


Άμα σου την εγκρίνουν, φυσικά, παίρνεις κανονικη άδεια. Βέβαια είναι και ανάλογα το πλοίο, στο δικό μου μετά από κάθε αποστολή αν ήταν ζορικη παίζουμε ένα μήνα μόνο βάρδιες και τα κανονίζουμε έτσι ώστε ο καθένας να έχει 5 μέρες κενές μεταξύ βαρδιων. Εγώ από την άλλη κουμπωνω άλλες 5 μέρες κανονική άδεια και έχω ένα 10μερο μόνο για μένα, αλλά για δύο βδομάδες πέφτει πολύ 1-1

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Tanto »

tpk2022 έγραψε:Άμα σου την εγκρίνουν, φυσικά, παίρνεις κανονικη άδεια. Βέβαια είναι και ανάλογα το πλοίο, στο δικό μου μετά από κάθε αποστολή αν ήταν ζορικη παίζουμε ένα μήνα μόνο βάρδιες και τα κανονίζουμε έτσι ώστε ο καθένας να έχει 5 μέρες κενές μεταξύ βαρδιων. Εγώ από την άλλη κουμπωνω άλλες 5 μέρες κανονική άδεια και έχω ένα 10μερο μόνο για μένα, αλλά για δύο βδομάδες πέφτει πολύ 1-1
Ακριβώς αυτό που λέει το παιδί. Ωστόσο είναι Κανονική Άδεια. Δεν είναι κάποια άγραφη που παίρνεις επειδή πήγες ταξίδι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Αύγ 02, 2022 8:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Lef1234
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2022 1:55 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Lef1234 »

Παιδια καλησπερα! Τι παιζει με το ξυρισμα στο πολεμικο ναυτικο; ... Ας μου απαντησει καποιος ο οποιος γνωριζει παρακαλω... Ευχαριστω
Toon
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 6:31 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Toon »

Ευχαριστούμε πολύ ρε παιδιά για τις απαντήσεις σας, είστε πραγματικά αρκετά βοηθητικοί. Γνωρίζει κανείς αν οι ειδικότητες σηματωρός, ραδιοεντοπιστης είναι καλές; Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
gramm
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 12:59 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από gramm »

Από την μικρή έρευνα που έκανα όταν έψαχνα να δηλώσω ειδικότητες (κυρίως Συζητήσεις με ανθρώπους του ναυτικού διαφόρων προελεύσεων και βαθμίδων) έμαθα τα εξής :

Ρ/Ε είναι ο χειριστής ραντάρ επιφανείας και αέρος. Κλεισμένος στο κέντρο επιχειρήσεων του πλοίου σε μια κονσόλα εντοπίζει και ταξινομεί στόχους στο ραντάρ και στη συνέχεια τους προωθεί στους ΔΒ ή στον αξιωματικό επιχειρήσεων. Αρκετά καλή ειδικότητα από τις Στο καράβι

Σηματωρός είναι αυτός που ασχολείται με τις επικοινωνίες με άλλα πλοία (ανταλλαγή σημάτων, επικοινωνία με σημαιάκια και λαμπτήρες) ειδικότητα αρκετά καλή καθώς δεν μπλέκεις με μουτζούρα αγγαρείες κτλ συνήθως είναι στη γέφυρα του πλοίου με τους αξιωματικούς ενώ μπορεί να κάνει και χρέη οπτηρα (παρατηρητή) εξίσου σημαντική ειδικότητα. Αν είσαι καλός (έχει διάβασμα με κώδικες κτλ) τη περνάς ζάχαρη βέβαια από παλιά καραβοσκυλα έμαθα ότι παλιότερα έτρωγαν τα περισσότερα ποινολογια (λόγω λαθών κτλ Εικόνα )

Κοινό χαρακτηριστικό βέβαια και των δύο ειδικοτήτων είναι ότι είναι αρκετά καραβισιες έχουν αρκετά χρόνια στόλο.

Άβαταρ μέλους
Nikoseuamcs
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2022 3:17 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Nikoseuamcs »

Καλησπέρα. Αρμενιστής ... Αυτή η ειδικότητα τι τελικά είναι γιατί αλλού ακούω ότι είναι οι μουτσοι και αλλού ακούω ότι είναι ένα σημαντικό πλήρωμα του πλοίου
OTI NA NE
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2022 7:03 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από OTI NA NE »

Nikoseuamcs έγραψε:Καλησπέρα. Αρμενιστής ... Αυτή η ειδικότητα τι τελικά είναι γιατί αλλού ακούω ότι είναι οι μουτσοι και αλλού ακούω ότι είναι ένα σημαντικό πλήρωμα του πλοίου


Σου εχω γραψει για την ειδικοτητα!

Μην περιμενεις να ακουσεις κατι αλλο απο αυτο που σου εχω πει φιλε μου

Σιγουρα ειναι σιμαντηκη ειδικοτητα για το καραβι

Ετσι κι αλλιως ΟΛΟΙ ειναι σιμαντηκοι μεσα στο καραβι

Ειναι απο της ποιο δυσκολες ειδικοτητες μεσα στο ΠΝ

EFIK
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2021 3:54 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από EFIK »

Επιχειρησεων / επικοινωνιων (εε) - ραδιοεντοπιστης (ρε) πόσα μόρια είχε η περσινή προκήρυξη;
Mar96
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 29, 2022 7:08 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Mar96 »

EFIK έγραψε:Επιχειρησεων / επικοινωνιων (εε) - ραδιοεντοπιστης (ρε) πόσα μόρια είχε η περσινή προκήρυξη;


Καλησπέρα.

Έχω την εντύπωση, ότι ο πρώτος είχε εισαχθεί με 780 μόρια κ ο τελευταίος με 268.

Εάν κάνω λάθος Ας με διορθώσει κάποια/ος, διότι δε μαρέσει να δίνω λανθασμένες πληροφορίες. ☺️

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Tanto »

Lef1234 έγραψε:Παιδια καλησπερα! Τι παιζει με το ξυρισμα στο πολεμικο ναυτικο; ... Ας μου απαντησει καποιος ο οποιος γνωριζει παρακαλω... Ευχαριστω
Στο ΠΝ μπορείς να έχεις καλοδιατηρημένο μούσι με καθαρές γραμμές στο λαιμό και στα μάγουλα.
Lef1234
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2022 1:55 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Lef1234 »

Tanto έγραψε:
Lef1234 έγραψε:Παιδια καλησπερα! Τι παιζει με το ξυρισμα στο πολεμικο ναυτικο; ... Ας μου απαντησει καποιος ο οποιος γνωριζει παρακαλω... Ευχαριστω
Στο ΠΝ μπορείς να έχεις καλοδιατηρημένο μούσι με καθαρές γραμμές στο λαιμό και στα μάγουλα.
Ευχαριστω πολυ φιλε μου! Και κατι αλλο επισης σημαντικο. Παρουσιαζομαι 22/8 στο καννελοπουλο ειμαι επιτυχων εποπ νοσηλευτης... Απο ρουχα τι θα χρειαστει να παρω; Δηλαδη εννοω πολλα μπλουζακια και πολλες καλτσες κ εσωρουχα; Και επισης εχει πληντυρια να πλενουμε;

Άβαταρ μέλους
espapadaki
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 177
Εγγραφή: Τρί Μαρ 23, 2021 5:51 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από espapadaki »

Δυστυχώς δε θα έχουμε πλυντήρια...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες