ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ples
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 19, 2019 5:03 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Ples »

Αν δεν με πάρουν ΥΕΑ μπορώ να παω ειδικές δυνάμεις γιατί δεν θέλω απλος πεζικάριος
siroco

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από siroco »

Καλησπέρα, κατατάσσομαι στον στρατό ξηράς και παρουσιάζομαι στον Λαγό Εύρου στις 19/01 και είμαι ΥΕΑ. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Έχω αρκετές απορίες, αν θα μπορούσατε να μου λύσετε κάποιες από αυτές...

  • Εγώ αποφασίζω αν θα συμμετάσχω στις εξετάσεις ΥΕΑ;
  • Σε περίπτωση που θελήσω να γίνω ΔΕΑ, θα με στείλουν στην Κρήτη αμέσως;
  • Κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης των ΔΕΑ θα πληρώνομαι; Αν ναι, με τί μισθό;(Οι πληροφορίες που βρήκα στο ίντερνετ είναι αρκετά παλιές και δεν μπορώ να τις εμπιστευτώ)
  • Αξίζει η χρηματική αμοιβή των ΔΕΑ για να υποστώ την αυξημένη διάρκεια θητείας και τις οποιεσδήποτε δυσκολίες εμπεριέχει η εκπαίδευση;
  • Διαβάζω οτι οι ΔΕΑ αμείβονται με το 60% του μισθού του μονίμου ανθυπολοχαγού (539?) ενώ όταν ονομαστούν εφ. Ανθλγοι με το 80% του μισθού (719?). Από πότε δηλαδή ο μισθός γίνεται 719; Μόλις τελειώσει η 4μηνη εκπαίδευση ή μολις τελειώσει η 17μηνη θητεία;
  • Τι παίζει με τις αποσπάσεις/μετατάξεις για τους ΔΕΑ; Υπάρχει περίπτωση να με στείλουν για 2 μήνες στην Σπάρτη,2 μήνες στην Καρδίτσα,3 μήνες στην Φλώρινα κ. Ο. Κ ή θα πάω σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος για το υπόλοιπο της θητείας;
  • Τι συμβαίνει με τις επανεκπαιδεύσεις στο μέλλον; Σε καλούν ανά τυχαία χρονικά διαστήματα;
Αυτές είναι κάποιες από τις ερωτήσεις που έχω προς το παρόν...
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

siroco έγραψε:Καλησπέρα, κατατάσσομαι στον στρατό ξηράς και παρουσιάζομαι στον Λαγό Εύρου στις 19/01 και είμαι ΥΕΑ. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Έχω αρκετές απορίες, αν θα μπορούσατε να μου λύσετε κάποιες από αυτές...

  • Εγώ αποφασίζω αν θα συμμετάσχω στις εξετάσεις ΥΕΑ;
  • Σε περίπτωση που θελήσω να γίνω ΔΕΑ, θα με στείλουν στην Κρήτη αμέσως;
  • Κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης των ΔΕΑ θα πληρώνομαι; Αν ναι, με τί μισθό;(Οι πληροφορίες που βρήκα στο ίντερνετ είναι αρκετά παλιές και δεν μπορώ να τις εμπιστευτώ)
  • Αξίζει η χρηματική αμοιβή των ΔΕΑ για να υποστώ την αυξημένη διάρκεια θητείας και τις οποιεσδήποτε δυσκολίες εμπεριέχει η εκπαίδευση;
  • Διαβάζω οτι οι ΔΕΑ αμείβονται με το 60% του μισθού του μονίμου ανθυπολοχαγού (539?) ενώ όταν ονομαστούν εφ. Ανθλγοι με το 80% του μισθού (719?). Από πότε δηλαδή ο μισθός γίνεται 719; Μόλις τελειώσει η 4μηνη εκπαίδευση ή μολις τελειώσει η 17μηνη θητεία;
  • Τι παίζει με τις αποσπάσεις/μετατάξεις για τους ΔΕΑ; Υπάρχει περίπτωση να με στείλουν για 2 μήνες στην Σπάρτη,2 μήνες στην Καρδίτσα,3 μήνες στην Φλώρινα κ. Ο. Κ ή θα πάω σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος για το υπόλοιπο της θητείας;
  • Τι συμβαίνει με τις επανεκπαιδεύσεις στο μέλλον; Σε καλούν ανά τυχαία χρονικά διαστήματα;
Αυτές είναι κάποιες από τις ερωτήσεις που έχω προς το παρόν...


Η συμμετοχή στη διαδικασία επιλογής ΔΕΑ είναι απόλυτα εθελοντική. Οπότε εάν δεν θες δεν συμμετέχεις. Η επιλογή γίνεται κατόπιν αθλητικών και ψυχοτεχνικων εξετάσεων. Εάν επιλέγεις ΔΕΑ θα φύγεις για τη σχολή μετά την ορκωμοσία των οπλιτών Δηλαδή θα μείνεις στον Έβρο 3 εβδομάδες.

Ανάλογα σε πιο σώμα θα γίνεις ΔΕΑ θα πας εκπαίδευση στην αντίστοιχη σχολή ΥΕΑ.

Π. Χ. Πεζικό στην Κρήτη. Τεθωρακισμένα Αυλώνα... Πυροβολικό στο Μεγάλο Πεύκο κλπ. Κλπ

Η εκπαίδευση διαρκεί 4 μήνες. Αρχίζεις και πληρώνεσαι μόλις ορκιστείς ΔΕΑ δηλαδή όταν τελειώσεις την 4μηνη εκπαίδευση. Ο μισθός είναι περίπου 730 ευρώ. Τον τελευταίο μήνα πριν την απόλυση γίνεσαι Ανθυπολοχαγός και ο μισθός είναι λίγο παραπάνω. Αλλά μόνο για 1μηνα.

ΟΙ ΔΕΑ τοποθετούνται σε μονάδες παραμεθορίου και απολύονται από κεί. Μην περιμένεις μετάθεση για το εσωτερικό

Στον Έβρο και στα ακριτικά νησιά η θητεία είναι 14μηνη.

Κομοτηνή - Ξάνθη και Ήπειρο είναι 17μηνες.

Αποσπάσεις μην περιμένεις. Ίσως μόνο μέσα στην ίδια φρουρά που υπηρετείς.

Όταν απολυθείς κάποια στιγμή θα σε καλέσουν ως επιστρατο για να πάρεις και βαθμό

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Τρί Ιαν 11, 2022 8:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Davarick
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2021 7:42 pm
Τοποθεσία: In domo mea
Ενδιαφέροντα: (Κοινωνικές/Φιλοσοφικές)Συζήτησες
Επάγγελμα: Ελεύθερος Επαγγελματίας
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Davarick »

Μπορεί κάποιος που έχει κάνει την θητεία του ως έφεδρος και έχει ορεξη να συζητησει, να μου στειλει ενα μυνημα για να τον ρωτησω καποια πραγματα;ΕυχαριστωΕικόνα

«ομοιούσθαι Θεώ κατά το δυνατόν ανθρώπω»Πλάτων
«Έχω διαταχθεί να γίνω Θεός» Επιτάφιος Μ. Βασίλειος
γεώργιος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από γεώργιος »

Καλησπέρα σας,

Τυχαίνει κάποιος να γνωρίζει αν υπάρχει ακόμη η επιλογή Δόκιμος Οικονομικού;
Κάπου διάβασα ότι καταργήθηκε πίσω στο 2011, ισχύει κάτι τέτοιο; Την επαναφέραν μήπως;

fsafsa

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από fsafsa »

γεώργιος έγραψε:Καλησπέρα σας,

Τυχαίνει κάποιος να γνωρίζει αν υπάρχει ακόμη η επιλογή Δόκιμος Οικονομικού;
Κάπου διάβασα ότι καταργήθηκε πίσω στο 2011, ισχύει κάτι τέτοιο; Την επαναφέραν μήπως;



Όχι δεν έχει επανέλθει.

ΘΑΝΟΣ

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΘΑΝΟΣ »

Εαν παρουσιαστω σε μια εσσο και εχω ενδειξη ΥΕΑ στο σημειοωμμα καταταξης μου αλλα δεν αποφασισα να δηλωσω υποψηφιοτητα για ΥΕΑ μπορω να το κανω στην αμεσως επομενη εσσο ενω εχω υπηρετησει δυο μηνες ως στρατιωτης;
Άβαταρ μέλους
καρντάσης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2022 10:00 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από καρντάσης »

Όχι, δεν μπορείς να πας ΥΕΑ αργότερα, μόνο στην αρχή
Σπύρος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Σπύρος »

Γεια σας Παίδες,Μία ερώτηση κι από εμένα... Κατ'αρχάς, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, να ευχηθώ!

Όταν κάποιος γίνει ΔΕΑ, δεν μπορεί να πάρει μετάθεση για άλλη μονάδα στο εσωτερικό, ή τοποθετήσαι αποκλειστικά σε μονάδες παραμεθορίου;

Θα γράψω κάτι που κυριολεκτικά δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αλλά το έχω απορία. Όταν αποφοιτήσω από το ΑΕΙ στο οποίο σπουδάζω και μου έρθει το χαρτί με την ένδειξη ΥΕΑ, γίνεται με κάποιο τρόπο να πας ΔΕΑ στην Προεδρική Φρουρά; Δεν ξέρω αν αυτό που ρωτάω γίνεται, γι' αυτό όποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα να απαντήσει.

Δεν θέλω να φανώ χαζός, αλλά δεν πολυξέρω πώς λειτουργούν οι ΥΕΑ...

Ευχαριστώ!

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από nenos111 »

Σπύρος έγραψε:Γεια σας Παίδες,Μία ερώτηση κι από εμένα... Κατ'αρχάς, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, να ευχηθώ!

Όταν κάποιος γίνει ΔΕΑ, δεν μπορεί να πάρει μετάθεση για άλλη μονάδα στο εσωτερικό, ή τοποθετήσαι αποκλειστικά σε μονάδες παραμεθορίου;

Θα γράψω κάτι που κυριολεκτικά δεν ξέρω αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, αλλά το έχω απορία. Όταν αποφοιτήσω από το ΑΕΙ στο οποίο σπουδάζω και μου έρθει το χαρτί με την ένδειξη ΥΕΑ, γίνεται με κάποιο τρόπο να πας ΔΕΑ στην Προεδρική Φρουρά; Δεν ξέρω αν αυτό που ρωτάω γίνεται, γι' αυτό όποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα να απαντήσει.

Δεν θέλω να φανώ χαζός, αλλά δεν πολυξέρω πώς λειτουργούν οι ΥΕΑ...

Ευχαριστώ!

Καλημέρα. ΔΕΑ στην προεδρική φρουρά δεν υπάρχουν.

Γενικά οι ΔΕΑ υπηρετούν σε μονάδες Δ Σώματος και ΑΣΔΕΝ ... Δηλαδή παραμεθορίου και απολύονται από κεί καθόσον δεν προβλέπεται μετάθεση

Σπύρος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Σπύρος »

nenos111 Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία...

Γενικά, αναρωτιόμουν αν υπήρχαν ΔΕΑ στην Π. Φ. και επειδή μου αρέσουν και τα δύο σώματα, μήπως μπορούσα να τα συνδυάσω, αλλά βλέπω ότι δεν προβλέπεται.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Bill99
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 08, 2023 12:41 pm
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Bill99 »

Γεια στο forum, καλή χρονιά. Διάβασα και προηγούμενες σελίδες, αλλά δεν κατάλαβα πολλά για την συγκεκριμένη απορία που έχω.

Δήλωσα Ειδικές Δυνάμεις (δεν θέλω απλός πεζικάριος), παρουσιάζομαι Μεγάλο Πεύκο και έχω ένδειξη ΥΕΑ. Αν πάω ΥΕΑ, θα με πάρουν υποχρεωτικά σαν ΥΕΑ Ειδικών Δυνάμεων ή μπορώ να πάω πεζικού, πυροβολικού κτλ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nassos »

Υπάρχει πιθανότητα να γίνεις ΥΕΑ Πεζικού γιατί οι Ειδικές Δυνάμεις υπάγονται στο Πεζικό. Οι ΥΕΑ Πεζικού, Ειδικών Δυνάμεων, Οικονομικού και Υγειονομικού πηγαίνουν στη ΣΕΑΠ στο Ηράκλειο Κρήτης.

https://seap.army.gr/apostoli/

Δεν μπορείς να μεταπηδήσεις σε Πυροβολικό-Τεθωρακισμένα κλπ.
Lefte
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2023 11:07 pm
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Lefte »

Γειά σας με ενδιαφέρει να πάω για ΥΕΑ, αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις
1) σε κολλάνε ένσημα γιατί έχω μπει σε ένα πρόγραμμα και μου είπαν από το πρόγραμμα ότι μπορώ να κο
λλήσω 115 με 150 ένσημα
2) τι παίζει με το μισθό και αν μένεις έξω
3) μπορούν να σε στείλουν στο νομό όπου καταγεσαι
4) θεωρείται εργασία κανονική
5) υπάρχει ΥΕΑ υγειονομικό και αν ναι τι πρέπει να έχεις για να πας
Ευχαριστώ, περιμένω απάντηση από αυτούς που γνωρίζουν
Lefte
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2023 11:07 pm
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Lefte »

Γειά σας με ενδιαφέρει να πάω για ΥΕΑ, αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις
1) σε κολλάνε ένσημα γιατί έχω μπει σε ένα πρόγραμμα και μου είπαν από το πρόγραμμα ότι μπορώ να κο
λλήσω 115 με 150 ένσημα
2) τι παίζει με το μισθό και αν μένεις έξω
3) μπορούν να σε στείλουν στο νομό όπου καταγεσαι
4) θεωρείται εργασία κανονική
5) υπάρχει ΥΕΑ υγειονομικό και αν ναι τι πρέπει να έχεις για να πας
Ευχαριστώ, περιμένω απάντηση από αυτούς που γνωρίζουν
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες