ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν υπηρετούν ΥΕΑ εδώ και πλέον 10 χρόνια στην ΕΛΔΥΚ.
FUBAR1996
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 05, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από FUBAR1996 »

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το forum! Είμαι φοιτητής ιατρικής που σιγά σιγά παίρνει το πτυχίο του. Επειδή είμαι όμως και αρκετά στρατοκαυλος φλερτάρω με την ιδέα του ΔΕΑ. Υπάρχει δυνατότητα για έναν γιατρό να υπηρετήσει ως ΔΕΑ στο πεζικό και αν γίνεται να προσπαθήσει και για ειδικές δυνάμεις ή θα με στείλουν σίγουρα υγιεινομικό; Επίσης σαν ΔΕΑ ιατρός στην μονάδα σου, τι θα κάνεις; Θα πας παραμεθόριο όπως όλοι ή θα σε στείλουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Anon1

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anon1 »

FUBAR1996, σε καμία περίπτωση μη δηλώσεις το πτυχίο σου διότι εάν πας για ΥΕΑ θα σε κατατάξουν στο Υγειονομικό που εδρεύει στην Λαμία μαζί με το Σώμα Υλικού Πολέμου, όπου θα σε κάνουν σκοπάνθρωπο και συντηρητή του στρατοπέδου. Σαν ΔΕΑ Υγειονομικού μετέπειτα, στις μονάδες, θα αναλάβεις μαλακιοπόστα, όπως βοηθός γραφείου ή καμιά διαχείριση υλικών, γενικώς δεν θα κάνεις τίποτα το ενδιαφέρον και θα σαπίσεις.

Εάν σε κατατάξουν στο Υγειονομικό και δηλώσεις ΥΕΑ, θα περάσεις 3 εβδομάδες ΣΕΑΠ ως ΥΕΑ Α, και την υπόλοιπη εκπαίδευση στην Λαμια, στο ΚΕΥΠ, ως ΥΕΑ Α και ύστερα ΥΕΑ Β.

Πίστεψε με, δεν θες να πας ΚΕΥΠ, χίλιες φορές ΣΕΑΠ. Εάν σωματικά είσαι ικανός και θες να επιδιώξεις να γίνεις ΔΕΑ Ειδικώς Δυνάμεων πρέπει να καταταγείς όπως δίποτε στο Πεζικό και να βγάλεις 4μηνη εκπαίδευση στην ΣΕΑΠ ως ΥΕΑ ΠΖ. Κατά την εκπαίδευση σου στην ΣΕΑΠ, κάπου στην 5η ή 6η εβδομάδα περνάει κλιμάκιο Ειδικών Δυνάμεων όπου σας παίρνουν συνέντευξη και σας εξετάζουν σε αθλητικές δοκιμασίες. Με το πέρας της 4μηνης εκπαίδευσης στην ΣΕΑΠ, εαν έχεις επιλεγεί για Ειδικές Δυνάμεις, θα σε στείλουν Ρεντίνα στο ΚΕΑΠ, για 3 περίπου εβδομάδες. Εκεί θα σε κάνουν πράσινο και συνεχίζεις στις Καταδρομές.

Καλή τύχη.

FUBAR1996
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιουν 05, 2019 10:13 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από FUBAR1996 »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ωστόσο νομίζω ότι δεν θα ήταν σωστό να απόκρυψω το πτυχίο μου. Είναι ποινικό αδίκημα εξάλλου από όσο ξέρω. Θα πρότεινες δηλαδή απλά να δηλώσω ειδικές δυνάμεις χωρίς να πάω ΔΕΑ αν θέλω να έχω μια μάχιμη θητεία; Ήλπιζα η αλήθεια είναι ότι σαν ΔΕΑ θα μπορούσα ίσως να κάνω μια ουσιαστική στρατιωτική εκπαίδευση και παράλληλα ίσως να γράψω και χρόνο εκπαίδευσης σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο αντί να γίνω σκοπάνθρωπος. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι άλλο;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Mparmpas »

Μπορεις να κρυψεις το πτυχιο σου και δεν ειναι ποινικο αδικημα φυσικα. Αποψη μου να δηλωσεις το πτυχιο σου ωστε να μπεις

στα ΣΤΕΠ και να εχεις εστω μια μικρη επαφη με το αντικειμενο σου. Σαν γιατρος στα ΣΤΕΠ λογικα θα αναπτυξεις καλες σχεσεις με

τα στελεχη οποτε σε παιρνει να ζητας να κανεις και καμια βολη παραπανω.

Θα ελεγα ΥΕΑ να το αφησεις, δεν αξιζουν οι 5 μηνες παραπανω, στους 9 μηνες θα δεις οσα εχεις να δεις απο το στρατο.

Κατα τα ψεμματα με ελαχιστες εξαιρεσεις στο στρατο τον περισσοτερο χρονο κανεις πραγματα που δεν σου δινουν

καμια αμιγως στρατιωτικη εμπειρια, υπηρεσιες, αγγαριες, γραφειαδες κλπ. Τα πιο ενδιαφεροντα θα ειναι οι βολες και

το ΣΠΕΝ.

Anon1

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Anon1 »

Τα παραπάνω δεν ισχύουν για τους ΔΕΑ Ειδικών Δυνάμεων, απ'όσο έχω ακούσει τουλάχιστον, και εννοείται πως αξίζει να πάει κανείς ΥΕΑ/ΔΕΑ, οι 5 παραπάνω μήνες δεν είναι τίποτα.

Εάν προτιμάς να έχεις 9μηνη προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο σου και να κάνεις μηδαμινά πράγματα σχετικά με στρατό, δήλωσε το πτυχίο.

Δεν γνωρίζω εάν από Στρατιώτης ΠΖ/Ειδικών Δυνάμεων θα μπορέσεις να ασκήσεις ιατρική στο ΣΤΕΠ της μονάδος σου, ή θα χρειαστεί να καταταγείς στο Υγειονομικό.

Πάντως είμαι σίγουρος ότι ως ΔΕΑ Υγειονομικού θα μπορέσεις να ασκήσεις το αντικείμενο σου σε νοσοκομεία/ΣΤΕΠ μονάδων, εφόσον θα έχεις το πτυχίο στα χέρια σου όταν καταταγείς. Η 4μηνη εκπαίδευση που θα περάσεις ως ΥΕΑ (ΥΓ) στο ΚΕΥΠ πάντως θα έχει να κάνει με λογιστική και διαχείριση υλικών, παντελώς άσχετα με την ειδικότητα σου.

ΥΓ: Μη μπεις φθινόπωρο/χειμώνα στο ΚΕΥΠ

1996

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από 1996 »

Πώς γίνεσαι αρχηγός στην σεαπ;
libro7
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:52 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από libro7 »

Γεια σας παιδιά. Συγχαρητήρια για το φόρουμ. Ποιες είναι οι αθλητικές δοκιμασίες για να γινεις υεα; (Όχι στις ΕΔ) . Επίσης γνωρίζει κανείς αν πρέπει να τηρηθούν αυστηρά τα όρια σε αυτές τις δοκιμασίες ή υπάρχει χαλαρότητα. Ευχαριστώ.
Nihilus

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nihilus »

ΚαλησπέραΜπαίνω στρατό με την εσσο του Νοεμβρίου και σκέφτομαι να δηλώσω για ΥΕΑ. Λογό πτυχίου υπάρχει περίπτωση να με πάνε Υγειονομικό. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω αν η εκπαίδευση για το Υγειονομικο γίνεται και τους 4 μήνες στη ΣΕΑΠ η στη Λαμία όπως λέει και ένα παιδί πιο πάνω. Σε ένα pdf απο την ιστοσελίδα του ΓΕΝ αναφέρει πως οι ΥΕΑ υγεινομικού κάθονται 1 μήνα ΣΕΑΠ και μετά πάνε στη Σχολή Εφαρμογής Υγειονομικού στην Αθήνα. Γενικά από γνωστούς που ρωτάω ακούω διαφορετικά πράματα. Υπάρχει κάποιος ΔΕΑ απο πρόσφατη ΕΣΣΟ να πει τι παίζει;
Επιπλέον ο ένας έξτρα μήνας για την απονομή ειδικότητας ισχύει μόνο για τα όπλα (Πυροβολικό, ΕΔ, ΠΖ) ή και για τα σώματα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θοδωρής Ε.

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Θοδωρής Ε. »

Καλησπέρα, παίδες. Μόλις σήμερα παρέλαβα το Σημείωμα Κατάταξης.

Γνώριζα ήδη που θα παρουσιαστώ και τα λοιπά, όπως γνώριζα ότι θα έχω ένδειξη ΕΛΔΥΚ.

Ωραία μέχρι εδώ.

Στο Σημείωμα Κατάταξης, λοιπόν, αναγράφεται ακριβώς αυτό:

"Έχετε επιλέγει για: "ΜΧ - ΕΛΔΥΚ ΥΕΑ".

Θέλω να υπηρετήσω ως ΥΕΑ.

Η απορία μου είναι αν το ΕΛΔΥΚ ΥΕΑ είναι κατά κάποιον τρόπο σαν δυνατότητα επιλογής από μέρους μου,

δεδομένου ότι γνωρίζω πως ΥΕΑ έχουν σταματήσει να υπηρετούν στην Κύπρο (ΕΛΔΥΚ) εδώ και χρόνια.

Άρα σε αυτήν την περίπτωση σου δίνεται δυνατότητα επιλογής: ή ΕΛΔΥΚ ή ΥΕΑ;

(Ή μου έχει διαφύγει κάτι;)

Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με ενημερώσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στέλιος Δ.

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Στέλιος Δ. »

Καλησπέρα παιδιά. Θα πάω για έφεδρος υποψήφιος αξιωματικός, γνωριζει κάποιος να μου πεί πώς είναι τώρα τα πράγματα, για την εκπαίδευση, τα χρήματα και αν επιτρέπεται το κινητό.. Αυτή τη δευτέρα φεύγω Λήμνο Εικόνα Εικόνα
dimmen09

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από dimmen09 »

Καλησπέρα, λοιπόν καταρχήν θα περάσεις κάποιες ψυχοτεχνικές κάποιες νοητικές εξετάσεις (πολύ απλές) και καποια αγωνίσματα που και αυτά τα περνας αν δεν έχεις σοβαρό παθολογικό πρόβλημα. Αμέσως μετά σας χωρίζουν ανάλογα με το σώμα ή όπλο Πεζικό, τεθωρακισμένα συνήθως τραβάν Δόκιμους και από άλλα σώματα. Μόλις μπείς στη σχολή αξιωματικών του κάθε κέντρου. Ονομάζεσαι ΥΕΑ Α διοικούμενους που θα υποστείς την εκπαιδευση στρατιωτικη, γενική, από τους εκπαιδευτές ανθγ/ούς αλλά και ψυχολογική καψόνια (από τους ΥΕΑ Β) αυτη διαρκεί περίπου 4 εβδομάδες και είναι η πιο σκληρη στην εκπαιδευση του ΔΕΑ,2 εβδομάδες είστε δίχως ΥΕΑ Β και κατόπιν αναλαμβάνετε ως ΥΕΑ Β τους νέους ΥΕΑ Α /. Στος τέλος της εκπαίδευσης γινέται αξιολόγηση και ονομασία ΔΕΑ. Έπειτα τοποθετείσε σε κάποια μονάδα στην παραμεθόριο, οπού λειτουργείς ως στέλεχος ΔΕΑ της μονάδας, πληρώνεσαι περίπου 530 ευρώ και επίδομα παραμεθορίου νομίζω 130.(νοικιάζεις σπίτι) Και κάνεις τις υπηρεσίες που σου αναθέτουν.
Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από nikos24 »

Καλημέρα σε όλους, μόλις μου ήρθε το χαρτί κατάταξης υεα στην κώ. Εγώ θέλω να πάω ελδυκ και όχι υεα, γίνεται να το δηλώσω εκεί; Υπάρχει πιθανότητα να με πάρουν στη Κύπρο; Δεν θέλω με τίποτα να πάω υεα, μπορώ να αρνηθώ; Ευχαριστώ.
Χρήστος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Χρήστος »

Καλησπέρα σας, η δικιά μου απορία είναι, τι γίνεται με το μισθό ενός έφεδρου δόκιμου αξιωματικού, δηλαδή ποτέ θα αρχίσει να πληρώνεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
fsafsa

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από fsafsa »

Χρήστος έγραψε:Καλησπέρα σας, η δικιά μου απορία είναι, τι γίνεται με το μισθό ενός έφεδρου δόκιμου αξιωματικού, δηλαδή ποτέ θα αρχίσει να πληρώνεται; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Όσο είσαι ΥΕΑ παίρνεις τα λεφτά που παίρνει ένας οπλίτης δηλαδή 8 και 60.

Όταν ονομαστείς ΔΕΑ παίρνεις μια προκαταβολή για τα πρώτα σου έξοδα, αυτά αφαιρούνται στο τέλος της θητείας σου, ο πρώτος μισθός συνήθως αργείς και τα παίρνεις μαζεμένα τον 2ο μήνα.

Αυτά ίσχυαν το μακρινό 2009 που υπηρετούσα εγώ, δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι πάντως.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης