ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
dynatovisma
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2020 3:17 am
Τοποθεσία: Δυνατο Βυσμα
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από dynatovisma »

D.Y.K έγραψε:Καλημέρα,

Σου απαντάω επιγραμματικά:

1) Ναι, θα υπηρετήσεις 14 μήνες ως δόκιμος.

2) Μετάθεση θα πάρεις αμέσως μετά την ονομασία σου ως ΔΕΑ. Και εννοείται ότι το μέσο πάντα βοηθάει.

3) Διάβασε το νήμα http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%8C-%CF%80%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%B4%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%B9_topic2713.html

4) Για μένα αξίζει να το δοκιμάσεις. Πιο ουσιαστική θητεία, μισθός, ωράριο στελέχους, λιγότερες και καλύτερες υπηρεσίες και μετά τη λήξη του ωραρίου σου πας σπιτάκι σου. Συν οι δάφνες που παίζουν και αυτές το ρόλο τους στην αίγλη. Το έξτρα 5μηνο δε θα σου φανεί καθόλου.

1) Θα υπηρετήσει 1 μήνα ως στρατιώτης,15 εβδομάδες ως Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός (δηλαδή στρατιώτης) περνώντας από προσωμοίωση διοικούντα - διοικούμενου,9 μήνες ως δόκιμος και μερικές εβδομάδες ως ανθυπολοχαγός

2) Αναφέρεται σε αντίστοιχη μετάθεση του «5μηνου» όπως οι στρατιώτες ώστε να υπηρετήσει κοντά στον τόπο του τους τελευταίους μήνες πρίν απολυθεί. Όχι οι δόκιμοι δεν δικαιούνται μετάθεση, ειδικότερα η μετάθεση που παίρνουν με το που παίρνουν το βαθμό του ΔΕΑ τους στέλνει στην παραμεθόριο και έπειτα δεν δικαιούνται (χωρις βυσμα) μετάθεση.

3) Αρχίζεις να πληρώνεσαι με την ονομασία σου ως ΔΕΑ και ο μισθός είναι στο 70% του ανθυπολοχαγού (χοντρικά σήμερα 730 ευρώ)

4) Αξίζει αν θες να κάνεις κάτι χρήσιμο στη στρατιωτική σου θητεία και να μάθεις να διοικείς (σκέψου εργαζόμενος - προϊστάμενος), να είσαι δίκαιο και υπεύθυνο άτομο και φυσικά να γίνεις χρήσιμος για τη πατρίδα σου. Πρόβλημα στη συντήρηση του σπιτιού σου δε θα έχεις αφού τα χρήματα επαρκούν κάνοντας κανονικό βίο χωρίς κάθε βράδυ να ανοίγεις πελφε.

Billz0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 4:38 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Billz0 »

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας απλα ισως εγω δεν καταλαβα κατι. Παρουσιαζομαι Κομοτηνη στο στρατοπεδο ΠΖ Ηλιοπουλου τις 9 Νοεμβριου. Καθομαι εκει μεχρι να ορκιστω κανα 2μηνο κοντα και επειτα ερχομαι Χαιδαρι για 14-15 εβδομαδες οπου θα κανω την εκπαιδευση ειδικοτητας (Διαβιβασεις). Μολις και αφου τελειωσει το 4μηνο της ειδικοτητας, παω σε παραμεθωριο;(Αν βαλω μεσο και εστω οτι βρισκομαστε ηδη στους 6-7 μηνες μεσα) μπορω να μεινω για τους υπολοιπους σε μοναδα της Αττικης; Ειναι οπως τα λεω η μπερδευομαι καπου;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Billz0 την Σάβ Οκτ 24, 2020 4:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Billz0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 4:38 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Billz0 »

Μια ερώτηση ακομη ερώτηση το δελτίο μετακίνησης που σου βάζει τα έξοδα ο στρατός ποιο μέσο μετακίνησης καλύπτει; Τρένο; Η ΚΤΕΛ; Η και τα δύο;
Ανδρέας

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Ανδρέας »

Καλησπερα... Εαν πας βοπ θα πληρώνεσαι παραπάνω απο ενα δεα πζ
Billz0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 4:38 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Billz0 »

Παιδιά καλησπέρα. Εγώ είμαι τώρα στις Διαβιβάσεις και έχω επιλέξει για ΔΕΑ. Θέλω να ρωτήσω ότι εάν επιλέγω όντως για δόκιμος και περάσω και τα αθλήματα θα με πάνε αυτόματα στο Χαϊδάρι όντως υεα δβ η σε μετατοπίζουν σε άλλο σώμα με το έτσι θέλω και χωρίς να σε ρωτήσουν;
ΔΕΑ

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΔΕΑ »

Πρέπει να κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις για να εξασφαλίσεις οτι θα είσαι ΥΕΑ (ΔΒ) .Μπορούν να σε αλλάξουν αν έχουν έλλειψη σε άλλα όπλα/σώματα.

Billz0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 4:38 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Billz0 »

Μια ακόμη απορία και νομίζω θα είναι η τελευταία μου. Σχεδόν όλοι οι στρατιώτες ορκίστηκαν εχθές, εκτός από τις καραντίνες κτλπ που ορκιζόμαστε την άλλη Παρασκευή. Εχθές υποτίθεται πως έβγαιναν τα φύλα πορείας και τα "αποτελέσματα" μεταθέσεων όπως ΥΕΑ, στρατονομία, πληροφορικής κτλπ. Μου είπαν ότι δεν πέρασα σαν ΥΕΑ παρόλο που έχω πολύ χοντρό βυσμα και κατά την συνέντευξη με τον αντισυνταγματάρχη του λόχου με κάλεσε και ο Ταξίαρχος και μου ανέφερε ότι ο τάδε ενδιαφέρθηκε για εσένα (το βύσμα) που με λίγα λόγια σημαίνει ότι επιβεβαίωση την αποδοχή μου σαν ΥΕΑ. Η ερώτηση μου είναι η εξής, συστημικά μήπως βγήκαν τα φύλα πορείας για τους ορκισμένους και μόνο; Και την άλλη Παρασκευή που ορκιζόμαστε και εμείς βγει καινούργια διαταγή από ΓΕΣ με νέα λίστα ονομάτων πλέον; Μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει και αν όντως κάτι τέτοιο υφίσταται;
ΔΕΑ

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΔΕΑ »

Υπηρετω ως ΔΕΑ και θελω για προσωπικους λογους να ξαναγινω ΣΤΡ... Ειναι εφικτο ;
ΔΕΑ(ΕΠ)

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΔΕΑ(ΕΠ) »

Είναι εφικτό.
ΔΕΑ

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΔΕΑ »

Μπορεις να μου πεις τι διαδικασιες χρειαζονται ; Πρεπει να αλλαξω το Ι ;
Παναγιώτης

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Καλησπέρα υποψήφιε άλφα ! Είμαι αυτή την στιγμή στη ΣΕΑΠ και αν γνωρίζω σωστά εσύ θα μπεις εδώ ως ΥΕΑ Α ΣΩΜΑΤΩΝ που σήμαινει ότι θα κάνεις 3 εβδομάδες εκπαίδευση εδώ και μετά θα αναχωρήσεις για τη σχολή που θα εκπαιδευτεί στη συγκεκριμένη ειδικότητα, νόμιζα στη Λαμία... Τώρα για τους δίδυμους νομίζω μπορείτε να υπηρετήσετε μαζί
ΥΕΑ

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΥΕΑ »

Ξέρει κάποιος αν μπορείς να. Πας ΔΕΑ στην αερομεταφερόμενη ταξιαρχία
Fsasa

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Fsasa »

politis12 έγραψε:Μήπως ξερει κανεις που υπάρχουν μονάδες οικονομικού για εφεδρους αξιωματικούς ;
Πουθενά, το οικονομικό εδώ και αρκετά χρόνια δεν παίρνει ΔΕΑ.
Δημήτρης

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Να ρωτήσω οταν οι ΥΕΑ αποφοιτούν απο την σχολή και γίνονται ΔΕΑ παίρνουν και αναμνηστικό μαζί;
GrandWard

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από GrandWard »

Μια ερώτηση πότε σε καλούν για ΥΕΑ αν έχεις περάσει τις εξετάσεις;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες