ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ioannis

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Ioannis »

Καλησπέρα στην παρέα, και μπράβο για την πολύ σημαντική δουλειά που επιτελείτε. Θα ήθελα, αν γίνεται να απαντήσετε κάποιες ερωτήσεις μου ή έστω να με προσανατολίσετε στον σωστό δρόμο.

Σε περίπου δύο χρόνια παίρνω πτυχίο, απλά επειδή δεν μου πολυαρέσει η σχολή μου και απλά περνάω μαθήματα χωρίς να κάνω "ζωή" επιβαρύνοντας τσάμπα τους γονείς μου, αποφάσισα να πάω στρατό και αν γίνεται ΔΕΑ. Σκέφτομαι του χρόνου τέτοια εποχή να μπω (που θα είμαι 3ο έτος). Εννοείται έχω πάει στα ΚΕΠ και έχω δηλώσει φοιτητής οπότε έχω την αναβολή. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Πώς ακριβώς δηλώνω ότι θέλω να πάω ΔΕΑ και που; Διάβασα κάτι για Σημείωμα Κατάταξης, αλλά δεν έχω ιδεά τι ακριβώς και που πρέπει να δηλώσω.

2) Δικαιούμαι μειωμένης θητείας ως πολύτεκνος, όμως έχω αποφασίσει να μην την εκμεταλλευτώ. Μπορώ κάπου να την αποποιηθώ ώστε να πάω ΔΕΑ;

Αυτές είναι οι ερωτήσεις μου.Πριν πει κάποιος κακοπροαίρετος ότι είμαι βλάκας που αποφάσισα να αφήσω την μειωμένη θητεία να πω απλά ότι δεν έχω τίποτα να κάνω ως χαραμοφάης των λεφτών των γονέων μου. Τα μαθήματα στην σχολή μου τα περνάω, και πιστεύω ότι θα καταφέρω να συνεχίσω να διαβάζω παράλληλα με τη θητεία μου ως ΔΕΑ. Σας παρακαλώ, είναι επείγον και θα ήθελα άμεσα την βοήθεια σας. Ευχαριστώ πολύ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nassos »

1) ΔΕΑ πάνε όσοι έχουν απολυτήριου Λυκείου, άρα θα σου έρθει ένδειξη στο σημείωμα κατάταξης ότι είσαι και Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός.

2) Αν δεν το γράφει επειδή είσαι πολύτεκνος, την ημέρα της κατατάξεως δηλώνεις ότι θέλεις να αποποιηθείς του δικαιώματος μειωμένης θητείας για να δηλώσεις υποψηφιότητα ως ΥΕΑ.

3) Για τους ΥΕΑ κάνουν ξεχωριστή ενημέρωση την ημέρα που παρουσιάζεσαι.

4) Το διάβασμα για τα μαθήματα της Σχολή ξεχάσε τα για κανά 5μηνο μέχρι να ορκιστείς Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός. Ούτε χρόνο θα έχεις ούτε όρεξη.

Όταν με το καλό ορκιστείς και πάς στη Μονάδα σου, θα βρείς σπίτι για να μείνεις -απαγορεύεται η διαμονή εντός στρατοπέδου, μόνο όταν έχεις υπηρεσία-, και τότε αναλόγως του προγράμματος, θα σχολάς μεσημέρι όπως κάνουν οι μόνιμοι στο Στρατό και θα έχεις ελεύθερο απόγευμα για διάβασμα.

Απλά να ξέρεις ότι ως ΔΕΑ θα έχεις και εκεί διάβασμα για την ειδικότητα σου, όποια και αν είναι, ακόμη και με το πέρας της εκπαίδευσης. Επομένως ίσως αναγκαστείς να "θυσιάσεις" κάποιες ώρες για τα μαθήματα της Σχολής.
Ioannis

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Ioannis »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλτατε για την γρήγορη απάντηση.

Ό, τι λες το έχω λάβει υπόψιν και σε ευχαριστώ πολύ. Μερικές ακόμη ερωτήσεις:

1) Ποιά ΕΣΣΟ θα μου πρότεινες εσύ να μπω ώστε την περίοδο Οκτώβριο - Ιανουάριο να είμαι μέσα και ας πούμε Φεβρουάριο να είμαι ορκισμένος; Θα μπορούσα καλύτερα μήπως να κόψω την αναβολή ας πούμε Ιούλιο που τελειώνει η εξεταστική και να μπω τότε;

2) Άκουσα από έναν θείο μου (50φεύγα, που σημαίνει ότι θα είναι και κάπως οφφ στα δεδομένα του) ότι για να πας ΔΕΑ θες βύσμα. Ισχύει;

3) Ας πούμε ότι θέλω να μπω του χρόνου τέτοια εποχή. Πρέπει να κάνω τίποτα πριν μπω όσον αφορά τα χαρτιά μου, πιστοποιητικά για φοίτηση κλπ. Ή όλα μόλις μπω; Γενικότερα, πρέπει να κάνω κάτι μέχρι να μπω σε στρατόπεδο;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nassos »

1) Λογικά με την ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου (ή Αυγούστου, δεν ξέρω τι κάνουν με τις ΕΣΣΟ) θα πρέπει να μπεις για να ορκιστείς ΔΕΑ τον Φλεβάρη του επόμενου έτους.

2) Αν θες να πας για ΔΕΑ Ειδικών Δυνάμεων, ναι θέλει χοντρό βύσμα γιατί οι θέσεις είναι μετρημένες.

3) Να έχεις χαρτί από τη Γραμματεία της Σχολής ότι φοιτάς τη συγκεκριμένη περίοδο γιατί δικαιούσαι και φοιτητικές άδειες αν πχ θέλεις να δώσεις εξετάσεις για κάποια μαθήματα.

Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι θες κάτι άλλο, φυσικά όταν πας στη Στρατολογία για διακοπή αναβολής θα χρειαστείς το παραπάνω χαρτί της Γραμματείας ως απόδειξη ότι δεν έκανες κακή χρήση αναβολής.
Άβαταρ μέλους
johnnypap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 7:35 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από johnnypap »

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να με βοηθήσει με το παρακάτω. Παρουσιάζομαι με τη Δ εσσό και σήμερα παρατήρησα πως στο χαρτί κατάταξης αναγράφεται ως σώμα Διαβιβάσεις (ΥΕΑ), χωρίς ωστόσο να έχω δηλώσει πρόθεση να καταταγώ ως υποψήφιος έφεδρος. Γνωρίζει κανείς αν έχω το δικαίωμα να απεμπλακώ από ΥΕΑ και αν ναι πως προβλέπεται να γίνει αυτό; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nassos »

Δηλώνεις την ημέρα της κατάταξης ότι δεν θες να υπηρετήσεις ως ΥΕΑ.
Άβαταρ μέλους
johnnypap
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 7:35 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από johnnypap »

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Καλή συνέχεια!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DrKatsikis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 10, 2020 2:29 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από DrKatsikis »

Καλησπέρα παίδες καλώς σας βρήκα!

Μίας και ήρθε και η δική μου σειρά να πάω στο στρατό, μεγάλωσα πλέον είμαι (σχεδόν) 28, σκέφτομαι να αξιοποιήσω τη θητεία και να μπω ως δόκιμος. Χρόνια φλέρταρα με την ιδέα να πάρω Ι5 αλλά για δικούς μου λόγους θα ήθελα να ζήσω την εμπειρία.

Παρόλο που το φόρουμ βρίθει πληροφοριών σχετικά με την εκπαίδευση ως ΥΕΑ, δεν αναφέρει σχεδόν τίποτα για τη ζωή ως ΔΕΑ. Τα φώτα σας, λοιπόν!

-Γνωρίζω ότι ένας ΔΕΑ στο στρατόπεδο που θα είναι, έχει περίπου 4 υπηρεσίες το μήνα ως ΑΥΔΜ ΒΑΥΔΜ κλπ... Στο καθημερινό του ωράριο (7-15), με τι ασχολείται;

Επίσης

-Έχω δίπλωμα Πολιτικού Μηχανικού, αλλά τώρα σπουδάζω ιατρική. Ένας φίλος παλαιότερος με προέτρεψε αν θέλω να έχω κάποια πιθανότητα να δω κάτι ιατρικής φύσεως πχ κοντά σε έναν ανθυπολοχαγό γιατρό, να μην δηλώσω το 1ο πτυχίο, αλλά μόνο ότι ειμαι φοιτητής ιατρικής.

-Ισχύει ότι ο 1ος που βγάζει τη σχολή πάει όπου θέλει; Θα με βόλευε απίστευτα να μαι Θεσσαλονίκη ώστε να είμαι κοντά στη σχολή. Εάν πάλι δεν κάτσει και δηλώσω μία άσχετη πόλη πχ Διδυμότειχο ως 2ερη επιλογή, υπάρχει περίπτωση να με πάνε εκεί και όχι σε νησί (δεν μου αρέσουν τα νησιά προτιμώ γκατζολία). Δεν θα με χαλούσε να ζήσω και σε ένα μέρος που υπό άλλες συνθήκες δεν θα έβλεπα ποτέ μάλλον...

-Τις εξετάσεις για να πάρεις "βαθμό" όσο είσαι μέσα στη σχολή, πότε τις δίνεις και σε τι εξετάζεσαι;

-Μετά την παραμεθόριο, στους πόσους μήνες πριν απολυθείς μπορείς να δηλώσεις μετάθεση;

-Δεν δημιουργώ γενικά προβλήματα, είμαι τυπικός και ούτε θέλω να μου δημιουργούν... Η σχετικά μεγαλύτερη ηλικία μου θα παίξει κανα ρόλο σε αυτό;Εικόνα

-Δυστυχώς μου χει φάει τον κ. Ο η καρέκλα κ το γραφείο και είμαι αρκετά αγύμναστος αν και νορμάλ σε κιλά. Θα τα καταφέρω με την εκπαίδευση;

Εάν κάποιος μπορεί να απαντήσει μερικές από τις παραπάνω ερωτήσεις θα ήμουν παραγματικά ευγνώμων... Καλή υγεία να χουμε...

Αλεξης

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Αλεξης »

Νάσο για το ίδιο θέμα έγραψα κι εγώ όπως το παλικάρι για τις Διαβιβάσεις.Η απάντηση σου με καθησύχασε λιγάκι. Ευχαριστώ.

Κωνσταντίνος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Καλησπέρα παιδιά,

μου ήρθε στο χαρτί της κατάταξης μου ότι έχω κατατεθεί στις ΕΛΔΥΚ ως ΥΕΑ. Ωστόσο, εγώ θα ήθελα να αποποιηθώ τη θέση και να υπηρετήσω ως απλός φαντάρος στην Ελλάδα. Γίνεται κάτι τέτοιο ή είναι υποχρεωτικό;

Koukiss

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Koukiss »

Παιδιά μια ερώτηση σας παρακαλω πολύ... Μόλις έγινα 18 και έκανα τα χαρτιά μου για εθελοντής... Θέλω να γίνω ΥΕΑ Ειδικών δυνάμεων... Γνωρίζετε άμα με απορρίψουν επειδή είμαι εθελοντής ή νεαρός ή δεν έχει σχέση η ηλικία
Koulkis

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Koulkis »

Φίλε δεν γνωρίζω αλλά να σε ρωτήσω λίγο... όταν έκανες τα χαρτιά σου για να πας στρατό έδωσες κανένα απολυτήριο λυκείου ; Γιατί εγώ θέλω να πάω ΥΕΑ και ψάχνω πως θα μου έρθει η ενδείξει για ΥΕΑ
Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από lancecorporal »

Κωνσταντίνος έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

μου ήρθε στο χαρτί της κατάταξης μου ότι έχω κατατεθεί στις ΕΛΔΥΚ ως ΥΕΑ. Ωστόσο, εγώ θα ήθελα να αποποιηθώ τη θέση και να υπηρετήσω ως απλός φαντάρος στην Ελλάδα. Γίνεται κάτι τέτοιο ή είναι υποχρεωτικό;

μηπως λεει οτι εισαι ικανος να πας στην ελδυκ η να μπεις υεα; Τα μπερδευεις νομιζω. Προς το παρον εισαι απλος φανταρος οταν καταταχθεις θα σε ρωτησουν για υεα η ελδυκ μπορεις να τα αρνηθεις.
You couldn't beat me even if you wanted to.
Billz0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 4:38 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Billz0 »

Καλησπέρα στην ομαδα ειμαι 22 χρονων και μου ηρθε το χαρτι για να παρουσιαστω σαν Διαβιβαστης (ΥΕΑ) στην ΣΤ ΕΣΣΟ, και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για τα οποια θελω να ξερω πριν αποφασισω οτι θα ηθελα να το προχωρησω. Αρχικα γνωριζω οτι η εκπαιδευση μου διαρκει 17 εβδομαδες και θα γινει στο Χαιδαρι Αττικης και ερχομαστε στις ερωτησεις μου:

1) Η διαρκεια της θητειας μου θα ειναι 9μηνες + 5 λογω ΥΕΑ = 14;

2) Αν αποφασισω να το ακολουθησω και οντως περασω τα τεστ, μετα απο ποσο καιρο παιρνω μεταθεση + αν μπει μεσο θα μπορω να ερθω σε μοναδα της Αττικης ετσι ωστε να αποφυγω τα εξοδα για ενοικιαση σπιτιου εκτος της πολης μου;

3) Αρχιζω να πληρωνομαι μετα την ορκομωσια μου και αν ναι η οχι, ποσο περιπου ειναι;

4) Τελευταια ερωτηση μου: Εν ετη 2020 αξιζει να ακολουθησω κατι τετοιο; Θελω να πω οτι απο την μια μου αρεσει η ολη ιδεα και δεν με ενδιαφερει το εξτρα 5μηνο αν και εφοσον ισχυει, αλλα το μονο που με προβληματιζει ειναι η αδυναμια συντηρησης δικου μου σπιτιου λογω οικονομικων δυσκολιων προφανως οποτε περναμε παλι στο ερωτημα 2)

Ευχαριστω πολθ

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλημέρα,

Σου απαντάω επιγραμματικά:

1) Ναι, θα υπηρετήσεις 14 μήνες ως δόκιμος.

2) Μετάθεση θα πάρεις αμέσως μετά την ονομασία σου ως ΔΕΑ. Και εννοείται ότι το μέσο πάντα βοηθάει.

3) Διάβασε το νήμα http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%8C-%CF%80%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%B4%CF%8C%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%B9_topic2713.html

4) Για μένα αξίζει να το δοκιμάσεις. Πιο ουσιαστική θητεία, μισθός, ωράριο στελέχους, λιγότερες και καλύτερες υπηρεσίες και μετά τη λήξη του ωραρίου σου πας σπιτάκι σου. Συν οι δάφνες που παίζουν και αυτές το ρόλο τους στην αίγλη. Το έξτρα 5μηνο δε θα σου φανεί καθόλου.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες