ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
υεα

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από υεα »

Σαν ΔΕΑ είναι πάνω από 700 το μήνα και περίπου 1000 τον τελευταίο μήνα.Όσο για την ΕΛΔΥΚ έχουν σταματήσει να πηγαίνουν οι ΔΕΑ από το 2006 με νόμο

αριθμός τριψήφιος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από αριθμός τριψήφιος »

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
constantinosPan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 27, 2018 12:58 am
Τοποθεσία: ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από constantinosPan »

υεα έγραψε:Σαν ΔΕΑ υγειονομικού θα λύσω μερικές απορίες.
Η εκπαίδευση ΥΕΑ είναι 4μηνη (2 ως ΥΕΑ Α΄ και 2 ως ΥΕΑ Β΄) και συνολικά η θητεία κρατάει 14 μήνες.

Τον τελευταίο μήνα θητείας προάγεσαι σε Ανθυπολοχαγό και με αντίστοιχη μισθολογική προαγωγή.

Αν είσαι όπλο (Πεζικό, Τεθωρακισμένα, Διαβιβάσεις, Μηχανικό, Πυροβολικό) εκπαιδεύεσαι στις αντίστοιχες σχολές (ΣΕΑΠ Ηράκλειο, ΣΑΤΘ Αυλώνα, ΣΔΒ Χαιδάρι, ΣΜΧ Λουτράκι, ΣΠΒ Νέα Πέραμος).

Αν είσαι σώμα (Υγεινομικό, Υλικού Πολέμου, Τεχνικό, Εφοδιασμού Μεταφορών, Οικονομικό) αντίστοιχα (ΚΕΥΠ Λαμία, ΚΕΥΠ Λαμία, ΚΕΤΧ Πάτρα, ΚΕΕΜ Σπάρτη, ΣΕΑΠ Ηράκλειο).

Εκπαιδεύεσαι στην θεωρία, τακτική και πρακτική κάθε όπλου και σώματος και μετά την εκπαίδευση γίνεσαι ΔΕΑ (δόκιμος) και τοποθετείσαι σε μονάδα για την υπόλοιπη θητεία σου και αναλαμβάνεις καθήκοντα αξιωματικού ανάλογα την ειδικότητα σου με ωράριο και μισθό αξιωματικού.

Κάνεις υπηρεσίες ΑΥΔΜ συνήθως 3-4 το μήνα και ζεις σε δικό σου σπίτι κοντά στη μονάδα σου. Εννοείται αν σε στείλουν κοντά στο σπίτι σου... ΖΩΑΡΑ! Ζεις με άνεση, έχεις τις παρέες σου και σου μένουν και λεφτά.

Οι 4 μήνες εκπαίδευση μπορεί να είναι ότι πιο ζόρικο έχει συναντήσει κανείς αλλά αυτό ποικίλει αν οι ΥΕΑ Β¨είναι εντάξει άτομα. Πιο δύσκολο είναι όσο είναι κανείς ΥΕΑ Α΄ γιατί ειναι σχεδόν απόλυτα ΅υποταγμένος΅ στους ΥΕΑ Β¨ αλλά και στους αξιωματικούς της σχολής.

Θα έχει πολύ ξενύχτι, σκοπιά, περίπολο, αγγαρεία και εκπαίδευση στη σχολή αλλά παιδιά αξίζει 4675674% να πάτε τη σήμερον ημέρα.

Σκεφτείτε απλά πως κάτι υποχρεωτικό στη ζωή σας μπορείτε να το αξιοποιήσετε δημιουργικά και να βγάλετε κάτιτι...

Αν χρησιμοποιήσετε τα χρήματα με σύνεση είναι πολύ καλά τα λεφτά να ξέρετε αλλά και όλη η υπόλοιπη εμπειρία της θητείας.

Φιλικά ένας ΔΕΑ.



Καλημέρα σας, ήμουν κι εγώ μέχρι πριν λίγες μέρες σε δίλημμα... Αλεξίπτωτα ή υεα-υγειονομικό;(αποφοιτος νοσηλευτικης ΑΕΙ και διασωστης). Παρουσιάζομαι μεθαύριο στο ΚΕΕΔ διότι αυτό είχα δηλώσει και ο χρόνος με πίεσε αρκετά να αποφασίσω.

Όσα έγραψες ήταν πολύ βοηθητικά να βγω μια και καλή απο το δίλημμα και πρακτικά τα ίδια μου είπε ένας φίλος δεα. Οπότε ευχαριστώ πολύ!

Η απορία μου είναι... Για να μπω υεα και να παρω την ειδικότητα που πρέπει δλδ υγειονομικό ως νοσηλευτης χρειάζεται:

α) δε χρειάζεται τίποτα, απλά να το δηλώσω
β) χρειάζεται βύσμα

γ) πολύμπριζο

δ) κολώνα της ΔΕΗ

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
Radamanthys21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 2:43 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Radamanthys21 »

Καλησπέρα σε όλους,

Εν τω μεταξύ, τί γίνεται με τουςαριθμούς των ΥΕΑ; Βλέπω τραγική μείωση. Θα μου πει κανείς ότι σχετίζεται με τη μείωση θητείας και το καταλαβαίνω. Αλλά και πάλι δυσανάλογα μειωμένη τη βλέπω. Από λόχους/ τάγμα ΥΕΑ (κάποτες) είναι τώρα οριακά διψήφιος αριθμπός αποφοιτησάντων ΔΕΑ από ότι βλέπω.

υεα

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από υεα »

Επειδή είναι γνωστές οι απόψεις του κόσμου για το στρατό και επίσης πως οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να έχουν καμία σχέση ή μάλλον να έχουν τη μικρότερη δυνατή σχέση με το στρατό στη ζωή τους δεν θέλουν να αφιερώσουν άλλους πέντε μήνες απότη ζωή τους για να πάνε υεα.

Ενώ παλιά το ΚΕΥΠ είχε ένα λόχο με πάνω από 150 ΥΕΑ, εμείς στην τάξη μου στη Λαμία ήμασταν 7 ΥΕΑ Α΄ και 8 ΥΕΑ Β. Όταν εμείς γίναμε ΥΕΑ Β΄ μας ήρθαν μόνο 5 αλφάδες και σε αυτούς αντίστοιχα μόνο 3.

mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από mysterio »

υεα έγραψε:Επειδή είναι γνωστές οι απόψεις του κόσμου για το στρατό και επίσης πως οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να έχουν καμία σχέση ή μάλλον να έχουν τη μικρότερη δυνατή σχέση με το στρατό στη ζωή τους δεν θέλουν να αφιερώσουν άλλους πέντε μήνες απότη ζωή τους για να πάνε υεα.

Ενώ παλιά το ΚΕΥΠ είχε ένα λόχο με πάνω από 150 ΥΕΑ, εμείς στην τάξη μου στη Λαμία ήμασταν 7 ΥΕΑ Α΄ και 8 ΥΕΑ Β. Όταν εμείς γίναμε ΥΕΑ Β΄ μας ήρθαν μόνο 5 αλφάδες και σε αυτούς αντίστοιχα μόνο 3.

Για να γίνεται συζήτηση φίλε μου, επέτρεψε μου να διαφωνήσω με τους λόγους που ανέφερες για απόψεις του κόσμου περί στρατού και για τους 5 χαμένους μήνες. Κατά τη γνώμη μου οι κύριοι λόγοι που παίρνουν λιγότερους ΥΕΑ πλέον τα τελευταία χρόνια, είναι κυρίως οικονομικοί έτσι ώστε να πληρώνουν λιγότερα άτομα με το μισθό του δοκίμου (βλέπε και τον αριθμό των εισακτέων στις στρατιωτικές σχολές συγκριτικά με παλιότερα έτη) και αφετέρου οι ΕΣΣΟ είναι περισσότερες από 4 το χρόνο που ήταν πιο παλιά. Οπότε θεωρώ πως ο συνδυασμός αυτών των δύο λόγων έχει συμβάλλει αισθητά στη μείωση των ΥΕΑ-ΔΕΑ στο στράτευμα και όχι τόσο η θέληση των στρατευσίμων.
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Πικραμένος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Πικραμένος »

Καλησπέρα σε όλους!
Συγχαρητήρια για το forum, είναι πολύ χρήσιμο και δίνονται σημαντικές οδηγίες - συμβουλές.
Η συνεχής μείωση των ΥΕΑ δυστυχώς δεν οφείλεται στους 5 παραπάνω μήνες θητείας. Υπάρχουν άτομα που νιώθουν τιμή και υπερηφάνεια και θέλουν να διαθέσουν περισσότερο χρόνο για να εκπαιδευτούν.
Με την προϋπόθεση πως θα βγουν από τον στρατό υγιείς τόσο σωματικά όσο και ψυχικά, με άριστες ικανότητες που είχαν, όταν με χαρά έφτασε η στιγμή να υπηρετήσουν την θητεία του.
Δεν νομίζω να θέλει κάποιος ΥΕΑ ή οι οικογένειες τους να τους δουν να καταλήγουν με μόνιμες σωματικές βλάβες, με προβλήματα που οδηγούν σε ψυχολογικά προβλήματα και αναπηρίες.
Από την στιγμή λοιπόν που υπάρχουν άτομα με απωθημένα και ψυχολογικά προβλήματα, που τους αρέσει να ταπεινώνουν, να εξευτελίζουν και να καταστρέφουν σωματικά και ψυχολογικά κάποιον συνάνθρωπό τους, γιατί μόνο με αυτό τον τρόπο εκτονώνονται και νιώθουν "άνδρες", τότε το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος στρατευόμενος είναι να μην δεχτεί να πάει ΥΕΑ.
Κανείς δεν θέλει να "καίγεται" μια ολόκληρη ζωή έχοντας μόνιμη σωματική βλάβη, που θα επηρεάσει το μέλλον του και την εργασία του, επειδή κάποιοι ΥΕΑ Β θέλησαν να τον καταστρέψουν με αδιανόητα καψόνια, τα οποία εννοείται πως έχουν απαγορευτεί.
Χίλιες φορές καλύτερα να μην τους έδιναν ούτε ένα ευρώ για μισθό, αλλά η εκπαίδευση τους να ήταν σωστή, αξιόλογη και επαρκείς. Γιατί αυτή την στιγμή οι ΥΕΑ δεν εκπαιδεύονται, δεν μαθαίνουν πράγματα, Απλώς εξευτελίζονται και θέτουν σε κίνδυνο τόσο την ψυχική, όσο και την σωματική τους ακεραιότητα. Κάπου διάβασα πως το δύσκολο και η μαγκιά είναι να αντισταθεί κάποιος σε καψόνια που ξεπερνούν την λογική για τους ΥΕΑ Α και για τους ΥΕΑ Β παλικαριά είναι να αρνούνται να πατάνε σαν σκουλήκια τους συνομήλικους τους. Αυτοί που μαθαίνουν να μην σέβονται, να αδιαφορούν και να λιώνουν τους άλλους μέσα στο στρατό, τότε ποιος θα τους εμποδίσει να φερθούν και να κάνουν τα ίδια και στην πολιτική τους ζωή; Αυτή την κοινωνία θέλουμε; Αυτήν την πατρίδα σεβόμαστε, τιμάμε και αγαπάμε;
Θα ήθελα λοιπόν να κάνω κι εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση. Υπάρχει κάποιος μου μπορεί να ελέγχει την ασυδοσία και την απανθρωπιά κάποιων; Σε ποιον πρέπει κάποιος να απευθυνθεί για να διορθώσει κάποιες αδιανόητες καταστάσεις στρατοπέδων που ξεφεύγουν από τα όρια;
Σίγουρα κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή και να σπάσει η αλυσίδα του κακού...
2019 Α

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από 2019 Α »

Υπαρχει κάποιος που μπηκε το 2018 Υεα πεζικου για να μας ενημερωσει εμας του 2019 Α για το αν εχουν αλλαξει οι διαδικασίες επιλογής, καθώς και τον αριθμό των άτομων που συμμετείχαν στη διαδικασία και πόσοι τελικώς πέρασαν;
Λαμιωτης

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Λαμιωτης »

Καλημερα, ειχα μια ερωτηση και νομιζω πως αυτο ειναι το καλυτερο μερος για να βρω απαντηση. Αμα περασω το Λυκειο, θα μου ερθει σιγουρα ενδειξη ΥΕΑ στο φυλλο καταταξης; Αν οχι, θα ερθει αν περασω σε Ανωτατη σχολη; Ευχαριστω.
2019 Α

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από 2019 Α »

Εγώ πέρασα υεα στα τεθωρακισμένα.Οι προϋποθέσεις είναι

Ι1

Απόφοιτος (τουλαχιστον) λυκείου

Αθλήματα:

1000μ 4.20λεπτα

100μ 16δ

Αλμα3.60μ

Άλμα εις ύψος 1μ

Σφαίρα 4.5μ με τα δυο χερια

Ψυχοτεχνικα τεστ.

Αυτο που είδα εγώ είναι ότι στα αθληματα είναι αρκετα χαλαροι, στα γραπτα λιγοτερο και στα ιατρικα καθολου.

Σειρά μ κοπηκε λόγο δυσχρωματοψιας.

Στο μέρος που ήμουν δηλώσαμε 11 άτομα όλα τα στρατόπεδα, τελικά εξετασεις τις δώσαμε 8 και περασαμε 6.

Ένας κοπηκε στα ψυχοτεχνικα και ένας από δυσχρωματοψια.

Αλέκος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Αλέκος »

Καλησπέρα, μου ήρθε το χαρτί για Λάμια 6 Μάιου. Λέει ΕΛΔΥΚ ΥΕΑ. Αν τους πω ότι θέλω μονο ΕΛΔΥΚ χωρίς ΥΕΑ, μπορείτε να μου πείτε πόσους μήνες θα κάνω θητεία συνολικά ;

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να πάω ΥΕΑ με το ζόρι;

Επίσης θα προλάβουμε να οριστούμε μέχρι τις 26 Μαΐου που είναι οι πρώτη Κυριακή των εκλογών?

Ευχαριστώ πολύ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nassos »

YEA στην ΕΛΔΥΚ έχουν πάψει να παίρνουν από το 2007. Επομένως μόνο ως απλός Οπλίτης θα πάς.
δημητρης

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από δημητρης »

Ισχυει οτι σε κοβουν για τατουαζ σε εμφανει σημειο?
Αλέκος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Αλέκος »

Ένας φίλος με Πολλά τατουάζ πήγε ουκ και δε του είπαν τίποτα απολύτως
Άβαταρ μέλους
haris123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 8:01 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από haris123 »

Ήρθε το χαρτί και γράφει ΥΓ-ΕΛΔΥΚ ΥΕΑ. Αυτό σημαίνει πως θα υπηρετήσω στη Κύπρο αν και εφ όσον επιλέξω να είμαι ΕΑ; Δηλαδή αν δεν θέλω να πάω 17μηνη θητεία θα με στείλουν αλλού και όχι στη Κύπρο;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης