ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Natic21

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Natic21 »

Ρε παιδια να ρωτησω κατι, παρουσιαζομαι Νοεμβριο και ειμαι σε διλλημα γιατο αν θα παω κανονικος στρατιωτης η να παω Δοκιμος Εφεδρος Αξιωματικος , εχω τελειωσει ΤΕΙ. ποια ειναι τα κατα, τι λετε εσεις;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Natic21 έγραψε:Ρε παιδια να ρωτησω κατι, παρουσιαζομαι Νοεμβριο και ειμαι σε διλλημα γιατο αν θα παω κανονικος στρατιωτης η να παω Δοκιμος Εφεδρος Αξιωματικος , εχω τελειωσει ΤΕΙ. ποια ειναι τα κατα, τι λετε εσεις;

Υπάρχει εκτενές άρθρο στο site για τα υπέρ και τα κατά των ΔΕΑ, αν θες ρίξτου μια ματιά στην ενότητα Πληροφορίες.

Εάν θέλεις την προσωπική μου άποψη, μάλλον δεν αξίζει πλέον. Προσωπικά πήγα ΔΕΑ, όμως τότε η θητεία ήταν 18 μήνες και οι 5 παραπάνω δεν φάνταζαν τόσο τραγικοί. Τώρα με την 12-μηνη θητεία οι 5 μήνες είναι σχεδόν 50% παραπάνω θητεία.
ΥΕΑ

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από ΥΕΑ »

Τα ΥΕΑ ειναι μια μοναδική εμπειρία!

TrelosMathimatikos

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από TrelosMathimatikos »

Σε ευχαριστω yandr για την βοηθεια σου! Επισης ξερεις αν γινεται και αν συμφερει να παραμηνεις σαν εφεδρος και μετα την θητεια σου;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Αν εννοείς την μονιμοποίηση στο στράτευμα ως έφεδρος, πρόκειται για μία διάταξη που έχει καταργηθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Εάν δεν εννοείς αυτό, τότε απλά να επισημάνω ότι έφεδρος θα παραμείνεις έτσι και αλλιώς μετά το πέρας της θητείας, όπως είμαι και εγώ άλλωστε.
diven83
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2007 12:56 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από diven83 »

Yandr βλέπω οτι έχει υπηρετήσει ως έφεδρος ποια είναι η προσωπική σου άποψη για το θέμα του εφέδρου. Σε ρωτάω γιατι ενδιαφέρομαι να πάω αλλα δεν είμαι σίγουρος! Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Τα υπέρ και κατα καταγράφονται αρκετά αναλυτικά στο σχετικό άρθρο .

Προσωπικά ήμουν 'τυχερός' και υπηρέτησα ως ΔΕΑ Φ(ΥΓ), δηλαδή Φροντιστής Υγειονομικού και ομολογώ ότι δεν το αντάλλαζα με τίποτα. Πέρα από μία ιδιαίτερα σκληρή περίοδο στο κέντρο εκπαίδευσης, δεν ήμουν παρά ένας δημόσιος υπάλληλος χωρίς προβλήματα και σκοτούρες.

Δυστυχώς, το 1999 η θητεία ήταν 18 μήνες και οι 5 μήνες παραπάνω (23 συνολικά) δεν 'φαίνονταν' τόσο πολύ. Τώρα με τους 12 μήνες μάλλον δεν θα πήγαινα ΥΕΑ. Υπάρχουν αρκετές βυσματικές θέσεις για απλούς φαντάρους, αλλά ακόμη και Τ/Φ να είναι κανένας η θητεία είναι αρκετά μικρή και τα βγάζει πέρα.

Με λίγα λόγια, μάλλον δεν θα πήγαινα. Ως Δόκιμος μπορείς να 'μπλέξεις' σε δύσκολες μονάδες και τελικά να σου βγει ξινό. Από την άλλη, αν δεν αντέχεις την μπίχλα των στρατοπέδων είναι μία λύση. Θητεία πολυτελείας...
diven83
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2007 12:56 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από diven83 »

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορείες. Τελικά το οτι υπηρετείς αλλους πέντε μήνες είναι ένα πολύ μεγαλο μειωνέκτημα!
stelios

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από stelios »

Geia sas paidia... Ithela mia simvouli.. Emena den me peirazei na paw 5 mines parapanw alla aksizei na paw YEA i einai diskola ta pragmata!!!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Ε δεν είναι και τίποτα φοβερό.

Απλά είναι πιο δύσκολη η φάση της εκπαίδευσης σε σχέση με του απλού στρατιώτη.
stelios

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από stelios »

File yandr vlepw gnwrizei polla peri tou thematos YEA...Euxaristw gia tis simvoules sou kai ithela na rwtisw kai kati akoma gia tous YEA 1)sxolas ontos 3 i kathese mexri to vradi (den me pirazei idietera na katsw 1-2 wres parapanw

2)exeis kontra me allous fantarous i alla atoma kai sou kanoun ti zoh diskoli; ;episis exw akousei oti den se ipakoun oi fantaroi kai merikes fores vriskeis ton mpela sou an kanoun kamia vlakeia...

3)Mporeis na sinapseis filies me fantarous oi se vlepoun san anwtero kai se apofeugoun kai se vrizoun pisw apo tin plati sou;

4)genika einai kalitera apo aplos fantaros i einai diskolo kai vriskeis to mpela sou

To thema twn 5 minwn parapanw den me apasxoli efoson den tha sou kanoun ti zoh diskoli kai pernan fina an isxuei...Vevaia ta xrimata pou perneis einai liga alla me ligoi voitheia apo tous goneis tha ta vgazw pera pisteuw...Vlepeis to pleonektima na menw se diko mou spiti einai megalo..

Euxaristw olous gia tis simvoules...

Vagelis

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Vagelis »

1) 3 me to xeimerino wrario,2:30 me to 8erino.Ektos kai an sou tyxei na eisai axiwmatikos oplismou,opote mporei kai na pas kana misawro-wra parapanw. 2) Oi fantaroi,einai san tous YEA.Alloi kaloi,kai alloi straboi.An esy eisai entaxei,kai xeiristeis tous synadelfous sou logika,kai tous exhghseis oti kapoia pramata prepei na ginoun,e,an de ta kanoun,sthn anafora.De 8a fas esy to kefali sou :).Alla apo thn allh,seires sou einai opote prepei na deixneis katanohsh kai esy.

3) Nai re,ennoeitai pws synapteis parees me fantarous :)

4) 4mhnes,se perimenei dyskolh ekpaideysh logo somatikhs kai psyxologikhs kourashs.Meta,eisai dhmosios upallhlos me ektetamenes ey8ynes.Alla,panta na 8ymasai.To poly poly, 'skato' 8a akous.Synexeia.Dyskolo na fas fylakh san DEA,ektos kai an kaneis megalh xontrada.

filikia,

Vagelis,proin D.E.A.pyrobolikou 293 ESO.

stelios

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από stelios »

Vageli xilia euxaristw gia tis plirofories sou!!!
Stelios

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Stelios »

Pantos pali se dilima eimai... Eseis an pigenate twra ti tha epilegate; ;Einai pio araxtos o fantaros;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από yandr »

Ρε παιδιά, προσπαθήστε να γράφετε στα ελληνικά.

Είναι πολύ κουραστικά τα greeklish και ανήκουν σε μία περασμένη εποχή.

Εγώ σήμερα θα διάλεγα φαντάρος (ενώ είχα πάει ΥΕΑ το 1999)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες