Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από illy »

εχεις δικιο, απλα της τα προτειναμε εδωΕικόνα
Dum spiro spero
Xριστιανα

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Xριστιανα »

Καλημερα ςε ολους! θελω να μπω εποπ αλλα εχω ακουςει κατι για εβρο. ιςχυει?
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από yandr »

Χριστιάνα όταν με το καλό μπεις θα τους πεις που σε βολεύει να πας και θα σε τακτοποιήσουν. Κανένα πρόβλημα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από dn24 »

Xριστιανα έγραψε:Καλημερα ςε ολους! Θελω να μπω εποπ αλλα εχω ακουςει κατι για εβρο. Ιςχυει;


καλημερα χριστιανα. Υπαρχουν ειδικοτητες σωματων (σπανιες ομως κ με λιγες θεσεις) οπου δεν πας στον εβρο. Δυστυχως ομως στην πλεοψηφια τους οι ειδικοτητες, ειτε σε οπλο εισαι, ειτε σε σωμα, δεν γλυτωνεις καποια στιγμη τον ν. Εβρου. Αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα πας ορεστιαδα η διδυμοτειχο η ακομη παραπανω, αν το "σπρωξεις" κ λιγο, θα πας στην αλεξανδρουπολη, οπου απλα "καμια σχεση" με τα ανωτερω μερη. Ουτε επισης σημαινει οτι μολις μπεις εποπ θα σε στειλουν αμεσως εβρο. Αν θες να πας σε νησι, σε νησι θα σε στειλουν μετα απο το κεντρο εκπαιδευσης σου. Τον εβρο κανεις δεν τον γλυτωνει, αλλα οταν πας, αν πας αλεξ/πολη ειναι σαν να μην καταλαβες οτι πηγες στον νομο εβρου. Αλλου βγαζουν τους λαθρομεταναστες. Αν κ θες την ταπεινη μου αποψη; Χιλιες φορες αλεξανδρουπολη παρα σε νησια.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από REPAINER »

Xριστιανα έγραψε:Καλημερα ςε ολους! Θελω να μπω εποπ αλλα εχω ακουςει κατι για εβρο. Ιςχυει;
ισχυει χριστιανα. Μη μπεις !

Xριστιανα

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Xριστιανα »

dn24 έγραψε:
Xριστιανα έγραψε:Καλημερα ςε ολους! Θελω να μπω εποπ αλλα εχω ακουςει κατι για εβρο. Ιςχυει;
καλημερα χριστιανα. Υπαρχουν ειδικοτητες σωματων (σπανιες ομως κ με λιγες θεσεις) οπου δεν πας στον εβρο. Δυστυχως ομως στην πλεοψηφια τους οι ειδικοτητες, ειτε σε οπλο εισαι, ειτε σε σωμα, δεν γλυτωνεις καποια στιγμη τον ν. Εβρου. Αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα πας ορεστιαδα η διδυμοτειχο η ακομη παραπανω, αν το "σπρωξεις" κ λιγο, θα πας στην αλεξανδρουπολη, οπου απλα "καμια σχεση" με τα ανωτερω μερη. Ουτε επισης σημαινει οτι μολις μπεις εποπ θα σε στειλουν αμεσως εβρο. Αν θες να πας σε νησι, σε νησι θα σε στειλουν μετα απο το κεντρο εκπαιδευσης σου. Τον εβρο κανεις δεν τον γλυτωνει, αλλα οταν πας, αν πας αλεξ/πολη ειναι σαν να μην καταλαβες οτι πηγες στον νομο εβρου. Αλλου βγαζουν τους λαθρομεταναστες. Αν κ θες την ταπεινη μου αποψη; Χιλιες φορες αλεξανδρουπολη παρα σε νησια.

τι ακριβως θα κανω μεσα στο στρατοπαιδο; Πως θα ειναι η μερα μου; Βασικα ακουσα για μια καλη μοναδα στο εβρο. Και θελω να μοθ πειτε την γνωμη σας...

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από dn24 »

Xριστιανα έγραψε:τι ακριβως θα κανω μεσα στο στρατοπαιδο; Πως θα ειναι η μερα μου; Βασικα ακουσα για μια καλη μοναδα στο εβρο. Και θελω να μοθ πειτε την γνωμη σας...



λοιπον, θα κανεις καταρχην οτι κανουν κ οι αντρες. Δεν υπαρχει πλεον διαχωρισμος οπως παλαιοταιρα οπου οι γυναικες εμπαιναν μονο στα σωματα σε θεσεις υποστηρηξης μαχης. Το να σου πω το τι ακριβως θα κανουν, ισως ειναι ανουσιο καθως ενδεχομενως να σε κουρασω με δυσνοητη -ισως- για εσενα στρατιωτικη ωρολογια. Πως να στο πω απλα. Σκοπιες, ασκησεις, σκηνακια, βραχονησιδες (σε ορισμενα νησια κυριως στην 79 κ την 80 ΑΔΤΕ), ελπιζω να κατανοεις. Τις ημερες που δεν εχεις υπηρεσια (σκοπια αρχικα), θα εχεις ωραριο 7,5 ωρο, καλες μοναδες στον εβρο υπαρχουν μονο στην αλεξ/πολη.(οπου ανηκει στον ευρυτερο ν. Εβρου). Σε μοναδες πανω απο την αλεξ/πολη αντε να πετυχεις καποια μοναδα με λιγες υπηρεσιες. Τιποτα παραπανω.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Kyrillos93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2012 10:45 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Kyrillos93 »

Η προσωπικη μου αποψη με ολο το μου το σεβασμο προς τις γυναικες αλλα πιστευω πως οι γυναικες κρατανε κι αλλο πισω το στρατο, επρεπε να τις βαζουν μονο σε γραφεια, αυτη ειναι η αποψη μου...
Ελένη

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Ελένη »

Καλησπέρα! Ειμαι 23 χρονών και στο τελεθταίο ετος στο εμπορικό ναυτικό. Ενδιαφέρομαι να μπω ως μόνιμη στο πολεμικό ναυτικό. Υπάρχει κάποιος τρόπος; Οποιαδήποτε πληροφορία θα την εκτιμήσω πολύ... Ευχαριστώ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ελένη έγραψε:Καλησπέρα! Ειμαι 23 χρονών και στο τελεθταίο ετος στο εμπορικό ναυτικό. Ενδιαφέρομαι να μπω ως μόνιμη στο πολεμικό ναυτικό. Υπάρχει κάποιος τρόπος; Οποιαδήποτε πληροφορία θα την εκτιμήσω πολύ... Ευχαριστώ!


Ο μοναδικός τρόπος για να μπείς στο ΠΝ είναι ώς Επαγγελματίας Οπλίτης μέσω προκήρυξης για ΕΠΟΠ στο ΠΝ Εικόνα

Άν και δεν στο συνιστώ! Καλύτερα να συνεχίσεις στο Εμπορικό Ναυτικό.

Ελένη

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Ελένη »

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ. Δεύτερον μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν το συνιστάς; Συγνώμη αν γίνομαι επίμονη αλλά με ενδιαφέρει πολύ αλλά τόσο καιρό δε βρίσκω κάποιον να με διαφωτίσει...
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Akis_7 »

Δεν θέλω να φανώ σεξιστής ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αλλά εσείς οι κοπέλες που θέλετε να καταταχθείτε, πιστεύετε ειλικρινά πως όταν γίνει προκήρυξη για ΕΠΟΠ που είναι για 2 με 2,5 χιλιάδες άτομα, και είναι τόσοι χιλιάδς που θέλουν τις θέσεις, ποιους πιστεύετε ότι θα πάρουν από όλους αυτούς και ποιοι θα έχουν τον πρώτο λόγο; Θα πάρουν 2000 άντρες ή θα βάλουν τους τοσους χιλ. Άντρες στην άκρη για να πάρουν και καμιά γυναίκα; Υ. Γ. Και ειδικά με την κρίση που ζούμε που οι πιο πολλοί είναι οικογενειάρχες.
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από dn24 »

Akis_7 έγραψε:Δεν θέλω να φανώ σεξιστής ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αλλά εσείς οι κοπέλες που θέλετε να καταταχθείτε, πιστεύετε ειλικρινά πως όταν γίνει προκήρυξη για ΕΠΟΠ που είναι για 2 με 2,5 χιλιάδες άτομα, και είναι τόσοι χιλιάδς που θέλουν τις θέσεις, ποιους πιστεύετε ότι θα πάρουν από όλους αυτούς και ποιοι θα έχουν τον πρώτο λόγο; Θα πάρουν 2000 άντρες ή θα βάλουν τους τοσους χιλ. Άντρες στην άκρη για να πάρουν και καμιά γυναίκα; Υ. Γ. Και ειδικά με την κρίση που ζούμε που οι πιο πολλοί είναι οικογενειάρχες.


Καλησπέρα. Αν και εκ των προτέρων γνωρίζω πως δεν ποστάρουμε στο σωστό θέμα

H μεγαλύτερη πληγή του στρατού είναι οι γυναίκες

ωστόσο δεν μετράει η λογική σε αυτό το θέμα, είναι καθαρά θέμα (καλού) βίσματος στο να γίνει η πρόσληψη.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ελένη έγραψε:Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ. Δεύτερον μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν το συνιστάς; Συγνώμη αν γίνομαι επίμονη αλλά με ενδιαφέρει πολύ αλλά τόσο καιρό δε βρίσκω κάποιον να με διαφωτίσει...


Επαγγελματίας οπλίτης στο Ναυτικό

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ελένη έγραψε:Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ. Δεύτερον μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν το συνιστάς; Συγνώμη αν γίνομαι επίμονη αλλά με ενδιαφέρει πολύ αλλά τόσο καιρό δε βρίσκω κάποιον να με διαφωτίσει...


Δεν γίνεσαι καθόλου κουραστική, η ζωή στο ΠΝ ώς Επαγγελματίας Οπλίτης και δή γυναίκα δεν είναι και τόσο "ρόδινη". Πολύ αγγαρεία, άπειρες υπηρεσίες, κομμένα ή ελάχιστα πλεύσιμα πλέον και γενικά κομπλεξισμός στην ιεραρχία όσο δεν πάει. Εάν θέλεις μπορείς να γίνεις και μέλος ώστε να σε διαφωτίσω περισσότερο σε προσωπικά μηνύματα περί ΠΝ. Έχω και αρκετές φίλες ΕΠΟΠ και φυσικά γνωρίζω πολλά πράγματα! Να συμπληρώσω φυσικά οτι και εκεί οι παραιτήσεις φεύγουνε "κατά ριπάς".

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες