ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά μόλις ήρθα απο Κόρινθο με τον ξακουστό Τσακανίκα ως διοικητή (γάμισε τα ο άνθρωπος - Τσακαμπάνα τον λέγαμε) εκεί ήταν αρκετά προβλεπόμενα όλα. Τώρα είμαι Σπάρτη στο ΚΕΕΜ, θα εκπαιδευτώ ως οδηγός αυτοκινήτου - διαβιβαστής, το ΚΕΕΜ Σπαρτιατών είναι ΕΝΤΕΛΩΣ χύμα το μέρος. Τι μπρίζες στους θαλάμους. Τι μη προβλεπόμενη εμφάνιση. Τι ζεστό φαγητό. Τι χαλαροί αξιωματικοί. Έχουν κάτι φαντάρους που τους λένε ΛΥΛ και ΔΥΛ οι οποίοι κάνουν τη βρωμοδουλιά των έφεδρων (Λοχίας Υπηρεσίας Λόχου και Δεκανέας αντίστοιχα). Αν ξέρει κανείς τπτ για την ειδικότητα μου να μου πεί (Βαράμε σκοπιές μετά που θα την πάρουμε;).

να είστε καλά όλοι.

Νίκος / Χανιά - 282

Anonymous

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Anonymous »

Χωρίς να ξέρω την ειδικότητα, εφόσον είσαι οδηγός δύκσολα θα έχεις σκοπιές, ενώ ακόμη και εάν έχεις θα είναι πολύ λιγότερες.

Τελικά το σώμα εφοδιασμού μεταφορών είναι αρκετά χύμα. Κάτι παλιοί φίλοι μου δόκιμοι ΕΜ, μου έλεγαν ότι ακόμη και στη σχολή ΥΕΑ η εκπαίδευση δεν έλεγε και πολλά πράγματα.

Anonymous

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια χαρα σε ολους. Παρουσιαζομαι 7/2 στο ΚΕΕΜ (Σωμα Εφοδιασμου Μεταφορων) στην Σπαρτη. Μηπως ξερετε τι παιζει εκει σαν σωμα, στρατοπεδο;
ΣΠΥΡΟΣ

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΣ »

ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ ΣΤΟ ΚΕΕΜ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΙΚΤΗΚΑ! ΦΟΒΕΡΟ ΤΟΠΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΤΟΜΑ!! ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΟΤΕΡΟΥΣ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΠΛΟΥΣ ΦΑΝΤΑΡΟΥΣ.. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕΙΝς 12 ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΚΕΕΜ ΣΠΑΡΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΟΜΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ¨)

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από yandr »

Και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο ΚΕΝ.
Anonymous

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια χαρά σε όλους.

Μια και είμαι παλιός ΣΕΜιτζής, μπορώ να καταθέσω ότι το συγκεκριμένο ΚΕΝ είναι μια χαρά από όλες τις απόψεις. Έμεινα στο ΚΕΜ πέντε ολόκληρους μήνες (από το Μάρτιο μέχρι τον Αύγουστο του 1998) και μπορώ να πω ότι εκεί πέρασα αρκετά καλά, καλύτερα από ότι περίμενα (πρέπει να έχει το μεγαλύτερο ΚΨΜ που υπάρχει στην Ελλάδα).

Αρχικά στο δεύτερο τάγμα νεοσυλλέκτων, κατόπιν στο πρώτο τάγμα οδηγών και κατόπιν ξανά πίσω στο δεύτερο τάγμα για εκπαίδευση στο Λόχο Υποψηφίων Βαθμοφόρων όπου και αποφοίτησα με το βαθμό του Λοχία.

Βέβαια, θα πρέπει να έχετε υπόψη σας ότι το εάν ένα κέντρο ή μονάδα είναι καλή (δεν μιλάμε για τοπίο και τοποθεσία, όπου το ΚΕΜ σκίζει - και βόλτες - πορείες στον Ταΰγετο θα πάτε, μπορεί και να σβήσετε και καμιά φωτιά, και στο Γύθειο και την Σπάρτη για φραπεδιά) εξαρτάται πάντα από τους αξιωματικούς/υπαξιωματικούς/παλιούς που θα συναντήσετε. Σε ένα κέντρο νεοσυλλέκτων σίγουρα θα υπάρχουν οι γνωστοί τρελαμένοι παλιοί και μόνιμοι υπαξιωματικοί (κυρίως στο 1ο τάγμα), όπου θα προσπαθήσουν να κάνουν τη ζωή δύσκολη στους νέους. Εξάλλου η ζωή του νεοσύλλεκτου είναι παντού η ίδια: οι ίδιες βαρετές ασκήσεις, παρελάσεις, πορείες, βολές, μέχρι να περάσει ο καιρός και να έρθει η μετάθεση.

Α και κάτι άλλο: η καλύτερες υπηρεσίες που έκανα εκεί ήταν τα περίπολα γύρω από το στρατόπεδο. Είναι τεράστιο και οι βόλτα (η περίπολος δηλαδή) κάτω από τις λεύκες με φόντο τον Ταΰγετο περνάει γρήγορα.

Στην δική μου περίπτωση, βέβαια τα πράγματα ήταν κάπως δύσκολα, μια και οι περισσότεροι φίλοι που έκανα στην αρχή έφυγαν γρήγορα, κι εγώ έμεινα συνολικά 5 μήνες μέχρι να μετατεθώ (στην Μυτιλήνη).

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από yandr »

Sergeant έγραψε: Γεια χαρά σε όλους.

Μια και είμαι παλιός ΣΕΜιτζής, μπορώ να καταθέσω ότι το συγκεκριμένο ΚΕΝ είναι μια χαρά από όλες τις απόψεις. Έμεινα στο ΚΕΜ πέντε ολόκληρους μήνες (από το Μάρτιο μέχρι τον Αύγουστο του 1998) και μπορώ να πω ότι εκεί πέρασα αρκετά καλά, καλύτερα από ότι περίμενα (πρέπει να έχει το μεγαλύτερο ΚΨΜ που υπάρχει στην Ελλάδα).


Επειδή σε βλέπω αρκετά ενθουσιώδη, θέλεις να γράψεις μερικά πράγματα ακόμα μπας και βγει κανένα αρθράκι για το ΣΕΜ;
Anonymous

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Anonymous »

PRAGMATIKA TO KEEM SPARTHS EINAI POLI KALO GENIKA PISTEVO OTI APO TIS KALITERS MONADES EKPEDEYSEIS.egw vasika eimai sto kepik kai katalavenetai kai poli kalh fash
Stamatis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2007 1:29 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Stamatis »

AA na rotiso kati allo.Epeidi ta stratologika xartia tis klisis ta piran apo tin astynomia oi goneis mou kai den ksero ti akirvos lene...ki goneis mou lene alla me afto pou vrika parakato... Brika sto internet antigrafo tis klisis tis 2007BESSO (apo ton yptgo B kladou GES) ekei anaferei


Οι προκριθέντες ως ΥΕΑ, αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων. Επισημαίνεται ότι δεν απαιτείται η κατάθεση από αυτούς πιστοποιητικού αρμόδιας εισαγγελικής αρχής (θα δηλωθούν από τους ίδιους τα στοιχεία που αφορούν την ποινική τους κατάσταση, κατά την κατάταξή τους) και αντιγράφου ποινικού μητρώου γενικής χρήσης (θα αναζητηθεί αυτεπάγγελτα από την Υπηρεσία).

Ti isxyei telika mporei na mou pei kapoios..me ta xartia sta xeria tou;Xreiazomai ta "poinika" os YEA;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από yandr »

Εάν υπάρχει επίσημο χαρτί που να αναφέρει αυτά που έγραψες, τότε προφανώς το σύστημα άλλαξε και γλυτώνει από αρκετά μεγάλη ταλαιπωρία. Στο σημείωμα κατάταξης το γράφει αυτό; Αν ναι, τότε αν μπορείς να κάνεις ένα scan και να μου το στείλεις (χωρίς τα στοιχεία σου εννοείται) θα ήμουν ευγνώμων.
Anonymous

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Anonymous »

2007 B ESSO KEEM Spartis kai egw (8/5 parousiazomai)... na doume ti mas perimenei paides.

H ekpaideysh sto kentro 1 mhna diarkei peripou;

Ante kai kalh mas arxh!
ORNIO
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 9:55 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από ORNIO »

ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΜΑΙ 7/5 ΣΠΑΡΤΗ. ΤΙ ΕΙΔΙΚΟΤΙΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;

κωσταντινος

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από κωσταντινος »

και εγω 7 /5!!!
Stammy

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Stammy »

kopeite sta athlimata..
Exo fygei pleon apo sparti..paidia..fagame psilotentoma..proetoimasteite..na vgainetai kapou 1 fora ti vdomada meta tin orkomosia!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης