Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Επισκέπτης

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά ξέρεις κανείς τα αθλήματα για λοκ; Εισα στο Ίντερνετ για 3200μ σε 16:33 και κάτω 35 κάμψεις και κοιλιακούς και 5 έλξεις. Ξέρεις κανείς να πει αν είναι αυτά με σιγουριά; Σας ευχαριστώ πολύ
Επισκέπτης

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγώ δεν έχω μπει ακόμη. Ιούλιο του 2023 θα παρουσιαστώ στην Δ' ΕΣΣΟ. Παρόλαυτα επειδή ψαχνόμουν και εγώ το τελευταίο διάστημα γι'αυτά μετά από λίγο ψάξιμο στην ιστοσελίδα του στρατού, μετά απο μερικές ερωτήσεις κατέληξα σε αυτά τα συμπεράσματα. Αυτά τα οποία ρώτησες είναι τα αθλήματα για Ειδικές Δυνάμεις Υ. Ε. Α. Δηλαδή δοκιμών αξιωματικών ειδικών δυνάμεων που τα δίνουν στην Σ. Ε. Α. Π. Στην όγδοη βδομάδα του σχολείου. Για Ειδικές Δυνάμεις στους Καταδρομείς τα αθλήματα είναι τα εξής:20 κάμψεις,25 διπλώσεις,1.000 σε 4:30 και 4 έλξεις. Αυτά για τους καταδρομείς μπορείς να τα βρεις και στην ιστοσελίδα του στρατού σε pdf και το αρχείο ονομάζεται "βασικές δικαιολογίες". Παρεπιπτόντως, ένας γνωστός που ήταν σχετικά πρόσφατα Ειδικές Δυνάμεις, μου είπε ότι δεν έχουν σημασία τα όρια. Ο καθένας έκανε ότι μπορούσε και τους περνούσαν. Τώρα άμα ισχύει αυτό ή άμα έχει να κάνει και με τον εκπαιδευτή που θα σου τύχει εκείνη την ώρα είναι άλλο ζήτημα. Προσωπικά εγώ που θέλω να πάω καταδρομείς έχω κοιτάξει να μπορώ να κάνω τα διπλάσια όρια από αυτά που δίνουν στην σελίδα για να νιώθω σίγουρος και να μπορώ να αντεπεξέλθω στην εκπαίδευση που έρχεται μετά. Επιτυχία σε όλους εύχομαι και καλή θητεία!
Επισκέπτης

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα φιλαράκι και εγώ με την Δ ΕΣΣΟ θα μπω και ευελπιστώ να πάω προς 35 ΜΚ. Καλη θητεία να έχουμε!
Επισκέπτης

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα σε όλους. Θα μπώ για θητεία με την Ά ΕΣΣΟ 202 και θέλω πάρα πολύ να καταταγώ στις Ειδικές Δυνάμεις. Έχω δει ότι τα όρια είναι 20 κάμψεις σε 2 λεπτά,1χλμ μαξ 5 λεπτά και 4 έλξεις. Εάν όμως κανείς πχ 18 ή 19 κάμψεις σε κόβουν ή είναι πιο ανεκτικοί; Το ρωτάω διότι πολλοί λένε ότι επειδή δεν έχει κόσμο τους πέρνουν όλους.

Σας ευχαριστώ
Edwwww

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Edwwww »

Θα σε πάρουν μην σκας, χρειάζονται κόσμο για τις υπηρεσίες.
nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikmarg »

Σαν εξαμινος με χοντρό μέσο μπόρα να πάω ειδικές δυνάμεις; Ξέρω ότι κανονικά δεν περνούν
nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikmarg »

Σαν εξαμινος με χοντρό μέσο μπόρα να πάω ειδικές δυνάμεις; Ξέρω ότι κανονικά δεν περνούν
nikmarg
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 11:52 am
Επικοινωνία:

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikmarg »

Σαν εξαμινος με χοντρό μέσο μπόρα να πάω ειδικές δυνάμεις; Ξέρω ότι κανονικά δεν περνούν
NMD

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NMD »

Σαν εξαμινος με χοντρό μέσο μπόρα να πάω ειδικές δυνάμεις; Ξέρω ότι κανονικά δεν περνούν
Επισκέπτης

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

nikmarg έγραψε: Τετ Δεκ 20, 2023 7:52 pm Σαν εξαμινος με χοντρό μέσο μπόρα να πάω ειδικές δυνάμεις; Ξέρω ότι κανονικά δεν περνούν
Ακούω γενικά ότι παίρνουν σχεδόν όποιον είναι Ι1 εφόσον το επιθυμεί και πολυ δύσκολα κόβουν στα αθλήματα μιας και χρειάζονται κόσμο για τις υπηρεσίες
Gate777

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Gate777 »

Καλησπέρα σε 3 μέρες παρουσιάζομαι στο κεεδ και έχω ένα ανχος με τα αθλήματα της κάμψεις της βγάζω και το τρέξιμο και τους κοιλιακούς το μόνο που με ανχωνει είναι οι 4 έλξης γιατί εγώ βγάζω μόνο 2 και δεν νομίζω μέσα σε 3 μέρες να βγάζω 4
savra
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 25, 2023 4:33 pm
Επικοινωνία:

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από savra »

Gate777 έγραψε: Σάβ Ιαν 20, 2024 2:38 pm Καλησπέρα σε 3 μέρες παρουσιάζομαι στο κεεδ και έχω ένα ανχος με τα αθλήματα της κάμψεις της βγάζω και το τρέξιμο και τους κοιλιακούς το μόνο που με ανχωνει είναι οι 4 έλξης γιατί εγώ βγάζω μόνο 2 και δεν νομίζω μέσα σε 3 μέρες να βγάζω 4
Μην αγχώνεσαι φίλε μου. Δεν υπάρχει κανένας λόγος άγχους. Δεν θα σε κόψουν στο ΚΕΕΔ αν βγάλεις το μίλι σε 7:40 αντί για 7:30 λεπτά, ούτε θα σε κόψει κανείς αν κάνεις 3 έλξεις αντί για 4. Βέβαια αυτό στο λέω με μία επιφύλαξη. Όλα καθορίζονται από τους υπευθύνους που θα βρίσκονται εκεί. Αν δουν ότι είσαι υγιής, ότι θέλεις να υπηρετήσεις στις ειδικές δυνάμεις και ότι δεν είσαι εντελώς λαπάς, τότε θα σε περάσουν.
Παρουσιάζομαι κι εγώ στο ΚΕΕΔ Νέας Περάμου σε 2 μέρες. Καλή θητεία να έχουμε :lol: Μην αγχώνεσαι καθόλου. Καλή διασκέδαση!
savra
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 25, 2023 4:33 pm
Επικοινωνία:

Re: Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από savra »

Λοιπόν, μόλις τελείωσα απ' το ΚΕΕΔ (σειρά 388). Όλα πήγαν καλά, ήταν πολύ ωραία εμπειρία. Θα γράψω μερικά πράγματα σχετικά με τα αθλήματα που περάσαμε με την ελπίδα να τα διαβάσουν όσοι μελλοντικά αποφασίσουν να περάσουν απ' το ΚΕΕΔ.

Καταρχάς δεν υπάρχουν συγκεκριμένα όρια! Τα όρια αλλάζουν συνεχώς. Θα μάθετε τα όρια που πρέπει να πιάσετε την μέρα που θα τα δώσετε. Τα όρια που έπρεπε να πιάσουμε εμείς ήταν:1 χιλιόμετρο σε 4:30 λεπτά,30 κάμψεις και 4 έλξεις. Η διαδικασία αθλητικής αξιολόγησης με συγκεκριμένα όρια ονομάζεται «στατικά αθλήματα». Δηλαδή, όσοι περάσετε απ'το ΚΕΕΔ θα δώσετε τα «στατικά αθλήματα» με συγκεκριμένα όρια. Αφού δώσετε τα στατικά αθλήματα, μετά είναι πολύ πιθανό να δώσετε και τα «δυναμικά αθλήματα». Τα «δυναμικά αθλήματα» είναι κάμψεις και έλξεις χωρίς όρια. Στα δυναμικά αθλήματα κάνεις όσες κάμψεις και όσες έλξεις μπορείς, χωρίς όριο. Εμείς δώσαμε στατικά αθλήματα και την επόμενη μέρα δώσαμε τα δυναμικά αθλήματα. Μπορεί η δική σας εμπειρία να είναι διαφορετική. Πάντως αυτή ήταν η δική μας εμπειρία στο ΚΕΕΔ 2024 Α' ΕΣΣΟ.

Επίσης θα πρέπει να ξέρετε ότι αν δεν πιάσεις τα όρια, τότε μπορεί να κοπείς. Δεν ισχύει αυτό που λένε ότι περνάνε όλοι στις ειδικές δυνάμεις ακόμα και αν δεν πιάσουν τα όρια. Εγώ είχα πολλά άτομα στη σειρά μου που δεν έπιασαν τα όρια και πήγαν πεζικό. Βέβαια υπήρχαν και μερικοί που έβαλαν βύσμα και πέρασαν στις ΕΔ χωρίς να έχουν πιάσει τα όρια... Γι' αυτό, αν δεν έχετε βύσμα, φροντίστε να πιάσετε τα όρια!

Κλείνοντας θέλω να γράψω μερικά πράγματα για όσους σκέφτονται να προετοιμαστούν για τα αθλήματα ειδικών δυνάμεων. Εγώ προσωπικά δεν είμαι αθλητικός τύπος. Έκανα χαλαρή προετοιμασία για 2-3 μήνες πριν μπω στον στρατό. Συγκεκριμένα έκανα κάμψεις σχεδόν κάθε μέρα, μερικές έλξεις, και τρέξιμο. Το αποτέλεσμα ήταν να πιάσω τα όρια εύκολα. Στο τρέξιμο έπιασα κάτω από 4 λεπτά, στις κάμψεις έκανα 30 (στατικά) και 45 (δυναμικά), και έλξεις έκανα 5. Οπότε μην αγχώνεστε, μπορείτε να πιάσετε τα όρια αν κάνετε λίγη προετοιμασία.

Πώς να προετοιμαστείτε:
Τρέξιμο
Ξεκινήστε τρέχοντας 1600 μέτρα σε 7μιση λεπτά. Όταν ξεκίνησα έτρεχα μόνο 1300 μέτρα σε 7μιση λεπτά. Σιγά-σιγά κατάφερα να τρέξω 1600 μέτρα. Έπειτα συνεχίστε αυξάνοντας την αντοχή σας. Για να το πετύχετε αυτό ακολουθείστε τις οδηγίες σε το βίντεο:https://www.youtube.com/watch?v=Fd6g7eH3Qmg

Κάμψεις
Οι κάμψεις είναι εύκολες. Κάντε 15 κάμψεις την πρώτη βδομάδα, και μετά αυξάνετε το όριο μέχρι να πιάσετε 30. Δεν υπάρχει κάτι άλλο, είναι εύκολο. Αν θέλετε, μπορείτε να ακολουθήσετε τις συμβουλές σε αυτό το βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=VHrC7sugl-4

Έλξεις
Οι έλξεις είναι ύπουλες, πρέπει να τις δουλέψετε γιατί μπορεί να σας «κάψουν». Βρείτε μία μπάρα σε κάποια παιδική χαρά και κάντε κάμψεις κάθε μέρα, όσες μπορείτε. Εγώ έκανα 1 κάμψη όταν ξεκίνησα και τελικά έφτασα να κάνω 6-7.

Αυτά είχα να πω. Μην αγχώνεστε για την βασική εκπαίδευση... Αγχωθείτε για το ΣΠΕΝ! Άντε και καλή θητεία να έχουμε :D

Υ. Γ.: Αν τα πάτε πολύ καλά κατά την διάρκεια της αθλητικής αξιολόγησης, υπάρχει περίπτωση να φάτε «καψόνι» ;) Ένα φιλαράκι απ' την σειρά μου βγήκε πρώτος στο τρέξιμο και τον έβαλαν να κάνει 40 κάμψεις αντί για 30. Μην φοβηθείτε και μην σπάζεστε!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες