Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Var »

Καλησπέρα παιδια για να πας ειδικες δυναμεις μετα την διαλογη και επιλογη απο μοναδα πχ πυροβολικου τι αθλήματα περνας για τα ΛΟΚ συγκεκριμενα και για να παρεις μετα τον πρασινο μπερε τι αθληματα δινεις; Μπορει να μου εξηγησει καποιος
Άβαταρ μέλους
Thomd
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 08, 2021 5:37 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Thomd »

Απ' όσο έχω ακούσει 4 έλξεις,1χμ σε 5λ, και 30 κάμψεις. Απλά δεν έχω καταλάβει αν σε κόβουν ή όχι αν δεν βγάλεις όλες τις έλξεις. Μπορεί κανείς να απαντήσει που ξέρει σίγουρα;
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Αν δεν βγαλεις τις ελξεις που ζητανε ή δεν περασεις το μιλι σε 7:30 κτλπ κτλπ, τοτε πας σπιτι σου.

Τα ορια τα βαζουν για να κοβουν κοσμο, τοσο απλα εκτος αν εχεις γερο πολιτικο βυσμα και τα περασεις στον χαβαλε.
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Var »

Αρα ειναι 4 ελξεις με την λαβη που οι παλαμες κοιτανε προς τα εξω και οχι προς εσενα δηλαδη την δυσκολη λαβη, Εχουμε 1 χιλιομετρο σε 5 λεπτα ή 1 μιλι σε 7κ30 και 30-35 καμψεις και κοιλιακους ακουσα. Ολα αυτα ειναι για να μπεις στις ειδικες δυναμεις ή για να παρεις πρασινο μπερε
NEOS

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NEOS »

Από πρόσφατη προσωπική εμπειρία, έρχεται κλιμάκιο των ειδικών δυνάμεων στο κέντρο που έχετε παρουσιαστεί (εκτός αν παρουσιαστήκατε στο ΚΕΕΔ) και δίνεται τα εξής αθλήματα:

-1 χλμ σε 5 λεπτά (όριο το οποίο είναι για το φαίνεσθαι μιας και περνάνε αρκετούς που το κάνουν σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα)

-10 με 20 κάμψεις (θέλουν να τις κάνετε όσο πιο σωστά γίνεται, από τέρμα πάνω μέχρι τέρμα κάτω)

-4 έλξεις με τις παλάμες προς τα έξω και μεσαία προς ανοιχτή λαβή (και μισή να κάνετε σας περνάνε)

Τα όρια είναι σχετικά εύκολα για τους περισσότερους έφεδρους που θέλουν να ενταχθούν στις ΕΔ.

Αυτό που θέλουν να δουν, κυρίως, είναι μια καλή προσπάθεια. Το μότο τους είναι να σε κάνουν αυτοί μέσω της καθημερινής εκπαίδευσης να πετυχαίνεις τα παραπάνω όρια με ευκολία.

Ωστόσο, κατά τη διάρκεια του ΤΠΕΝ θα δώσετε και άλλα αθλήματα,(χωρίς αυτό να σημαίνει πως άμα δεν τα περάσετε θα σας κόψουν) όπως τα παρακάτω:

-1,6 χλμ (1 μίλι) σε 7 λεπτά (είναι λίγο πιο "αυστηροί" στο συγκεκριμένο όριο, αλλά κάνουν και εκεί τα στραβά μάτια)

-Όσες περισσότερες κάμψεις μπορείτε σε 5 λεπτά / (δεν είμαι σίγουρος για τον χρόνο)

-Όσους περισσότερους κοιλιακούς μπορείτε σε 5 λεπτά / (δεν είμαι σίγουρος για τον χρόνο)

-Όσες περισσότερες έλξεις μπορείτε σε 5 λεπτά / (δεν είμαι σίγουρος για τον χρόνο)

Αυτά όσο αναφορά τα ΛΟΚ και τους αμφίβιους.

Τα αθλήματα που αναφέρθηκαν ακριβώς από πάνω, χρησιμοποιούνται, επίσης, για την εισαγωγή ενός έφεδρου στη σχολή αλεξιπτωτιστών (με επιφύλαξη τα όρια των κάμψεων, κοιλιακών και έλξεων, τα οποία είναι συγκεκριμένα).

Εκεί τα πράγματα είναι πολύ πιο αυστηρά και όποιος δεν πληρεί τις προϋποθέσεις δεν γίνεται αποδεκτός, εκτός αν διαθέτει δυνατά άκρα και δεν εννοώ σωματικά Εικόνα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Ιουν 09, 2021 7:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Var »

ΝΕΟΣ
Τα αθληματα τα 2α που ανεφερες αν δεν τα περασεις παλι παιρνεις πρασινο μπερε ετσι δεν ειναι?
ΝΕΟΣ

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΝΕΟΣ »

Εκτός κάποιων σπάνιων περιπτώσεων, παίρνεις κανονικά τον μπερέ. Η λογική των ΕΔ είναι πως αν δεν παραιτηθείς από μόνος σου, δεν μπορούν να σε διώξουν.
DimLk
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 10, 2021 4:44 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από DimLk »

Καλησπέρα, ηθελα να σε ρωτησω επειδη ειπες οτι εχεις προσωπικη πειρα. Παρουσιαζομαι πευκο τωρα τον ιουλη αλλα ειμαι αδουλευτος στις ελξεις. Θα χω καποιο προβλημα ή δεν παιζει τόσο ρόλο αλλα το κατα ποσο θες να υπηρετησεις στις ΕΔ?
Άβαταρ μέλους
Νιόνιος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2021 6:35 pm
Τοποθεσία: Πάτρα
Ενδιαφέροντα: Gaming
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νιόνιος »

Ρε παιδιά, αυτες οι αναδιπλώσεις κορμού που λέει εδώ τι είναι; Μήπως εννοεί κοιλιακούς; http://www.army.gr/el/organosi/stoiheia-organosis-genikoy-epiteleioy-stratoy/dieythynseis-oplon/dieythynsi-eidikon-9
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νιόνιος την Δευ Αύγ 23, 2021 1:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πανουργιάς και Λαναράς για Υπουργός και Προθυπουργός!
Chris00
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2021 3:41 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Chris00 »

Οι αναδιπλώσεις κορμού είναι οι κοιλιακοί.
Άβαταρ μέλους
Νιόνιος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2021 6:35 pm
Τοποθεσία: Πάτρα
Ενδιαφέροντα: Gaming
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νιόνιος »

Ευχαριστώ! Εικόνα
Πανουργιάς και Λαναράς για Υπουργός και Προθυπουργός!
E.D.
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από E.D. »

Καλησπέρα παιδιά παρουσιάζομαι τώρα τον Σεπτέμβρη κω και θέλω να πάω αλεξίπτωτα όταν θα περάσει κλιμάκιο επιλογής ειδικών δυνάμεων θα δώσουμε με την μια 2μιλο η χιλιόμετρο ;
Τάσος

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Τάσος »

Γεια σου φιλε και γω για κω ειμαι και ενδιαφέρομαι για ειδικές δυνάμεις στειλε προφιλ αν ειναι να φτιαξουμε ομαδική
RNA

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από RNA »

Οι έφεδροι και οι απλοί στρατιώτες που μπήκαν για θητεία έχουν τα ίδια αθλήματα για τα αλεξίπτωτα που ανέφερες;Και με την ίδια αυστηρότητα σε κόβουν;

RNA

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από RNA »

Στα τπεν και στη σβεα τα αθληματα τα δινεις με το που πας ή μετα απο καμια δεκαρια μερες ωστε να σε εχουν προπονησει και λιγο και να εισαι πιο ετοιμος?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες