Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από Anonymous »

Τι ακριβώς συμβαίνει με τα κινητά; Και μιλάω για την αρχή στο Κέντρο, γιατί μετά στις μονάδες από ότι έχω καταλάβει επιτρέπονται ή τουλάχιστον τα ανέχονται. Για τα Κέντρα αλλού ακούω ότι επιτρέπονται, αλλού ότι απαγορεύονται. Ένας φίλος μου που πήγε με την προηγούμενη σειρά μου είπε ότι είχαν κινητά στο Κέντρο, αλλά δεν είχαν πρίζες να τα φορτίσουν.

Εσείς οι παλιοί τι γνώμη έχετε για το θέμα; Μήπως ξέρει κάποιος κάτι ειδικά για το ΚΕΜΧ στο Ναύπλιο. Εγώ πάντως λέω να μη το πάρω μαζί μου τουλάχιστον αρχικά, κι αν δω ότι η κατάσταση μέσα το επιτρέπει, μου το φέρνει κάποιος στο επισκεπτήριο ή το παίρνω μετά την ορκωμοσία. Καλά θα κάνω, τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Κοίταξε, για την προηγούμενη σειρά γνωρίζω προσωπικά ότι στο ΚΕΠΒ τουλάχιστον όλοι έχουν κινητό τηλέφωνο. Ενδεχομένως να μην το χρησιμοποιούν μπροστά στα μούτρα των αξιωματικών, όμως είναι κοινό μυστικό ότι υπάρχουν και ουσιαστικά επιτρέπονται.

Και στο ΚΕΜΧ που υπηρετεί ένας φίλος μου έχουν κινητά τηλέφωνα (προηγούμενη σειρά), δεν ξέρω όμως εάν επιτρέπονται και επίσημα. Σε κάθε περίπτωση εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα φθηνό κινητό με δόνηση και όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, γιατί η φόρτιση είναι πρόβλημα. Αργότερα θα χρησιμοποιείς πολύπριζο(!), όμως καλό θα ήταν να μην παρουσιαστείς με όλο τον ηλεκτρολογικό και ηλεκτρονικό εξοπλισμό σου στο κέντρο.

Εναλλακτικά, μπορείς απλά να δεις τι παίζει και να το φέρεις το πρώτο Σαββατοκύριακο που έχει επισκεπτήριο. Δεν θα χαθείς χωρίς κινητό για μερικές ημέρες, άλλωστε τα καρτοτηλέφωνα κοστίζουν λιγότερο (βέβαια δεν θα μπορούν να σε πάρουν)

Καλή θητεία σου εύχομαι

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Την κατοχή και χρήση τηλεφώνων με φωτογραφική μηχανή και δυνατότητα βιντεοσκόπησης απαγορεύει το υπουργείο Αμυνας στους στρατευμένους, το μόνιμο στρατιωτικό προσωπικό και τους μόνιμους πολιτικούς υπαλλήλους μετά την αθρόα δημοσιοποίηση ερασιτεχνικών βίντεο σε ιστοσελίδες.

Πηγή: in.gr
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Εάν εφαρμοστεί αυτό το μέτρο, εγώ θα κάτσω να... μην πω.

Εδώ έχει χαθεί η μπάλα σε δραματικά σοβαρότερα θέματα στο στράτευμα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από Nassos »

Άργησαν να το καταλάβουν αλλά τέλος πάντων...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από 4 χρόνια (!!!), καθώς με νεότερη απόφαση απαγορεύτηκαν τα κινητά με κάμερα ακόμη και στους αξιωματικούς αλλά και το πολιτικό προσωπικό που υπηρετεί.

Δε νομίζω ότι θα εφαρμοστεί μία τέτοια απόφαση, αλλά καλό είναι να τη γνωρίζει κανείς προς αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων.
Λοχαγός

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από Λοχαγός »

Αυτο δεν στερει την ελευθερια επικοινωνιας στο προσωπικο;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Το πρόβλημα είναι κυρίως με τις ενσωματωμένες κάμερες και όχι γενικά με τα κινητά τηλέφωνα, καθώς επιτρέπουν την φωτογράφιση εγκαταστάσεων και απόρρητων εγγράφων σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Εντός των στρατοπέδων υπάρχουν κρατοτηλέφωνα για στρατεύσιμους αλλά και τηλέφωνα σε όλα τα γραφεία για το στρατιωτικό προσωπικό.

Το θέμα έιναι ότι ο κανονισμός αυτός αποκλείεται να εφαρμοστεί, αλλά ακόμη και αν εφαρμόζεται σήμερα (το θεωρώ απίθανο) θα ατονίσει πολύ γρήγορα. Στην Ελλάδα βρισκόμαστε...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από Nassos »

Ήδη εφαρμόζεται σε πολλά Στρατόπεδα. Πολλοί φαντάροι αλλά και πολλά στελέχη (στη μονάδα μου τουλάχιστον) χρησιμοποιούν "μπακατέλες"
rethimno01
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2007 1:22 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από rethimno01 »

Εάν ο φαντάρος γίνει τσακωτός με τέτοιο τηλέφωνο θα φάει καμπάνα. από 'κει και πέρα το τηλέφωνο φυλάσσεται και του επιστρέφετε όταν πάρει άδεια από τη μονάδα.

john_
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 10:54 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από john_ »

Επιτρέπονται τα κινητά με κάμερα, γιατί μου είπαν, ότι στο κέντρο απαγορεύονται.
jjon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 5:53 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από jjon »

Ναι κινητα δεν επιτρεπονται... Ναι συννονοματε!
drams
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:27 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από drams »

Και εγώ!!!

Δηλαδή με κινητό χωρίς κάμερα δεν θα έχεις πρόβλημα;
302 amaliada
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 3:04 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από 302 amaliada »

δεν νομιζω να ψαξουν αλλα καλυτερα πες στους δικους να στο φερουν σε κανενα επσκεπτηριο."σεμνα" ομως
kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα κινητά στο στρατό;

Δημοσίευση από kotsos »

sto peuko ama se piasoun me kinhto me kamera o suntagmatarxhs(dioikhths) tou dinoun na upograpsei 30 meres fulakh k apokoph apo eidikes dunameis k pezonautes k te8wrakismena
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες