ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν μετά την βασική εκπαίδευση πάρεις ειδικότητα που ανήκει στο υγειονομικό μπορείς να πας σε νοσοκομείο και σε τάγματα υγειονομικού που είναι σε νήσια και σε στεριά αλλά δεν είναι σίγουρο ότι εφόσον παρουσιάστικες στο υγειονομικό θα παραμείνεις κιόλας
ΤΙΜ

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από ΤΙΜ »

Παρουσιαζομαι υγειονομικο
ειχα δηλωσει φοιτητης φυσικοθεραπειας τει.
ξερετε μετα την ορκομωσια τι ειδικοτητα ειναι πιο πιθανο να παρω;
επισης ξερετε εαν μετα και την ειδικοτητα εαν μπορω να κανω ολη τη θητεια μου αθηνα σε κανενα νοσοκομειο; Εννοω γινετε; θελει βυσμα;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το βρήκα από άλλο φόρουμ και είπα να το βάλω

Ειδικότητες Υγειονομικού

1. Ιατρός άνευ ειδικότητας.2 βδομάδες εκπαίδευση στο ΚΕΥΓ,2 βδομάδες σε στρατιωτικό νοσοκομείο, μετάθεση σε Ιατρείο οποιασδήποτε μονάδας ή σε νοσοκομείο - Απαραίτητο πτυχίο Ιατρικής

2. Οδοντίατρος.3 βδομάδες σε στρατιωτικό νοσοκομείο, μετάθεση σε ΣΤΕΠ που διαθέτει οδοντιατρείο, ή σε νοσοκομείο. Συνήθως κάνουν υπηρεσίες κανονικά, ανεξάρτητα αν δουλεύουν καθημερινά στο οδοντιατρείο - Απαραίτητο πτυχίο Οδοντιατρικής

3. Κτηνίατρος. Δεν είμαι σίγουρος αν εκπαιδεύονται σε Στρατιωτικό νοσοκομείο, μετάθεση σε νοσοκομείο ή σε οποιαδήποτε μονάδα υπάρχει λόχος υγειονομικού. Ελέγχουν την ποιότητα των τροφίμων που έρχονται στη μονάδα. Σε ορισμένες μονάδες μπορεί να καταλήξουν σκοπάνθρωποι - Απαραίτητο πτυχίο Κτηνιατρικής

4. Φαρμακοποιός.3 βδομάδες εκπαίδευση στο 441 ΑΒΒΥ (Αθήνα), μετάθεση σε νοσοκομείο ή οποιαδήποτε μονάδα υπάρχει λόχος υγειονομικού. Κάνουν υπηρεσίες κανονικά. Σπάνια απασχολούνται στο αντικείμενό τους.- Απαραίτητο πτυχίο Φαρμακευτικής

5. Ψυχολόγος.3 βδομάδες εκπαίδευση στο 414 ΣΝΕΝ (Στρατιωτικό Νοσοκομείο Ειδικών Νοσημάτων, Πεντέλη), μετάθεση σε οποιαδήποτε μονάδα (ανεξάρτητα αν υπάρχει λόχος υγειονομικού ή όχι). Συνήθως δεν κάνουν υπηρεσίες.- Απαραίτητο πτυχίο Ψυχολογίας ή Κοινωνιολογίας

6. Νοσοκόμος-Τραυματιοφορέας (Ν/Τ) .2 βδομάδες επιπλέον εκπαίδευση στο ΚΕΥΓ.3 βδομάδες εκπαίδευση σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Μετάθεση σε νοσοκομείο ή οποιαδήποτε μονάδα υπάρχει λόχος υγειονομικού. Το Ν/Τ θα μπορούσε να μετατραπεί σε Α/Σ αφού θεωρούνται οι Αγγαρειομάχοι-Σκοπάνθρωποι του υγειονομικού, αν και πρακτικά η ειδικότητα Ν/Τ δεν έχει διαφορά από τις ειδικότητες των βοηθών (βλ.7-10) - Με πτυχίο Νοσηλευτικής έχεις εξασφαλίσει την ειδικότητα αυτή. Πρακτικά όμως, οποιοσδήποτε μπει στο υγειονομικό μπορεί να πάρει αυτή την ειδικότητα. Ειδικά όσοι δεν έχουν καμία σχέση με Ιατρικά/παραϊατρικά επαγγέλματα παίρνουν ειδικότητα Ν/Τ.

7. Βοηθός Μικροβιολόγου-Βιοχημικού.3 βδομάδες εκπαίδευση σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Μετάθεση σε νοσοκομείο ή οποιαδήποτε μονάδα υπάρχει λόχος υγειονομικού. Θεωρείται βυσματική, αλλά δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά με Ν/Τ.- Θα πρεπε οι παρασκευαστές (από ΤΕΙ Ιατρικών εργαστηρίων), οι Βοηθοί Μικροβιολογικού εργαστηρίου (από ΙΕΚ) καθώς και οι Βιοχημικοί να παίρνουν αυτή την ειδικότητα, αλλά επειδή είμαστε στο στρατό αυτό δεν γίνεται. Σας μιλάει πτυχιούχος βιοχημικός που υπηρέτησε ως Ν/Τ.

8. Βοηθός Αιμοδοσίας.3 βδομάδες εκπαίδευση σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Μετάθεση σε νοσοκομείο ή οποιαδήποτε μονάδα υπάρχει λόχος υγειονομικού. Θεωρείται βυσματική, αλλά δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά με Ν/Τ.- Ανεξαρτήτως πτυχίου

9. Βοηθός Ανανήψεως-Αναισθησιολόγου.3 βδομάδες εκπαίδευση σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Μετάθεση σε νοσοκομείο ή οποιαδήποτε μονάδα υπάρχει λόχος υγειονομικού. Θεωρείται βυσματική, αλλά δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά με Ν/Τ.- Ανεξαρτήτως πτυχίου

10. Βοηθός Ακτινολόγου.3 βδομάδες εκπαίδευση σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Μετάθεση σε νοσοκομείο ή οποιαδήποτε μονάδα υπάρχει λόχος υγειονομικού. Όσοι έχουν ανάλογες σπουδές (από ΙΕΚ ή ΤΕΕ) μπορεί να έχουν πόστο και να βοηθάνε όντως τον ακτινολόγο. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως δεν έχει καμία διαφορά με Ν/Τ.- Ανεξαρτήτως πτυχίου

11. Επισκευαστής Μη τεχνικού υλικού (ΕΜΤΥ) . Ειδικότητα που παίρνουν συνήθως όσοι δεν έχουν σχέση με υγειονομικό, χωρίς κάποιο πτυχίο, ούτε βύσμα και μπήκαν στο υγειονομικό για άλλους λόγους (συνήθως μουσουλμάνοι).

12. Οδηγός.3 βδομάδες εκπαίδευση στο ΚΕΕΜ της Σπάρτης και μετάθεση σε οποιαδήποτε μονάδα (όχι απαραίτητα υγειονομικού).- απαραίτητο δίπλωμα οδήγησης.

13. Μάγειρας.3-4 βδομάδες εκπαίδευση στο ΚΕΕΜ (Σπάρτη και Γύθειο) και μετάθεση σε οποιαδήποτε μονάδα ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Πέμ Ιούλ 22, 2010 12:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΝΙΚ

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από ΝΙΚ »

Παρουσιαζομαι αυγουστο υγειονονικο
γινετε να δηλωσω πεζοναυτης;
γινετε μετα να μεινω αθηνα ολη τη θητεια;
d

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από d »

Παιδια παρουσιαζομαι 16/08 Στο υγειονομικο στην αρτα ρε μαγκες τι παιζει εκει περα εγω δν εχω κανενα χαρτι απο γιατρος και τετοια Μπορει καποιος να με βοη8ησει?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σου έκατσε και παρουσιάστηκες άρτα χαλαρή εκπαίδευση αφού οι περισσότεροι είναι γιατροί. Τώρα για μετάθεση παίζουνε 3 ενδεχόμενα.1) βάζεις βύσμα και παραμένεις στο υγειονομικό 2) δεν βάζεις βύσμα αλλά είσαι τυχερός και σε κρατάνε σε ειδικότητα που δεν έχει σχέση με την ιατρική και 3) σου έρχεται μια ωραία μετάταξη για πεζικό-τεθωρακισμένα κτλπ

Mανώλης

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από Mανώλης »

ΕικόναΠαιδιά μην ανησυχείτε καθόλου για την Άρτα και το ΚΕΥΓ! Είστε τυχεροί που παρουσιάζεστε εκει! Ημουν κι εγώ νεοσύλλεκτος στην Άρτα και παρουσιάστηκα εκει την 1η Αυγούστου 1995! Μάλλον θα σας φαίνομαι λιγο παλιός!237 σειρα! Μην μασάτε καλά θα περάσετε εκεί και γενικά όπου πάτε μετα το ΚΕΥΓ γιατι είστε στο υγειονομικό! Επειτα θα υπηρετήσετε και 12 μηνες, ή9 αν δεν κανω καποιο λαθος! Εμεις τοτε καναμε 18! Ευχομαι καλη θητεια σε ολους!
ΠΑΝ

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από ΠΑΝ »

Παρουσιαζομαι υγειονομικο μου ηρθε ενδειξη ΥΕΑ.
γινετε αντι για ΥΕΑ να παω λυβ.
και να παω και ειδικες δυναμεις;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για να πας ΛΥΒ πρέπει να έχεις και την κατάλληλη ειδικότητα
Str

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από Str »

Γεια σας παιδιά και γω παρουσιάζομαι στις 17-8-10 Αρτα... Τι παίζει εκεί; Τηλέφωνο μπορούμε να πάρουμε μαζί; Τι άλλο θα χρειαστούμε από προσωπικά είδη η είδη ρουχισμού επιπλεόν απ αυτά που θα μας δώσουν; Για να πάμε στον δεύτερο λόχο που λένε πως είναι καλύτερα τί πρέπει να κάνουμε ;

Τάσος

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από Τάσος »

Γειά χαρά παιδιά παρουσιάζομαι 16-8-10 στο ΚΕΥΓ Άρτας. Δήλωσα φοιτητής νοσηλευτικής καθώς χρωστάω λίγα μαθήματα, πόσες πιθανότητες έχω να παραμείνω σαν Ν/Τ ή άλλη ειδικότητα στο υγειονομικό και πόσες να με στείλουν σε άλλο όπλο αφού δεν έχω πτυχίο?
τιμ

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από τιμ »

Παιδια θελω να παω πεζοναυτης μπαινω υγειονομικο αρτα
θα ειναι δυσκολο να με παρουν; Λετε να δηλωσουν πολλοι για πεζοναυτες;
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από Hyper »

Str έγραψε: Γεια σας παιδιά και γω παρουσιάζομαι στις 17-8-10 Αρτα... Τι παίζει εκεί; Τηλέφωνο μπορούμε να πάρουμε μαζί; Τι άλλο θα χρειαστούμε από προσωπικά είδη η είδη ρουχισμού επιπλεόν απ αυτά που θα μας δώσουν; Για να πάμε στον δεύτερο λόχο που λένε πως είναι καλύτερα τί πρέπει να κάνουμε ;

Τηλεφωνο μπορεις να παρεις χωρις καμερα, τι αλλα ηδη θα χρειαστεις υπαρχει θεμα που λεγεται "τι να παρω μαζι μου στην καταταξη" οσο για το πως θα πας στον 2ο λοχο μονο με βυσμα γινονται αυτα.
Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

ΚΕΝ Άρτας (πρώην ΚΕΥΓ)

Δημοσίευση από Hyper »

Τάσος έγραψε:Γειά χαρά παιδιά παρουσιάζομαι 16-8-10 στο ΚΕΥΓ Άρτας. Δήλωσα φοιτητής νοσηλευτικής καθώς χρωστάω λίγα μαθήματα, πόσες πιθανότητες έχω να παραμείνω σαν Ν/Τ ή άλλη ειδικότητα στο υγειονομικό και πόσες να με στείλουν σε άλλο όπλο αφού δεν έχω πτυχίο;
Οπου να ναι σε στελνουν συνηθως κ πτυχιο να εχεις ποσο μαλλον χωρις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες