Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αντώνης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Ποιες ειναι πιθανοτητες να με επιλεξουν στους Πεζοναυτες εναντι των Ειδικων Δυναμεων; Παιρνουν γενικα κοσμο συχνα; Διοτι ετσι οπως μου απαντησες, μου κοβεις τα φτερα, μιας και στοχο ειχα τα αλεξιπτωτα. Αλλα δεν γνωριζα τοτε και εβαλα "Νι" και στα 2 κουτακια, νομιζοντας οτι οπου και να παω (εντος ειδικων δυναμεων παντα) θα μπορεσω να μεταπηδησω στα αλεξιπτωτα. Σκετη ανοησια!

Και δευτερον, ποια η διαφορα σαν εμπειρια κυριως, των πεζοναυτων με τα αλεξιπτωτα?
Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από greenalexyo »

Αντώνης έγραψε:Ποιες ειναι πιθανοτητες να με επιλεξουν στους Πεζοναυτες εναντι των Ειδικων Δυναμεων; Παιρνουν γενικα κοσμο συχνα; Διοτι ετσι οπως μου απαντησες, μου κοβεις τα φτερα, μιας και στοχο ειχα τα αλεξιπτωτα. Αλλα δεν γνωριζα τοτε και εβαλα "Νι" και στα 2 κουτακια, νομιζοντας οτι οπου και να παω (εντος ειδικων δυναμεων παντα) θα μπορεσω να μεταπηδησω στα αλεξιπτωτα. Σκετη ανοησια!

Και δευτερον, ποια η διαφορα σαν εμπειρια κυριως, των πεζοναυτων με τα αλεξιπτωτα;

Οχι δεν μπορεις να μεταπηδησεις απο ΛΟΚ π. Χ να πας αλεξιπτωτα... Ή πας με την μια απο την αρχη ή δεν πας καθολου.
Οι πεζοναυτες καλως ή κακως ανηκουν στις ειδικες δυναμεις. Καθενας μπορει να σου πει οτι θελει... Αλλα αποψη μου ειναι οτι ειναι πιο χαλαρα στους πεζοναυτες σε σχεση με τα αλεξιπτωτα και τις λοιπες μοναδες... Και το μεγαλυτερο παλουκι το τρως σε βορεις μοιρες (λοκ) και μακ που δεν εχουν κοσμακι.
Αντώνης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Υπαρχει καποιο ποσοστο που θα μπορουσε να μου δωσει καποιος σχετικα με το που πιθανον να με στειλουν; Εβαλα "Νι" τοσο στο κουτακι Ειδικες Δυναμεις, οσο και στο κουτακι Πεζοναυτες (και εξηγησα παραπανω γιατι το εκανα. Αν ηξερα οτι δεν υπαρχει μεταπηδηση εντος ειδικων δυναμεων, θα εβαζα μονο το πρωτο κουτακι). Μπορουμε καπως, "σε μορφη καφενειακου επιπεδου", να πουμε, πού συνηθως πανε οσοι κανουν αυτο (το να δηλωσουν και Ε. Δ και πεζοναυτες); Μου χει γινει η καρδια περιβολι, γιατι στοχος εξ αρχης ηταν τα αλεξιπτωτα και τωρα πλεον, με οσα πολυ ομορφα μου εχετε πει, ειναι στο ελεος της τυχης.
Αντώνης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Και κατι ακομη. Γινεται να τηλεφωνησω στην στρατολογια μου και να αναιρεσω-σβησω το "νι" στο κουτακι των πεζοναυτων, στην φορμα που ειχα συμπληρωσει;28 ιουλη εχουμε, μεχρι τον σεπτεμβρη εχουμε καιρο.Ωστε να αναιρεθει η επιλογη μου και να εχω σαν μονη επιλογη τις Ε. Δ. Συγγνωμη για τα ποστς, αλλα εχω απογοητευτει παρα πολυ στην ιδεα οτι αντι για αλεξιπτωτα που ηθελα να παω, πιθανον να καταληξω πουθενα αλλου.

Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Laskaris »

Φίλε Αντώνη για να μην αγχώνεσαι θα σου πώ τι ίσχυε όταν παρουσιάστηκα εγώ το Νοέμβρη του 15. Δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα. Όπου και να πας ανεξαρτήτως εάν έχεις δηλώσει από πριν ειδικές δυνάμεις ή όχι θα περάσει ένα κλιμάκιο των ειδικών δυνάμεων για να μαζέψει κόσμο. Εσύ θα δηλώσεις όταν σου ζητηθεί ότι θες αλεξίπτωτα και θα αγωνιστέίς στα σχετικά αθλήματα. Ως εκ τούτου δεν παίζει σημασία εάν δήλωσες όλα τα κουτάκια ή τα μισά. Για την μονάδα που θα τοποθετηθέίς θα κληθείς να δηλώσεις την προτίμηση σου στο κέντρο. Θεωρητικά δεν έχει σημασία ούτε που θα παρουσιαστείς γιατί μπορέις να δηλώσεις ειδικές και αλεξίπτωτα από όλα τα κέντρα. Απλώς αυτό που είχα παρατηρήσει καθαρά προσωπικά χωρίς να έχω εννοείται πλήρη εικόνα της κατάστασης ήταν ότι από ΚΕΕΔ πήραν περισσότερους για αλεξίπτωτα σε σχέση με άλλα κέντρα.
Αντώνης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Μακαρι να ειναι οπως τα λες φιλε Laskaris. Και μονο στην ιδεα οτι για ενα παλιοκουτακι μπορει να καταληξω αλλου και να μου κλεισει τον δρομο για τα αλεξιπτωτα, τρελαινομαι. Μακαρι να εχεις δικιο λοιπον και ολα να κυλησουν οπως τα λες.
Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Laskaris »

Άντωνη δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Ανεξαρτήτως του τι έχεις δηλώσει από την στιγμή που παρουσιάζεσαι σε κέντρο του στρατού ξηράς μπορείς να δηλώσεις ειδικές δυνάμεις και ειδικότερα αλεξίπτωτα. Το μόνο που έχει σημασία είναι να είσαι Ι1 και να κάνεις μιά καλή επίδοση στις αθλητικές δοκιμασίες.
Αντώνης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Φιλε Laskaris, δεν τιθεται θεμα επιδοσεων η φυσικης-ψυχολογικης καταστασης δηλαδη του Ι1. Δεν τα σκεφτομαι ουτε με αγχωνουν γιατι ειμαι σε παρα πολυ καλη φυσικη κατασταση. Ενα πραγμα με ανησυχει και το ανεφερα παραπανω. Αλλα διαβαζοντας οσα μου λες, εφησυχαζομαι ελαφρως. Μακαρι να δικαιωθεις πληρως. Σε ευχαριστω πολυ.
Αντώνης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Ποιο ερωτημα μου απαντηθηκε στο ποστ για την Ελδυκ; Δεν ζητησα να παω ελδυκ, δεν ειναι στις προτιμησεις μου να παω. Στα αλεξιπτωτα θελω να παω και απλα στην φορμα που δηλωσα, "tickαρα" ενα παραπανω κουτακι απο οτι επρεπε, αυτο των πεζοναυτων. Εθεσα την ανησυχια μου παραπανω, αλλα ο φιλος Laskaris ηταν κατατοπιστικοτατος και πλεον απλα αναμενω να ρθει το χαρτι καταταξης.
Ουδεποτε ειχα στοχο-προτιμηση την Κυπρο, οποτε δεν καταλαβαινω την αναφορα σε αυτην. Ευχαριστω οπως και να 'χει για την βοηθεια.
Bill8
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 02, 2017 4:42 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Bill8 »

Γεια σας παιδια θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις ειμαι 350 2017 γ εσσο και περασα ειδικες δυναμεις ειμαι ηδη στην μοναδα μου αλλα δεν εχω περασει ακομα πεν επειδη ειμαι οδηγος θα ηθελα να κοπο ομως λογο προβληματων υγειας εχω αρρωστησει 4 φορες μεσα σε δυο μηνες και ο οργανισμος μου τα εχει πεξει θα ηθελα να συνεχισω αλλα δεν μου το επιτρεπει η υγεια μου και οι ιδιοι οι γιατροι αυτο μου λενε εχω πονους και στην μεση και δεν ασχολειται κανενας ξερετε τι πρεπει να κανω για να κοπω και να φυγω και ποσο χρονο θα μου παρει για να ερθει η μεταθεση και να φυγω;
Αντώνης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Θα ηθελα να εκφρασω ακομη μια απορια που σημερα παρατηρησα. Καποιοι γνωστοι μου που επισης θα ξεκινησουν την θητεια τους με την εσσο του σεπτεμβρη, ενημερωθηκαν με εναν "ηλεκτρονικο" τροπο. Δε ρωτησα πληροφοριες, αλλα πως συμβαινει αυτο; Μπορω να πληροφορηθω και γω την τελικη μου καταταξη ηλεκτρονικα; Διοτι για την εσσο του σεπτεμβρη δεν λειτουργουσε και το συστημα καταταξης &μεχρι στιγμης δεν μου ηρθε κανενα χαρτι.

ΥΓ. Οι συγκεκριμενοι γνωστοι μου δεν καταταχθηκαν στις ειδικες δυναμεις αλλα στο πυροβολικο θηβας. Παιζει ρολο μηπως αυτο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Panoramas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 09, 2017 10:05 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Panoramas »

https://katataxi.army.gr/el/anazitisi

https://www.stratologia.gr/el/katataksi

Σε οποιον συνδεσμο και αν πας το ιδιο θα σου βγαλει. Καλη θητεια φιλος. Και εγω με την Ε' ΕΣΣΟ μπαινω.

Marios

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Marios »

Καλησπερα. Δε ξερω αν το ρωτησε ποτε κανεις, πολλες οι σελιδες, δεν μπορουσα να τις τσεκαρω ολες. Στην αδεια των χριστουγεννων, αν παρεις το πρωτο γκρουπ, γινεται μετα να προσθεσεις και προσωπικες μερες αδειας (πχ ενα 5ημερο ακομη) πισω απο την αδεια του γκρουπ για να κανεις και πρωτοχρονια; Να κανεις την αδεια χριστουγεννων που σου δινει ο στρατος λογω γιορτων και απλα να προσθεσεις κι αλλες 4-5 μερες της "δικης" σου αδειας για να κανεις και πρωτοχρονια. Οποιος ξερει, ας ενημερωσει. Ισως να φαινεται ασημαντο, αλλα λογω γιορτων οικογενειακων προσωπων, θελω να δω αν μπορω να ειμαι παρων στις γιορτες ολων, ακομη και αν μου κοστισει μερες της αδειας μου, που θα μπορουσα να κρατησω για το τελος της θητειας. Αναμενω!
gr_ar

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gr_ar »

Marios έγραψε:Καλησπερα. Δε ξερω αν το ρωτησε ποτε κανεις, πολλες οι σελιδες, δεν μπορουσα να τις τσεκαρω ολες. Στην αδεια των χριστουγεννων, αν παρεις το πρωτο γκρουπ, γινεται μετα να προσθεσεις και προσωπικες μερες αδειας (πχ ενα 5ημερο ακομη) πισω απο την αδεια του γκρουπ για να κανεις και πρωτοχρονια; Να κανεις την αδεια χριστουγεννων που σου δινει ο στρατος λογω γιορτων και απλα να προσθεσεις κι αλλες 4-5 μερες της "δικης" σου αδειας για να κανεις και πρωτοχρονια. Οποιος ξερει, ας ενημερωσει. Ισως να φαινεται ασημαντο, αλλα λογω γιορτων οικογενειακων προσωπων, θελω να δω αν μπορω να ειμαι παρων στις γιορτες ολων, ακομη και αν μου κοστισει μερες της αδειας μου, που θα μπορουσα να κρατησω για το τελος της θητειας. Αναμενω!


Όχι, στα γκρουπακια μερες δεν μπορείς να κολλήσεις.

Kαι πίστεψε με το μεγαλύτερο ποσοστό θέλει να είναι όλες εκείνες τις ημέρες σπίτι του με οικογένεια και φίλους.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες