Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
zlatan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 3:51 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από zlatan »

Γνωρίζει κανείς πότε έγιναν οι απονομές μπερέ της 2017Γ και 2017Δ ΕΣΣΟ;
gr_ar

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gr_ar »

zlatan έγραψε:Γνωρίζει κανείς πότε έγιναν οι απονομές μπερέ της 2017Γ και 2017Δ ΕΣΣΟ;


Δ ΕΣΣΟ 15 Σεπτεμβρίου.

Άβαταρ μέλους
zlatan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 3:51 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από zlatan »

gr_ar έγραψε:
zlatan έγραψε:Γνωρίζει κανείς πότε έγιναν οι απονομές μπερέ της 2017Γ και 2017Δ ΕΣΣΟ;


Δ ΕΣΣΟ 15 Σεπτεμβρίου.



ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
zlatan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 3:51 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από zlatan »

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι η χρονική απόσταση από την κατάταξη και ορκωμοσία έως την απονομή μπερέ έχει αυξηθεί. Έχει αυξηθεί η διάρκεια του ΤΠΕΝ ή άλλαξε κάτι άλλο;
Dompros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 6:59 pm
Τοποθεσία: ΣΤ
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Dompros »

Για το κεντρο γνωριζει κανεις ποσο θα μεινουμε (Για αυλωνα διαβιβασεις 13/11); Γιατι μια ακουω οτι αλλαξανε σε 2 βδομαδες κεντρο και μετα παλι 3 και επειδη εμαθα οτι π. Χ τους νεους ευζωνες θα τους παρουν 23 του μηνος μηπως αλλαξε η διαμονη κεντρο... Κατι αλλο στις ειδικες δυναμεις και ειδικα αλεξιπτωτα εχουνε έλλειψη σε ατομα και τους παιρνους ολους (εκτος βυσμα που βαζουνε και δεν πανε να λενε οτι να ναι) ; Επειδη ενδιαφερομαι και γνωριζω οτι οι διαβιβαστες δεν κανουν τιποτα (απο γυμναστικη δηλαδη στο κεντρο) που λεει ο λογος δηλαδη, και θελω να παω και ρωταω για τα αθληματα ποιο πολυ.
Ο.Υ.Κ. ΕΛΛΑΣ

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Ο.Υ.Κ. ΕΛΛΑΣ »

Ισχυει αυτο που διαβασα πιο πανω (σελ 45) οτι οταν παρουσιαζεσαι Μ. Πευκο περναει επιτροπη για οσους θελουν να πανε Ο. Υ. Κ.. Δηλαδη, γινεται κατα την διαρκεια της θητειας σου να εκπαιδευτης στους Ο. Υ. Κ. Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Ο. Υ. Κ. ΕΛΛΑΣ έγραψε:Ισχυει αυτο που διαβασα πιο πανω (σελ 45) οτι οταν παρουσιαζεσαι Μ. Πευκο περναει επιτροπη για οσους θελουν να πανε Ο. Υ. Κ. Δηλαδη, γινεται κατα την διαρκεια της θητειας σου να εκπαιδευτης στους Ο. Υ. Κ. Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει.


Δεν ισχύει.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

_KOURSAROS_ έγραψε:
Ο. Υ. Κ. ΕΛΛΑΣ έγραψε:Ισχυει αυτο που διαβασα πιο πανω (σελ 45) οτι οταν παρουσιαζεσαι Μ. Πευκο περναει επιτροπη για οσους θελουν να πανε Ο. Υ. Κ. Δηλαδη, γινεται κατα την διαρκεια της θητειας σου να εκπαιδευτης στους Ο. Υ. Κ. Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει.


Δεν ισχύει.


Σε εμας Ε ΕΣΣΟ Σεπτεμβριου περασαν κανονικα κλιμακιο και παιδια που θελανε δωσανε και αθληματα

rogg
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 08, 2017 2:58 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από rogg »

Στο κέντρο πότε παίρνω όπλο μετά την ορκομωσία η πρίν?Και τι βολές θα κάνω αν κάνω στο κέντρο?

GTR-890
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 29, 2018 12:15 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GTR-890 »

Για σας.Ειμαι νεο μελος και θελω να κανω καποιες ερωτησεις σε αυτους που εχουν υπηρετησει σε Ειδικες Δυναμεις ή γνωριζουν απ αυτην.

1) Αν μπεις σε καποιο σωμα των ειδικών δυναμεων και δεν μπορεις να τα βγαλεις (να εισαι παντελος αθλιος) περα γινεται μετα να ξαναβγεις (να πας σε αλλο σωμα) ;

2) Γινεται εκπαιδευση μεσα η πεζουν playstation και τετοια;

3) Με τη νερο κανουν μπανιο, εχω ακουσει οτι κανουν με κρυο για σκληραγογηνση ισχυει;

4) Πληρονονται καθολου (σωματα που πραγματικα αξιζουν) ;

5) Κατι για μοριοδοτησης που λενε σε τη οφελουν;

6) Πως γινεται να καταταχθω στης ειδικές δυνάμεις και να πληρώνομαι (χωρις πανελληνιες), ετσι οπως γινεται στο εξωτερικο

7) Σε ποιο σωμα ειδίκευσε στο sniper;

8) Στο πεζικο σε τη εξειδηκευονται; Ή ειναι χαλια σωμα

9) Υπαρχει περιπτωση να τραυματιστο θανασιμα;(ειχα διαβασει καποια αρθρα πως ενας στα ΟΥΚ στην εκπαιδευση αραχνη επεσε απο υψως 15μ με κεφαλι διοτι κοπηκε το σκηνη ή οτι ενας αλεξοπτιστης καταλαθος επεσε στη θαλλάσα και δεν τραβηξε το καταλληλο σχοινη για να φυγει απ το αλεξιπτωτο και ετσι το αλεξιπτοτο το τραβηξε κατω στο νερο με αποτελεσεμα να παιθανει)

10) Γιατι ολοι θελουν να μπουν αλεξοπτιστες;(με βυσμα κιολας)

11) Αν στην στρατολογια εχω δηλωσει στρατος-ξηρας μετα μπορω να παω ειδικες δυναμεις

Υ. Γ αν γινεται να μου απαντηση καποιος ας στο κανει, εχω διαβασει και αλλα αρθρα του φορουμ αλλα ειναι παλαιων ετων σε αυτα που ρωταω

Ευχαριστω !

PanosVas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2018 10:32 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PanosVas »

Καλησπέρα σας. Τελειώνω την πρακτική μου άσκηση αρχές Απριλίου 2018 αλλά η αναβολή μου ισχύει ως το 2020. Πρέπει να κόψω την αναβολή όταν τελειώσω ή να την κόψω νωρίτερα; Επίσης έχω δηλώσει ειδικές δυνάμεις και θα ήθελα να ρωτήσω ποιο σώμα πρέπει να επιλέξω για να παραμείνω Αθήνα ή Θήβα ή Αυλώνα; Ευχαριστώ
Στρατευσιμος 2020

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Στρατευσιμος 2020 »

Χαιρετε... Εχω την εξης απορια αν μπορει καποιος να μου την λυσει ή να μου πει που πρεπει να απυθυνθω:Οι γιατροι υπηρετουν υποχρεωτικα υγειονομικό; Ή μπορω να παω Ειδικές Δυνάμεις από γιατρός; Και αν παω θα κανω κανονικη θητεια καταδρομεα;

Τους περισσότερους συναδέλφους μου τους καλούν στην Άρτα όπου απο οτι εχω καταλάβει εδρεύει Υγειονομικό.

Από εκεί περνά κλιμάκιο ειδικών δυνάμεων;

Επισης αν θελησω να παω ΥΕΑ θα κανω εκπαιδευση γιατρού ή καταδρομέα;

mainichi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Οκτ 27, 2020 11:45 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mainichi »

Παρουσιάζομαι μεγάλο πεύκο. Θα δηλώσω ότι θέλω να συνεχίσω στο πεζικό. Μέχρι την ορκωμοσία θα κάνω την ίδια εκπαίδευση με όσους συνεχίζουν ειδικες δυναμεις η' κάτι διαφορετικό με όσους δεν επιθυμούν να συνεχίσουν; Αυτό θα γίνει στην ίδια μονάδα η' μας στέλνουν κάπου αλλού;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αλέξανδρος

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Καλησπέρα παιδιά,

Όταν παρουσιαστώ Μ. Πεύκο, την πρώτη μέρα, θα με ρωτήσουν αν θέλω να πάω Αλεξίπτωτα-ΜΑΚ-ΛΟΚ.

1) Εφόσον μπορώ να δηλώσω πάνω απο μια επιλογή, μπορώ να τις βάλω με σειρά προτίμησης;

2) Μπορώ να δηλώσω και τόπο (πχ θα ζητήσω σαν πρώτη επιλογή ΜΑΚ Ρόδου)

3α) Δίνονται ακόμα 2 ειδικότητες στους οπλίτες (μία του καταδρομέα); Πότε δηλώνουμε προτίμηση για τη δεύτερη ειδικότητα;

3β) Ειδικότητα ΧΕΛ δίνεται μόνο σε όσους πάνε ΜΑΚ; Απ'όσο γνωρίζω ΛΟΚ &Αλεξιπτωτιστές έχουν επίσης θερινή-θαλάσσια εκπαίδευση.

Φυσικά γνωρίζω πως ό, τι και να δηλώσω, τελικά παίζουν ρόλο οι ανάγκες του στρατού.

Ευχαριστώ

Kostasz
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2021 10:10 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kostasz »

Ξέρω ότι ίσως απαντήθηκε αλλά που να ψάξω στις ειδικές Δυνάμεις δίνουν κάποιο μισθό ή όσο και του απλό πολίτη 10 ευρώ ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες