Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Αν δηλώσουν όλοι για ΛΟΚ όπως είναι φυσικό μερικοί θα πάνε όπου υπάρχει ανάγκη.

Αλλά πολύ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

G.gr έγραψε:Καλημέρα, παρουσιαζομαι στο 586 στα Γρεβενά και σκέφτομαι να δηλωσω Ορεινός Καταδρομεας... Εαν με δεχτούν και δηλωσω μονο Δράμα, Νάουσα και Ρεντίνα υπάρχει περιπτωση να με στείλουν Κύπρο; Ευχαριστώ.


Φυσικά.

Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από osfp7 »

JohnTehGreek έγραψε:Αν δηλώσουν όλοι για ΛΟΚ όπως είναι φυσικό μερικοί θα πάνε όπου υπάρχει ανάγκη.

Αλλά πολύ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο.



εγώ πάντως από αυτά που διαβάζω σε διάφορα θέματα λένε ότι κάποιοι δήλωσαν ορεινοι και τους πήγαν σε μακ

και έχω διαβάσει ακόμα ότι στις μακ πάνε όσοι είναι από Αθήνα και νησιά δεν ξέρω αν αληθεύει

εγώ πάντως είμαι από ήπειρο μεριά

Vasos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μάιος 24, 2017 10:21 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasos »

Καλημέρα, όταν παρουσιαστω στο ΚΕΝ θα δηλωσω Ε. Δ. Αν με δεχτούν θα ορκιστώ στο ΚΕΝ η κάπου αλλού;
G.gr
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2017 8:37 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από G.gr »

Νομίζω οτι ορκιζεσαι στο ΚΕΝ και μετά σε στέλνουν ΚΕΕΔ αλλά δεν είμαι σίγουρος
Δημήτρης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτησω από τη στιγμή που θα παρουσιαστω σε κάποιο κέντρο ποιές είναι όλες οι διαδικασίες που θα ακολουθησω μέχρι να μπω σε κάποια μονάδα των ειδικών δυνάμεων
Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Laskaris »

Φίλε καλησπέρα. Η διαδικασία έχει εξηγηθεί αρκετές φορές στο φορουμ με μία γρήγορη έρευνα θα έβρισκες τις πληροφορίες που ήθελες. Η διαδικασία είναι η εξής. Όταν παρουσιαστείς σε οποιοδήποτε κέντρο κάποια στιγμή θα περάσει κλιμάκιο των ειδικών δυνάμεων για να μαζέψει κόσμο. Δηλώνεις την προτίμηση σου και αφού εξεταστείς σε κάποια αθλήματα. Συνήθως ένα 1 Χιλ. Τρέξιμο,20 κάμψεις,4 έλξεις και 20 κοιλιακούς. Τίποτα το τρομερό δηλαδή. Αφού δώσεις και τα αθλήματα και τα περάσεις παραμένεις στο κέντρο μέχρι να ορκιστείς και μετά συνεχίζεις την θητεία σου σε μονάδα ειδικών δυνάμεων. Εάν παρουσιαστέίς ΚΕΕΔ δηλώνεις την επιθυμία σου να υπηρετήσεις ειδικές δυνάμεις και δίνεις τα αθλήματα συνήθως την 2η ή την τρίτη μέρα της κατάταξης.
Δημήτρης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Είσαι θεός φίλε μου σε ευχαριστώ
Αντώνης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αντώνης »

Εχω την εξης απορια. Μπαινω για θητεια των Σεπτεμβρη. Οταν εκοψα την αναβολη της θητειας μου, πριν εναν μηνα, στην φορμα που μου δωσανε και συμπληρωσα, ειχε δυο κουτακια. Το ενα κουτακι αντιστοιχουσε στις Ειδικες Δυναμεις και το αλλο κουτακι στους Πεζοναυτες. Η φορμα σε ρωταγε αν θες να δηλωσεις υποψηφιοτητα για καποια απο αυτα τα δυο. Εβαλε ενα "Νι" και στα δυο κουτακια, αλλα δεν ειχε τον τομεα που θελω να παω, τα αλεξιπτωτα. Και το ερωτημα μου ειναι το εξης. Αν με στειλουν ειδικες δυναμεις, μπορω να επιλεξω εκει τα αλεξιπτωτα, σωστα;
Αν με στειλουν πεζοναυτες, μπορω να φυγω κανοντας καποιο χαρτι και να παω στα αλεξιπτωτα;
Ευχαριστω για τον χρονο σας και αναμενω την οποιαδηποτε απαντηση.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αντώνης έγραψε: Αν με στειλουν ειδικες δυναμεις, μπορω να επιλεξω εκει τα αλεξιπτωτα, σωστα;
Αν με στειλουν πεζοναυτες, μπορω να φυγω κανοντας καποιο χαρτι και να παω στα αλεξιπτωτα;



1) Ναι.

2) Όχι.

Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από greenalexyo »

D.Y.K έγραψε:
G.gr έγραψε:Καλημέρα, παρουσιαζομαι στο 586 στα Γρεβενά και σκέφτομαι να δηλωσω Ορεινός Καταδρομεας... Εαν με δεχτούν και δηλωσω μονο Δράμα, Νάουσα και Ρεντίνα υπάρχει περιπτωση να με στείλουν Κύπρο; Ευχαριστώ.


Φυσικά.



Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παει Κυπρο εαν δηλωσει Δραμα Ναουσα Ρεντινα...

Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από greenalexyo »

greenalexyo έγραψε:
D.Y.K έγραψε:
G.gr έγραψε:Καλημέρα, παρουσιαζομαι στο 586 στα Γρεβενά και σκέφτομαι να δηλωσω Ορεινός Καταδρομεας... Εαν με δεχτούν και δηλωσω μονο Δράμα, Νάουσα και Ρεντίνα υπάρχει περιπτωση να με στείλουν Κύπρο; Ευχαριστώ.


Φυσικά.



Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παει Κυπρο εαν δηλωσει Δραμα Ναουσα Ρεντινα...

Οταν δηλωναμε μοναδα... Η Κυπρος (35μκ) ηταν σαν κατι ξεχωριστο. Δηλαδη δεν γινοταν να δηλωσεις... Ρεντινα, Κυπρο, κλπ...
Αν ηθελες Κυπρο... Δηλωνες μονο Κυπρο χωρις αλλη εναλλακτικη.
(αν αλλαξε κατι προσφατα δεν ξερω... Αν και πολυ δυσκολο)

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Παλαιότερα μπορούσες να φύγεις "τσιμπητός" για Κύπρο ανεξαρτήτως τις προτιμήσεις του καθενός.

Προφανώς πλέον έχουν αλλάξει τα δεδομένα για εσάς τους νεότερους σε συνδυασμό και με τα λίγα μεν, αλλά ικανοποιητικά δε χρηματάκια που παίρνουν οι έφεδροι στην Κύπρο και που είναι μια "ανάσα" για όλους.

Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από greenalexyo »

D.Y.K έγραψε:Παλαιότερα μπορούσες να φύγεις "τσιμπητός" για Κύπρο ανεξαρτήτως τις προτιμήσεις του καθενός.

Προφανώς πλέον έχουν αλλάξει τα δεδομένα για εσάς τους νεότερους σε συνδυασμό και με τα λίγα μεν, αλλά ικανοποιητικά δε χρηματάκια που παίρνουν οι έφεδροι στην Κύπρο και που είναι μια "ανάσα" για όλους.


Εχεις δικιο, δεν ξερω για παλια αλλα η Κυπρος ειναι απο τις λιγες μοναδες ΕΔ που εχουν κοσμο... Φυσικα τον λογο τον προαναφερες. Αυτα τα λιγα χρηματα. Μονο που ειναι αρκετα ωστε να μην ζητησει ο στρατιωτης τιποτα απο την μητερα του.
Οποιος θελει Κυπρο δηλωνει μονο Κυπρο και τιποτα αλλο... Κατα πασα πιθανοτητα θα σας παρουν. Αν οχι σας στελνουν οπου θελουν αυτοι.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες