Που υπηρετήσαμε;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Hellenic Blade

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Hellenic Blade »

2013 ΣΤ' ΕΣΣΟ (329 Κληρουχία), ΚΕΝ:124 ΠΒΕ, Μονάδα: Φ/Γ ΛΗΜΝΟΣ (F451), Αποσπάσεις:1) ΚΕΚΑΝ: Σχολείο Ναυτών Στόλου,2 εβδομάδες,2) Φ/Γ ΣΠΕΤΣΑΙ (F453),1.5 βδομάδα.

Σύνολο Υπηρεσίας:12 μήνες,11 μήνες Θαλάσσια.

ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ - ΣΤΟΛΟΣ ΘΑΛΑΣΣΗ ΚΡΑΤΕΙΝ

ΒΑΣΙΛΗΣ

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΕΙΡΑ!
ΧΡΗΣΤΟΣ

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ »

keem -σπαρτη...21 ευπ -κομοτηνη
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από dimitris mak »

316 γ2 2α μοιρα αλεξιπτωτιστων. Υπαρχει καμια σειρα εδω μεσα;
Άβαταρ μέλους
12pi
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2015 12:04 am
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από 12pi »

Παρουσιαστηκα 9ο σπ γιαννιτσα στην καλαματα επειτα κεσν καρδιτσα και τωρα μεταθεση 957 ταγμα στρατονομιας θεσσαλονικη !
24100

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από 24100 »

Σκέψου τι γινόταν όταν πήγα εγώ 4/2/1981 80 ΣΤ (149 σειρά) ένα εργοτάξιο όλο το τάγμα, χώμα και λάσπη και παντού συνεργεία να κατασκευάζουν κτίρια κ. Α. Ευτυχώς μετά από 6 μήνες πήρα απόσπαση στην ταξιαρχία 96ΑΔΤΕ στο πρατήριο τροφίμων για τους αξιωματικούς από και όπου απολύθηκα, τουτέστιν 20 μήνες ουργία, όσον αφορά οι κάτοικοι στα Καρδάμυλα όντως τόσο αφιλόξενους δεν έχω ξαναζήσει... Έκλειναν τα παράθυρα και τις πόρτες όταν είχαμε έξοδο, τώρα όσον αφορά καφετέριες δεν υπήρχαν στην παραλία ούτε για δείγμα, μια βρμοταβέρνα μόνο που έβγαζε το φαγητό από πιάτο που μάζευε και το έβαζε σε άλλο που σέρβιρε...
παναγιωτης

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από παναγιωτης »

Α μακ 301 δ εσσο panos.byron.gt@hotmail.com
ΠΑΠΠΟΥΣ

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από ΠΑΠΠΟΥΣ »

93 β ΕΣΣΟ γ' μακ χιος
ειναι κανεις κοντα ;
geomos71@gmail.com
Άβαταρ μέλους
Vero
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ Οκτ 11, 2013 3:40 pm
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Vero »

2013 ΣΤ (329)
2/39 Σ. Ε. ΜεσολογγιΔΑΝ Μεγιστης (και φυλακεια στους βραχους Ρω και Στρογγυλη)

Κ. Α. Α. Υ. Αγ. Ανδρεα (το χειροτερο που εκανα στην θητεια μου και δεν δηλωσα αμεταθετος στο Καστελοριζο... )

TSAGEO

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από TSAGEO »

Τ-40 έγραψε:79 γ ΕΣΣΟ 140 σειρα χ/α χαιδαρι = 480τδβκ - 6 ετεχ -1 μαλ - 2 σαλ -480 τδβκ τ ε λ ο ς
Βασίλειος Βυζαντίου

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Βασίλειος Βυζαντίου »

Παρουσιάστηκα στο Μ. Πεύκο με σκοπό να πάω σε ορεινή μοίρα, Νάουσα ή Δράμα.
για κάποιον λόγο που δεν έμαθα ποτέ έτυχε ο επιλοχίας του Δκτη μοίρας (πουλαδερός απο ΠΝαυτες) Με πήρε με άλλους 2 ώς γραφέα για το επιλοχάδικο από την 4η μέρα που ήμουν εκεί. Έτσι δεν έκανα υπηρεσίες παρά μόνο μερικά θαλαμοφηλύκια και όταν πήραμε όπλο ποτέ δεν έκανα σκοπιά.

Ώς γραφέας γνώρισα όλους του Αθγους που ήταν διμοιρήτες λόχων εκπαίδευσης και γενικά μπήκα καλά στο σκεπτικό του στρατού για το πως λειτουργεί οργανωτικά. Έμαθα πολλά εκεί και ήμουν και από αυτούς που μάθαμε τις μετατάξεις και τις μεταθέσεις πρώτοι και με ρωτούσαν με αγωνία σειρούλες που θα πάνε.
Πήρα ειδικότητα χειριστή ραντάρ σε ΕΤΕΘ νησί : Χίος που τότε τα πλωτά μέσα ήταν σε ξεχωριστό στρδο από την Μοίρα (Τάγμα)
Πήγαμε 5 άτομα με αύτη την ειδικότητα στο ΚΕΔΒ Χαιδάρι, όπου εκεί είχα μια ευκαιρία να δώ την διαφορά των στελεχών των ειδικών δυνάμεων από των Διαβιβάσεων και του "πεζικού" γενικότερα. Οι αξκοι και υπαξ των ΕΔ ήταν κλάσεις ανώτεροι και -συγγνώμη που το λέω έτσι- ΑΚΟΜΠΛΕΞΑΡΙΣΤΟΙ.

εκεί στο Χαιδάρι έκανε και σκοπιές και μαγειρία για πρώτη φορά. Μετά από 3 Εβδομάδες παρουσιάστηκα στο Ετεθ στην Χίο μόνος μου αφού πολύ λίγοι ΤΦ είχαν έρθει νωρίτερα από εμένα. Το ψάρωμα ήταν άμεσο και συνεχές ακόμα και απο το τζιπάκι που με πήρε από την Ταξιαρχία και με ανέβασε στην Μοίρα. Αλλά το αντιμετωπίζεις με υπομονή, χιούμορ και χωρίς συναισθηματισμούς. Έτσι περνάς μια χαρά.
Στον λόχο μου κατέβηκα μετά από μερικές μέρες. Λίγα άτομα, πολλές συνεχόμενες υπηρεσίες για να βγουν οι παλιότεροι αλλά και εξαιρετικό οικογενειακό κλίμα, καλό φαι, πολύ καλά στελέχη (ΕΠΟΠ δεν έιχαμε ακόμη, μόνο υπαξ, επυ, εμθ και έναν ΟΒΑ)

Πέρασαν οι μήνες περνώντας ΠΕΝ και μετά από 5-6 μήνες πήγαμε με τους υπόλοιπους για ΛΥΒ στο Πέυκο ξανά. Τίποτα το ιδιαίτερο εκεί, απλά μια ενδιαφέρουσα κόντρα μεταξύ Πεζοναυτών, Αλεξιπτωτιστών και υπολοίπων Καταδρομέων.

Μετά πίσω στην Χίο, με λίγες σκοπίες και περισσότερο περίπολα και άλλες υπηρεσίες που δεν χρειάζεται δημοσίως να τις λέμε. Ένα μήνα ΚΨΜ και πολλές ασκήσεις με τα πλωτά μέσα, μια 50αρα πορεία που ήταν Πολύ ενδιαφέρον γιατί από τότε κόλλησα με το περπάτημα και την ορειβασία. ΠΟλύ καλές εμπειρίες, και καλές φιλίες. Για τους ***** δεν χρειάζεται να αναφέρουμε τίποτα, απλά υπάρχουν.
Εξαιρετικοί Δκτες που ήταν σαν πατεράδες σε όλους στου στρατιώτες.- ξεκίνησα μέ Έναν και μετά έγινε αλλάγή Δκτη-
Και εξαιρετικοί Λγοι των Πλωτών μέσων. Τους θεωρώ όλους καλούς προισταμένους μου και φίλους.
Τον γίο μου θα βάλω ότι βύσμα μπορεί να έχω τότε να πάει και αυτός στο ίδιο στρατόπεδο που υπηρέτησα και εγώ.

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ »

ΦΊΛΕ που είσουν το 99 στα καρδάμυλα, εγώ ήμουν στην Λαγκάδα το 2001-2002. Είχαμε ακούσει για κάποιον που πέθανε στην σκοιπιά, αλλά ότι έτρωγε βιαστηκά κάτι γύρους - Για αυτοκτονίες δεν είχαμε ακούσει.
Για τις φωτιές δεν ξέρω, πάντως η εικόνα πυ δίνεις για τους Ούργους... Είναι ξένη από αυτό που είδα. Εγώ είδα καλούς και ευγενικούς Χιώτες, εξαιρέσεις παντού υπάρχουν, αλλά όχι και όπως τα παρουσιάζεις, ίσως στα Καρδάμυλα άλλα όχι στην πόλη
Που κατεβήκαμε και 20-30 φορές εξοδούχοι σε 10 μήνες και φάγαμε και 10 σουβλάκια και 20 ποτά. Αυτό δεν το είδαμε ποτέ.
Καλή τύχη ότι και αν κάνεις, και σου προτείνω να ξαναπάς στην Χίο για διακοπές.

Ένας επίσης κωλοΑθηναίος.

βασιλης

Sniper2

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Sniper2 »

Καλημέρα αναζητούμε σειρά (229 ) αλεξίπτωτιστων 1 μαλ και 2ης μαλ σχαλ. Έχουμε φτιάξει σελίδα στο φβ. πατήστε στην αναζήτηση 229σειρά 94βεσσο ειδικές δυνάμεις αλεξιπτωτα.
κωστας

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από κωστας »

  • 91 στ εσο. Απολυθικα απο την 9η εμα. Καταλαβενω πολυ καλα για το κρυο το ενιοσα πολυ καλα αλοστε ημουν 14 μηνες εκει. Οδηγος μ60. Απολυθηκα το 93. Ποιον ειχες διοικητη;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες