Που υπηρετήσαμε;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από yandr »

εσσο:99β' (σειρά 256)

επιλέχθηκα για το μηχανικό και ακολούθησε εκπαίδευσή μου στο ναύπλιο. Πάνω στο μήνα επιλέχθηκα υ. Ε. Α. και πήγα στη λαμία (κ. Ε. Υ. Π. ) όπου και παρέμηνα για 4 μήνες λαμβάνοντας την ειδικότητα ε. Δ. Υ. Π. (ελεγκτής δαπανών υγεινομικής περίθαλψης).

τοποθετήθηκα για τους υπόλοιπους 18 μήνες στη βέροια, όπου και παρέμηνα αμετάθετος, στην 2α ταξ. Υπ. /δ. Υγ. Δυστυχώς, ο συγκεκριμένος σχηματισμός δεν υφίσταται πλέον, αφού καταργήθηκε με την τελευταία αναδιοργάνωση. Πάντως οι εμπειρίες μου, πέρα από 2-3 εφιαλτικούς μήνες στους ΥΕΑ είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικές, αν και έμεινα μακρυά από τον τόπο διαμονής μου (αθήνα).

Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

Γιατί εφιαλτικούς μήνες ΥΕΑ; Τόσο χάλια είναι;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από yandr »

Εξαρτάται από τη σειρά που σε τρέχει. Προσωπικά μιλάμε για εφιαλτικό τρέξιμο. Οι εμπειρίες μου είναι καταγεγραμμένες σε σχετικό άρθρο για τους ΥΕΑ (ρίξε μια ματιά), ενώ στα links θα βρεις πανομοιότυπες εμπειρίες από έναν ΥΕΑ ΕΜ (Εφοδιασμού Μεταφορών).

Αρκεί να αναφέρω αυτά που έχω ήδη γράψει:

Υπολογίζοντας ότι δεν κατέγραψα περίπου 6-7 υπηρεσίες, συνολικά εκτέλεσα 51 υπηρεσίες με 180 ώρες σκοπιά,16 ώρες θαλαμοφύλακας,4 ώρες περίπολο,10 φορές επιφυλακή,2 φορές εστιατόρια και 1 κτιριφύλακας. Σαν Αλφάς τα πράγματα ήταν πολύ ειρότερα, αφού σε 50 ημέρες εκτέλεσα περίπου 34 υπηρεσίες με 152 ώρες σκοπιά και 4 ώρες θαλαμοφύλακας,2 φορές επιφυλακή και μία εστιατόριο, δηλαδή πάνω από 3 ώρες σκοπιά κάθε ημέρα!

Αντίθετα με τις παραπάνω υπηρεσίες, πηρα 8 2ωρες εξόδους,2 διανυκτερεύσεις, ένα Υπηρεσιακό Σημείωμα Εξόδου (μιάμισης ώρας), τρεις 48ωρες άδειες και μία 24ωρη άδεια (19/6)

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι αντιμετωπίζουν τα ίδια. Εξαρτάται από τα κέφια της προηγούμενης σειράς και από τον εκάστοτε διοικητή

Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

Nomizeis oti einai kalutera an eisai aplos fantaros,tous duo prwtous mines makrua apo to kentro;

Oso gia tis skopies kai tis eksodous asto kalutera.180 wres skopias,me upiresia 3-1,gia 2 mines,gia kapoion neo,mallon asteio einai.

Ypologise poses wres skopia kanei enas aplos fantaros sti theitia tou.Prosthese aggareies ktl,pou sunexizoun kai meta tin ekpaideusi...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από yandr »

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Οι υπηρεσίες μου ως ΥΕΑ ήταν 7-1 και η ημέρα μου ήταν ως εξής. Το πρωί σχολείο(!!), το απόγευμα εκπαίδευση, το βράδυ και το μεσημέρι σκοπιά.

Στο τέλος του μήνα διαγωνίσματα(!). Επίσης, σούζα σε 90 Βητάδες, άγραμπα ξυπνήματα με ουρλιαχτά, αναφορά για οποιονδήποτε ηλίθιο λόγο και στέρηση εξόδου (πχ γιατί στραβοκοίταξες τον τάδε)

Θα σου πρότεινα να μην κάνεις ΚΑΜΙΑ σύγκριση. Όσο για άδειες,5 μέρες σε 4 μήνες και οι 2ωρες ήταν όντως 2ωρες. Στα γεννέθλιά μου μου έδωσαν έξτρα μία ώρα bonus

Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

poia h gnomi soy gia EP;OP aEROPORIA Stratoy,einai xalia opos Strato

Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

Eimai kapoios pou dilwse kai ithele na paei gia YEA alla gia iatrikous logous kai epeidi den ebala meso den mporesa na paw.

Sumfwnw apoluta oti oi 2 prwtoi mines einai duskoloi,alla ta panta pauoun meta to peraw tis ekpedeusis.Se kamia periptwsi den thewrw eukolo to na pas YEA.To megalo meion tis olis upothesis einai i parapanw thiteia.

Se opoio swma kai na pas yparxoun duskolies. .Sti monada mou olous tous mines thiteias eixa meso oro e3odwn 6-7 mesa 1 e3w,logw ellipsis proswpikou.Adeia pira meta apo 6 mines kai afou eixe perasei to kalokairi.Sunolo wrwn skopias sxedon 2000 wres se 16 mines thiteias.Opws kai oloi oi upoloipoi stin idia monada.Prwini anafora:15 EPY loxies gia 20 fantarous !!!Diagwnisma stin eidikotita kathe paraskeui.

Toulaxiston an eisai YEA den 3anakaneis skopia,peripolo,thalomofulakas,sfougarisma,skoupisma,toualetes,lantza,suntirisi ulikwn,kafetzi-upiretria twn anwterwn,upno 3 wrwn to 24wro,uno se krebatti me korious,petrelaiwsi,tripsimo toixwn,bapsimo toixwn,gualisma troxwn,grasarisma ulikwn,anoigma bothrou,skapsimo,kladia,gopping,petagma skupidiwn me ftuari,banio 1 fora ti bdomada.

Diata3te kurie efedre !!!

Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

2000Β ΕΣΣΟ - 265 ΣΕΙΡΑ - ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ

Παρουσιάστηκα τέλη Μάρτίου 2000 στον Αυλώνα (ΚΕΤΘ).

Τα θετικά του Κέντρου:1. Η ίλη μου (λόχος) ήταν γεμάτος από άτομα που είχαν πάρει αναβολή για σπουδές συνεπώς μεγάλης σχετικά ηλικίας (23 και άνω που για τα ΤΘ είναι μεγάλη).2. Εγκαταστάσεις του στρατοπέδου σχετικά κάλες (θέρμανση, λουτρά κλπ) 3. Δκτής του ΚΕΤΘ καλός (τότε το έπαιζε τουλάχιστο φανταροπατέρας, ώρα του καλή)

Τα αρνητικά του Κέντρου:1. Συγκοινωνία με Αθήνα πολύ κακή = ταλαιπωρία με τραίνα και λεωφορεία να πας και να έρθεις.2. Δκτής της ίλης, ένας ανθυπολοχαγός που την είχε δει από Στρατηγός και άνω.3. Πέσαμε στην περίοδο του Πάσχα με αποτέλεσμα να τρέχουμε πάνω κάτω συνέχεια για καθαριότητες, σερβιρίσματα κλπ κλπ για να γλεντήσει η πολιτική και στρατιωτική ηγεσία!!!4. Με αυτά και με εκείνα καταλήξαμε, όσοι φύγαμε πρώτοι πρώτοι για τις μονάδες, να μην έχουμε κάνει σχεδόν καθόλου εκπαίδευση και να πηγαίνουμε στις μονάδες χωρίς να ξέρουμε ούτε τα βασικά.

Πήρα μετάθεση από ΚΕΤΘ για Ρόδο ως γραφέας (λόγω Ι4, ηλικίας και σπουδών).

Τα θετικά της μονάδας:1. Οι παλιοί είχαν γενικά καλή συμπεριφορά.2. Κάποια από τα στελέχη ήταν πολύ cool.3. Ο Δκτής ήταν καλός μέχρι παρεξηγήσεως.

Τα αρνητικά της μονάδας:1. Πολύ χάλια εγκαταστάσεις (λουτρά, θέρμανση, ΚΨΜ, όλα για τον π... ο.2. Ο Δκτής έφυγε γρήγορα με μετάθεση και στη θέση του πήγε ο πρώην Υδκτής (άτομο αποδεδειγμένα κομπλεξικό και υστερικό μέχρι βαθμού κακουργήματος).3. Κάποια από τα στελέχη ήταν και πολύ μ... ς.4. Αρκετοί από τους ντόπιους κάναν πρωτάθλημα χωσίματος των υπολοίπων (προσωπικά δεν θίχτηκα, αλλά πολλοί άλλοι πιέστηκαν εξαιτίας τους).5. Προσωπικά εγώ ξεσκίστηκα στη δουλειά στο γραφείο μέχρι αηδίας.

Επέστρεψα μετά από 9 μήνες στο ΚΕΤΘ ως οργανικός πλέον και κατευθείαν τοποθετήθηκα σε επιτελικό γραφείο:

1. Προιστάμενος γραφείου άτομο πολύ καλό αλλά και πολύ βλάκας χωρίς αίσθηση της δουλειάς και χωρίς καμία γνώση σε ΗΥ.

2. Όγκος εργασίας του γραφείου τεράστιος (1ο ΕΓ), (=πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ, νύχτα στο γραφείο).

3. Παρόλη την ύπαρξη ΗΥ στο γραφείο, μικρή και γελοία χρήση τους. Παρά του ότι υπήρχαν οι ανάλογες εφαρμογές κανείς δεν τις είχε χρησιμοποιήσει ποτέ. Υποχρεώθηκα να τρέξω τα πάντα ξεκινώντας από το μηδέν και φτιάχνοντας τα πάντα άπό την αρχή (καλή εργασιοθεραπεία ε; )

4. Δκτής στην ίλη μου ένας τύπος άνω ποταμών (μα πού πάω και τους βρίσκω; !!)

ΓΕΝΙΚΑ δεν μπορώ να πω ότι πέρασα άσχημα στο στρατό, ίσα - ίσα που γνώρισα αρκετά καλά παιδιά και κάναμε καλή παρέα, όποιος όμως πει ότι οι γραφείς την περνάνε τέλεια στο στρατό να μην είναι και τόσο σίγουρος!!! Εξυπακούεται ότι υάρχουν και πολύ χειρότερα ο κάθε ένας κρίνει με βάση τις δικές του εμπειρίες.

Α!! και να μην το ξεχάσω:

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ:

ΠΟΙΝΕΣ:1 ημέρα περιορισμός,6 ημέρες κράτηση.

ΑΔΕΙΕΣ: όλες οι κανονικές και οι ΑΜΔ, και καμιά 15άρα τιμητικές από τις οποίες κατάφερα να πάρω περίπου τις μισές (τις άλλες μισές δεν τις πρόλαβα λόγω δουλειάς στο γραφείο).

Να στε καλά και καλοί πολίτες όσοι είστε μέσα!!!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από yandr »

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, μήπως μπορείς να μας πεις και σε ποια μονάδα ήσουν στη Ρόδο;

Επίσης, σκέφτομαι αργότερα να κάνω μία ενότητα με εμπειρίες από το στρατό ανά μονάδα και κέντρο εκπαίδευσης, πιστεύω να μην σε πειράζει να περιλάβω το κείμενό σου

AKIS
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2003 9:15 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από AKIS »

Ναι βέβαια, κανένα πρόβλημα.95 Επιλαρχία Αναγνωρίσεως Εθνοφυλακής.

Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

99 Α ΕΣΣΟ

Παρουσιάστηκα 9ο ΣΠ Καλαμάτα. Οι εντυπώσεις ήταν τρισάθλιες. Το ιδανικό μέρος για να αρχίσει κανείς την χρήση χασίς. Εγώ που είμαι μη καπνιστής , ήμουν συνέχεια με ημικρανίες λόγω του "καπνού" . Οι τουαλέτες ήταν θάλαμοι αερίων. Το μόνο που αξίζε ήταν οι κτιριακές εγκαταστάσεις. Όλα τα άλλα ήταν για... Αγγαρεία απο 6 το πρωί μέχρι 12 τα μεσάνυχτα. Οι περισσότεροι ντόπιοι το παίζανε "Στρατηγοί" ενώ συνέχεια βρήζανε την κωλο Αθήνα (το γνωστό κόμπλεξ κατωτερότητας).

Μετά ήρθε η μετάθεση... 643 ΤΕ ΚΑΡΔΑΜΥΛΑ ΧΙΟΣ (ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΚΟΛΑΣΤΗΡΙΟ για όσους ξέρουν , το οποίο είναι μεταφερόμενο απο Έβρο εξού και 643 ). Ένα απο τα τρια χειρότερα τάγματα σε όλη την Ελλάδα.3 αυτοκτονίες ,1 θάνατος απο καρδιακή προσβολή εν ώρα σκοπιάς , δεκάδες τραυματισμοί λόγω "υπηρεσίας". Έκανα κάθε μέρα:8 ώρες σκοπιά - 5 ώρες εκπαίδευση - 2 ώρες αγγαρείες-3 ώρες "βοηθητικές υπηρεσίες".Mέσος όρος ύπνου ποτέ πάνω απο 4 ώρες την ημέρα. Έξοδοι 1 προς 10 , φτάσαμε και 1 προς 30!!! Άδεια μετά απο 3,5 μήνες για 10 ημέρες. Προσωπικό με λίγες εξαιρέσεις ήτανε όλοι οι αποτυχημένοι , πολλοί κάνανε χρήση ναρκωτικών. Διαβάστε και αυτό, στο συγκεκριμένο τάγμα υπηρέτησε και ο γνωστός ΠΑΣΣΑΡΗΣ!!! Οι ντόποιοι ήταν απο τους χειρότερους ανθρώπους , το καλόκαίρι του 99 ήταν οι μεγάλες φωτιές στην Χίο , και φυσικα ο Στρατός ήταν εκεί . Άνθρωποι καήκανε ζωντανοι (3 τον αριθμό) , εμείς ήμασταν 1 εβδομάδα στο χώμα και δεν ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΝΕΡΟ ΟΙ ΟΥΡΓΟΙ!!! Aντίθετα μας λέγανε βρωμοφάνταρους , μας χρεώνανε 10000 δραχμές το ταξί , μας έδιωχναν απο καφετέριες π. χ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ στην παραλία. Πλούσιοι στα λεφτά αλλά φτωχοί στην συμπεριφορά και στον χαρακτήρα. ΟΥΣΤ!!! Ευχαριστώ τον ΘΕΟ που δεν έπαθα κάτι απο εκεί. Καλύτερα αναβολή παρά σε αυτο το κολαστήριο.

Τελευταία μετάθεση 9ο ΣΠ ΓΡΕΒΕΝΑ

Με λυπήθηκε ο ΘΕΟΣ. Εκτός απο τους ΓΙΟΤΑΔΕΣ Αξιωματικούς όλα ήτανε καλά.

Δυστυχώς η νοοτροπία του να σε λένε κωλοΑθηναίε δεν έχει περάσει. Αλλά τι να κάνουμε το γνωστό κόμπλεξ κατωτερότητας. Γι αυτό και δεν θα προκόψουν.

Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

Ποιές είναι οι ειδικότητες στο στρατο ξηράς;

Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

Παρουσιάστηκα στο 6ο Σύνταγμα Πεζικού στην Κόρινθο
10 Μαϊου 2005 - 2005Β - 291 ΕΣΣΟ
Πολύ καλές συνθήκες διαβίωσης, υψηλή ποιότητα φαγητού,
ικανοποιητική (σε γενικές γραμμές) συμπεριφορά των αξιωματικών.

Στις 2 Ιουλίου 2005 τοποθετήθηκα στο 588 ΤΕ, στη Λέρο. Δεν πρόλαβα
να ζήσω πολλά εκεί, αφού μετά από δύο εβδομάδες (17-7-05)
αποσπάστηκα στο 543 ΤΕ της Κω, για ειδική εκπαίδευση (ειδικότητα,
ΛΥΒ). Το 543 είναι ιδιαίτερα απαιτητικό στρατόπεδο, αλλά η
εκπαίδευση στο ΛΥΒ ήταν ίσως ο καλύτερος μήνας της θητείας μου. Η
εκπαίδευση δεν ήταν ιδιαίτερα σκληρή (τουλάχιστον σε σχέση μ' αυτά
που είχα ακούσει), ενώ η παρέα με τα υπόλοιπα παιδιά της σειράς
έχει μείνει αξέχαστη. Συν το γεγονός ότι η υπηρεσία μας πήγαινε μία-
μία ή και δύο έξω-μία μέσα μερικές φορές.

Επέστρεψα στη Λέρο ως λοχίας πια, στις 10-9-2005. Οι «σαρδέλες»
δεν μου χρησίμεψαν σε τίποτα, αφού στο 588 παραχαϊδεύουν τους
ΕΠΟΠ. Και όταν ανέλαβαν υπηρεσίες οι "νέοι", έφυγα με απόσπαση
για το 5/42 Σύνταγμα Ευζώνων στην Κάλυμνο (30-9-2005).

Μετά από ένα δεκαπανθήμερο στην εξωτική (λέμε τώρα) Καλόλιμνο,
επέστρεψα στην Κάλυμνο, ένα από τα πιο χαλαρά στρατόπεδα της
χώρας (κυρίως επειδή ΔΕΝ προβλέπεται να γίνεται εκπαίδευση).

Όλα αυτά μέχρι την περασμένη Δευτέρα...
Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

Σειρά 253 - 98Β' ΕΣΣΟ

Παρουσιάστηκα στο ΚΕΕΜ (Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού Μεταφορών) στην Σπάρτη τον Μάρτιο του 1998. Πολύ καλό και τεράστιο κέντρο. Έμεινα συνολικά 5 μήνες: Βασική εκπαίδευση, εκπαίδευση για οδηγός και τέλος εκπαίδευση από ΛΥΒ όπου και έφυγα με το βαθμό του Λοχία και ειδικότητα ΥΚΟΑ (Υπαξιωματικός Κινήσεως Οδηγός Αυτοκινήτου).

Πρώτη μετάθεση στο 98 ΤΕΜΕΘ (Τάγμα Εθνοφυλακής Εφοδιασμού Μεταφορών) στην Γκασμαδία (Μυτιλήνη): ατελείωτες στοίβες από βαρέλια με καύσιμα και χιλιάδες τόνοι αλεύρι και τρόφιμα (ΣΕΜ βλέπετε). Το τάγμα βρισκόταν μέσα στο ΣΥΝΥΠΕΘ, όπου είχαμε και πυροβολικάριους, και πεζικάριους και σεμιτζίδες σαν την αφεντιά μου. Εκεί έμεινα άλλους 7 μήνες. Αφού κουβάλησα μερικούς τόνους τρόφιμα και αλεύρια και έσπρωξα καμιά χιλιάδα βαρέλια καυσίμων και. πάλιωσα, τα στελέχη αποφάσισαν να αξιοποιήσουν τον βαθμό μου (λόχας) τις γνώσεις (υπολογιστές και τα σχετικά) και την ηλικία μου (παππούς) και με έβαλαν στο Πρώτο Γραφείο. Το Γραφείο Κινήσεως (η ειδικότητά μου) δεν πάτησα καθόλου και μάλιστα όταν μια φορά ήρθε ο Στρατηγός για επιθεώρηση, με έκρυψαν σε κάτι βουνά για να μην δει ότι δεν βρίσκομαι στην προβλεπόμενη θέση της ειδικότητάς μου. Υπηρεσίες δεν έκανα, λόγω βαθμού, αλλά μόνο περίπολα και καμιά φορά Αξιωματικός Πύλης, όπου με έχωναν οι μόνιμοι. Μια φορά, μάλιστα, έκατσα 8 ώρες στην πύλη! Πάντως, γύρισα όλο το νησί σαν συνοδηγός σε Βυτία, ΡΕΟ, Ψυγεία, Σκουπιδιάρικα, Τζιπ και ότι άλλο όχημα υπάρχει, αφού η μονάδα μας τροφοδοτούσε με υλικό όλες τις άλλες μονάδες.

Στην τελευταία μετάθεση, όλοι οι συνάδερφοί μου πήγαν κοντά στο σπίτι τους, εγώ αντί για την Αθήνα μετατέθηκα σε μια τρισάθλια Α. Κ. (αποθήκη καυσίμων), λίγο έξω από τη Λαμία, στον Καραβόμυλο, όπου και πέρασα την χειρότερη περίοδο της θητείας μου. Μιλάμε για χιλιάδες βαρέλια, και εκατομμύρια στρέμματα βουνού για αποψίλωση. Μεταξύ άλλων είχαμε και 3-4 στοίβες με καμιά 500-ριά παλιά βαρέλια η καθεμιά που τα πηγαίναμε πέρα-δώθε κάθε απόγευμα (χωρίς λόγο εννοείται).

Ο κακόμοιρος ο διοικητής μου στην Μυτιλήνη (ο δεύτερος λογικός καραβανάς που συνάντησα στους 18 μήνες, ο πρώτος ήταν στο ΚΕΕΜ, στο γραφείο στρατολογίας) προσπάθησε να κάνει κάτι, αλλά ήταν πια αργά («αφού δεν είχες βάλει μέσο, τώρα εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα»).

Απολύθηκα από τον Καραβόμυλο την ημέρα των γενεθλίων μου τον Σεπτέμβριο του 1999.

3os_loxos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2007 11:15 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από 3os_loxos »

Υπηρετησα στο 521 Τ Π/Ν στη Συρο

Παρουσιαστηκα Φεβρουαριο του ΄87

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης