Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

ΓΙΑ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΕΙΔΗΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΦΕΥΓΕΙ ΓΙΑ ΠΕΖΙΚΟ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Θα σας παρακαλούσα να μην χρησιμοποιείτε κεφαλαία, γιατί τα κείμενα γίνονται δυσανάγνωστα - skopia@gr

Anonymous

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν κόβεσαι από τις ειδικές δυνάμεις, απλά δεν σε παίρνουν. Ακόμη και αν επιλεχθείς κατά λάθος, μπορείς απλά να δηλώσεις παραίτηση.

Το συγκεκριμένο επίλεκτο σώμα δεν έχει χώρο για όσους δεν είναι εθελοντές, άλλωστε με τους ΕΠ. ΟΠ. και ΕΠΥ/ΕΜΘ, οι θέσεις για απλούς κληρωτούς έχουν μειωθεί.

Τι πρόβλημα σου παρουσιάστηκε;

Dr_Michael
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 19, 2002 6:09 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Dr_Michael »

Σχετικά με την ερώτηση του εκκινητή της συζήτησης. Για να καταλάβω: Έκοψα την αναβολή μου τον Δεκέμβριο 2002 και θα με καλέσουν τον Μάιο 2003. Δήλωσα για ειδικές δυνάμεις (καταδρομέας). Θα με πάρουν ή όχι; Παίρνουν μόνο εθελοντές πλέον; Αν τελικά με πάρουν, και δεν τα πηγαίνω καλά εκεί (στο τρέξιμο και λοιπά αθλήματα) θα με κόψουν και θα με γυρίσουν πεζικό;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Δήλωσα για ειδικές δυνάμεις (καταδρομέας). Θα με πάρουν ή όχι;

Άγνωστες οι βουλές του κυρίου. Το σίγουρο είναι ότι οι θέσεις έχουν μειωθεί τα τελευταία χρόνια λόγω της μείωσης του προσωπικού (ο νέος στρατός θα έχει 89.000 άντρες) αλλά και ημι-επαγγελματικοποίησης. Αυτά τα θέματα καλό θα ήταν να συζητηθούν με κάποιον στρατολόγο, έστω και τηλεφωνικά.

Αν τελικά με πάρουν, και δεν τα πηγαίνω καλά εκεί (στο τρέξιμο και λοιπά αθλήματα) θα με κόψουν και θα με γυρίσουν πεζικό;

Φυσικά. Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν τα καταφέρεις θα συνεχίσεις κανονικά τη θητεία σου.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Όσον αφορά τις Ειδικές Δυναμείς, εάν κοπείς έχεις και την επιλογή να πάς Τεθωρακισμένα (ΚΕΤΘ Αυλώνα).30 άτομα από τη σειρά μου (298) ήρθαν Αυλώνα όταν κόπηκαν στις Ειδικές Δυνάμεις.

Η ένδειξη ΥΕΑ είναι για τους αποφοίτους Λυκείου και άνω.

35ΜΚ; Αχ, αυτός ο Πρασινοσκούφης που είχαμε στην 1η Επιλαρχία - 3η Ίλη είχε φάει καμιά 60αριά ημέρες φυλακής από εκεί και την υπηρέτησε Αυλώνα.
John89
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 30, 2008 11:25 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από John89 »

Γειά σας, σε 42 ημέρες παρουσιαζομαι Ρεντίνα για ΛΟΚ είμαι χαρούμενος που πέρασα άλλα όλοι λένε οτι θα το μετανιόσω. Θα ήθελα να μάθω αμα υπάρχει περίπτωση να με κόψουν λόγω υποθυρεοειδισμού, γιατί δεν θέλω να κοπω για μια τέτοια ηλιθιότητα. Παρακαλώ απαντήστε μου. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Mixalisfr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 12, 2008 3:02 pm
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mixalisfr »

Μαλιστα... Πιστευω να ειναι πολυ εγκυρη η πηγη-δηλαδη απο πρωτο χερι... γιατι με προβληματισε αυτο που μου ειπαν... Δηλαδη εγω που δεν εχω καποιο ιατρικο προβλημα... μονο αν αποχωρησω μονος μου θα βρεθω εκτος Ε. δ... ;
Εχω δηλωσει ΛΟΚ και μπαινω Νοεμβριο... Πιθανοτατα ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΥΚΟ θα με καλεσουν εεεε...
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Η πηγή είναι έγκυρη γιατί πριν ένα χρόνο υπηρετούσα στις ειδικές δυνάμεις στην Ι ΜΑΚ και τα έχω πολύ πρόσφατα. Αν δεν έχεις πρόβλημα ιατρικό και δεν κάνεις καμια μεγάλη μαλακία τότε ναι, μόνο αν κοπείς μόνος σου φεύγεις από ειδικές δυνάμεις. Μπορεί να σε καλέσουνε οπουδήποτε ακόμα και πεζικό. Αν γίνει αυτό δηλώνεις ειδικές δυνάμεις εκεί και σε παίρνουν.
ΔΟΥΛΟΣ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ, ΜΟΝΟ ΝΕΚΡΟΣ-Ι ΜΑΚ
kafu
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 16, 2008 6:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kafu »

παιδια μια ερωτηση.. για ποιους λογους μπορει να σε κοψει καποιος απο καταδρομεα και κατα την διαρκεια της θητειας.. πειτε ποια ειναι οι "επισημοι" και ποια οι "ανεπησιμοι" λογοι.. ευχαριστωω
imakgr
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 6:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από imakgr »

Κοίτα, σε περίπτωση που εξυβρίσει αξιωματικό, προκαλέσει βαρύ επεισόδειο εντός ή εκτός στρατοπέδου, είναι εξαιρετικά απείθαρχος, θρασύς, προβεί σε κλοπές στρατιωτικού υλικού, αποδειχθεί επικίνδυνος σε ασκήσεις, αποδειχθεί πως έχει σχέσεις με ουσίες, είναι του "άλλου" φύλου και προκαλεί, απειλήσει με όπλο(το χω ζήσει), υστερεί εξαιρετικά στις σωματικές ασκήσεις, έχει ψυχολογικά προβλήματα ή το παίζει τρελίτσα και γενικά είναι νωθρός. Ακόμα, αν χτυπάει τις φυλακές την μια πίσω απ την άλλη(20άρες λόγω ύπνου στο Φαρμάκο, εγκτάλειψη σκοπιάς, όπλου, εμφάνιση που δε ταιριάζει σε commando)Αυτός οχι για καταδρομέας αλλά ούτε για απλός στρατιώτης πεζικού δεν κάνει...

Anonymous

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

να κανω μια ερωτηση ρε παιδια. Εγω δηλωσα πεζικο και μου ηρθε το χαρτι για πεζοναυτησ. Παρουσιαζομαι 11 νοεμβριου στο βολο. Τι πρεπει να κανω για να παω πεζικο ξανα; Απλα να κοπω στα τεστ;

Anonymous

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Απλά τους λες οτι θέλεις να κοπείς σε στέλνουνε στον ψυχολόγο σε βγάζουνε ι2 και την 2η βδόμαδα φεύγεια για κέντρο πεζικού... Στο κιλκίς τους στέλνουνε τους κομμένους.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Τον πράσινο μπερέ θα τον λάβεις Μόνο όταν περάσεις τη βασική εκπαίδευση και πάς μετάθεση σε μονάδα Καταδρομών.

Εάν σε κόψουν, γυρνάς πίσω στο Σώμα που κατατάχθηκες (Τεθωρακισμένα εν προκειμένω).
Anonymous

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Πώς γίνεται να σε κόψουν απο ειδικές δυνάμεις;
Αμα δεν τα καταφέρνεις στα ΠΕΝ;
Γίνεται να σε κόψουν;
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Nasso ξεχασες να πεις οτι οταν περασουν τα τ/πεν περνουν τον μπερε και οχι την βασικη εκπαιδευση!Jinno δε σε κοβουν γιατι σε χρειαζονται! Δεν εχουν και πολλα ατομα ετσι ωστε να εχουν και επιλογη! Ετσι κι αλλιως δε μπορει να σου πει ο εκπαιδευτης ουτε κανενας οτι κοβεσαι! Μονο αν κοπεις εθελοντικα μονος σου!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης