Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
AndreasL

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από AndreasL »

Γεια σας παιδιά ! Με αφορμή τα παραπάνω να ρωτήσω κάτι : Το πρακτικό ορκωμοσίας αποτελεί πειστήριο για εκπτώσεις σε αφαλιστήρια αυτοκινήτων; Η ασφαλίστρια μου, μου είπε πως υπάρχει κατηγορία ενστόλων και κατηγορία αστυνομικών ξεχωριστή. Συνεπώς μου λέει αν είσαι στην κατηγορία ενστόλων,
Το 6μηνο ασφαλιστηρίο που πληρώνω τώρα στα 127 ευρώ για αυτοκίνητο θα μειωθεί με την έκπτωση στα 107,63 ευρώ. Το ίδιο σύστημα ακολουθούν και οι ιδιωτικοί πάροχοι ρεύματος.
Gian_Arg
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Δευ Φεβ 21, 2022 11:31 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από Gian_Arg »

Κάπου διάβασα για άδειες... 2 μέρες άδεια για κάθε μήνα που υπηρετείς + 2 μέρες τον χρόνο με υπεύθυνη δήλωση (τις οποίες δεν μπορείς να τις πάρεις μαζί) + 10 μέρες βραχείας τον χρόνο. Οι αναρρωτική είναι ένα άλλο κομμάτι που μπορείτε να το αναζητήσετε στο google όπως επίσης όλα αυτά που σας γράφω ! Τώρα η κανονική άδεια για του νεοδιορισμενους είναι πάλι 2 μέρες τον μήνα αλλά αυτό αρχίζει να μετράει από τον τρίτο μήνα ανάληψης υπηρεσίας!
Edwwww

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από Edwwww »

AndreasL έγραψε: Πέμ Φεβ 23, 2023 5:47 pm Γεια σας παιδιά ! Με αφορμή τα παραπάνω να ρωτήσω κάτι : Το πρακτικό ορκωμοσίας αποτελεί πειστήριο για εκπτώσεις σε αφαλιστήρια αυτοκινήτων; Η ασφαλίστρια μου, μου είπε πως υπάρχει κατηγορία ενστόλων και κατηγορία αστυνομικών ξεχωριστή. Συνεπώς μου λέει αν είσαι στην κατηγορία ενστόλων,
Το 6μηνο ασφαλιστηρίο που πληρώνω τώρα στα 127 ευρώ για αυτοκίνητο θα μειωθεί με την έκπτωση στα 107,63 ευρώ. Το ίδιο σύστημα ακολουθούν και οι ιδιωτικοί πάροχοι ρεύματος.
Ρε σεις επίτηδες το κάνετε; Δεν είστε ένστολο προσωπικό, δεν ανήκετε στο μισθολόγιο των ένστολων.
Fanisad

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από Fanisad »

Φίλε (edww) τι δουλειά κάνεις αν επιτρέπεται; Σε βλέπω συμμετέχεις ενεργά αλλά έπεσες έξω για το θέμα οπλοφορίας παραπάνω που συζητούσαμε. Με τι ασχολείσαι?
YEFKK

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από YEFKK »

Gian_Arg έγραψε: Πέμ Φεβ 23, 2023 6:17 pm Κάπου διάβασα για άδειες... 2 μέρες άδεια για κάθε μήνα που υπηρετείς + 2 μέρες τον χρόνο με υπεύθυνη δήλωση (τις οποίες δεν μπορείς να τις πάρεις μαζί) + 10 μέρες βραχείας τον χρόνο. Οι αναρρωτική είναι ένα άλλο κομμάτι που μπορείτε να το αναζητήσετε στο google όπως επίσης όλα αυτά που σας γράφω ! Τώρα η κανονική άδεια για του νεοδιορισμενους είναι πάλι 2 μέρες τον μήνα αλλά αυτό αρχίζει να μετράει από τον τρίτο μήνα ανάληψης υπηρεσίας!
Για τους εξωτερικούς οι άδειες είναι όπως έχει γραφτεί και πιο πάνω 34 κανονική και 11 βραχεία σύνολο 45 μέρες τον χρόνο, όμως αυτό ισχύει αφού κλείσουμε ένα χρόνο υπηρεσίας. Μεχρι να κλείσουμε ενα χρόνο υπηρεσίας ανάλογα το κατάστημα. Σε άλλα δίνουν ότι λέει ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας δηλαδή μετά τον δεύτερο μήνα 2ημερες ανα μήνα σε άλλα δίνουν μόνο την βραχεία και σε αλλά και τα δύο.
Sicario
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 21, 2022 5:56 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από Sicario »

Edwwww έγραψε: Πέμ Φεβ 23, 2023 6:32 pm
AndreasL έγραψε: Πέμ Φεβ 23, 2023 5:47 pm Γεια σας παιδιά ! Με αφορμή τα παραπάνω να ρωτήσω κάτι : Το πρακτικό ορκωμοσίας αποτελεί πειστήριο για εκπτώσεις σε αφαλιστήρια αυτοκινήτων; Η ασφαλίστρια μου, μου είπε πως υπάρχει κατηγορία ενστόλων και κατηγορία αστυνομικών ξεχωριστή. Συνεπώς μου λέει αν είσαι στην κατηγορία ενστόλων,
Το 6μηνο ασφαλιστηρίο που πληρώνω τώρα στα 127 ευρώ για αυτοκίνητο θα μειωθεί με την έκπτωση στα 107,63 ευρώ. Το ίδιο σύστημα ακολουθούν και οι ιδιωτικοί πάροχοι ρεύματος.
Ρε σεις επίτηδες το κάνετε; Δεν είστε ένστολο προσωπικό, δεν ανήκετε στο μισθολόγιο των ένστολων.

ρε κομπλεξικε edwwww, παρε δρομο εφοσον δεν εχεις περασει υεφκκ τι ανακατευεσαι μωρη λουκια;
Ενστολο και ενοπλο προσωπικο του ΠΡΟΠΟ ειναι γι αυτο και η Ομοσπονδια διεκδικει διαφορα πραγματα που εχουν να κανουν με τους υπολοιπους ενστολους!
Εφοσον δε σε αφορα, μοκο!
ΥΕΦΚΚ 2023
AndreasL

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από AndreasL »

Sicario ευχαριστώ για την υποστήριξη, ήθελα να τον σεβαστό αλλά τα ειπες καλύτερα από εμένα. Λοιπόν η ασφαλιστική μου εταιρεία, μου απάντησε ότι με ταυτότητα η δημόσιο έγγραφο που αναδεικνύει την ιδιότητα μας, ναι έχουμε έκπτωση. Επίσης η πρωτεργια το ίδιο για το ρεύμα.(Εδώ) κλάψε. Μας επιτρέπουν πρόσβαση στη Γαδα για φαγητό και και ΕΚΕΜΣ για καύσιμα supermarket. Τα ρώτησα όλα.
Gian_Arg
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Δευ Φεβ 21, 2022 11:31 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από Gian_Arg »

Καλά πρόσβαση σε πρατήρια του στρατού και λέσχες σίτισης έχουν και οι εσωτερικοί αλλά δεν σημαίνει κάτι αυτό!
GeorgeMp
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 21, 2022 6:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από GeorgeMp »

Σε λέσχες Αξιωματικών μπορούμε να τρώμε; Και επίσης όσοι έχουμε περάσει σε νησιά σε ακτοπλοϊκά έχουμε εκπτώσεις ως ένστολοι.
Roxanne

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από Roxanne »

Η ορκωμοσία γίνεται στο τέλος της σχολής ή κατά τη διάρκεια του ΦΕΚ διορισμού;
Η σχολή έχει εξετάσεις με βαθμό βάσης ή είναι στυλ σεμινάρια?
Lorenzo
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2023 7:59 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από Lorenzo »

YEFKK έγραψε: Πέμ Φεβ 23, 2023 12:42 pm Lorenzo γράφεις ανακρίβειες. Στα λέει κάποιος που δουλεύει ήδη εξωτερικός και με φιλική διάθεση πάντα. Την πολιτική ταυτότητα χρησιμοποιείς παντού και όχι την υπηρεσιακή. Η υπηρεσιακή χρησιμοποιήστε μόνο για να δηλώσεις ιδιότητα κατά την εκτέλεση της υπηρεσίας σου και για να δικαιολογήσεις την κατοχή όπλου. Όπλο δεν μπορείς να αγοράσεις αν δεν σου βγει άδεια οπλοφορίας ιδιωτικού οπλισμού απο το υπουργείο το οποίο συμβαίνει μετά την δοκιμή περίοδο. Επίσης δεν είσαι συνάδελφος με τους αστυνομικούς και κάποιοι αστυνομικοί δεν το βλέπουν έτσι (όχι όλοι). Ασκείς ίδια καθήκοντα κατά την εκτέλεση της υπηρεσίας σου όμως δεν είσαι αστυνομικός αλλά πολιτικός δημόσιος υπάλληλος για αυτό κρατάς την πολιτική σου ταυτότητα. Σε λίγο καιρό θα τα μάθετε όλα στην σχολή.
Κάνεις μεγάλο λάθος αδερφέ. Είμαι ενεργός εξωτερικός φρουρός και ξέρω πολύ καλά τα καθήκοντα μου. Μάλλον πρέπει να διαβάσεις από την αρχή το ΠΔ και τον ιδρυτικό σου νόμο. Όσον αφορά την υπηρεσιακή ταυτότητα, είπα εξαρχής ότι δεν έχει ισχύ ως ταξιδιωτικό έγγραφο. Για τις υπόλοιπες χρήσεις της καθημερινότητας μπορείς να την χρησιμοποιείς κανονικά. Είναι αντίγραφο της ταυτότητας των αστυνομικών. Και μόνο ότι υπάρχει πλαίσιο που γράφει "αριθμός ταυτότητας/card number" καταλαβαίνεις ότι ισχύει κανονικά! Η υπηρεσιακή ταυτότητα είναι επίσημα θεσμοθετημένη με ΚΥΑ. Δεν είναι όπως του ΕΚΑΒ που είναι απλά για ταυτοπροσωπία. Όσον αφορά την άδεια αγοράς ιδιωτικού οπλισμού γίνεται και πριν την συμπλήρωση 2 ετών. Τέλος, θέλω να σου πω ότι κακώς κάνεις αυτή την δουλειά αν στο μυαλό σου έχεις ότι ο αστυνομικός δεν είναι συνάδερφος μας. Αμφισβητείς την αστυνομική σου ιδιότητα που σου έχει δώσει η ίδια η πολιτεία με τον ιδρυτικό νόμο του 1999. Ποιον αντικατέστησες ως υπηρεσία; Την σωφρονιστική υπηρεσία; Όχι βέβαια, την ΕΛ. ΑΣ αντικατέστησες! Εκεί που κάνεις σκοπιά έκαναν αστυνομικοί, φυλάξεις κρατουμένων στα νοσοκομεία κάνει η εξωτερική φρουρά όταν είναι κρατούμενος της φυλακής και οι αστυνομικοί αν είναι κρατούμενος σε τμήμα πριν μπει στην φυλακή (αν χρειαστεί). Μεταγωγές κρατουμένων της φυλακής κάνει η εξωτερική φρουρά (αν είσαι επαρχία) και η ΕΛ. ΑΣ σε Αττική και Θεσσαλονίκη! Θα συνεχίσεις να αμφισβητείς την αστυνομική σου ιδιότητα; Θες κι άλλα παραδείγματα;
Ποια η διαφορά σου με έναν ειδικό φρουρό; Καμία απολύτως! Έχεις ίδια στολή, ίδιο οπλισμό και εξοπλισμό. Η μόνη διαφορά είναι ότι οι ειδικοί φρουροί μπορούν να τοποθετηθούν σε πολλές υπηρεσίες της ΕΛ. ΑΣ. Αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό, ούτε ευεργέτημα. Ως εξωτερικός φρουρός κάνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα με το τμήμα μεταγωγών της ΕΛ. ΑΣ. Και αποκτάς απίστευτη εμπειρία πάνω στο θέμα των μεταγωγών καλύτερα από κάθε ειδικό φρουρό που αλλάζει συνεχώς υπηρεσίες. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είσαι αστυνομικός μόνο εσύ ξέρεις. Τα χαρτιά δεν δηλώνουν το τι είσαι! Τα χαρτιά λένε ένστολος και ένοπλος δημόσιος υπάλληλος. Η φύση όμως της δουλειάς είναι καθαρά αστυνομική. Διοικείσαι από αξιωματικούς της ΕΛ. Ας, δεν έχεις πολιτικό προϊστάμενο όπως έχει ο υπάλληλος στα ΚΕΠ. Τι άλλο θες για να σταματήσεις να αποποιείσαι τον αστυνομικό ρόλο που σου έχει ανατεθεί με νόμο; Βγαίνω έξω από τα ρούχα μου όταν έχω τέτοιους συναδέλφους που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο της δουλειάς τους. Μπορεί φίλε να μπήκες για μία θέση στο δημόσιο, δεν σε κρίνω αρνητικά για αυτό. Σε κρίνω όμως αρνητικά όταν δεν ξέρεις ότι είσαι όργανο της τάξης! Άρα είσαι επικίνδυνος για την ασφάλεια των συναδέλφων σου όταν δεν έχεις αφουγκραστεί την επικινδυνότητα που κρύβει αυτή η δουλειά και νομίζεις ότι είσαι ένας απλός δημόσιος υπάλληλος.
Edwwww

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από Edwwww »

Σε άλλον πλανήτη ζεις, εσύ γεννήθηκες για πολιτικός/συνδικαλιστής με τις κοτσανες που πετάς, αν είμαι εγώ κομπλεξικος εσύ είσαι ημιμαθείς.
Sicario
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 21, 2022 5:56 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από Sicario »

Edwwww έγραψε: Παρ Φεβ 24, 2023 4:52 am Σε άλλον πλανήτη ζεις, εσύ γεννήθηκες για πολιτικός/συνδικαλιστής με τις κοτσανες που πετάς, αν είμαι εγώ κομπλεξικος εσύ είσαι ημιμαθείς.
Άμα είμαστε εμείς ημιμαθείς, εσύ που έλεγες ότι δεν μπορούν να οπλοφορουν εκτός υπηρεσίας οι εξωτερικόι και οι αστυνομικοί τι είσαι; Ένας άσχετος σωστά?
ΥΕΦΚΚ 2023
YEFKK

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από YEFKK »

Lorenzo συμφωνώ και το είπα ότι ασκείς αστυνομικά καθήκοντα κατά την εκτέλεση της υπηρεσίας σου. Η πολιτεία αυτή την στιγμή ομως σε προσλαμβάνει σαν δημόσιο πολιτικό υπάλληλο κι όχι σαν αστυνομικό είτε σου αρέσει εσένα είτε όχι. Τι θα γίνει στο μέλλον δεν γνωρίζω, αυτή είναι όμως η πραγματικότητα αυτή την στιγμή και αυτή οφείλω να μεταδώσω στα παιδιά της 9κ.
Sicario
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 21, 2022 5:56 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες - Επιλαχόντες (9Κ-21)

Δημοσίευση από Sicario »

Καλά η πολιτεία δεν αντιμετωπίζει σωστά τους αστυνομικούς, θα αντιμετωπίσει την Υεφκκ;
Εδώ οι αστυνομικοί δε παίρνουν επίδομα επικινδυνοτητας.
ΥΕΦΚΚ 2023
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες