Θητεία στη Στρατονομια

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
στρ μχ σν

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από στρ μχ σν »

Παίδες καλημέρα,με πήραν με το ζόρι στρατονομία. Πληρώ ολα τα κριτήρια δυστυχώς. Αν προσπαθήσω να κοπώ είναι μαλακία; Παίζει να φάω δηλαδή την εκπαίδευση στη μάπα και να καταλήξω χειρότερα; Με τις τρύπες από σκουλαρίκια (έχω 3 κανονικές που φαίνονται βεβαια) παιζει να με διώξουν με την μία; Και κάτι τελευταίο: Μετά για Αθήνα έχω ακουσει από παλιές αναρτήσεις οτι είναι πολύ μέτρια. Ξέρει κανένας καμιά θέση που να παλεύεται;

panos2112
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2018 7:46 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από panos2112 »

Γεια σας παιδια εχω ενα θεμα ειμουν στο κεν και δηλωσα στρατονομια εχω 1.80 γυμνασμενος αθλητης Του παρκουρ χωρις τατουας και με διπλωμα

στην αρχη μου παν πως ειμαι κομπλε και θα μ ενημεροσουν δν με ενημερωσαν ποτε μονο οταν ειδα τα παιδια απο την επιτροπη και τον διοικιτη της στρατονομιας που μας διαλεξαν εκει ρωτησα και μ παν πως και οι 7 περασαμε και τελικα παρουσιαστικα στην μοναδα 4 ετεθ σαμο το κεντρο μας φυσικα ηταν και αυτο σαμο αλλα μολις πηγα στην μοναδα μ λενε εισαι εδω ειδικες δυναμεις ενω δν ειχα δυλωσει ποτε μου ειδικες και θελω να ρωτησω:

Μηπως υπαρχει τροπως να φυγω απο ειδικες και να μπω στρατονομια γτ το γουσταρω παρα πολυ ηταν ονειρο μου απο τα 16 μου ολοι οι φιλοι μ ηταν και γουσταρα και εγω ασχημα μου λενε εδω πως δν γινετε αλλα εχω δοκιμασει τα παντα εχω ρωτησει τα παντα και τους παντες και δν περνω σαφες απαντησεις θελω να παω απηστευτα πολυ μ βασανηζει καθε ωρα που περναει εχω κοπει απο την πρωτη καιολας μερα σας παρακαλω βοηθηστε με ειμαι στην 3 εβδομαδα της θητειας μου και σε λιγο θα με στειλουν πεζικο σε κατι μερες.

Δεν εχω ειδικοτητα ακομα και σκευτομουν ισως με βοηθεια καποιου 3του μπορεσω και μπω με την Δ εσσο που θα μπει ειναι κριμα διοτι το ονειρευομουν και τωρα βλεπω τα πραγματα και απλα θελω να κλαψω απο τα νευρα μου... Μου γαμησαν ολη την θητεια μου χωρις να με ενημεροσουν οτι περασα στης δυναμεις καταδρομων χωρις να ξερω οτι κοπηκα και για ποιον λογο... Θελω να μαθω αν γινετε καμια μεταταξη στην στρατονομια η να περασω καποια επιτροπη η χαρτια η κατι τελος παντωνΕικόναΕικόναΕικόνα
fsafas

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από fsafas »

Δεν γίνεται τίποτα, η ζωή συνεχίζεται.

Και ο πράσινος μπερές είναι μεγάλη τιμή!

panos2112
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2018 7:46 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από panos2112 »

Απλα δεν εχω ποια την ορεξη και την ψυχικη δυναμη ποια για να κανω καποια εκπεδευση εχω κλαταρει οσο δν παει απλα θελω να τελιωσει οσο ποιο γρηγορα γινετε.
Γιάννης Γ.
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 1:37 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιάννης Γ. »

Μόλις τελείωσα την εκπαίδευση ήταν πραγματικά 6 ωραίες εβδομάδες δεν αξίζει να κοπεί κανείς εμάς οι κομενοι θα φύγουν Αύγουστο για παραμεθόριο κ εγώ εδώ και λίγες μέρες έχω έρθει σπίτι μου με άδεια + μετάθεση 30 λεπτά από το σπίτι μου
panos2112
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2018 7:46 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από panos2112 »

Γ εσσο εισαι φιλε; Εγω εδω εχω τρελαθει στις ειδικες θελω να φυγω μ γαμησαν την θητεια για μια κωλο εμπλοκη που ειχαν και με τσιμπισαν χωρις να το θελω περναγα για πλακα στρατονομια να χαιρεσαι που πηγες στρατονομια θα κανεις ζωαρα
LoneWolf_24
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Απρ 05, 2013 2:51 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από LoneWolf_24 »

Τουλάχιστον θα έπρεπε να είχαν τη στρατονομία με πιο πολύ οργανωμένη εκπαίδευση σε θέματα επιβολής νόμου
Γρηγορης

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γρηγορης »

Παίδες καλησπερα μια ερώτηση. Όσοι μπουν στρατονομοι υπηρετούν κανονικα μειωμένη θητεία λόγω ΤΡΙΤΕΚΝΙΑΣ δηλαδή οκτώ μήνες ;
stv
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2018 4:47 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από stv »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς να μου πει κάτι για την αερονομία. Αν δεν έχεις δίπλωμα οδήγησης και έχεις μυωπία γύρω στους 2 βαθμούς, μπορείς να μπεις; Όσον αφορά τα υπόλοιπα που απ' ότι είδα μπορεί να παίζουν ρόλο, υπάρχει πτυχίο ΑΕΙ και ύψος 1,86.
Κώστας

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Κώστας »

Καλησπέρα, παρουσιάζομαι ΚΕΕΔ σύμφωνα με την εφαρμογή του stratologia gr για ειδικές δυνάμεις όπως είχα δηλώσει εξαρχής. Έχω άλλαξει την επιθυμία μου για στρατονομία, αυτό τώρα με τα ΣΥΠΟ αλλάζει; Περνάει δηλαδή κλιμάκιο από το κέντρο; Το λέω γιατί στην εφαρμογή είχε επιλογή και για στρατονομία θυμάμαι. Θα αρκεστεί σε αυτούς που δήλωσαν εξαρχής η θα πάρει και άλλους που θα δηλώσουν ενδιαφέρον;

Επίσης είμαι

1.79

24 χρονών

Με πτυχίο αγγλικό που έχω παραδόσει στην στρατολογία μεταφρασμένο (μετράει αυτό σαν πτυχίο εκει;)

Μυωπία δεν έχω η έχω πολύ λίγο

Εννοείται και δίπλωμα οδήγησης

Ντινος

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Ντινος »

Έχω μερικές ερωτησούλες

1) Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση, πρέπει να είμαι 21+ ναι ή όχι τελικά;

2) Πόσο απαραίτητο είναι το βύσμα;

3) Αν με κόψουν, ή δεν με πάρουν τελικά λόγο βύσματος κτλ. Θα καταλήξω στο Πεζικό σε κάποιο τυχαίο στρατόπεδο ή μπορώ να δηλώσω κάπως να πάω Κύπρο;(Γιατί η δεύτερη επιλογή μου είναι ΕΛΔΥΚ).

4) Το δίπλωμα οδήγησης, πως ακριβώς το καταθέτω στον στρατό; Να το έχω πάνω μου την ημέρα κατάταξης;

Ντινος

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Ντινος »

Κανείς να με βοηθήσει;

Κυρίως στο θέμα της ηλικίας; Πρέπει να είμαι 21 ή έχει αλλάξει (όπως γράψανε μερικοί σε προηγούμενες σελίδες) ; Υποτίθεται ότι μερικοί κάνανε Quote τις προυποθέσεις από το επίσημο Site του ΓΕς, αλλά εγώ δεν βρίσκω κάτι τέτοιο.

Καρακολ

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Καρακολ »

1) 18+ εισαι κομπλε.

2) Πολυ. Αν δεν εχεις σιγουρη ακρη δυνατη (ειτε υψηλοβαθμο στελεχος ειτε γραφειο μεταθεσεων), προετοιμασου για ενα σιγουρο 3μηνο παραμεθωριο και στη συνεχεια 3 μηνες στον τοπο σου. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: τιποτα δεν ειναι απολυτο, για να μην παρεξηγουμαι. Αλλα στο 95% των περιπτωσεων, ειναι οπως στο λεω.

3) Αν σε παρουν στο ΚΕΣΝ και κοπεις, πας σαν πεζικαριος (ή ο. τι ησουν) μεταθεση παραμεθωριο. Ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κοπεις, η εκπαιδευση δεν ειναι τιποτε ιδιαιτερο. Αν εχεις εμφανη τατουαζ κτλ. μακρια.

4) Ναι, στο πορτοφολι σου. Τιποτα το διαφορετικο.

Η στρατονομια αξιζει, μαγκες. Θα κανετε ζωαρα σε σχεση με το 90% των θητειων εκει εξω. Ειναι το βυσμα αν δεν εχεις βυσμα, γιατι ακομα και η παραμεθωριος στη στρατονομια ειναι μελι. Με πηγαινε 1-4/1-8 οσο ημουν μακρια, τελευταιο 3μηνο στην πολη μου περασα "χειροτερα" απο αποψη θητειας (1-1/1-2).

Μην μασατε.

Ντινος

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Ντινος »

Καρακόλ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Για το βύσμα που ρώτησα, εννοώ αν είναι απαραίτητο για να επιλεχθείς στην στρατονομία και όχι για τις μεταθέσεις.

Αλήθεια εσύ από που είσαι; Αν είσαι Αθήνα τους 3 μήνες εκεί τους κάνει αποκλειστικά στο Τάγμα στρατονομίας (κάπου στην Κατεχάκη αν θυμάμαι καλά) ; Ή παίζει να πας και αλλού;

Ντινος

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Ντινος »

Ας ξαναγράψω γιατί μάλλον δεν πέρασε το πρώτο μήνυμα.

ΚΑταρχάς ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Όταν έλεγα πόσο απαραίτητο είναι το βυσμα εννουούσα για να επιλεχθώ στην Στρατονομία όχι για το που θα πάρω μετάθεση. Αυτό με καίει περισσότερο, αν θέλει βύσμα ή όχι για να σε πάρουν.

Σημείωση Στρατοπεδάρχη: Δεν χρειάζεται να γράφεις το ίδιο μήνυμα δύο φορές. Τα μηνύματα περνάνε από έγκριση έτσι κι αλλιώς μέχρι να δημοσιευτούν. Ευχαριστούμε.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες