Θητεία στη Στρατονομια

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από PRODEATOR »

dimitrisvir έγραψε:Παιδια, αν καποιος εχει μυωπια καπου διαβασα οτι κοβεται αυτοματα αν ειναι πανω απο 3.5 βαθμους. Ισχυει κατι τετοιο?


Ναι

mitsis19
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2017 5:19 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από mitsis19 »

Καλημέρα. Τα sleeping bag επιτρέπονται στο κέντρο στην Καρδίτσα?
Τζουμαρου138

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τζουμαρου138 »

Καλησπέρα σας, πρόκειται να καταταγώ σύντομα και θα ήθελα να υπηρετήσω ως στρατονομος. Είμαι 1.91μ,90κιλά, με δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου, απολυτήριο Λυκείου, φοιτητής. Δεν έχω κάποια πάθηση, πέραν της μυωπίας,4 βαθμών και φοράω φακούς επαφής.. Θα αποκλειστώ από στρατονομος; Θα πρέπει να παρουσιαστώ με φακούς επαφής στο κέντρο και να αποκρύψω την μυωπία, ώστε να βγω Ι1; Διάβασα ότι μπορείς να πεις ότι έχεις λίγη μυωπία και να περάσεις Ι1, αλλά μου ακούγεται πολύ μετέωρο, Αφού εξαρτάται από τον ιατρό στο κέντρο. Τι μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
GREEKDIVER
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 12:25 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από GREEKDIVER »

Καλησπερα και καλη καταταξη.Καταρχας θα πρεπει να ξεκαθαρησεις αν θες να μπεις μετα απο την θητεια σου στα σωματα ασφαλειας. Αυτο σημαινει οτι αν θες να μπεις ΕΔ η στρατονομια θα πρεπει να εισαι Ι1 επομενως θα πρεπει να ξερεις

1. Ειναι παρανομο να αποκρυψεις την παθηση σου.2. Αλλα αμα θες να μπεις και γουσταρεις μπες και απλα στο κεν που θα παρουσιαστεις φορα φακους επαφης. Καλη καταταξη και καλη θητεια.

ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
Άβαταρ μέλους
GREEKDIVER
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 12:25 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από GREEKDIVER »

+ τωρα αν καταλαβουν οτι φορας φακους δεν ξερω... θα εχεις θεμα... στο δικο μου κεν δεν μας εξετασαν επομενος μπορει να εισαι και τυχερος. Καλο βραδυ.
ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
Κώστας

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Κώστας »

Παιδιά στρατονόμους έχουν τα στρατόπεδα στο Βόλο?
Νέος

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Νέος »

Εάν δεν έχω δίπλωμα σε τίποτα μπορούν να με πάρουν ή εάν έχω τουλάχιστον δίπλωμα για μηχανάκι 50αρι
christhess
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:30 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από christhess »

Καλησπέρα σε όλους, νέο μέλος εδώ, μπήκα με τη 2017 ΣΤ' ΕΣΣΟ στο ΚΕΤΘ και μετά από εκδήλωση ενδιαφέροντος με πήραν στη Στρατονομία. Έχω λοιπόν κάποιες απορίες μιας και φαντάζομαι ότι τα πράγματα εκεί θα είναι σημαντικά πιο αυστηρά σε σχέση με μια κοινή μονάδα. Θα προτιμούσα να μου απαντήσουν άτομα που έχουν όσο το δυνατό πιο πρόσφατες εμπειρίες ώστε αυτά που θα πούν να είναι έγκυρα και σήμερα.

1. Επιτρέπεται σμαρτφονε; Δε λέω βέβαια να προκαλούμε βγάζοντάς το μες στη μάπα των αξιωματικών όπως κάναμε στο ΚΕΤΘ. Απλά ρωτάω αν κάνουν τα στραβά μάτια και το έχουν αποδεχτεί.

2. Επιτρέπεται υπνόσακος; Αυτονόητο ότι θα τον μαζεύω για την πρωινή επιθεώρηση.

3. Αν και προφανώς είμαι Ι1 για να με πήραν, έχω 2.75 μυωπία και 0.75 αστιγματισμό στο ένα μάτι και 2.75 μυωπία στο άλλο. Φοράω πάντα γυαλιά. Υπάρχει περίπτωση να με κόψουν; Νομίζω κάπου διάβασα ότι στη ΣΝ το οφθαλμολογικό κριτήριο είναι πιο αυστηρό από το όριο του Ι1 (που μου φαίνεται είναι 4.5)

Αυτά βασικά. Ό, τι άλλες πληροφορίες/ εντυπώσεις έχετε να μου πείτε καλοδεχούμενες. Ελπίζω εν έτει 2017 να μην είναι πολύ άγρια τα πράγματα :)

Τζουμαρου138

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τζουμαρου138 »

Έχω και εγώ τις ίδιες απορίες με τον φίλο... Αν γνωρίζει κάποιος να μας πει... Στο ΚΕΣΝ γίνεται εκ νέου ιατρική εξέταση;
Nevsky_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:39 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nevsky_ »

Κάποιος που να 'χει σχετικά πρόσφατη εμπειρία;

Α. Ποιότητα εκπαίδευσης (γυμναστική, προσωπικό, νοοτροπία) και φαγητού στο ΚΕΣΝ;

Β. Περιγραφή ειδικότητας Προανακριτή - Οδηγού Αυτοκινήτου (ΠΟΑ) ;

Γ. Θητεία στις μονάδες μετά; Έξοδοι - υπηρεσίες;

Γιαννης Γ.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2018 10:16 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιαννης Γ. »

Επιλέχθηκα για στρατονομια2018 β εσσο

Για πείτε πως είναι πλεον η στρατονομια ;

Παναγιωτης

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Παναγιωτης »

Μαγκες θα κανετε τη ζωη σας σαν στρατονομοι, μπηκα 20 φλεβαρη στο κεσν και εφυγα 30 Μαρτιου, το λοιπον εχουμε και λεμε:Α) απο εκπαιδευση θα κανετε λιγα πραγματα 2 βολες με G3 μια με HK11 και μια με 45αρι επισης απο ασκησεις σχοινακια κτλπ δεν εχει, θα σας βάλουνε να περασετε στιβο μαχης περίπου στην 4η εβδομαδα και θα κανετε και μια φορα πυρ και κινηση, επίσης θα κανετε λιγες μηχανοδηγησεις με καναδεζα και αυτο ειναι ολο (αντιστοιχα αυτοι που ειναι ΤΟΑΔ θα οδηγησουν Transalp)

Β) Τις πρώτες μέρες θα παιξει τρελό ψαρωμα απο εκπαιδευτές θα σας βγάζουν αναφορες για πλακα και θα φατε κατα τα γνωστα στερήσεις εξοδου αλλα αυτα ελαττωνονται πολυ τις επομενες μερες και οσο τους γνωρίζετε θα κανετε πολυ χαβαλε κιολας μονο με λιγους θα έχετε θέμα θα καταλαβετε ποιοι ειναι αυτοι απο την αρχη.

Γ) Παρτε πολλα πολιτικά ρουχα γτ θα έχετε σχεδον καθε μερα εξοδο εμας τη σειρα μου μας πηγαινε 1-2 και 1-1 στην χειροτερη οταν φεύγανε με αδειες τα σαββατοκυριακα (θα έχετε 2 σουκου αδεια)

Δ) οταν θα ονομαστειτε με το καλο και πατε στην μοναδα σας θα κανετε τη ζωη σας δεν θα έχετε ενοπλες και στη χειρότερη μονάδα και να πατε θα σας πηγαινει 1-2(εκτο ος απο αθηνα εκει τους παει 2-1 1-1)και δε θα κανετε ουτε αγγαρείες ουτε τιποτα.

naglorious
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 18, 2014 12:35 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από naglorious »

Καλημέρα σας. Παρουσιάζομαι Σεπτέμβριο και ενδιαφέρομαι για τη στρατονομία. Έχω μυωπία 3 βαθμούς στο κάθε μάτι 1,75 ύψος και 75 κιλά. Βέβαια έχω ένα τατουάζ στον αριστερό καρπό. Θα με απορρίψουν;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες