Θητεία στη Στρατονομια

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
xariis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Απρ 10, 2014 2:27 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από xariis »

Καλησπέρα. Να ρωτήσω εγώ είμαι από Καρδίτσα το να μείνω Καρδίτσα γίνεται μετά την εκπαίδευση χωρίς βύσμα.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

xariis έγραψε:Καλησπέρα. Να ρωτήσω εγώ είμαι από Καρδίτσα το να μείνω Καρδίτσα γίνεται μετά την εκπαίδευση χωρίς βύσμα.


Όχι.

Μανώλης

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Μανώλης »

Να ρωτησω και γω, εαν μπεις στρατονομια και στο ΚΕΣΝ σε κοψουν λογω ύψους ή για κατι αλλο (πχ σκουλαρίκι) τι γίνεται; Ποτε σε διωχνουν; Τρως ολη την εκπαιδευση και μετα σε διωχνουν; Και που πας τελικα; Ειχε κανεις τετοιου είδους εμπειρία στο ΚΕΣΝ;
ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

D.Y.K έγραψε:
xariis έγραψε:Καλησπέρα. Να ρωτήσω εγώ είμαι από Καρδίτσα το να μείνω Καρδίτσα γίνεται μετά την εκπαίδευση χωρίς βύσμα.


Όχι.



Ωραια θα ηταν η Καρδιτσα να ηταν παραμεθοριος εεε;
Ανδρέας

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Ανδρέας »

Καλησπερα, ειμαι απο Κυπρο και θα καταγω στον στρατο του χρόνου το καλοκαίριεχω υποψη μου Στρατονομια κυριως γιατι δεν εχει ουτε πολυ τρεξιμο και γιατι ειμαι αθλητης και δεν θελω να χασω μαζα

(σκεφτομαι εναλλακτικα τεθωρακισμενα και λοκ)

Μπορει καποιος να μου πει αν εχω μυωπια αλλα ειναι διορθωμενη δηλαδή φοράω φακους επαφης (5-6 μυωπια και λιγο αστιγματισμο στο καθε ματι) μπορω να μπω?

cuervo

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από cuervo »

Ανδρέας έγραψε:Καλησπερα, ειμαι απο Κυπρο και θα καταγω στον στρατο του χρόνου το καλοκαίριεχω υποψη μου Στρατονομια κυριως γιατι δεν εχει ουτε πολυ τρεξιμο και γιατι ειμαι αθλητης και δεν θελω να χασω μαζα

(σκεφτομαι εναλλακτικα τεθωρακισμενα και λοκ)

Μπορει καποιος να μου πει αν εχω μυωπια αλλα ειναι διορθωμενη δηλαδή φοράω φακους επαφης (5-6 μυωπια και λιγο αστιγματισμο στο καθε ματι) μπορω να μπω;

Όχι με τόση μυωπία είσαι ακατάλληλος και για στρατονομία και για ειδικές δυνάμεις, τεθωρακισμένα δεν γίνεται να επιλέξεις να πας εκτός και αν έχεις βύσμα.
Ανδρέας

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Ανδρέας »

Ούτε αν ζητήσω μπορώ να μπω I1;(και δηλώσω ότι δεν έχω πρόβλημα -δλδ δεν με πειράζει)
cuervo

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από cuervo »

Ανδρέας έγραψε:Ούτε αν ζητήσω μπορώ να μπω I1;(και δηλώσω ότι δεν έχω πρόβλημα -δλδ δεν με πειράζει)
Βάση ΦΕΚ η σωματική σου ικανότητα κρίνεται Ι2 τι να ζητήσεις και τι να μην έχεις πρόβλημα; Για να σε βγάζουν Ι2 σημαίνει πως δεν είσαι κατάλληλος για τα επίλεκτα σώματα.
Jonny10

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Jonny10 »

Παιδια καταλαθως ανοιξα νεο θεμα για την στρατονομια γιατι δεν ειδα οτι υπαρχει ηδη! Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης :

1. Ειμαι 24 χρονων

2. Ειμαι γυμναστης εν ενεργεια - πτυχιουχος Τεφαα δηλαδη

3. Υψος 180-1

4. Δεν εχω τατουαζ κανενα

5. Εχω διπλωμα αυτοκινητου κανονικα

6. Οσον αφορα το σκουλαρικι, φορουσα στα 19 μου και το εχω βγαλει εδω και 4-5 χρονια, η τρυπα ψιλοφαινεται

Εμαθα οτι δινουν προτεραιοτητα σε αυτους που εχουν σπουδασει Τεφαα, ισχυει;

Εχω πιθανοτητες να με επιλεξουν;

Τα κρητιρια επιλογης ειναι εδω:http://www.army.gr/default.php?pname=klirotoi_DSN&la=1 δεν αναφερει κατι για τρυπες κλπ! Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Aelian
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2015 4:54 am
Τοποθεσία: ΥΣΝ
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Aelian »

Καλημέρα.

Έχω επιλεγεί ως υποψήφιος στρατονόμος (2015 Β' ΕΣΣΟ) και από το ΚΕΝ στο ΚΕΣΝ στη Καρδίτσα πήγαμε μόνο μια μέρα και μας έδιωξαν με άδεια για Πάσχα.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να πέρασε από το ΚΕΣΝ (πρόσφατα κατά προτίμηση :P) και να με ενημερώσει για το τι μας περιμένει. Πόσο ζόρικα είναι, και για πόσο καιρό από τις 6 εβδομάδες θα είμαστε στη τσίτα και στο στάξιμο.

jonny10

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από jonny10 »

Φιλε μου η επιλογη πως εγινε; Ηρθαν στο κεντρο και ειπαν ποιοι θελουν να γινουν στρατονομοι; Με το θεμα υψους τι γινεται?
antonis12
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 24, 2014 1:43 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από antonis12 »

Αν δεν έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου/μηχανής αλλά πληρείς τα υπόλοιπα κριτήρια υπάρχει περίπτωση να σε πάρουν;
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από samloxias »

antonis12 έγραψε:Αν δεν έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου/μηχανής αλλά πληρείς τα υπόλοιπα κριτήρια υπάρχει περίπτωση να σε πάρουν;


Καλό είναι να έχεις φίλε μου, αλλά τώρα όπως έχει γίνει ο Στρατός όλα γίνονται.
Stratonomos

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Stratonomos »

Όχι χωρίς δίπλωμα δεν υπάρχει πιθανότητα!
Μανος

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Μανος »

Παρουσιαστηκα στο κεντρο στο Ναυπλιο παιδες. Ημασταν γυρω στα 700 ατομα.
Εκει μετα απο 1μιση βδομαδα ηρθε ενα κλιμακιο να ρωτησει ποιος θελει να παει Κυπρο, Στρατονομια και ποιος ειδικες δυναμεις.
Μας ειπαν οτι θα παρουν 25 ατομα για στρατονομια, τελικα πηραν μονο 7.
Προυποθεσεις για στρατονομια: Να εισαι Ι1 (το βασικοτερο) δηλάδη να μην εχεις καποιο προβλημα οπως πχ ψυχολογικο, πονους στην μεση ή στο ποδι, να μην εχεις κανει καποια εγχειρηση στο παρελθον, να μην εχεις μεγαλο βαθμο μυωπιας κτλπ.
2η προυποθεση ειναι να εχεις διπλωμα αυτοκινητου.(αν εχεις και μηχανης ειναι πρωτερημα, το απλο διπλωμα για 125 δεν ισχυει, θελουν μονο ανεξαρτητου κυβισμου γιατι οι μηχανες που θα οδηγησετε ειναι 650 cc)
Αλλες προυποθεσεις εξισου σημαντικες ειναι, να εχεις υψος πανω απο 1,79 (προσοχη, σε μετρανε ξυπολητο χωρις τις αρβυλες που σου δινουν 1-2 ποντους) , να μην εισαι υπερβαρος αν εχεις δεικτη μαζας σωματος πανω απο 30 σε διωχνουν. Δηλαδη αν εισαι 1,80 πρεπει να εισαι μεχρι 90-95 κιλα, οχι παραπανω. Επισης δεν πρεπει να εχεις τατουαζ σε αμβανη σημειο οπως σβερκο, λαιμο και χερι. Θα πρεπει να εισαι πανω απο 21 χρονων και τελος θα πρεπει να εισαι αποφοιτος λυκειου και να μην εχεις σκουλαρικι.
Προσοχη, ολα αυτα ειναι τα κρητιρια για τους στρατονομους. Οι αερονομοι πχ δεν εχουν οριο στο υψος ή στην ηλικια κ δεν χρειαζοντα διπλωμα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες