Σημείωμα κατάταξης

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Giannis88
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 16, 2021 1:47 am
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Giannis88 »

Καλησπέρα. Παρουσιαζομαι με την Γ εσσο 2021 στο Ρέθυμνο. Έβαλα ένα βύσμα να με πάνε στο Ρέθυμνο. Η ερώτηση μου είναι. Πως θα καταφέρω να κανω όλη τη θητεία μου στο Ρεθυμνο
Nick

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Nick »

Στείλανε τα χαρτιά;
YianKat
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2021 10:19 am
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από YianKat »

Γεια σας.

Εχω λαβει μια αναβολη η οποια ληγει 27 Ιουλιου.

Διαβαζω απο το ΓΕΣ:

"5. Εκείνοι των οποίων Οι λόγοι της νόμιμης παραμονής τους εκτός Ενόπλων Δυνάμεων παύουν να υπάρχουν ή οι λόγοι υποχρέωσής τους για κατάταξη δημιουργούνται από 1 Μαϊ έως 30 Ιουν Του έτους κατάταξης, προγραμματίζονται με την Δ' /ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος).

6. Εκείνοι των οποίων Οι λόγοι της νόμιμης παραμονής τους εκτός Ενόπλων Δυνάμεων παύουν να υπάρχουν ή οι λόγοι υποχρέωσής τους για κατάταξη δημιουργούνται από 1 Ιουλ έως 31 Αυγ Του έτους κατάταξης, προγραμματίζονται με την Δ' /ΕΣΣΟ (Νοέμβριος). "

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Σημειωμα καταταξης θα λαβω ποτε;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Nassos »

Από τη στιγμή που λήγει η αναβολή σου, ναι θα λάβεις για την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου.

Εκτός και αν πας ο ίδιος στη Στρατολογική Υπηρεσία που ανήκεις να τη διακόψεις πριν το καθορισμένο διάστημα.

YianKat
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2021 10:19 am
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από YianKat »

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Δεν σκοπευω να την διακοψω, η ερωτηση αποσκοπουσε στο ποια ΕΣΣΟ θα με καλεσουν ωστε να ξερω να... Κανονισω τη ζωη γυρω απο αυτο!

Απο αυτα που διαβαζω και εγω πιστευω Νοεμβριου, απλα περυσι μου ειχε ερθει σημειωμα καταταξης μεσα στο καλοκαιρι για την ΕΣΣΟ το Σεπτεμβριου...

Giannis T
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2021 12:14 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Giannis T »


Καλησπέρα και Καλό Σαββατοκύριακο!

Ήλπιζα να μην αγχωθώ φέτος πάλι με προβλήματα σχετικά με το σημείωμα κατάταξης, αλλά άλλοι είχαν άλλα σχέδια...

Μου ήρθε το σημείωμα κατάταξης λοιπόν για 15/07/2021 στο ΕΠΧΟΥ ΠΡΟΚΟΠΙΔΗ (Θεσσαλονίκη). Εγώ όμως μένω και εργάζομαι Αθήνα τα τελευταία 6 χρόνια και έχω φροντίσει να αλλάξω την διεύθυνση σε όλα τα έγγραφα (εφορίες κτλ κτλ) για να φαίνεται ως μόνιμη κατοικία η Αθήνα.

Πέρυσι είχα το ίδιο θέμα με φέτος! Μου ήρθε σημείωμα κατάταξης για Θεσσαλονίκη, πήρα τηλέφωνο στην Στρατολογική Υπηρεσία Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, τους είπα ότι εγώ δεν μένω πια στην Βορειά Ελλάδα και οτι θέλω να αλλάξουν τα στοιχεία μου στην στρατολογία με αυτά της Αθήνας. Αυτοί ήταν εξυπηρετικοί και μου είπαν να στείλω κάποια πράγματα και την επόμενη μέρα θα το αλλάξουν (όπως και το έκαναν καθώς πήρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση). Βέβαια δεν μου είπαν ότι πρέπει να κάνω και τις αλλαγές ΚΑΙ στο Σημείωμα Κατάταξης με αποτέλεσμα εγώ να πάω εδώ στο στρατόπεδο στην Αθήνα με το σημείωμα να γραφεί Θεσσαλονίκη (άσχετα που το αλλάξαν μέσα στο σύστημα) και έτσι να με διώξουν και να χρειαστεί να πάω στην Στρατολογία για σφραγίδες και γενικά τρέξιμο, έτσι ώστε να μπορώ να εμφανιστώ Αθήνα...

ΠΙΣΤΕΥΑ πως όλα αυτά δεν θα ξαναγίνουν φέτος! ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΑΝ; Δεν με ενημέρωσε κάνεις ότι πρέπει να ξαναλλάξω τα στοιχεία ΚΑΙ τον επόμενο χρόνο στην Στρατολογική Υπηρεσία Μ &Θ. Αυτοί αφού τα αλλάξαν, γιατί έπρεπε να το κάνω ξανά και αυτόν τον χρόνο και πήρα ΞΑΝΑ σημείωμα κατάταξης για Β. Ελλάδα αφού ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει αλλάξει στις διεύθυνσεις και καταστάσεις μου στην Αθήνα...

Και το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι πιθανότατα ό, τι και να μου πουν εγώ ΠΑΛΙ πρέπει να τρέχω σε στρατολογίες της Αθήνας για σφραγίδες κτλ κτλ

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giannis T την Σάβ Ιούλ 03, 2021 12:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ples
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 19, 2019 5:03 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Ples »

Καλησπέρα εχω ένα θέμα με την κατάταξη μου έκοψα την αναβολή μου στης 2 Ιουλίου διότι στην στρατολογία εγραφε οτι θα μπω τον Νοέμβριο όπως και θέλω. Τελικά όμως εχει γίνει κάποιο μπέρδεμα διότι στην στρατολογία λέει οτι μπαίνω τον ιουλιο αλλά στο email που μου στείλαν λέει τον Νοέμβριο
Giannis T
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2021 12:14 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Giannis T »

Περυσι χρειαστηκε να παω στην Στρατολογια Αθηνων για να μου αλλαξουν την τοποθεσια καταταξης μου (το χαρτι ελεγε Θεσσαλονικη και εγω επειδη μενω Αθηνα, ηθελα εδω).

Επειδη ομως και φετος μου ηρθε για καταταξη Θεσσαλονικη,υπαρχει μηπως κανενας καινουργιος τροπος για να αλλαξω την τοποθεσια καταταξης μου σε Αθηνα χωρις να παω στην Στρατολογια; Μήπως εβαλαν καποιον ηλεκτρονικο τροπο;

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Γνωριζει καποιος ποτε περιπου μπαινει η ΕΣΣΟ Νοεμβριου 2021?
Kaska

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Kaska »

Σε μια βδομάδα περίπου κι εγώ αυτό περιμένω
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Με εγκύκλιο διαταγή του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, καλούνται Να καταταγούν στο Στρατό Ξηράς οι στρατεύσιμοι με την 2021 ΣΤ΄/ΕΣΣΟ, Από 15 έως 19 και 22 Νοεμβρίου 2021,(ενώ από 08 έως 11 Νοεμβρίου 2021 Θα παρουσιασθούν όσοι κατά το παρελθόν έτυχαν αναβολής κατάταξης για λόγους υγείας).
TempProf

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από TempProf »

Παιδιά, είμαι προτακτος και έχω κάνει αίτηση για στράτευση από τον Οκτώβρη και μου είπαν πως πιθανότατα θα παρουσιαζόμουν με την ΣΤ ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου. Σήμερα 2/11 ακόμα δεν έχει έρθει το σημείωμα κατάταξης και σε ένα τηλέφωνο στην στρατολογία δεν μου είπαν τίποτα που να βοηθάει. Λόγο σπουδών δεν θέλω να φύγω Ιανουάριο ώστε να συνεχίσω κανονικά του χρόνου χωρίς να χάσω το εξάμηνο μου. Να περιμένω το σημείωμα μέχρι και τελευταία στιγμή ή να περιμένω να φύγω Ιανουάριο; Πολλοί που ξέρω που φεύγουν με την ΣΤ ΕΣΣΟ έχουν ήδη από τον Οκτώβριο το σημείωμα τους...
Πετρος

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Πετρος »

Καλησπέρα στην ομάδα

Ηθελα να ρωτήσω περίπου πότε βγαίνουν τα χαρτιά κατάταξης για την Α ΕΣΣΟ 2022... ;

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Πετρος έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα

Ηθελα να ρωτήσω περίπου πότε βγαίνουν τα χαρτιά κατάταξης για την Α ΕΣΣΟ 2022... ;

Λογικά μέρα τις 17 Δεκεμβρίου.

Πάντως η κατάταξη θα γίνει 17 - 20 Ιανουαρίου.

Deany
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 11:47 am
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Deany »

Έχω κόψει την αναβολή μου πριν ένα μήνα και μου λέει το stratologia πως παρουσιάζομαι Ιανουάριο.

Τότε η ενημέρωση έλεγε πως αρχές Δεκεμβρίου θα λάβω και το σημείωμα κατάταξης. Μέχρι στιγμής δεν έχει βγει. Ξέρουμε πότε βγαίνουν αυτά τα σημειώματα;

Αγχόνομαι γιατί πρέπει να αιτηθώ και για μείωση θητείας αλλά χρειάζομαι στοιχεία του σημειώματος.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης