ΜΚΕ: Δυσκολίες για την αναγνώριση του βιοπορισμού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
leonidasodapop
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2022 6:17 pm
Επικοινωνία:

ΜΚΕ: Δυσκολίες για την αναγνώριση του βιοπορισμού

Δημοσίευση από leonidasodapop »

Καλησπέρα σε όλους. Παρακάτω η εμπειρία μου που να χρησιμεύσει σε κάποιον. Πρόκειται για Προξενείο σε χώρα της ΕΕ, που αρνείται να με αναγνωρίσει ως ΜΚΕ στη βάση του βιοπορισμού μου. Το κείμενο το χωρίζω σε δύο κομμάτια, λόγω του όγκου του.

Εν τάχει, δυο συμπεράσματα: Πάντα να πρωτοκολλείτε τις αιτήσεις στα Προξενεία (και εν γένει, σε δημόσιες υπηρεσίες) ώστε να αποφεύγετε το να σας αγνοούν. Επίσης, να απευθύνεστε στο Συνήγορο του Πολίτη (η αναφορά γίνεται ονλάιν), αν έχετε αδικηθεί.

Στο εξωτερικό εδώ και λίγο πάνω από 11 χρόνια, για σπουδές αρχικά και δουλειά μετά. Τον πρώτο χρόνο σπούδαζα, αλλά από το 2012 και εξής δουλεύω: Δουλειά με συμβόλαια, ασφάλιση και ένσημα που μου εξασφαλίζει τα προς το ζην (από το 2012 δεν ξαναζήτησα χρήματα από κανέναν). Έτσι το 2019 συμπλήρωσα τα 7 χρόνια βιοπορισμού. Από τότε μέχρι σήμερα, το Προξενείο αρνείται να διαβιβάσει στη Στρατολογία την αίτησή μου να υπαχθώ στο καθεστώς του ΜΚΕ στη βάση βιοπορισμού.

Πριν λίγες μέρες μου χορηγήθηκε επιτέλους το πιστοποιητικό ΜΚΕ, στη βάση όμως της απλής 11ετούς διαβίωσής μου στο εξωτερικό. Εδώ θα γράψω για την άρνηση και το φόβο του Προξενείου να μου αναγνωρίσει τον βιοπορισμό. Τον Δεκέμβριο του 2019 κατέθεσα την αίτηση για πρώτη φορά. Ο υπεύθυνος για στρατολογικά θέματα του Προξενείου ήταν ανεκδιήγητος κι έψαχνε συνεχώς λόγους για να την απορρίψει. Αρχικά μου είπε ότι θα μου απορρίψει την αίτηση, επειδή δεν είχα τον ίδιο εργοδότη καθόλη την επταετή περίοδο.

Μετά, για κάποιες μικρές περιόδους που είχα όντως είχα χαμηλό εισόδημα (δούλευα 28 ώρες τη βδομάδα και όχι φουλ τάιμ), μου λέει "μπορεί να είσαι κάτω από τα όρια της φτώχειας". Του ζήτησα το προφανές, να μου πει το ποσό που αντιστοιχεί στο όριο. Τίποτα.

Άλλο τροπάρι μετά: Η εξάμηνη πρακτική άσκησή μου σε μεγάλο οργανισμό, δεν μπορεί να ληφθεί υπόψιν. Όντως, πρακτική άσκηση ήταν, αλλά πολύ καλά αμοιβόμενη, με πλήρη ασφαλιστικά δικαιώματα και εκτός πλαισίου σπουδών ή άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. Άρα βιοποριστική. Του ζήτησα λοιπόν να το απαντήσει κι αυτό τεκμηριωμένα. Προφάνως τίποτα δεν έγινε τεκμηριωμένα, ούτε επίσημα: Ο τύπος απλά με έπαιρνε τηλέφωνο, λες και ήμασταν φίλοι!

Μου μιλούσε μάλιστα στον ενικό και με ύφος καφενείου ("καλά, τι κάνεις εσύ εδώ; " κλπ). Ξανακατέθεσα την αίτηση, την απήυθυνα στον Πρέσβη και την πρωτοκόλλησα! Ο τύπος σκύλιασε. Γιατί υποχρεώθηκε να απαντήσει επισήμως. Το οποίο και έκανε, απορρίπτοντας την αίτηση με ελλιπέστατη αιτιολόγηση.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Σεπ 27, 2022 7:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
leonidasodapop
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2022 6:17 pm
Επικοινωνία:

ΜΚΕ: Δυσκολίες για την αναγνώριση του βιοπορισμού

Δημοσίευση από leonidasodapop »

(Συνέχεια)

Απευθύνθηκα στο Συνήγορο του Πολίτη που πήρε το μέρος μου. Η απάντηση του Προξενείου στον Συνήγορο, η ίδια: Απορριπτική, χωρίς ουσιαστική αιτιολόγηση και με επιχειρήματα που αντικρούουν όχι μόνο στο σχετικό νόμο (3421/2005) αλλά και στην κοινή λογική. Επικοινωνεί λοιπόν ο Συνήγορος του Πολίτη με το τμήμα ελέγχου εφαρμογής στρατολογικής νομοθεσίας του ΓΕΕΘΑ.

Απάντηση (πάνω-κάτω) : "δε μπορούμε να πούμε αν η αίτηση του εν λόγω πρέπει να γίνει δεκτή ή να απορριφθεί. Αποκλειστικά αρμόδια είναι η ελληνική προξενική αρχή που οφείλει να ερευνήσει διάφορες παραμέτρους, όπως τις ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν σε κάθε χώρα". Μετά από πιέσεις του Συνηγόρου στα κεντρικά του ΥΠΕΞ στην Αθήνα (γιατί το Προξενείο απλά δεν απαντούσε σε επιστολές του), το Προξενείο απαντάει με ελλιπέστατη αιτιολόγηση, επαναλαμβάνωντας απλώς στερεότυπες εκφράσεις που προέρχοναι από το σχετικό νόμο.

Τώρα λοιπόν ο Συνήγορος ζητά την παρέμβαση του τμήματος του ΥΠΕΞ που εποπτεύει τη νόμιμη άσκηση των προξενικών αρμοδιοτήτων. Με καθυστέρησαν 2 χρόνια και 9 μήνες, χώρια η αναίδεια και ο εμπαιγμός. Ο Συνήγορος του Πολίτη (ο υπάλληλος που ασχολείται με την υπόθεσή μου, για την ακρίβεια) μου λέει ότι το συγκεκριμένο Προξενείο είναι το χειρότερο! Και ότι είναι κι άλλοι αρκετοί σε αυτή τη χώρα, που τους αρνούνται την αναγνώριση του βιοπορισμού.

Ο δικηγόρος μου, μου εξηγεί: Είναι ευθυνόφοβοι στο Προξενείο. Δε θα κάνουν τίποτα που θα μπορούσε να κάνει το ΓΕΕΘΑ να τους ζητήσει εξηγήσεις. Να κάνει ανάλυση για να ορίσει τι θεωρείται βιοπορισμός στην εν λόγω χώρα, ούτε λόγος! Εδώ ο τύπος μου έλεγε ότι αν αλλάξω εργοδότη στα 7 χρόνια, η αίτησή μου απορρίπτεται. Και μόνο που πήρε το μέρος μου ο Συνήγορος του Πολίτη (έχει στείλει ήδη 6 επιστολές υπέρ μου), οι πιθανότητες να κερδίσω στο δικαστήριο είναι τεράστιες.

Ετοιμάζω λοιπόν προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας! Παρόλο που τώρα πήρα το πιστοποιητικό ΜΚΕ, δεν ανέχομαι τις αρχές να λειτουργούν με όρους καφενείου, να αρνούνται να εφαρμόσουν το Νόμο και να αδικούν τόσο κόσμο, στο όνομα της καριέρας του κάθε υπαλληλάκου μικρού ή μεγάλου (μέχρι και με τον Πρόξενο μίλησα στο τηλέφωνο).

Ελπίζω αυτό να τους κάνει να αλλάξουν στάση στο εξής.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Σεπ 27, 2022 7:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
timossen89

ΜΚΕ: Δυσκολίες για την αναγνώριση του βιοπορισμού

Δημοσίευση από timossen89 »

Καλησπέρα φίλε και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Θα μπορούσες όμως να πεις σε ποια χώρα έγινε αυτό; Σύντομα θα κάνω αίτηση για ΜΚΕ λόγω βιοπορισμού και με καίει το θέμα. Ευχαριστώ.
leonidasodapop

ΜΚΕ: Δυσκολίες για την αναγνώριση του βιοπορισμού

Δημοσίευση από leonidasodapop »

Σου εύχομαι καλή τύχη και γερά νεύρα, αν είναι να το κάνεις στο Βέλγιο

timossen89

ΜΚΕ: Δυσκολίες για την αναγνώριση του βιοπορισμού

Δημοσίευση από timossen89 »

Δεν τη πιστεύω τη τύχη μου... Και εγώ Βέλγιο μένω! Δηλαδή φίλε για τον βιοπορισμό σου βγάλανε το λάδι αλλά με το που έκλεισες 11 χρόνια στο δώσανε κατευθείαν; Επίσης σου μέτρησαν τον χρόνο που σπούδαζες ως χρόνο μόνιμης κατοικίας ή έπρεπε να περάσεις 12 χρόνια?
leonidasodapop
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2022 6:17 pm
Επικοινωνία:

ΜΚΕ: Δυσκολίες για την αναγνώριση του βιοπορισμού

Δημοσίευση από leonidasodapop »

Με το που έκλεισα τα 11 χρόνια (όχι 12), έκανα νέα αίτηση. Που φυσικά ζήτησα να πρωτοκολληθεί (δεν μπορούν να ς'το αρνηθούν). Στη νέα αίτηση, έγραψα ότι ζητώ να αναγνωρισθώ ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού στη βάση απλής διαβίωσης στο εξωτερικό τα τελευταία 11 χρόνια.

Τα δικαιολογητικά που μου ζητήθηκαν ήταν μόνο το ιστορικό κατοικίας απ'το Δήμο, φορολογικές δηλώσεις και βεβαιώσεις από εργοδότη (ή σπουδές ή οτιδήποτε άλλο) που απλώς να δείχνουν ότι ήμουν εκεί όλη την περίοδο (κενά μέχρι 6 μηνών ανα ημερολογιακό έτος επιτρέπονται).

Δηλαδή δεν τους ενδιαφέρει αν δούλευες (πόσα έβγαζες κλπ), αν σπούδαζες ή αν δεν έκανες τίποτα. Γι'αυτό λέγεται απλή διαβίωση. Νωρίτερα όμως, οι αιτήσεις που έκανα ήταν για να αναγνωριστώ ως ΜΚΕ στη βάση βιοπορισμού.

Τα δικαιολογητικά που μου ζητήθηκαν ήταν τα ίδια, αλλά χρειάστηκαν και συμβόλαια και πληρωμές αναλυτικά ώστε να κάνουν μια ανάλυση και να αποφανθούν (τεκμηριωμένα) αν όντως σου αναγνωρίζουν τον εφταετή βιοπορισμό. Άσχετα που δεν το κάνουν και απορρίπτουν με το έτσι θέλω την αίτηση...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Σεπ 30, 2022 1:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης