Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
JohnKr
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 17, 2009 5:17 am
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από JohnKr »

D.Y.K έγραψε:
ApOsToLoS έγραψε:γεια σας. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Λεω να κανω τα χαρτια μου στο στρατο ξηρας. Αν και εχω ερωτευθει την πολεμικη αεροπορια φοβαμε στην ιδεα και μονο οτι ισως εαν κανω τα χαρτια μου εκει με αποριψουν. Δεν θα το αντεξω. Λεω να δοκιμασω στον στρατο ξηρας. Θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι η ειδικοτητα ειδικες αποστολες στις ειδικες δυναμεις. Εαν ξερει καποιος ας μου απαντησει σας παρακαλω πολυ. Ευχαριστω πολυ και καλη επιτυχια σε ολλους.
1. Ειδικότητα : Ειδικών Αποστολών ΕΔ

2. Αριθμός Κώδικα : 9056

3. Καθήκοντα :

Εκτελεί τα παρακάτω καθήκοντα σε καιρό ειρήνης, κρίσεως ή πολέμου, σύμφωνα με τις ισχύουσες διαταγές και σχέδια, αφού πρώτα εκπαιδευτεί και θεωρηθεί ότι είναι ικανός να τα εκτελέσει:

Α.Εκτελεί υποβρύχιες καταστροφές, αίρει υποβρύχια κωλύματα, εκτελεί αποστολές ανιχνευτή θαλάσσης.

Β.Συντηρεί το καταδυτικό υλικό και χειρίζεται το θάλαμο αποπιέσεως.

Γ.Γνωρίζει την λειτουργία και χειρισμό υλικών καταστροφών και ναρκοπολέμου και είναι υπεύθυνος για την εκτέλεση των διατασσομένων καταστροφών.

Δ. Βοηθά τον αξιωματικό πληροφοριών στη διεξαγωγή της εσωτερικής και εξωτερικής υπηρεσίας πληροφοριών και ασφάλειας της μονάδας του.

Ε. Εκτελεί άριστα όλα τα είδη βολών τυφεκίου υψηλής ακριβείας σε μεγάλες αποστάσεις (έως 1.000 μέτρα). Έχει αποστολή την εξουδετέρωση προεπιλεγμένων στόχων και δευτερευόντως τη συλλογή και μετάδοση πληροφοριών. Γνωρίζει τη λειτουργία και χειρισμό του ειδικού συστήματος τυφεκίου που του διατίθεται, καθώς και των λοιπών υλικών (οπτικά όργανα, μέσα τήρησης κατευθύνσεως κ. Λπ.) που του είναι αναγκαία για την εκτέλεση της αποστολής του.

Στ. Είναι εκπαιδευμένος :
(1) Στην εκτίμηση αποστάσεων.
(2) Στη λεπτομερή σπουδή και επισήμανση του εδάφους.
(3) Στην προστασία, απόκρυψη και παραλλαγή.
(4) Στην άμεση αναγνώριση εχθρικού προσωπικού και υλικού.
(5) Στην αθόρυβη μετακίνηση και παραμονή εντός της εχθρικής τοποθεσίας.

Ζ. Οδηγεί αυτοκίνητο και είναι υπεύθυνος για την καλή συντήρησή του. Εκτελεί όλες τις διατεταγμένες κινήσεις και μεταφορές (προσωπικού - υλικού) σε κάθε τόπο και χρόνο, μεμονωμένα ή σε φάλαγγα. Εκτελεί συντήρηση 1ου κλιμακίου και βοηθάει στη συντήρηση 2ου κλιμακίου.

Η. Επιπλέον αυτών εκτελεί τα προβλεπόμενα καθήκοντα, που απορρέουν από το βαθμό του, τους στρατιωτικούς κανονισμούς και τα εγχειρίδια του οπλικού συστήματος ή μέσου της ειδικότητάς του.

ελπιζω να σε βοηθησα λιγο φιλε μου


Δηλαδή είναι:
1. Δύτης
2. Ειδικός στα εκρηκτικά
3. Ειδικός στη συλλογή πληροφοριών
4. Ελεύθερος σκοπευτής
5. Οδηγάρα

Αυτό δεν ειδικότητα, είναι η εκπαίδευση του υπερκατασκόπου των πέντε ηπείρων!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από Nassos »

Μέσα σε 4 χρόνια πολλά μπορείς να μάθεις. Άλλωστε περνάνε και από τα ανάλογα Σχολεία εσωτερικού και εξωτερικού.

Και το (5) αναφέρεται στο λεγόμενο LRRP (Long Range Reconnaissance Patrol), αυτό δηλαδή που κάνει και το Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών.

Τα υπόλοιπα μπορεί να στα πεί ο ΟΑΑΕΕ02 που είναι στέλεχος στη 31 ΜΕΕ.
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από dimitris mak »

Οταν καποιος περασει στην ειδικοτιτα ειδικων αποστολων μπορει να διαλεξει πχ αλεξιπτωτα η αμφιβιος η πεζοναυτης κλπ...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σαφώς όπως προβλέπεται γενικότερα για όλες τις ειδικότητες των Ειδικών Δυνάμεων μετά το πέρας του ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ και της ΣΧΑΛ για τους ΕΠΟΠ!
Να ξέρεις όμως ότι συνήθως η συγκεκριμένη ειδικότητα συνηθίζεται να τοποθετείται σε Αμφίβιες μοίρες κατά κύριο λόγο!(Εξού και το ότι δίνουν κολύμβηση επιπλέον και καλά) !
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από OMEGA »

1. Ειδικότητα : Ειδικών Αποστολών ΕΔ

2. Αριθμός Κώδικα : 9056

3. Καθήκοντα :

Εκτελεί τα παρακάτω καθήκοντα σε καιρό ειρήνης, κρίσεως ή πολέμου, σύμφωνα με τις ισχύουσες διαταγές και σχέδια, αφού πρώτα εκπαιδευτεί και θεωρηθεί ότι είναι ικανός να τα εκτελέσει:

Α.Εκτελεί υποβρύχιες καταστροφές, αίρει υποβρύχια κωλύματα, εκτελεί αποστολές ανιχνευτή θαλάσσης.

Β.Συντηρεί το καταδυτικό υλικό και χειρίζεται το θάλαμο αποπιέσεως.

Γ.Γνωρίζει την λειτουργία και χειρισμό υλικών καταστροφών και ναρκοπολέμου και είναι υπεύθυνος για την εκτέλεση των διατασσομένων καταστροφών.

Δ. Βοηθά τον αξιωματικό πληροφοριών στη διεξαγωγή της εσωτερικής και εξωτερικής υπηρεσίας πληροφοριών και ασφάλειας της μονάδας του.

Ε. Εκτελεί άριστα όλα τα είδη βολών τυφεκίου υψηλής ακριβείας σε μεγάλες αποστάσεις (έως 1.000 μέτρα). Έχει αποστολή την εξουδετέρωση προεπιλεγμένων στόχων και δευτερευόντως τη συλλογή και μετάδοση πληροφοριών. Γνωρίζει τη λειτουργία και χειρισμό του ειδικού συστήματος τυφεκίου που του διατίθεται, καθώς και των λοιπών υλικών (οπτικά όργανα, μέσα τήρησης κατευθύνσεως κ. Λπ.) που του είναι αναγκαία για την εκτέλεση της αποστολής του.

Στ. Είναι εκπαιδευμένος :
(1) Στην εκτίμηση αποστάσεων.
(2) Στη λεπτομερή σπουδή και επισήμανση του εδάφους.
(3) Στην προστασία, απόκρυψη και παραλλαγή.
(4) Στην άμεση αναγνώριση εχθρικού προσωπικού και υλικού.
(5) Στην αθόρυβη μετακίνηση και παραμονή εντός της εχθρικής τοποθεσίας.

Ζ. Οδηγεί αυτοκίνητο και είναι υπεύθυνος για την καλή συντήρησή του. Εκτελεί όλες τις διατεταγμένες κινήσεις και μεταφορές (προσωπικού - υλικού) σε κάθε τόπο και χρόνο, μεμονωμένα ή σε φάλαγγα. Εκτελεί συντήρηση 1ου κλιμακίου και βοηθάει στη συντήρηση 2ου κλιμακίου.

Η. Επιπλέον αυτών εκτελεί τα προβλεπόμενα καθήκοντα, που απορρέουν από το βαθμό του, τους στρατιωτικούς κανονισμούς και τα εγχειρίδια του οπλικού συστήματος ή μέσου της ειδικότητάς του.

ελπιζω να σε βοηθησα λιγο φιλε μου
cool !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος OMEGA την Παρ Ιουν 04, 2010 9:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από OMEGA »

Γιατι περνουν μονο 10 ατομα σε καθε προκυρηξη; Και ρε παιδια γιατι ελαχιστες γνωσεις ειναι αποφοιτος γυμνασιου...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β »

Υπαρχει καποιος εδω μεςα που να ειναι ςε αυτη την ειδικοτητα?
Kerveros

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από Kerveros »

'Ειδικών καταστροφών' δεν υπάρχει. Υπάρχει 'ειδικών αποστολών'. Εγώ ήμουν υπηρέτης 'πολυβόλων-πυροβόλων'... Δεν πήγα αλεξίπτωτα, δε μ'άρεσε και άσε που το σακάτεμα είναι δεδομένο...

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από illy »

Kerveros έγραψε: 'Ειδικών καταστροφών' δεν υπάρχει. Υπάρχει 'ειδικών αποστολών'. Εγώ ήμουν υπηρέτης 'πολυβόλων-πυροβόλων'... Δεν πήγα αλεξίπτωτα, δε μ'άρεσε και άσε που το σακάτεμα είναι δεδομένο...

αυτο εννοουσα... καλα το σακατεμα μονο δεδομενο ειναι κ αυτονοητο!!! επαιρνες περισσοτερα χρηματα απο τους αλλους εποπ; πχ στα αλεξιπτωτα παιρνουν το επιδομα συντηρησης...
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από dn24 »

Kerveros έγραψε:'Ειδικών καταστροφών' δεν υπάρχει. Υπάρχει 'ειδικών αποστολών'. Εγώ ήμουν υπηρέτης 'πολυβόλων-πυροβόλων'... Δεν πήγα αλεξίπτωτα, δε μ'άρεσε και άσε που το σακάτεμα είναι δεδομένο...



στο (ΠΖ) τα οπλα των Χ. Ε. Ο. ειναι το πυροβολο Browning 50αρι,(G3 οπου για εσας δεν υπαρχει εχετε το M-16A2), πολυβολο MG3, πιστολι 45αρι, οπλοπολυβολο ΗΚ-11, Α/Α ZU-23, πολυβομβιδοβολο GMG, και το βομβιδοβολο Μ-79. απο αυτα, τι ειχατε στις ειδικες δυναμεις?

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
M.A.R.C.H.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 29, 2020 3:36 pm
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από M.A.R.C.H. »

Καλημερα,

Υπαρχει καποιος που γνωρίζει κ οχι φαντάζεται πως μπορει ν σταδιοδρομήσει καποιος σαν ΕΑ; Ειναι της λογικής οσο πιο πολλά σχολεια;

Θα εκτιμουσα καποιες βασικες πληροφορίες μετα το περας της ορκωμοσίας κ των βασικών σχολειων.

Απο Μεταθέσεις τ γινεται που τοποθετούνται;

fanis

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από fanis »

Αυτό δεν μπορεί να στο πει κανείς με σιγουριά
θρακιωτισσα

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από θρακιωτισσα »

Από επαλ όσοι είναι μπορούν να την δηλώσουν;
Άβαταρ μέλους
eaalexandros
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Απρ 24, 2021 3:14 pm
Τοποθεσία: πολιτης
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από eaalexandros »

Μιας και πλησιαζουμε στην ημερα των αποτελεσματων ποσοι λετε να ειμαστε υποψηφιοι για την ομαδα ειδικων αποστολων;
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

pezonauths
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2020 5:34 pm
Επικοινωνία:

Υποψήφιοι ΕΠΟΠ Ειδικών Αποστολών (ΕΔ) 2022

Δημοσίευση από pezonauths »

Και εγώ εκεί δήλωσα ελπίζουμε για το καλύτερο καλή επιτυχία εύχομαι
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες