Τι μάθατε από τον ελληνικό στρατό;

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τι μάθατε από τον ελληνικό στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Σίγουρα δεν ήταν η πιο παραγωγική περίοδος της ζωής μου, αλλά κάτι μου έχει μείνει

  • Λύση / αρμολόγηση όπλου
  • βασικές αρχές βαλιστικής
  • διαχείρηση αποθήκης (ειδικότητα)
  • λίγες βολές με διάφορα όπλα (Μ1,HK-11,FN,G3,45άρι, χειροβομβίδα)
  • βασική εκπαίδευση (βαθμοι, όπλα - σώματα κλπ)


Εάν αντί για σκοπιές είχαμε λιγότερα και μεγαλύτερα στρατόπεδα με περισσότερο χρόνο για πραγματική εκπαίδευση, νομίζω θα ήταν πολύ καλύτερα.

Kapoios

Τι μάθατε από τον ελληνικό στρατό;

Δημοσίευση από Kapoios »

Ειλικρινά; Να είμαι στρατιώτης.Με την έννοια του πιστού και υπακουου στρατιώτη.

Όσο στην θητεία σου είσαι το τσουτσεκι που δεν εκτελεί εντολές και προσπαθεί να γλιτώσει, στον πόλεμο θα είσαι ο λιποτάκτης που δεν θα εκτελείς τις εντολες και θα βλάψεις την πατρίδα.

Αν στον στρατό μάθεις να φέρεσαι σαν στρατιώτης τότε θα έχεις γίνει στρατιώτης και στην ψυχή. Θα ξέρεις ότι την κρίσιμη στιγμή δεν θα πρέπει να βάλεις μπροστά την προσωπική άποψη κρίση και λοιπά αλλά απλά να εκτελέσεις την εντολή που σου ανατέθηκε.

Μπορεί να με βρίσεις αλλά αυτό έμαθα εγώ και παρότι όλοι βρίζουν τον στρατό εγώ τον αγάπησα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τι μάθατε από τον ελληνικό στρατό;

Δημοσίευση από Nassos »

Καλά όλα αυτά, αλλά 9-12-18 μήνες θητεία χωρίς να μαθαίνεις ουσιαστικά πράγματα είναι χάσιμο χρόνου. Ακόμη χειρότερα αν δεν σε καλούν σε κάποια άσκηση. Οι Εθνοφύλακες τουλάχιστον έχουν την "τύχη" να κάνουν βολές κάθε Κυριακή.

Nick133
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 24, 2023 1:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Τι μάθατε από τον ελληνικό στρατό;

Δημοσίευση από Nick133 »

Γιατι Ο στρατός δεν είναι χρήσιμος και είναι Χάσιμο χρόνου και χρήματος
1 θα κάνεις 1-2 βολές με το όπλο ενώ ο συγχρόνως πόλεμος γίνεται με τεχνολογία συμπέρασμα δεν θα μάθεις τίποτα
2 θα καταλάβεις οτι τώρα είσαι σκλάβος (δεν πληρώνεσαι και εχεις μονο έξοδα και κάνεις όλες τις δουλειές που οι μόνιμοι δεν θέλουν να κάνουν πχ μαζεμα σκουπιδιών, μετακόμισης κηπουρός,)
Τώρα τι θα αποκτήσει
1 θα γίνεις πιο αντικοινωνικος 2 θα παρεις πολλά κιλά 3 θα καταλάβεις ότι οι κομπλεξικοί και οι ηλιθιοι είναι 80% των στρατιωτικών
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες