Διακοπή επ'αόριστου αναβολής λόγω Ι5

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
bekasgr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2022 11:16 am
Επικοινωνία:

Διακοπή επ'αόριστου αναβολής λόγω Ι5

Δημοσίευση από bekasgr »

Καλημέρα,

Έχω πάρει Ι5 για ψυχολογικούς λόγους.

Πριν απαλλαγώ ορκίστηκα και υπηρέτησα ένα διάστημα περίπου 3 μήνες μαζί με τις αναρρωτικές άδειες.

Σήμερα είμαι 44 χρονών και έχω 2 παιδιά.

Πάσχω από διπολική διαταραχή αλλά εδώ και αρκετά χρόνια έχω ρυθμίσει την ασθένεια μου με φαρμακευτική αγωγή και πλέον πιστεύω πως είμαι σε θέση να υπηρετήσω τη θητεία μου όπως μπόρεσα και έκανα και άλλα πράγματα στη ζωή μου.

Από ότι είδα το Ι5 γράφει πως είναι επ' αόριστον αναβολή.

Συνεπώς μπορώ αυτή την αναβολή να τη διακόψω;

Τι διαδικασία έχει και πόσο θα υπηρετήσω ως προστάτης οικογενείας στο ναυτικό;

Λέω να το προσπαθήσω!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bekasgr την Κυρ Αύγ 28, 2022 11:30 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διακοπή επ'αόριστου αναβολής λόγω Ι5

Δημοσίευση από Nassos »

Διάβασε το παρακάτω πληροφοριακό έντυπο που αφορά την επανεξέταση Σωματική Ικανότητας. Είσαι οριακά εντός της ηλικίας που αναφέρει (45 έτη).

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/45.pdf

Βέβαια επειδή είσαι ήδη άνω των 33 και παντρεμένος με 2 τέκνα, πιθανώς να κάνεις 20 ημέρες και να εξαγοράσεις το υπόλοιπο.

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Διακοπή επ'αόριστου αναβολής λόγω Ι5

Δημοσίευση από nenos111 »

bekasgr έγραψε:Καλημέρα,

Έχω πάρει Ι5 για ψυχολογικούς λόγους.

Πριν απαλλαγώ ορκίστηκα και υπηρέτησα ένα διάστημα περίπου 3 μήνες μαζί με τις αναρρωτικές άδειες.

Σήμερα είμαι 44 χρονών και έχω 2 παιδιά.

Πάσχω από διπολική διαταραχή αλλά εδώ και αρκετά χρόνια έχω ρυθμίσει την ασθένεια μου με φαρμακευτική αγωγή και πλέον πιστεύω πως είμαι σε θέση να υπηρετήσω τη θητεία μου όπως μπόρεσα και έκανα και άλλα πράγματα στη ζωή μου.

Από ότι είδα το Ι5 γράφει πως είναι επ' αόριστον αναβολή.

Συνεπώς μπορώ αυτή την αναβολή να τη διακόψω;

Τι διαδικασία έχει και πόσο θα υπηρετήσω ως προστάτης οικογενείας στο ναυτικό;

Λέω να το προσπαθήσω!

Εάν είσαι 44 χρόνων όπως λες... Την 1 Ιαν.2023 απαλλάσσεται από τη στράτευση έτσι και αλλιώς λόγω ηλικίας... Οπότε δεν προλαβαίνεις να στρατευτεις... Δεδομένου ότι για να σε καλέσουν να καταταγείς πρέπει να υποβάλλεις αίτηση στη στρατολογία για επανεξέταση σωματικής ικανότητας... Χρονοβόρα διαδικασία που δεν προλαβαίνεις μέχρι το Δεκέμβριο που έχεις περιθώριο.

Πληροφοριακά ως πατέρας 2 τέκνων υπεχεις υποχρεώση στράτευσης 6 μηνών

Anton134
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 03, 2022 12:12 am
Επικοινωνία:

Διακοπή επ'αόριστου αναβολής λόγω Ι5

Δημοσίευση από Anton134 »

Καλησπερα παιδια =Πηρα απαλλαγη ι5 την πρωτη το μαρτιο αλλα τελικα αποφασισα να μπω

Τι κανω σε αυτη την περιπτωση ωστε να προλλαβω και την ΕΣΣΟ Νοεμβριου. Ποια ειναι η διαδιακασια διακοπης της αναβολης. Αν ξερετε και μπορειτε βοηθηστε ρε παιδια. Ευχαριστω πολυ

Noa

Διακοπή επ'αόριστου αναβολής λόγω Ι5

Δημοσίευση από Noa »

Του Νοεμβρίου δεν την προλαβαίνεις γιατί πρέπει να προηγηθεί εξέταση σου από την επιτροπή αναβολών ώστε να πιστοποιήσουν ότι είσαι όντως καλύτερα και η αρχική μεγαλύτερη αναβολή δεν χρειάζεται.Χρειάζεται να έχει παρέλθει τουλάχιστον ένα εξάμηνο από όταν σου χορηγήθηκε η αναβολή που θέλεις να διακόψεις. Την αίτηση την κάνεις και ηλεκτρονικά εάν θέλεις από το gov

https://www.gov.gr/ipiresies/strateuse/anabole-diakope-strateuses/parapompe-se-epitrope-apallagon-gia-epanexetase-somatikes-ikanotetas-strateusimou-e-ephedrou

Ενναλακτικά κάνεις την αίτηση σε ΚΕΠ ή στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις

Anton134
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 03, 2022 12:12 am
Επικοινωνία:

Διακοπή επ'αόριστου αναβολής λόγω Ι5

Δημοσίευση από Anton134 »

Δηλαδη την αναβολη που πηρα εγινε μεσα σε 4 μερες και για να την διακοψω θελει περισσοτερο; Για πιο λογο; Δεν γινεται να κανω κατι για να μπω πιο νωρις; Ετσι και αλλιως δεν μπορουσα να κανω τπτ αλλο τωρα περασε το εξαμηνο δηλαδη τον οκτωβριο. Μακαρι να ειναι αλλιως γιατι δεν μπορω να περιμενω μεχρι γεναρη.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες