Επιστροφή προστίμου για ΜΚΕ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
agnostos13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2022 6:54 pm
Επικοινωνία:

Επιστροφή προστίμου για ΜΚΕ

Δημοσίευση από agnostos13 »

Καλησπέρα σε όλους! Εικόνα

Είμαι 32 χρονών και είμαι μισός Έλληνας, μισός Φιλανδός. Ζούσα τα πρώτα μου χρόνια στην Ελλάδα όπου τελείωσα σχολείο και 2 χρόνια πανεπιστήμιο. Με καλέσανε για στρατολογία όταν αποφοίτησα από το λύκειο το 2009 όπου έκανα αναβολή για σπουδές στην Ελλάδα.

Μετά από 2 χρόνια όμως, και λόγω της φιλανδέζικης υπηκοότητας μου, αποφάσισα να συνεχίσω της σπουδές μου στη Φιλανδία. Το 2018 βέβαια, με ξανακάλεσαν, αλλά αφού είχα σταθερή ζωή στη Φιλανδία, με σπίτι, φιλενάδα, σταθερή δουλεία, κλπ, δεν ήθελα να γυρίσω στην Ελλάδα μόνο και μόνο για τον στρατό. Οπότε πλήρωσα αναγκαστικά τα 6.000 ευρώ.

Ιδού λοιπόν η ερώτησή μου:

Αφού τώρα έχουν περάσει τα 11 χρόνια μόνιμης κατοικίας μου στο εξωτερικό, μπορώ να πάρω πίσω τα 6.000;

Ευχαριστώ!

leonidasodapop

Επιστροφή προστίμου για ΜΚΕ

Δημοσίευση από leonidasodapop »

Ναι, μπορείς πίσω τα λεφτά του προστίμου.

Θα χρειαστεί όμως να ζητήσεις από το ελληνικό προξενείο στη χώρα που ζεις (Φινλανδία) να σε αναγνωρίσει ως μόνιμο κάτοικο εξωτερικού. Θα σου ζητήσουν κάποια δικαιολογητικά και 50 ευρώ. Αμέσως ενημερώνεται η Στρατολογία που σου κοινοποιεί την απόφαση (η οποία είναι θετική, αν δεχτεί το Προξενείο).

Μετά, η Στρατολογία ενημερώνει το Στρατοδικείο (αν υπήρχε υπόθεση σε βάρος σου, ως ανυπότακτος, μπαίνει στο αρχείο, δηλαδή κλείνει τελείως). Ενημερώνει και την Εφορία, η οποία σου επιστρέφει το πρόστιμο.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες