Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Politis1994
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1808
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:24 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από Politis1994 »

Δεν είναι κακή δεν είπα αυτό. Απλά το παιδί ρώτησε πιο σώμα προτείνουμε Ε λοιπόν εγώ προτείνω λιμενικό.

Ο καθένας ας καταθέσει αυτό που αγαπά και θα ήθελε.

JasonPap
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2022 1:15 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από JasonPap »

Μπορείς να εξηγήσεις τους λόγους όμως?
GrekoBeast
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 30, 2022 8:22 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από GrekoBeast »

Αντικειμενικά και αθροιστικά το λιγότερο όγκο εργασίας τον έχει η Πυροσβεστική. Οι μισθοί δεν έχουν διαφορά, το πολύ 50 ευρώ ανάμεσα στα σώματα ασφαλείας.

Στατιστικά τον μεγαλύτερο κίνδυνο τον έχει η Πυροσβεστική, μετά η Αστυνομία και μετά το Λιμενικό (Σε θανάτους και όχι τραυματισμούς, για τραυματισμούς δεν ξέρω).

Η Αστυνομία θα σου μάθει πολλά πράγματα για την καθημερινή ζωή, πολύτιμες γνώσεις, εμπειρίες. Θα έχεις πάντα το στίγμα του μπάτσου απο την κοινωνία, τώρα αυτό κάποιος μπορεί είτε να το αφομοιώσει και να μην τον ενδιαφέρει, είτε να αποφεύγει να ανοίγει συζητήσεις για τα επαγγέλματα. Σίγουρα θα βρεθείς σε δύσκολες καταστάσεις εκεί, να είσαι αναγκασμένος να διαλέγεις με κάθε λογής ανθρώπων (με αρνητική έννοια). Για εμένα όμως η Αστυνομία έχει κάτι παραπάνω, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, είναι διαφορετικό κλίμα. Δεν θα πρότεινα σε κάποιον συγγενή μου να ακολουθήσει αυτό το επάγγελμα, δεν είναι για πολλούς.

georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από georgekir »

Δεν μπορούσες να δώσεις καλύτερη απάντηση, ένα μεγάλο μπράβο από εμένα
JasonPap
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2022 1:15 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από JasonPap »

Πιο επικίνδυνο η πυροσβεστική; Εγώ πάλι για αστυνομία ακόυω από όλους να μου λένε ότι είναι με διαφορά το πιο επικίνδυνο...
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από hazardous »

Άμα δεν σα ρεσει κάτι συγκεκριμένα το ιδανικό θα ήταν να επιλέξεις κάποιο τμήμα της ΣΣΑΣ. Τον εαυτό σου ρώτα τι θες, πάνω κάτω όλοι ξέρουμε τις αρμοδιότητες του κάθε σώματος. Δεν έχει και νοήμα το συγκεκριμένο θέμα, έχουν ανοίξει άλλα 7 ίδια και δεν βγήκε κάτι.
JasonPap
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2022 1:15 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από JasonPap »

Ε ναι χαιρω πολυ η σσας ειναι καθε χρονο 18.500+++ στο πεδιο μου. Που να πιασεις τα μορια με 5 θεσεις σε καθε τμημα.
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από hazardous »

Σίγουρα για να μπαίνουν άλλοι δεν είναι ακατόρθωτο. Αλλά και τα σώματα ασφαλείας δεν είναι χαμηλά. Φέτος έπεσαν λίγο γιατί είχε περισσότερους εισακτέους.
JasonPap
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2022 1:15 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από JasonPap »

Για να περασεις σσας ψυχολογια ή και νομικο θελει περαν της ικανοτητας και τυχη. Πολυ τυχη βασικα.
fsafsa

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από fsafsa »

Καμία σχέση με την πραγματικότητα αυτά που αναφέρουν ορισμένοι για το Λιμενικό :)

Αν δεν έχεις πολύ καλό βύσμα να σε τοποθετήσει σε υπηρεσίες πχ στο υπουργείο αλλού είναι χάλια.

Ειδικά για άνδρες.

Μιλάμε για Λιμενοφύλακας έτσι;

_

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από _ »

Η Πυροσβεστική είναι το πιο "ευγενικό" και αγαπημένο σώμα από την μεριά των πολιτών. Βέβαια δεν επιλέγεις ένα επάγγελμα με βάση το τι λένε οι άλλοι αλλά με το αν σου αρέσει η καθημερινότητα του. Αν είσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο δουλειά θα έχεις και χειμώνα και καλοκαίρι. Το καλοκαίρι περισσότερα δασικά συμβάντα όπως καταλαβαίνεις, από εκεί και πέρα χειμώνα καλοκαίρι θα έχεις τροχαία, ασανσέρ, απεγκλωβισμούς και άλλα πολλά. Ιδιαίτερα τον χειμώνα θα έχεις συμβάντα που προκύπτουν από καταιγίδιες και χιονοπτώσεις. Γενικά κινδυνεύεις με το παραμικρό και θέλει προσοχή.

Επίσης κάποιες περιοχές έχουν πιο ιδιαίτερα συμβάντα. Πόλεις με έντονη βιομηχανική δραστηριότητα έχουν πυρκαγιές σε εργοστάσια - υψηλή τοξικότητα. Περιοχές με πλούσιο ορεινό περιβάλλον, δρυμούς κλπ έχουν παροχές βοήθειας που απαιτούν πολύωρη πεζοπορία. Η Κρήτη έχει αρκετά τροχαία και πάει λέγωντας. Εννοείται όλα αυτά με την αντίστοιχη συχνότητα.

Fsasa

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από Fsasa »

JasonPap έγραψε:Γιατί είναι χάλια;
. Ψάξε στον χάρτη φίλε μου να δεις που βρίσκεται το αγαθονησι, η Λέρος και ο Άη Στράτης, στο λιμενικό σπάνια έχεις 8ωρα, σε πολλούς χρωστάνε 30 με 40 ρεπό, αν δεν έχεις βύσμα και δεν είσαι από νησί δεν έχεις ελπίδες να πας στο τόπο κατοικίας σου πριν τα 15 χρόνια αλλά και όταν καταφέρεις να πας κάνεις δεν σου εγγυάται ότι δεν θα ξαναφύγεις. Αν έχεις όρεξη να κυνηγάς σε περιπολίες με τα σκάφη λάθρο συνέχεια τότε ναι δεν είναι χάλια το Λιμενικό.
GrekoBeast
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 30, 2022 8:22 pm
Επικοινωνία:

Αστυνομία, Πυροσβεστική ή Λιμενικό Σώμα;

Δημοσίευση από GrekoBeast »

Στατιστικά πιο πιθανό είναι να πεθάνεις ως πυροσβέστης παρά ως αστυνομικός

Μπορεί να ακους συχνά για τραυματισμούς/πυροβολισμούς/θανάτους αστυνομικών. Το 90% των θανάτων εν ώρα υπηρεσίας αστυνομικών είναι από τροχαίο σε περιπολία, το αλλο 5% απο ξαφνικά αίτα (απο το πουθενά δηλαδή να πεθάνει κάποιος, πχ πρόσφατα πριν κάποιες εβδομάδες με μια νεαρή κοπέλα αστυνομικό) και το άλλο 5% (που αυτό φοβάται ο κόσμος) απο συμπλοκές με εγκληματίες. Τα στατιστικά αυτά είναι στο περίπου, δεν έχω κάτσει να τα μετρήσω 1-1. Αμα πας στο site της ΕΛΑΣ στη σελίδα που τιμά τους πεσόντες βλέπεις και το αίτιο θανάτου για να το βεβαιώσεις.

Επίσης μην ξεχνάς ότι η ΕΛΑΣ έχει 3+ φορές τον αριθμό προσωπικού απο την Πυροσβεστική υπηρεσία.

Αντίστοιχα στην σελίδα του ΠΣ που τιμά τους πεσόντες θα δείς ότι είναι αρκετά πιο συχνό φαινόμενο να απεβιωνει για λόγους που σχετίζονται με την υπηρεσία και όχι απο τροχαία, ανακοπές κλπ.

Την τελευταία πενταετία στο ΠΣ έχουν πεθάνει 5 άτομα για λόγους που σχετίζονται με την υπηρεσία:
2 2021
1 2019
1 2018
1 2017

Αντίστοιχα στην ΕΛΑΣ την τελευταία πενταετία με βάση της ιστοσελίδας της ο αριθμος αυτός είναι 0! Με 3+πλασιο προσωπικό.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες