Δημογραφικό πρόβλημα στην Ελλάδα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από MIRAGE »

Η υπογεννητικότητα οφείλεται καθαρά στη σκέψη του νεοέλληνα που θέλει όλα τα παιδιά του επιστήμονες σόνι και καλά. Παλιά οι οικογένειες έίχαν το λιγότερο τρία παιδιά και οι συνθήκες ήταν πολύ δυσκολότερες. ΧρειάζεταΙ μια μεγάλη κοινωνική αλλαγή. Η χώρα δεν έχει ανάγκη μόνο από γιατρούς και δικηγόρους αλλά και από πιο "ταπεινά" επαγγέλματα. Έχει παραγίνει αυτό πια. Δεν είμαι υποψήφιος βουλευτής φίλε μου απλώς την πραγματικότητα λέω... Δεν είναι δυναντόν να είμαστε μια χώρα ηλικιωμένων. Ας κάνουμε ο καθένας 5 παιδιά... Έναν γιατρό, έναν δάσκαλο, έναν αστυνομικό, έναν ηλεκτρολόγο και έναν χτίστη. Έλεος πια. Παλιά όλοι σπουδάζανε; Όλοι ξέρανε ξένες γλώσσες; Στις άλλες χώρες δεν σπουδάζουν όλοι. Δεν φοράνε όλοι καινούργια ρούχα στα παιδιά τους, φοράνε πχ Τα πιο παλιά ρούχα Του μεγαλύτερου αδελφού κατά δυο χρονια. Έχουμε καλομάθει σαν λαός και θέλουμε μόνο δικαιώματα. Τις υποχρεώσεις μας προς το έθνος και τη χώρα τις έχουμε ξεχάσει. Η βάση πολλών προβλημάτων της χώρας οφείλεται σε σημαντικό βαθμό στην υπογεννητικότητα.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Καλά κάνε εσύ 5 παιδιά και πες τους εσύ θα γίνεις αυτό, εσύ αυτό κι εσύ αυτό. Και πες στα 3 μικρότερα, θα φοράτε τα ρούχα των μεγάλων. Και μην τολμήσετε να μου πείτε ότι θέλετε ποδήλατο ή μηχανάκι.

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να το κάνω. Πρώτα θα κοιτάξω την καλή τους ζωή και ούτε θα μου περάσει κάτι άλλο από το μυαλό.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από MIRAGE »

KΑλά κρασιά Μάρκο. Εγώ δεν θα πω στα παιδιά μου τι θα γίνουν (αν παντρευτώ) αλλά αν όλα πια είναι τόσο έξυπνα ας σπουδάσουν. Φροντιστήριο όμως θα πάνε ανάλογα με το πόσο κλίση έχουν στις επιστήμες. Αν κάποιο δεν κάνει για πανεπιστήμιο θα το βοηθήσω να βρεί μια άλλη αξιοπρεπή δουλειά. Απλό. Επιπλέον δεν θα τα καλομάθω και θα τα μάθω να μην τα ζητάνε όλα έτοιμα όπως μου έμαθαν και μένα οι γονείς μου Παρόλο που οικονομικά είμαστε καλά. Η νοοτροπία του νεοέλληνα που έχεις είναι αυτή που έχουν σχεδόν όλοι γι αυτό ας μην κλαιγόμαστε που τρώμε φάπες. Εμείς φταίμε. Περιφερειακή δύναμη με 10 εκατ. Πληθυσμό δεν γίνεσαι. Αναγκάζεσαι λοιπόν να σκύβεις το κεφάλι σαν χώρα γιατί δεν σε παίρνει. Μην με πείτε ηττοπαθή διότι πεζοναύτες έχω δηλώσει και πατέρα αξιωματικό ναυτικού έχω. Απλώς είμαι ρεαλιστής.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Άλλο είναι αυτό που λες τώρα και άλλο αυτό που λες πιο πάνω.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από MIRAGE »

Μάλλον δεν διαβάζεις καλά
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από MIRAGE »

Αμα ζητήσουν μηχανάκι θα γίνει της τρελής στο σπίτι. Πειθαρχία!

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Όταν αρχικά μου λες ας κάνει ο καθένας 5 παιδιά και να τα βάλει να γίνουνε αυτό κι αυτό και μετά μου λες "αν καν παντρευτείς" και ότι εν τέλει θα τα αφήσεις να κάνουνε αυτό ακριβώς που θέλουνε με την αμέριστη συμπαράστασή σου, τότε δεν έχω εγώ πρόβλημα στο να διαβάζω καλά, αλλά λες 2 διαφορετικά πράγματα.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από MIRAGE »

Όποιος θέλει μηχανάκι να πάει να δουλέψει. Το μηχανάκι δεν είναι βασικό αγαθό. Δ΄ύο ποδήλατα αρκούνε για 5 αδέλφια.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

MIRAGE έγραψε:Αμα ζητήσουν μηχανάκι θα γίνει της τρελής στο σπίτι. Πειθαρχία!



Καλά κρασιά τώρα θα πω εγώ.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

MIRAGE έγραψε: Δ΄ύο ποδήλατα αρκούνε για 5 αδέλφια.


Ε τώρα μάλλον εντελώς επιφανειακά μιλάς και χωρίς να έχεις ουσιαστική συναίσθηση των λεγόμενών σου.

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από MIRAGE »

Και ποιός σου λέει ότι όσοι σπουδάζουν και είναι φοιτητές του 5 και μετέπειτα κακοί επαγγελματίες σπούδασαν αυτό που ήθελαν. Ξέρεις πόσα παιδιά δεν μπορούν και τα πιέζουν σόνι και καλά κάποιοι κομπλεξικοί γονείς; Πχ ο άλλος θα ήταν τέλειος ηλεκτρολόγος και η μάνα του εκεί να γίνει δικηγόρος. Αυτό εννοώ
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Μα σε αυτό το θέμα είμαι υπέρ και το είπα σε ένα παραπάνω σχόλιό μου. Απλά σου είπα ότι με το πρώτο σου σχόλιο άλλο νόημα βγαίνει.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από MIRAGE »

Έχω έναν μικρό ξάδελφο 14 χρονών. Η θεία μου τον έχει καλομάθει. Και ο θείος μου και το καλοκαίρι στις διακοπές στο εξοχικό γυρνάει αργά για την ηλικία του και το παίζει και επαναστάτης. Τους έχει σκάσει τους ανθρώπους. Μία εβδομάδα που ήταν υπό την εποπτεία του πατέρα μου και μένα έγινε στρατιωτάκι. Έβγαινε. Γκόμενες οκ όλα καλά αλλά δεν καταλάβαινα τίποτα. Ένα βράδυ που μου το έπαιξε επαναστάτης του είπα σήκω γιατί με ξέρεις πως γυρνάω τον δίσκο σε hard rock Αν τα πάρω. Θα πέσουν σφαλιάρες και θα σε κάνω ρεζίλι. Το παιδί το μαθαίνεις από μικρό να είναι παιδί να χαίρεται οκ αλλά και λίγη πειθαρχία.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Η γενίκευση όμως από ένα προσωπικό παράδειγμα για να περιαυτολογήσεις στην τελική δεν είναι και ο πλέον σωστός τρόπος για να φτάσεις σε ένα συμπέρασμα.
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από MIRAGE »

Όπου σε βολεύει πετάς την γενίκευση για να αντικρούσεις. Κάθε παράδειγμα είναι επιθυμητό. Τα περί γενίκευσης άσε τους άλλους να μας κρίνουν

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες