Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ethelontis

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Ethelontis »

Από αστικά συμβάντα δεν έχουν ιδέα. Στην υπηρεσία μου όποτε έχουν καλέσει σε αστικό συμβάν εποχικούς είναι σαν δότες για αναπλήρωση νερού. Άλλαξαν απλά μια πρόταση στη σύμβαση τους και από δασικά λένε ότι πάνε παντού αλλά εκπαίδευση δεν πέρασε για αστικά ΚΑΝΕΝΑΣ. Ανέκαθεν οι εποχικοί ήταν για δασικές και όταν γινόντουσαν 5ετης τότε τους έδειχναν στο σταθμό για αστικά συμβάντα τι έπαιζε. Για τις δασικές δεν λέω κάνουν δουλειά αλλά υπάρχουν αρκετοί εθελοντές που σας πατάνε με κλειστά μάτια.

Το θέμα είναι ότι το σωματείο τους έχει ρίξει τόσο κλάμα (στο αρχηγείο τους έχουν σπάσει τα ... ) που θα είναι μαγειρεμένα τα πράγματα στη προκήρυξη επίτηδες. Καλά για το ηλικιακό δεν υπάρχουν λόγια ξεχαστε το οι 35+. Φαινόμενα 5ετων 60+ χρονών μια φορά έγιναν και δεν τη ξαναπατανε. Και κάτι τελευταίο για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους. Ένας από τους λόγους που οι εθελοντές στις προκηρύξεις είναι παραμελημένοι είναι το σωματείο των εποχικών σε όλα αυτά τα χρόνια χτυπάνε πισώπλατα συνεχώς για να καβατζωνουν αυτοί θέσεις αλλά στο επιχειρησιακό κομμάτι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης (όχι σε όλους υπάρχουν αξιόλογοι εποχικοί όπως υπάρχουν και για τα μπάζα εθελοντές) .

Και μην αρχίσετε τα πολλοί εποχικοί είναι και εθελοντές. Οι μόνοι που αξίζουν πραγματικά ήταν όσοι ήταν εθελοντές πριν μπουν εποχικοί αυτοί ναι.<< Θα έρθω για τα μόρια και για τη μπλε στολή αν με δείτε ποτέ σε βάρδια γράψτε μου >> ατάκα εποχικού πέρυσι. Δεν ήμουν προκατειλημμένος απέναντι τους αλλά έχουν δώσει πολλά δικαιώματα οι τελευταίες σειρές τους (όχι όλοι ξαναλέω κάποιοι είναι εξαιρετικοί αλλά η νοοτροπία τους γενικά αυτή είναι) . Δεν είναι τσιφλίκι τους η πυροσβεστική κύριοι.
Tre

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Tre »

Οχι ειναι τσιφλικι δικο σου Ethelontis... Εχεις προνομιο στις πανελληνιες και καποιες θεσεις σε προκηρυξεις και καλα εισαι... Ο εποχικος εργαζεται στο σωμα αρα ναι ειναι πιο πολυ τσιφλικι του απ'οτι του εθελοντη... (εργασιακα δικαιωματα λεγονται αυτα)
Σου τα λεει ολα αυτα εποχικος με γνωσεις αστικου + εθελοντης πριν απο εποχικος!
Υπαρχουν και σωστοι εθελοντες οπως και καποιοι που εχουν σπασει τα... Σε εποχικους και οχι μονο...
Ethelontiscommando
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2022 1:32 pm
Επάγγελμα: Ανεργος
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Ethelontiscommando »

Φιλε εγω εθελοντης ειμαι αλλα για να τα λεμε οπως ειναι τα πραγματα, οι εποχικοι μπηκαν με κριτηρια και διαγωνισμο, εθελοντες απλα ειδαμε φως και μπηκαμε και δεν πετανε κανεναν, μη τα ισωπεδωνουμε ολα, εγω εκανα χαρτια για εποχικος και επειδη δεν ειχα ειδικες δυναμεις κοπηκα ειχα διπλωματα, πολυτεκνα αλλα επειδη γενικα μ αρεσει το δικαιο δεν ειχα καμια απαιτηση να μπω, ας πηγαινα κ εγω ειδικες δυναμεις που μου ελεγε ο κολλητος μου αλλα εγω ηθελα αραλικι, εννοειται πως θελω κ εγω να μπω αλλα πρεπει να τα λεμε οπως ειναι οχι οπως μας βολευει
Ethelontis

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Ethelontis »

Σωστό αυτό που όλοι είχαμε την επιλογή για ΕΔ δεν μας έφταιγε κανείς που δεν πήγαμε (αν και για τις γυναίκες-εθελοντριες που θέλουν να συμμετάσχουν είναι άδικο). Το θέμα μου είναι η νοοτροπία που έχουν ότι γαμ@&$ και δέρνουν και ότι ΟΛΟΙ πρέπει να μπουν μόνιμοι γτ το αξίζουν κτλ. Έμας μας βλέπουν καθαρά ανταγωνιστικά και έχουν κάνει πολλές λαδιες. Καλά εδώ υπήρχε πρόταση για ποσοστό θέσεων σε προκηρύξεις που θα καλυπτόταν από εθελοντές (25% αν θυμάμαι καλά) ήδη από τη προκήρυξη του 2011 (το 2007 είχε γίνει) και ένα ωραίο σωματείο κλαιγοταν και το έκοψαν για να μπουν περισσότεροι εποχικοί.(ψάξτε το). Και ξαναλέω δεν υπάρχουν μόνο αυτοί εδώ πέρα.
Numbrino
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Numbrino »

Μα χαίρω πολύ και εγώ το ίδιο λέω. Να μπούνε όλοι οι εποχικοί αλλά να δώσουν κανονικά τα αθλήματα και ως 30-33 χρονών οι μάχιμοι. Άντε οι οδηγοί 35. Δεν γίνεται ο άλλος να είναι 45 χρονών σχεδόν μεσήλικας και να λέει πατάει κάτω τους νέους. Κάναν κουράδα μπορεί, αλλά όλους τους άλλους δύσκολα. Σε διαγωνισμό σωμάτων ασφαλείας να έχει 45 όριο είναι τραγικότατο.

Καλά όπως και να χει ο καθένας λέει τα δικά του εδώ μέσα. Άμα δεν βγει φεκ να το διαβάσω δεν πιστεύω τίποτα.
Tre

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Tre »

Να σας πω και κατι ακομα ρε παιδια που τα εχετε με τους εποχικους... ; ποιος σας ειπε να μην γινετε και εσεις εποχικοι; Ποιος σας φταιει και δεν γινατε; Οπως επιλογη σας ηταν πχ οι ΕΔ ή ο εθελοντισμος ετσι και ο εποχικος αρα μη κλαιγεστε τωρα... Και μην ακουω βλακιες του τυπου ειχα καλη δουλεια εξω, γιατι σκασιλα μας, το αρχηγειο προτασει τους εποχικους που παρατησαν τις δουλειες τους εξω και καλα κανει! Γιατι καποιοι θυσιασαν πραγματα και "τις καλες δουλειες τους" για να δουλεψουν στο σωμα με την ελπιδα να ενταχθουν καποια στιγμη στο μονιμο προσωπικο του σωματος
fasasa

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από fasasa »

Numbrino έγραψε: Δευ Δεκ 19, 2022 11:32 am Μα χαίρω πολύ και εγώ το ίδιο λέω. Να μπούνε όλοι οι εποχικοί αλλά να δώσουν κανονικά τα αθλήματα και ως 30-33 χρονών οι μάχιμοι. Άντε οι οδηγοί 35. Δεν γίνεται ο άλλος να είναι 45 χρονών σχεδόν μεσήλικας και να λέει πατάει κάτω τους νέους. Κάναν κουράδα μπορεί, αλλά όλους τους άλλους δύσκολα. Σε διαγωνισμό σωμάτων ασφαλείας να έχει 45 όριο είναι τραγικότατο.

Καλά όπως και να χει ο καθένας λέει τα δικά του εδώ μέσα. Άμα δεν βγει φεκ να το διαβάσω δεν πιστεύω τίποτα.
Ο 45αρης όμως στις φωτιές και στις πλημμύρες είναι εκεί έξω και τα τρώει όλα στην μάπα εδώ και αρκετά χρόνια, εσύ είσαι σπιτάκι σου αραχτός.

Στην τελική αν ήτανε το όνειρο σου να μπεις στο ΠΣ αν γινόσουν και εσύ εποχικός, το να προσβάλλεις κόσμο με λέξεις "μεσήλικες" και για κουράδες δείχνουν ότι είσαι γενικά τύπος με κόμπλεξ, ξεκαβάλα το καλάμι.
Numbrino
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Numbrino »

Μα δεν είναι ψέμα φίλε μου. Σχεδόν μεσήλικας είναι.51 χρονών βγαίναν άλλοι σύνταξη και σεις θέλετε 45 να μπείτε χαχαχα και τρελλαίνεστε κι όλας. Αφού μετά την αντιπυρική ταμείο είσαι, ποιες πλημμύρες; Εγώ θα κάνω την προσπάθεια μου εδώ και ότι γίνει, γιατί σίγουρα θα κοπείτε πολλοί σε αθλήματα. Και τέλος δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου. Όταν υπέγραφες σου έλεγε η σύμβαση ότι θα γίνεις μόνιμος ντε και καλά; Ναι στους εποχικούς, να μπουν πρώτοι από όλους, αλλά μέχρι 30-35.
fasasa

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από fasasa »

Numbrino έγραψε: Δευ Δεκ 19, 2022 4:28 pm Μα δεν είναι ψέμα φίλε μου. Σχεδόν μεσήλικας είναι.51 χρονών βγαίναν άλλοι σύνταξη και σεις θέλετε 45 να μπείτε χαχαχα και τρελλαίνεστε κι όλας. Αφού μετά την αντιπυρική ταμείο είσαι, ποιες πλημμύρες; Εγώ θα κάνω την προσπάθεια μου εδώ και ότι γίνει, γιατί σίγουρα θα κοπείτε πολλοί σε αθλήματα. Και τέλος δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου. Όταν υπέγραφες σου έλεγε η σύμβαση ότι θα γίνεις μόνιμος ντε και καλά; Ναι στους εποχικούς, να μπουν πρώτοι από όλους, αλλά μέχρι 30-35.
Εσύ όποιον βλέπεις εδώ μέσα να σχολιάζει τον βαπτίζεις εποχικό... Με τέτοια μυαλά δεν θα πας μπροστά.

Γιατί το καλοκαίρι δεν υπάρχουν βροχές ε; Τυγχάνει να έχω συνεργαστεί αρκετές φορές με πυροσβέστες μεγάλε ειδικά σε τροχαία για απεγκλωβισμούς οπότε άσε τις παπαριές περί αθλημάτων, όταν θα πας σε τροχαίο και προσπαθήσεις να απεγκλωβίσεις ανθρώπους που με το παραμικρό λάθος μπορεί τους κοστίζει την ζωή έλα να μας πεις εδώ τις θεωρίες σου.

Πόσο είσαι 22; Γιατί για παραπάνω δεν σε κόβω... Και σίγουρα ΕΔ με πηγμένο μυαλό πήγες και υπηρέτησες.
Άβαταρ μέλους
lazarus
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 14, 2021 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από lazarus »

Φιλε μου καλε καλε μου φιλε αρκετοι εποχικοι ενταχθηκαν στο σωμα το 2019 και το 20 αντιστοιχα και τοτε ηταν 32 χρονων. Στην φετινη προκηρυξη θα ειναι 37 χρονων! Ολα αυτα τα χρονια 4-5 για την ακριβεια παρατησαν αρκετοι τις δουλειες τους εξω και με ποιο ψηλες απολαβες απο τα 700 του εποχικου. Ηταν στην πρωτη γραμμη στις φωτιες. Και τωρα επειδη εσυ το λες θα τους πουνε ευχαριστουμε δεν ειστε 35 αλλα 37 μεγαλωσατε δεν μας κανετε θα παρουμε τον εθελοντη που κλαιγετε. Και ειναι και μαγκας. Και κομαντο; Ρε συνελθετε! Εφοσον θελει μικρους πυροσβεστες λοιπον να βαλει οριο ηλικιας στην προσληψη των εποχικων υπαλληλων τα 29 ετη! Μαχιμοι και οδηγοι! Και οχι τα 40 και τα 45! Εφοσον εχουν αποροφηθει ολες οι παλιες σειρες των εποχικων στο σωμα. Και εχουν ενταχθει στο μονιμο προσωπικο. Το ιδιο θα γινει και τωρα! Και μακαρι αν στραβωσει και δεν γινει να πανε ολοι δικαστικα και να μπουνε! Αλλιως να διωξει και ολους τους παλιους που εχουν ενταχθει στο σωμα! Τις παπαριες τις κανουν τα κομματα που βγαζουν προκηρυξεις εποχικων υπαλληλων με ορια 40 και 45! Δεν φταινε τα παιδια! Και εσυ φιλε μου αν ειχες μπει εποχικος δεν θα τα ελεγες αυτα τωρα! Αλλα οτι του φανει του λουλοστεφανη! Να τις βγαλετε εξω λοιπον με τους εποχικους να τους αποδειξετε οτι την εχετε μεγαλυτερη μερικοι! Και ειστε ποιο ικανοι και κομμαντα! Αχ Ελλαδαρα μου!
Numbrino
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Numbrino »

Σε τροχαία άμα έχεις πάει όπως λες θα ήξερες ότι συνεργάστηκες με μόνιμους πυροσβέστες και όχι εποχικούς (που υπάρχουν άτομα μέσα στο σώμα που φοβούνται να πάνε). Εγώ μέσα στο σπίτι μου έχω άτομο που ήταν από τα πρώτα μέλη της εμάκ το 1987, δηλαδή φουλ μάχιμος. Που έχει πάει σε άπειρα τροχαία, μάντεψε το 2003 που πήγε... Δασικές άπειρες. Στην επαρχία εδώ με 8 άτομα βάρδια, όταν η εθνική είχε το ίδιο ρεύμα κυκλοφορίας πάνε έλα στην Πιερία, καταλαβαίνεις τι γινόταν. Να φεύγει ένα πυροσβεστικό και καρφί επιφυλακή. Όχι τώρα 17 άτομα υπηρεσία που είναι. Όσο για πλημμύρες που λες το καλύτερο του. Μάνικα στο υπόγιο και τσιγάρα το ένα πίσω από το άλλο. Και σκέψου ήταν από τους φουλ μάχιμους. Από τους 40 πρόσφατους συνταξιούχους το Σάββατο τώρα αυτόν και άλλους 6 καλέσαν μόνο. Λες να μην ξέρω που θέλω να πάω; Ξέρω πολύ καλά τι άτομα έχει μέσα. Τώρα όπως και να χει τι μαλώνουμε. Θα βγει η προκήρυξη και θα φανούν όλα. Δεν ξέρω μόνο, γιατί βρίζετε τους πολίτες. Τι σας πειράζει να τα κάνουμε δηλαδή και μας αποθαρρύνετε;0 ευρώ θα μας κοστίσει.
Numbrino
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Numbrino »

Δηλαδή άμα μπω 3300 σειρά από τους 3600 που θα πάρει που το κακό. Που η λίστα με κομμένους από υγειονομικά, ψυχοτεχνικά και αθλητικά + άτομα που μπορεί να έχουν κάνα δικαστήριο και άλλοι σε διάστημα χρόνων που θα τραβάει άτομα από τη λίστα να έχουν μπει πουθενά αλλού να φτάσει 4200 ξέρω γω πχ. Θέλω να πω δεν βλέπω το κακό στο να τα κάνει και ο πολίτης τα χαρτιά του.
Numbrino
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Numbrino »

Δεν μμ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Numbrino την Δευ Δεκ 19, 2022 8:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Numbrino
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Numbrino »

Numbrino έγραψε: Δευ Δεκ 19, 2022 8:21 pm Δηλαδή άμα μπω 3300 σειρά από τους 3600 που θα πάρει που το κακό. Που η λίστα με κομμένους από υγειονομικά, ψυχοτεχνικά και αθλητικά + άτομα που μπορεί να έχουν κάνα δικαστήριο και άλλοι σε διάστημα χρόνων που θα τραβάει άτομα από τη λίστα να έχουν μπει πουθενά αλλού να φτάσει 4200 ξέρω γω πχ. Θέλω να πω δεν βλέπω το κακό στο να τα κάνει και ο πολίτης τα χαρτιά του.
Numbrino
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Numbrino »

fasasa έγραψε: Δευ Δεκ 19, 2022 7:21 pm
Numbrino έγραψε: Δευ Δεκ 19, 2022 4:28 pm Μα δεν είναι ψέμα φίλε μου. Σχεδόν μεσήλικας είναι.51 χρονών βγαίναν άλλοι σύνταξη και σεις θέλετε 45 να μπείτε χαχαχα και τρελλαίνεστε κι όλας. Αφού μετά την αντιπυρική ταμείο είσαι, ποιες πλημμύρες; Εγώ θα κάνω την προσπάθεια μου εδώ και ότι γίνει, γιατί σίγουρα θα κοπείτε πολλοί σε αθλήματα. Και τέλος δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική σου. Όταν υπέγραφες σου έλεγε η σύμβαση ότι θα γίνεις μόνιμος ντε και καλά; Ναι στους εποχικούς, να μπουν πρώτοι από όλους, αλλά μέχρι 30-35.
Εσύ όποιον βλέπεις εδώ μέσα να σχολιάζει τον βαπτίζεις εποχικό... Με τέτοια μυαλά δεν θα πας μπροστά.

Γιατί το καλοκαίρι δεν υπάρχουν βροχές ε; Τυγχάνει να έχω συνεργαστεί αρκετές φορές με πυροσβέστες μεγάλε ειδικά σε τροχαία για απεγκλωβισμούς οπότε άσε τις παπαριές περί αθλημάτων, όταν θα πας σε τροχαίο και προσπαθήσεις να απεγκλωβίσεις ανθρώπους που με το παραμικρό λάθος μπορεί τους κοστίζει την ζωή έλα να μας πεις εδώ τις θεωρίες σου.

Πόσο είσαι 22; Γιατί για παραπάνω δεν σε κόβω... Και σίγουρα ΕΔ με πηγμένο μυαλό πήγες και υπηρέτησες.
26 είμαι και έχω χάσει όλους τους παππούδες μου,2 θείους, γιαγιάδες και τη μάνα μου πριν 2 χρόνια και τον τελευταίο χρόνο έτρεχα σε νοσοκομεία για πατέρα μου. Απο εσένα πάντως πολύ πιο ώριμος σε αυτή την ηλικία και δεν κρέμομαι από τα @@ κανενός.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες