Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
lazarus
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 14, 2021 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από lazarus »

Στην συμμετοχη των εποχικων θα μετρανε μονο οι αντιπυρικες τους οχι τα χαμηλα τους πτυχια οπως λες. Που δεν ειχαν και πολυ χαμηλα ολοι! Ειχα δει και 17αρια και 18αρια. Στους πολιτες θα μετρανε τα πτυχια. Και το 0 μορια που γραφεις επισης δεν ισχυει! Μπορει να ειχαν μπει καποιοι με 0 μορια σαν εποχικοι σαν τελευταιοι επιλαχοντες στην λιστα. Αλλα ακομη και αυτοι οι εποχικοι που μπηκαν το 2022 εχουν μια γεματη αντιπυρικη στο σωμα. Αυτο μεταφραζεται σε 3000 μορια!
Numbrino
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Numbrino »

Και που ξέρετε ρε παιδιά εσείς τι θα μετράει. Λένε από φέτος θα έχει νέο σύστημα εισαγωγής στα σώματα ασφαλείας και όσοι ΔΕ μπούνε μετά την αποφοίτηση τους θα θεωρούνται ΠΕ. Ακόμα και οι ειδικοί φρουροί. Και που ξέρετε αν δεν πετάξουνε τίποτα γραπτές εξετάσεις και κλαίτε όλοι μαζί μετά;:P :P. Καθόλου απίθανο. Γιατί για να θεωρηθούν ΠΕ δεν νομίζω να μετράει μόνο να είσαι εποχικός και να έχεις 11 απολυτήριο και αντιπυρικές.
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Diasostis31 »

ΠΕ θα θεωρούνται των παραγωγικών σχολών μόνο.
Fsasas

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Fsasas »

Numbrino έγραψε: Πέμ Δεκ 15, 2022 1:09 am Και που ξέρετε ρε παιδιά εσείς τι θα μετράει. Λένε από φέτος θα έχει νέο σύστημα εισαγωγής στα σώματα ασφαλείας και όσοι ΔΕ μπούνε μετά την αποφοίτηση τους θα θεωρούνται ΠΕ. Ακόμα και οι ειδικοί φρουροί. Και που ξέρετε αν δεν πετάξουνε τίποτα γραπτές εξετάσεις και κλαίτε όλοι μαζί μετά;:P :P. Καθόλου απίθανο. Γιατί για να θεωρηθούν ΠΕ δεν νομίζω να μετράει μόνο να είσαι εποχικός και να έχεις 11 απολυτήριο και αντιπυρικές.
Δεν γίνεται με απολυτήριο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης να μπεις ως ΠΕ μην λέτε πράγματα που δεν στέκουν.
Επισκέπτης

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Για πείτε μ λίγο τι παίζει μ την προκήρυξη ;
παιδιά έχω ακούσει πολύ για όρια ηλικίας να ξέρετε πάντως. Θα έχουν σίγουρα
επίσης τι κριτήρια θα εχει έχω ακουσει διαφορα ότι θα μετράνε και lower ή proficiency και τέτοια; Για να γίνεις πυροσβέστης τα θες αυτά ; Χαχαχα
Καλησπέρα σας και συγνώμη εάν ρωτάω βλακείες
Ethelontis

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Ethelontis »

Σοβαρά τώρα ; Τα αγγλικά χρειάζονται παντού εφόσον θα είσαι μόνιμος και καλά κάνουν και τα βάζουν. Αδικίες σε μοριοδοτηση παίζουν αρκετές (πχ πολύτεκνους που τους γεμίζει μόρια ενώ το σωστό θα ήταν να τους δίνει ένα ποσοστό θέσεων και τέλος όπως ισχύει στις σχολές) αλλα μη τα ισοπεδώνουμε όλα.
Numbrino
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Numbrino »

Ντάξει με τους πολύτεκνους δεν είναι και τόσο αδικία. Δεν είμαι και εγώ και με τσούζει λίγο που έχουν τόσα μόρια. Το δίκαιο θα ήταν να ήταν μια κατηγορία μόνοι τους. Αλλά είναι καλό που υπάρχει, γιατί αλλιώς θα γίνουμε μουσουλμανικό κράτος που ήδη γινόμαστε.

Τώρα για proficiency και ecdl κτλπ υπάρχει λογική πίσω από αυτό. Γιατί όταν θα σε βάλουνε τηλεφωνητή και σε πάρει ένας τουρίστας τηλέφωνο ή ένας ξένος τέλος πάντων θα πρέπει να καταλαβαίνεις, γιατί αλλιώς δεν τον βλέπω καλά. Και όταν περάσεις αρχιπυροσβεστών στο μέλλον και γλυτώσεις από τα τηλέφωνα θα χρειάζεται το ecdl να μπορείς να γράψεις τις δικογραφίες σε pc.

Για εμένα οι πιο αδικημένοι είναι οι εθελοντές πάντα.
Fey

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Fey »

Καλησπερα, γνωρίζει κάποιος για την προκήρυξη που θα βγει της πυροσβεστικής 2022/23 ; Όρια ηλικίας ; Διάρκεια εκπαίδευσης ;
Άβαταρ μέλους
KYNHGOS
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 1:30 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από KYNHGOS »

Η διαρκεια εκπαιδευσης δεν αποτελει προβλημα μην σκας :D

Ηλικια για πολιτες θεωρω οτι μαξ 33 οπως κ σε αλλες παλιοτερες προκ κ αυτο με προυποθεσεις. Δλδ με εθελοντικα πτυχια κλπα.

Για εποχικους ακουγεται 35-40 αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο.
DokimosED
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2022 6:00 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: tipota
Επάγγελμα: tipota
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από DokimosED »

Η δικη μου αποψη για τα ορια ηλικιας ειναι πως θα ισχυει το 31 για εποχικους
και 28 για πολιτες
Δεν μπορεις να βαλεις 40 χρονων ανθρωπο να περασει το 1000αρι σε 4:20
Οι 40ρηδες και οι 35ρηδες θα πανε με την διαδικασια που πρεπει
δηλαδη θα συμπληρωσουν 5 αντιπυρικες και θα κολλαν ενσημα μετα
Άβαταρ μέλους
KYNHGOS
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 1:30 am
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από KYNHGOS »

Υπαρχουν 40αρηδες που βαζουν κατω πολλους 25αρηδες μαζι και σε αθληματα και σε ολα…
40 χρονων ειναι στην πιο πραγωγικη ηλικια…. Δεν ειναι 65 χρονων…ελεος δλδ…
Δεν εχει να κανει με την ηλικια…
Πλεον οι εποχικοι εχουν και μια εμπειρια που 28αρης πολιτης δεν την εχει κ καλως θα παιξει αυτο το μεγαλυτερο ρολο.
Άβαταρ μέλους
lazarus
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 14, 2021 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από lazarus »

Θα στο χαλάσω φίλε μου καλέ γιατί η δική σου άποψη δεν μετράει όμως. Οι προκηρύξεις θα βγουν για την απορρόφηση των εποχικών! Και αυτό ύστερα από πίεση των σωματείων τους για απορρόφηση! Αλλιώς δεν θα έβγαινε τιποτε! Πολίτης μετά το 2025 σε προκήρυξη!
Ethelontiscommando
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2022 1:32 pm
Επάγγελμα: Ανεργος
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Ethelontiscommando »

Ειναι υποχρεωμενοι να παρουν και πολιτες-εθελοντες αλλιως ειναι ακυρη η προκυρηξη
Ethelontiscommando
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2022 1:32 pm
Επάγγελμα: Ανεργος
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Ethelontiscommando »

Η ηλικιας λογικα για εθελοντες 35 για εποχικους 45. Αφου ο υπουργος ειπε οτι θα συμμετεχουν ολοι οι εποχικοι
Numbrino
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προκήρυξη για Πυροσβεστική (2022)

Δημοσίευση από Numbrino »

Οι εποχικοί που λέτε ρε παιδιά πέρα από τις δασικές πάνε σε άλλα; Εννοώ με το διασωστικό πάνε σε τροχαία κτλπ; Ανσασέρ ή αστικές πυρκαγιές; Επειδή μιλάτε για εμπειρία. Δεν ξέρω ρωτάω αν έχει αλλάξει κάτι. Από την άλλη είστε και λίγο ότι σας συμφέρει. Από την μία λέτε το σώμα έχει θέμα με γερασμένο προσωπικό και από την άλλη θέλετε να μπούνε άτομα 45 χρονών.

Και ο πατέρας μου στα 45 κομάντο ήταν, από τους πιο μάχιμους σε υπηρεσία του και δεν το λέω επειδή είναι πατέρας μου. Στα 50κάτι που βγήκε στη σύνταξη 2 εγχειρήσεις δυσκοκοίλη, ωχρά κοιλίδα μάτι, καρκίνο προστάτη και χαπ μέσα σε διάστημα 10ετίας. Στα 50 έβγαζε 30 γύρους για πλάκα καθημερινά στο γήπεδο. Συνήθεια που την είχε από τα 26 που σταμάτησε την μπάλα. Παρόλο αυτά βλέπετε...

Αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα. Τι να σας κάνει το σώμα στα 45; Σε μια 10ετία για απόσυρση θα είστε και ας είστε τζον ράμπο τώρα. Μακάρι να μπούνε οι εποχικοί μέχρι 35 χρονών όλοι. Παραπάνω παραπάει το κακό.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες