ΔΕΑ ή Ειδικές δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
borillas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2021 7:19 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές δυνάμεις

Δημοσίευση από borillas »

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω κατι λοιπόν το χαρτί μου πάνω γραφεί ΥΕΑ και μου είπανε ότι αμα περασω τα αθλήματα κλπ μετα γίνομαι Δόκιμος έφεδρος αξιωματικος δεν ξερω εάν ισχύει κατι τέτοιο διορθώστε με οποίος μπορεί λεω οτι εχω ακούσει. Λοιπόν η ερώτηση είναι η εξής, Ειδικές δυνάμεις η Δόκιμος έφεδρος αξιωματικος οσο αφορά τα μόρια και ποσό "αξίζει" γενικά το χαρτί εκεί εξω για προκηρύξεις, δουλειά κλπ. Ευχαριστώ πολύ.
XaXaNoUlIs
ManM
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 18, 2021 6:43 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές δυνάμεις

Δημοσίευση από ManM »

Ο δόκιμος υπηρετεί περισσότερο. Αυτό είναι το κακο για εμένα. Γιατί δεν πας αλεξίπτωτα να ζήσεις κάτι διαφορετικό ; Βέβαια θα ζοριστεις στα αλεξίπτωτα να ξέρεις. Έχει πολύ τρέξιμο και εκπαίδευση και καψονακι καλό.
borillas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2021 7:19 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές δυνάμεις

Δημοσίευση από borillas »

Συμφωνώ σε αυτό απλα κοιτάζω τα μόρια και απο οτι ακουσα κάνουν παρόμοια εκπαίδευση με λοκ οχι ιδια αλλα ναι. Τωρα δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι εχω μια εβδομαδα ακομα.

Επισης γινεται να μπω ΔΕΑ Κυπρου ακουσα εχει καλα λεφτα και περισσοτερα μορια κλπ

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Σεπ 14, 2021 1:22 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

ΔΕΑ στη Κύπρο έχουν σταματήσει να πηγαίνουν από το 2007.
fsafsa

ΔΕΑ ή Ειδικές δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

borillas έγραψε:Συμφωνώ σε αυτό απλα κοιτάζω τα μόρια και απο οτι ακουσα κάνουν παρόμοια εκπαίδευση με λοκ οχι ιδια αλλα ναι. Τωρα δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι εχω μια εβδομαδα ακομα.

Επισης γινεται να μπω ΔΕΑ Κυπρου ακουσα εχει καλα λεφτα και περισσοτερα μορια κλπ



Που τα ακούτε όλα αυτά ρε μάγκες Εικόνα

IN COLD BLOOD
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 07, 2021 8:14 pm
Επικοινωνία:

ΔΕΑ ή Ειδικές δυνάμεις

Δημοσίευση από IN COLD BLOOD »

Εξαρτάται από κάποιους παράγοντες η απόφαση και είναι και θέμα συγκυριών - τύχης. Η εκπαίδευσή σου ως ΔΕΑ περιορίζεται στην περίοδο που ακόμα θα είσαι ΥΕΑ και μέχρι να ορκιστείς ως ΔΕΑ. Μετά αναλαμβάνεις τα χρέη και τις υποχρεώσεις που απορρέουν από ένα στέλεχος ως έφεδρος αξιωματικός που θα είσαι. Θα έχεις ωράρια στελέχους, θα πληρώνεσαι κανονικά και θα πηγαίνεις στο σπιτάκι σου εάν δεν έχεις υπηρεσία. Πολύ σημαντικό εάν θες να έχεις μία αυτονομία οικονομικά και μία πιο ομαλή και ξεκούραστη θητεία.

Εάν πάλι θες οπωσδήποτε μια πιο έντονη θητεία, μπορείς να υπηρετήσεις ως καταδρομέας και δη σε μονάδες που παραδοσιακά έχουν περισσότερο "τρέξιμο" όπως οι ΜΑΛ ή η 35 ΜΚ στην Κύπρο.

Σε τρίτο χρόνο, μπορείς να υπηρετήσεις και ως ΔΕΑ στις ΕΔ βγάζοντας τα προβλεπόμενα σχολεία (ΣΕΑΠ - ΣΒΕΚ).

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες