Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
dimosbal
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2021 8:09 pm
Τοποθεσία: πολιτης
Επάγγελμα: μαθητης
Επικοινωνία:

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από dimosbal »

Ειμαι μαθητης λυκειου και σε λιγα χρονια θα δωσο πανελινιες η ερωτηση μου ειναι αμα ενα παιδι με δυσλεξια μπορει να μπει σε καποια στρατιωτικη σχολη; Απο οσο το εψαξα οχι απλα δεν ειμαι σιγουρος
Θοδωρης

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Θοδωρης »

Όχι δεν μπορεί δυστυχώς από πριν το 2014 μπορούσαν κανονικά πλέον το έχουν κάνει αυτό για να κόβουνε. Όπως και με τον ΔΜΖ
Άβαταρ μέλους
Giagos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2021 3:16 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Giagos »

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι φέτος για τα ένστολα και Εγώ. Θα εξεταστώ στην ΣΣΑΣ Θεσσαλονίκη.

Θα ήθελα να ρωτήσω, το βάρος πως το μετράνε; Με ρούχα η χωρίς;

Ευχαριστώ προκαταβολικάΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Μεγιστος »

Giagos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι φέτος για τα ένστολα και Εγώ. Θα εξεταστώ στην ΣΣΑΣ Θεσσαλονίκη.

Θα ήθελα να ρωτήσω, το βάρος πως το μετράνε; Με ρούχα η χωρίς;

Ευχαριστώ προκαταβολικάΕικόνα

Καλημερα φιλε. Η μετρηση υψους και ΔΜΣ διεξαγεται χωρις ρουχα, βεβαια δεν θα ηταν κακο αν καποιο μελος του φορουμ το επιβεβαιωνε. Καλη επιτυχια απο εμενα.
Άβαταρ μέλους
Giagos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2021 3:16 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Giagos »

Εντάξει, Ευχαριστώ πάρα πολύ. Μήπως κάποιο άλλο μέλος είναι να πάει να μετρηθεί φέτος, και μόλις τελειώσει να μας αφηγηθεί την εμπειρία του;

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Άβαταρ μέλους
Giagos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2021 3:16 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Giagos »

Καλησπέρα και πάλι. Είναι παρόμοια η ερώτηση με την προηγούμενη μου, αλλα αα ήθελα να ρωτήσω, το βάρος το μετράνε την πρώτη ημέρα των υγειονομικών ή την 2η; Επιπλέον, αν το μετρά την πρώτη, μήπως γνωρίζουμε πότε το μετράνε; Δηλαδή πρώτο;

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
Giagos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2021 3:16 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Giagos »

Giagos έγραψε:Καλησπέρα και πάλι. Είναι παρόμοια η ερώτηση με την προηγούμενη μου, αλλα αα ήθελα να ρωτήσω, το βάρος το μετράνε την πρώτη ημέρα των υγειονομικών ή την 2η; Επιπλέον, αν το μετρά την πρώτη, μήπως γνωρίζουμε πότε το μετράνε; Δηλαδή πρώτο;

Ευχαριστώ πολύ



Εννοώ, πότε μετράνε τα κιλά και το ύψος έτσι ώστε να υπολογιστεί ο ΔΜΣ έτσι ώστε να δούμε αν περνά ο υποψήφιος;

Διονύσης

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Διονύσης »

Παιδιά μπορώ να σας ρωτήσω κάτι εάν κάποιος έχει μια ελαφριά σκωλίοση δηλαδή σκωλίοση κάτω τον 20 βαθμών χωρίς αυτή να τον περιορίζει απόλυτος πουθενά λειτουργικά μπορεί να μπει στη σχολή Ικάρων στο τμήμα ιπτάμενων. Και όταν ενοω να μην τον περιορίζει απόλυτος πουθενά ενοω απόλυτος πουθενά ούτε σε προπόνηση, εργασία, καθήκοντα κλπ.

Εάν το βλέπει ο στρατοπεδάρχης αυτό το μύνημα θα παρακαλούσα πάρα πολύ να το εγκρίνει την δημοσίευση του μηνύματος γιατί θέλω όσον το δυνατόν πιο γρήγορα απαντήσεις.ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Μεγιστος »

Καλησπέρα, γιατί δεν συμβουλεύεσαι από κάποιον ειδικό ή δεν κοιτάς την προκήρυξη της σχολης Ικάρων ιπτάμενων; Δεν χρειάζεται να περιμένεις την φετινή και η περσινή θα το αναφέρει μέσα... Καλη επιτυχία
Διονύσης

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Διονύσης »

Καλησπέρα φίλε μου. Διάβασα γενικώς τον πίνακα νοσημάτων που αποκλείουν τον υποψήφιο για στρατιωτικές σχολές γενικώς. Και γράφει μεγάλου βαθμού μόνιμη παραμόρφωση της σπονδυλικής στήλης με δυσχέρεια στιριξης κορμού και βάδισης. ΌΜΩΣ μετά γράφει Οι ίδιες παθήσεις με μετρίου βαθμού διαταραχές με ή χωρίς υποτροπές επόδινων συνδρομών και με μέτριο περιορισμό της κινητικότητας ή αστάθεια μετά από ανεπαρκές αποτέλεσμα ή αποτυχία της θεραπείας. ΚΑΙ μετά γράφει η ίδιες παθήσεις χωρίς περιορισμό της κινητικότητας ή αστάθειας κρίνονται Ι2. Επίσης έχω πάρει στη σχολή Ικάρων και μου έχουν πει πως με σκωλίοση γενικώς δεν περνάς αλλά μετά πήρα στο ΚΑΙ μου είπαν το ίδιο χωρίς σιγουριά δίνοντας το τηλέφωνο ενός γιατρού-διευθυντη ορθοπεδικού τμήματος που μου είπε όμως πως με ελαφριά σκωλίοση περνάς. Οπότε κοινός ο κάθε ένας λέι τα δικά του δηλαδή περνώ ή δεν περνώ.
Διονύσης

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Διονύσης »

Πάντος εγώ προσωπικά θα μετράγα το τι λέι η προκίρηξη και το τι λέι ο γιατρός-διευθηντης του ορθοπεδικού τμήματος του κέντρου αεροπορικής ιατρικής. Μόνο που το πρόβλημα είναι το ότι η προκίρηξη δεν διευκρινίζει εάν περνά ή δεν περνάς με αυτό το νόσημα και εάν ο ιατρός λέι αντίθετα από ότι λέι η προκίρηξη (εάν η προκίρηξη λέι το ότι αποκλείεσαι με σκωλίοση) Εικόνα. Έχω μπερδευτεί λίγο.

Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Μεγιστος »

Καλησπερα φιλε προσωπικά ακομά δεν εχω αποκτήσει την εμπειρία των εξετάσεων για στρατιωτικές σχολες αλλα ευχομαι να την αποκτήσω σύντομα. Αυτό το λεω γιατι αφου δεν εχω την εμπειρία αυτη δεν μπορω να σε βοηθήσω αλλα να σου πω Μονο το τι θα εκανα. Μην ξεχνας το οτι δεν ειμαι ειδικός ουτε οι αλλοι που ενδέχεται να απαντησουν και αν ειναι Κάποιος άλλος γιατρος λιγο σπάνιο να απαντήσει εδώ... Στο θεμα μας θα σε συμβούλευα να συνεχίσεις να ρωτάς για το πρόβλημα το οποίο αντιμετωπίζεις και φυσικα το διαβασμα... Εγώ διότι τυγχάνει να έχω διαβάσει σχεδόν όλα μην σου πω όλα τα θέματα για στρατιωτικες σχολες στο εν λόγω φορουμ μπορω να σου πω πως αν ψαξεις λίγο καλυτερα στην προκύρηξη καπου θα αναφέρει για αυτο το πρόβλημα.
Διονύσης

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Διονύσης »

Να σε ρωτήσω κάτι, είναι το ίδιο πράγμα η προκήρυξη και ο πίνακας νοσημάτων που αποκλείουν την ένταξη σε στρατιωτικές σχολές;
Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Μεγιστος »

Με καθε επιφύλαξη φαντάζομαι ναι... Αλλά Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στους αρμόδιους του θέματος; Δεν χρειάζεται να ντραπείς δεν είναι κακο να ρωτήσεις κατι... Κρίμα ειναι να σου πω εγω η καποιος αλλος κατι λαθος και να μην μπεις στην σχολη που επιθυμείς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μεγιστος την Πέμ Δεκ 09, 2021 2:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Bubblike

Ιατρικές-Υγιειονομικές εξετάσεις ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2021)

Δημοσίευση από Bubblike »

Καλησπέρα σας είμαι 17 και πρόσφατα Έκανα ένα χειρουργείο γιατί υπήρξε ένα θέμα με τους όρχεις μου και αναγκαστικά έπρεπε να βγάλουν τον ένα. Αυτό επηρεάζει την εισαγωγή μου στην ΣΣΕ ;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες