Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Stg

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Stg »

Αφού βεβαιωθείς οτι ο φάκελος σου έχει πάει στο 401 (ο μόνος τρόπος είναι είτε να πας 1 εβδομάδα απο όταν λάβεις το παραπεμπτικό στο e-mail ή να επικοινωνήσεις με την στρατολογία και να τους ρωτήσεις ευγενικά αν έχουν αποστείλει τον φάκελο σου στο 401) θα πας μια οποιαδήποτε εργάσιμη απο τις 9 και μετά ως τις 13:00. Εγώ πήγα 8 για να μη βρώ κόσμο και τελικά ήμασταν μόνο 4-5 άτομα. Θα σε φωνάξουνε, θα τους δείξεις το παραπεμπτικό σου και την ταυτότητα σου στην γραμματεία, και θα περάσεις να δει τα χαρτία σου ο γιατρός. Εκτός απο τον φάκελο σου θα σου ζητήσει να δει ότι σχετικό χαρτί έχεις σχετικά με την πάθηση σου. Σε εμένα ήταν μόνο ένας. Τα κοίταξε μου έκανε 1 ερώτηση άσχετη λόγω της ηλικίας μου και μου είπε να μπω σε ενα μηνα περίπου να δώ την απόφαση στο site της στρατολογίας.

Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Ronaldo »

Πήρα τηλέφωνο στην επιτροπή απαλλαγών σήμερα και μου είπαν ότι είναι χωρίς ραντεβού. Σου/σας είπαν τα ίδια στο τηλέφωνο; Υπήρχαν άλλα άτομα εκεί που να τους δέχτηκαν χωρίς ραντεβού; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

ΚΑι εγώ πήρα σήμερα. Μου είπαν να πάω 5 με 10 ημέρες πριν την ημερομηνία που δίνει σαν όριο το χαρτί. Και μου είπαν να πάω μεταξύ 9-13:00 καθημερινές. Οποτε λογικα θα πάω σε 2 εβδομάδες αφού εμένα είναι μέχρι 10 Ιουνίου
Γιάννης Κ

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Γιάννης Κ »

Καλησπέρα,

Στο φρουραρχείο μου έγραψαν 6 μήνες αναβολή, πρέπει να παρουσιαστώ στην επιτροπή απαλλαγών του

401; Γιατί ξέρω πέρσι λόγο του κοβιντ στην επιτροπή πήγαιναν όσοι είναι μόνο όσοι είναι για απαλλαγή.

Ευχαριστώ,

dolohof

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από dolohof »

Καλησπέρα παιδιά, έχει περάσει κανείς από επιτροπή για απαλλαγή; Είναι πολυ διαφορετική από την αναβολή?
kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από kotsostns »

Καλησπερα. Τι ωρες προτεινεται να περασουμε απο το 401 για εξεταση;9 με 1 μου ειπαν πως ειναι ανοιχτα.(Θα παω Παρασκευη, δεν ξερω αν παιζει ρολο)
nikpan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2022 8:25 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από nikpan »

Καλησπέρα, έχω περάσει φρουραρχείο για αναβολή τέλη Απρίλη, και μου έχει έρθει παραπεμπτικό εδώ και 2 βδομάδες να πάω από 401. Ωστόσο, σύμφωνα με το παραπεμπτικό πρέπει να κλείσω ραντεβού πριν πάω. Εδώ και 2 βδομάδες, λοιπόν, παίρνω τηλέφωνα καθημερινά 9:00-13:00 και δεν μου έχουν απαντήσει ποτέ! Μιλάμε για 100-150 κλήσεις τουλάχιστον. Έχει περάσει κανείς από 401 που ήταν για κατάταξη με την ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 56/2022 (Μήνας Μάιος) ; Αφενός, σας απάντησαν ποτέ; Τα ραντεβού μετά από πόσο καιρό είναι; Εγώ έχω όριο να περάσω από 401 μέχρι και 11 Ιούνη.
Geo

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Geo »

Σωκράτη καλησπέρα. Πάσχω και εγώ από ιφνε και μου έδωσαν 2 χρόνια αναβολή. Ωστόσο την οριστική απαλλαγή σου την χορήγησε αυτή τη φορά η επιτροπή; Ευχαριστώ πολύ.
kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από kital »

Nikpan, στο 401 δεν χρειάζεσαι ραντεβού, σου λέει το χαρτί ότι καλό είναι να κλείσεις, αλλά μπορείς να πας και χωρίς. Εγώ πήγα την τελευταία βδομάδα της διορίας και ουτε μεγάλες ουρές είχε, ούτε τίποτα. Δείχνεις το παραπεμπτικό στην πύλη και σε στέλνουν στην επιτροπή.
nikpan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 23, 2022 8:25 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από nikpan »

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Κάτι τέτοιο θα κάνω μάλλον. Απλά δεν είναι και εύκολο να παίρνεις άδεια καθημερινά από τη δουλειά χωρίς να ξέρεις καν αν θα σε δεκτούν. Γι αυτό είπα να ρωτήσω πριν το ρισκάρω.
Δημήτρης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Γράφω την εμπειρία μου, απλά και μόνο για όποιον ίσως έχει απορίες. Φέτος Μάιο πήγα για 2η ετήσια αναβολή, για ψυχολογικούς λόγους.(Την 1η ετήσια αναβολή την πήρα πέρσυ Μάριο, όταν εξαιτίας του Covid δεν χρειάστηκε να περάσουμε από επιτροπή απαλλαγών στο 401 κι έγιναν όλα μέσω Φρουραρχείου). Φέτος λοιπόν, πάλι με χαρτί ιδιώτη, πέρασα Φρουραχείο 5 μέρες πριν την προβλεπόμενη κατάταξη (στρατό ξηράς, Θήβα).

Πήγα κατά τις 10 το πρωί και ξεμπέρδεψα μετά από 3μισι ώρες.(Πέρσυ που είχα πάει από τις 7, πάλι τόση αναμονή περίπου). Η διαδικασία στο Φρουραρχείο είναι εντελώε τυπική και το μόνο 'ζόρι' είναι η αναμονή στην ουρά. Όπως πέρσι, μάς έδωσαν χαρτάκι με αριθμό προτεραιότητας καθώς περνου΄σαμε την πύλη του Φρουραρχείου, μετά από πολύωρη αναμονή στην ουρά.

Μετά, καθίσαμε σε άλλη ουρά και μετά από κανά μισάωρο περάσαμε από μία τέντα, όπου δείξαμε ταυτότητα, σημείωμα κατάταξης και το χαρτί ιδιώτη γιατρού. Δεν μου έκανε καμία απολύτως ερώτηση ο 'ιατρός' της επιτροπής εκείνης. Μου έδωσαν γνωμάτευση που έλεγε πάνω Β' ετήσια ΑΥ §341 (που σημαίνει 2η ετήσια αναβολή για λόγους υγείας της παραγράφου 341, δηλ. Κατάθλιψη ή/και άγχος). Αυτό το χαρτί το πήγα σε μια παραδίπλα τέντα, όπου μάς έβαλαν να συμπληρώσουμε μια αίτηση (για παραπομπή στην επιτροπή απαλλαγών) με τα στοιχεία επικοινωνίας μας, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ και τέτοια.

Αφήσαμε όλα αυτά τα χαρτιά στον υπάλληλο της δεύτερης εκείνης τέντας και φύγαμε. Μετά από 15 ημέρες μου ήρθε email με συνημμένο αρχείο, να περάσω από την επιτροπή Απαλλαγών στο 4010, εντός μήνα. Έλεγε να πάρω να κλείσω ραντεβού για καλύτερη εξυπηρέτηση αλλά ΔΕΝ χρειάστηκε, όπως είχα μάθει από φίλους. Απλά πήγα μια μέρα (αφού ειχε περάσει 20ήμερο, ώστε να είναι βέαβαιο πως ο φάκελός μου θα είχε φτάσει).

Πήγα 9 παρά τέταρτο το πρωί, και σε 5 λεπτά μπήκα. Στην ουρά μπροστά μου είχε μόλις 10 άτομα. Περπατήσαμε ως το γραφείο της επιτροπής απαλλαγών. Εκεί, δείχνεις το παραπεμπτικό που σού έχει σταλεί μέσω email, και σου δίνουν πίσω τα χαρτιά που είχες κάνει στο φρουραρχείο. Σε λίγο (2-3 λεπτά) σε φωνάζει από το δίπλα γραφείο η 'επιτροπή', που στην περίπτωσή μου ήταν ένας μόνο κύριος.

Του έδωσα τα χαρτιά, διάβασε το χαρτί του ιδιώτη γιατρού για 3 δευτερόλεπτα και δεν με ρώτησε απολύτως τίποτα. Μού είπε να μπω σε ένα μήνα στη σελίδα της στρατολογίας να δω την απόφαση και πως θα με ξαναδεί του χρόνου (πράγμα το οποίο αυτομάτως σημαίνει πὠς μου την έδωσε τη Β' ετήσια). Τζάμπα το άγχος που είχα! Μακάρι και του χρόνου στην οριστική απαλλαγή να είναι τόσο απλά.

Αν έχει κανείς εμπειρία επί τούτου, παρακαλώ ας μου πει.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Μάιος 24, 2022 1:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
kotsostns
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από kotsostns »

Είναι ευκολό να μου πεις τι χαρτιά έιχες μαζί σου εκτός απο τη γνωμάτευση του γιατρού σου;
Σωκρατης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Σωκρατης »

Καλησπερα geo Λοιπον, για εμενα πιο ευκολα παιρνεις απαλλαγη βγαζοντας ενα χαρτι για ψυχολογικα,[δηλαδη τωρα πηρες 2 με ιφνε, μετα να πας με τρελοχαρτο ] παρα με ιφνε. Αληθεια οσοι ηταν με τρελοχαρτα δεν του ρωταγαν τιποτα, αλλος πηρε απαλλαγη χωρις καν να εχει χαρτι και απλα ειπε οτι δεν ειναι καλα κτλ.

Αν εεις ελκωδη και εισαι σε υφεση οταν πας τα πραγματα δεν θα ειναι τοσο απλα οσο νομιζεις η οσο νομιζα, εγω πηγα ενω ειχα εξαρση με ηπια φαρμακευτικη αγωγη και στην επιτρποη με τρομαξαν λεγοντας μου δεν εισαι για ι5 κανονικα δεν δινουμε, και του λεει του αλλου δεν μπορω να δωσω ι5. Εκει του ειπα δεν θα μου δωσετε απαλλαγη, δεν μπορω, βγαζω αιμα, και μου λεει θα σου γραψω ι5 χαριστικα. Μου εκανε και χαρη, δηλαδη, αν δεν πιεζα με αιμα θα εμπαινα μεσα, Τρομερα παραλογο πραγματικα αλλα τι να σου πω.

Για εμενα απλα Αν θες με ιφνε κρον ειναι πιο ευκολα, με ελκωδη, πηγεναι σε εναν ιδιωτη και να σου γραψει οτι εισαι σε βιολογικο παραγοντα Και δεν θα περασεις αυτα που περασα εγω. Και με εξαρση δεν θα σε αφησουν αν τους πιεσεις, με υφεση ομως δεν την γλιτωνεις

Θα ασκουσα εφεση στο αποτελεσμα βεβαια αν μου ελεγαν ***** , γιατι πραγματικα το θεωρησα τρομερα παραλογο, ψευτοχαρτα και ανρθωπους που ειναι μια χαρα να τους δινει ι5 ετσι απλα με ενα χαρτι επειδη τοσο οριζει το χαρτι του τρελοχαρτου, και εγω με εναν κουβα χαρτια που ταλαιπωρουμε και οντως ημουν σε εξαρση να μου λενε σου κανω και χαρη. Πραγματικα μην τους λυπασαι, αφου θελουν ψεματα, να λες ψεματα, να πας να παρεις ενα χαρτι που να λεει βιολογικο παραγοντα να τελειωνεις

no_army

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από no_army »

Να γράψω και εγώ εδω την εμπειρία μου απο την επιτροπή απαλλαγών για Β ετήσια αναβολή.

Πήγα κατά τις 9.15 στο 401, είχε 15 άτομα μπροστά μου. Η ουρά κινούταν πολύ γρήγορα. Πέρναγες μέσα έπαιρνες τα παραπεμπτικά που είχε στείλει το φρουραρχείο εκεί και περίμενες να δεις γιατρό. Όταν πήγα στον "γιατρό", του είπα καλησπέρα εκείνος δεν μου μίλησε καν. Κοίταγε με ένα απίστευτα υποτιμητικό ύφος. Άπλωσε το χέρι χωρίς να πει λέξη, κατάλαβα πως θέλει τα παραπεμπτικά. Του τα δίνω τα κοιτάει, απλώνει πάλι το χέρι. Του λέω "θέλετε ταυτότητα; " ... Πάλι λέξη... Του δίνω την ταυτότητα. Κοίταζε τα παραπεμπτικά, μετά έγραψε με κόκκινο στυλό πάνω τους την διάγνωση που ήδη αναγραφόταν και υπέγραψε... Μου πέταξε την ταυτότητα και μου έκανε νεύμα με το χέρι "φύγε". Το ύφος του όλη την ώρα ήταν λες και μυρίζει σκ@τα.

Αυτό ήταν... Απλά έφυγα, μέσα σε 5 δευτερόλεπτα απαράδεκτης συμπεριφοράς αλλά δεν με ένοιαξε κιόλας... Έχετε πέσει και άλλοι σε αυτόν; Ή εσας ήταν πιο άνθρωποι;

petros_nick22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2022 2:27 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από petros_nick22 »

Καλησπέρα, όποιος έχει κάποιον ψυχίατρο που να γράφει χαρτί για τον στρατό και είναι από Αθήνα αν γίνεται να μου στείλει σε dm
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες