Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Kaizoku »

Να σε ρωτησω η διαγνωση του ιδιωτη ψυχιατρου πρέπει να είναι γραμμένη σε τι χρονικό πλαίσιο για να γίνει δεκτη από την επιτροπη;

πχ αν παρουσιάζομαι Ιουλιο και η διαγνωση λέει πχ "παρακολουθείται από Οκτώβριο-Ιούνιο" υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτή από τον στρατό επειδή θα είναι μήνας Ιούλιος;

Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Για το φρουραρχειο δεν γραφω. Ειναι α ιδια οπως ειπαν τα παιδια απο πανω οπως και περσυ. Πηγα νωρις απο τις 6 και εφυγα κατα τις 9 περιπου μπορει και πιο νωρις. Τυπικη διαδικασια. Ουτε σκατα ντυμενος να εισαι ουτε τιποτα. Ο ιατρος που καθεσαι μπροστα του μαξιμουμ 30 δευτερολεπτα αν γραφεις κατι πολυ ιδιαιτερο αντε να σου κανει καμια ερωτηση ενω γραφει. Οχι και με ιδιαιτερη σημασια.

Πηγα στο 401 την πεμπτη.(παρα τετρτο και ηταν και 8 ατομα μπροστα μου). Πιο πολυ ωρα εκανα να παρκαρω παρα εκει. Μεσα καθισα 10 λεπτα. Στην σειρα, μπαινεις στον γκισε λες και εισαι στα ΕΛΤΑ. Σου δινουν τα παιδια εκει περα τα παρεπεμπετικα που ειχες δωσει στο Φρουραρχειο. Σε φωναζει μετα μεσα ο ιατρος. Δυο δυο ατομα μπαινουν. Ταυτοτητα και χαρτι ιατρου μου λεει. ΓΡαφει κατι εκει περα. Δεν ειδα καν τι. Μου λεει σε ενα μηνα μπες να δεις την αποφαση μας. Επομενος φωναζει.

Αυτο τελος. Αναμονη τωρα για να δουμε την αποφαση σε ενα μηνα.

Δημήτρης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Kaizoku έγραψε:Να σε ρωτησω η διαγνωση του ιδιωτη ψυχιατρου πρέπει να είναι γραμμένη σε τι χρονικό πλαίσιο για να γίνει δεκτη από την επιτροπη;

πχ αν παρουσιάζομαι Ιουλιο και η διαγνωση λέει πχ "παρακολουθείται από Οκτώβριο-Ιούνιο" υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτή από τον στρατό επειδή θα είναι μήνας Ιούλιος;



Καλό είναι η γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού να είναι εντός μηνός ή ακόμα και λίγων ημερών πριν. Αυτό που έκανα με το δικό μου γιατρό (βασικά ο ίδιος το πρότεινε μόνος του) : Μου έγραψε και υπέγραψε τη γνωμάτευση και άφησε κενή την ημερομηνία και μού είπα να βάλω ό, τι ημερομηνία θέλω.

Είναι διαφορετικό αυτό που λες πχ "παρακολουθείται από Οκτώβριο-Ιούνιο". Άλλο το από πότε παρακολουθείσαι (όσο πιο παλιά, τόσο το καλύτερο) κι άλλο το πότε γράφεται η γνωμάτευση (όσο πιο πρόσφατα, τόσο το καλύτερο).

Χατζηαγγέλου

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Χατζηαγγέλου »

Θέλει ραντεβού ;
Man25

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Man25 »

Παιδιά θέλω να ρωτησω κατι πρέπει να πάω αύριο στην επιτροπή απαλλαγών έχω χαρτί από ψυχίατρο, γράφει όμως πάνω κάτι που δεν θα ήθελα να φανεί. Γράφει για σεξουαλικο προσανατολισμό... Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν κρατάνε το χαρτί του γιατρού η απλά το διαβάζουν όπως έκαναν στο φρουραρχειο
kital
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από kital »

Στην επιτροπή κρατάνε το χαρτί. Δεν θέλεις να φανεί πού; Δεν πιστεύω να τους νιάζει ο προσανατολισμός σου, αφού στο φρουραρχείο βρήκανε ότι πας για αναβολή δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Man25

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Man25 »

Παιδια καλησπερα σημερα πηγα στο 401 στις 10 και 30 εφτασα δεν ειχε ουρα μονο 1 ατομο ηταν μπροστα μου με το που βγηκε καποιος τον πηραν μεσα και μετα βγηκε και αλλος και με πηραν, ειχε 2 τυπους... Δεν ξερω αν ηταν γιατροι παω καθομαι του δινω τα χαρτια μου λεει ταυτοτητα... Και δε μου πε τιποτα του λεω χω χαρτι απο γιατρο το εδωσα και τελος... Μου λεει μπες σε 1 μηνα στο σαιτ να δεις τιν απαντηση... Παιδια ξερετε καποιον που δεν πηρα ι5 αλλα τον πηραν σηκωτο να υπηρετησει; Λετε να εχουν γινει πιο αυστηρα τα πραγματα λογω της καταστασης με την τουρκια; Παντως φαινεται στο ιστορικο οτι ειχα υπηρετησει 11 μερες και δεν αντεξα πηρα αναβολη...

psari
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2022 10:52 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από psari »

Απ'όσα περιγράφεις κι εγώ ς'αυτόν έπεσα. Μόνο νεύματα, καμία λέξη και υποτιμητικό ύφος.

no_army έγραψε:Να γράψω και εγώ εδω την εμπειρία μου απο την επιτροπή απαλλαγών για Β ετήσια αναβολή.

Πήγα κατά τις 9.15 στο 401, είχε 15 άτομα μπροστά μου. Η ουρά κινούταν πολύ γρήγορα. Πέρναγες μέσα έπαιρνες τα παραπεμπτικά που είχε στείλει το φρουραρχείο εκεί και περίμενες να δεις γιατρό. Όταν πήγα στον "γιατρό", του είπα καλησπέρα εκείνος δεν μου μίλησε καν. Κοίταγε με ένα απίστευτα υποτιμητικό ύφος. Άπλωσε το χέρι χωρίς να πει λέξη, κατάλαβα πως θέλει τα παραπεμπτικά. Του τα δίνω τα κοιτάει, απλώνει πάλι το χέρι. Του λέω "θέλετε ταυτότητα; " ... Πάλι λέξη... Του δίνω την ταυτότητα. Κοίταζε τα παραπεμπτικά, μετά έγραψε με κόκκινο στυλό πάνω τους την διάγνωση που ήδη αναγραφόταν και υπέγραψε... Μου πέταξε την ταυτότητα και μου έκανε νεύμα με το χέρι "φύγε". Το ύφος του όλη την ώρα ήταν λες και μυρίζει σκ@τα.

Αυτό ήταν... Απλά έφυγα, μέσα σε 5 δευτερόλεπτα απαράδεκτης συμπεριφοράς αλλά δεν με ένοιαξε κιόλας... Έχετε πέσει και άλλοι σε αυτόν; Ή εσας ήταν πιο άνθρωποι;

Man25

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Man25 »

Ναι ο ιδιος πρεπει να ηταν ηταν ο πρωτος οπως εμπαινες μεσα καθονταν στο δευτερο γραφειο το πρωτο ηταν κενο, και υπηρχε και ενας αλλος στο τριτο, εμενα μου ζητησε ταυτοτητα με εναν υποτιμητικο τροπο
Γιώργος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα σας λήγει η αναβολή μου για λόγους υγείας 9/7 και όπως υπολογίζω θα με καλέσουν Σεπτέμβριο εγώ όμως κάνω πρακτική και τελειώνω Οκτώβριο θέλω να ζητήσω για κοινωνικούς λόγους αναβολή λέτε να μου την χορηγήσουν γ θα μου την απορρίψουν; Σε περίπτωση απόρριψης τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Μαρκος_90

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Μαρκος_90 »

Καλησπερα, εχω ηδη 2 χρονια αναβολης απο φρουραρχειο, ρουφ.

Φετος για την Δ'ΕΣΣΟ για τους εξαναβολης η διαδικασια ειναι η ιδια με το φρουραρχειο;

Για απαλλαγη πλεον

Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Kaizoku »

Παρουσιάζομαι Θεσασαλονίκη από όπου είχα πάρει την αναβολή μου μέσω φρουαρχείου. Αξίζει για την απαλλαγή μου να κάνω παλι την διαδικασία μέσω φρουαρχείου ή να παω κατευθειαν στο στρατόπεδο;

ανησυχω μήπως με κρατήσουν μέσα γιατί πρόκειται για απαλλαγή πια.

giorgosbigger
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2022 2:22 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από giorgosbigger »

Καλησπέρα φίλοι διαβασά τα προηγουμένα ποστ αλλα έχω κάποιες απορίες1. Καποιοι λετε αν στην καταταξη λεει αθηνα να παει καποιος στο φρουραρχειο αθηνων, εγω που μενω σαλαμινα και λεει συ πειραια παλι αθηνων θα παω;

2. Καποιοι εγραψαν τα παρακατω βηματα για προ και μετα κοβιντ εποχη αλλα εχω καποια κενα.

Οτι παω φρουραχειο πρωτα και μετα απο καιρο στρ νοσοκομειο το κατεχω, ομως τι γινεται στο ενδιαμεσο;

Αν εχει ψυχολογο το φρουραχειο περνας απο αυτον και σου κανουν τα χαρτια και τα στελνουν αυτοι στο ρουφ και στρατ νοσοκομειο; Ομοιως αν περασεις επιτροπη απαλαγων/αναβολων οταν τελιωσεις θα ενημερωσουν αυτοι την ΣΥ; Σε ποιες περιπτωσεις την ιδια μερα εκτος απο φρουραχειο πρεπει να πας ρουφ η νοσοκομειο και με ποια σειρα. Σορρυ αν σας μπερδεψα και ευχαριστω

--------------------------------------------------------------------------------------
προ COVID η διαδικασία μέσω φρουραρχείου είχε ως εξής:

1. Φρουραρχείο: Εξηγούσες συνοπτικά το πρόβλημά σου και έπαιρνες παραπεμπτικό εξετάσεων για το ανάλογο νοσοκομείο.

2. Νοσοκομείο (401 ή 414 κατά περίπτωση) : Εξεταζόσουν και λάμβανες γνωμάτευση.

3. Φρουραρχείο: Έδινες τη γνωμάτευση και σου επιστρέφονταν παραπεμπτικό για την Επιτροπή Απαλλαγών Αθηνών (ΕΑΑ).

4. ΣΥ (Ρουφ) : Προσκόμιζες το ως άνω (3) παραπεμπτικό, για να είναι ενήμεροι ότι επίκειται εξέτασή σου από την ΕΑΑ ούτως ώστε να μη σε ανακηρύξουν ανυπότακτο (διότι το ραντεβού στην ΕΑΑ λαμβάνει συνήθως χώρα μετά την προγραμματισμένη ημερομηνία κατάταξης).

5. ΕΑΑ (κάποιες ημέρες ή εβδομάδες αργότερα) : Κρίση σωματικής ικανότητας.

Μετα Covid

Πλέον η διαδικασία έχει απλουστευθεί: Υπάρχουν ιατροί στο φρουραρχείο ικανοί να εκδίδουν γνωμάτευσεις επιτόπου. Συνεπώς το βήμα (2) παραπάνω απαλείφεται (πλην εκείνων των περιπτώσεων, φαντάζομαι, όπου πραγματικά συντρέχει ουσιώδης λόγος μετάβασης σε νοσοκομείο για εξετάσεις). Επίσης καταργείται το βήμα (4), διότι η στρατολογία ενημερώνεται με μέριμνα του φρουραρχείου. Οπότε τελικά η διαδικασία έχει ως ακολούθως:

1´ Φρουραρχείο: Εξηγείς το πρόβλημά σου, βγαίνει γνωμάτευση και παραπεμπτικό για την ΕΑΑ και ενημερώνεται η ΣΥ.

2´ ΕΑΑ (κάποιες εβδομάδες αργότερα) : Κρίση σωματικής ικανότητας

Αλεξανδρος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Αλεξανδρος »

Γεια σας, σχετικα με το 5 μερες πριν φρουραρχειο απο την καταταξη. Το 5 μερες πριν σημαινει πως δεν μετραμε την μερα την καταταξης σωστα;

Δηλαδη αν καποιος ειναι για 11/7 μπορει να παω 4,5,6,7,8;

5 εργασιμες πριν

Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Kaizoku »

Οταν τελειώσει η διαδικασία μεσω φρουαρχείου σου δίνουν απο τη στρατολογία να κλείσεις ραντεβού με την επιτροπη απαλλαγων και στο 424 το σηκωνουν οποτε θυμουνται.

ειναι απαραιτητο να κλεισω ραντεβού; Μπορώ να πάω στο 424 την αμέσως επόμενη και να παρουσιαστώ στην επιτροπή απαλλαγών;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kaizoku την Παρ Ιούλ 01, 2022 7:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες