Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

Επειδή βλέπω ενδιαφέρει αρκετους το θέμα του ορίου ηλικίας.

Ενημερώστε εδώ.

Σίγουρα όλα είναι εικασίες προς το παρόν.

Παραθέτω την συνέντευξη του κ. Παναγιώτη Χαρέλα προέδρου της ομοσπονδίας ΣΦ.

https://statusradio.gr/2020/10/800-neoi-synoriakoi-fylakes-oi-600-ston-evr/

Έχουμε το χαμηλότερο όριο ηλικίας και το υψηλότερο σε ύψος για την εισαγωγή σε σώματα ασφαλείας απο όλα τα ευρωπαϊκά κράτη.

Για να προλάβω κάποιους, Όσον αφορά τα χρόνια συνταξιοδοτησης, απο την ώρα που το σύστημα είναι ανταποδοτικο, δεν υπάρχει πρόβλημα αύξησης ορίου ηλικίας.

Παραθέτω και το άρθρο που αφορά την αύξηση ορίου ηλικίας στην Κύπρο.

Στα 35 από τα 28 έτη που ίσχυε μέχρι σήμερα επεκτείνεται το όριο για πρόσληψη αστυνομικών, ενώ καταργείται πλήρως το ανώτατο όριο ηλικίας πρόσληψης για ειδικούς αστυνομικούς αλλά και εξειδικευμένων μελών της Αστυνομίας.

Οι πιο πάνω αλλαγές απορρέουν από πρόταση νόμου που κατέθεσε ο ΔΗΣΥ στη Βουλή με σκοπό τη διαγραφή του ορίου ηλικίας πρόσληψης ειδικών αστυνομικών, μετά από αναφορά της Επιτρόπου Διοικήσεως για ενδεχόμενη παραβίαση της αρχής της ίσης μεταχείρισης στην απασχόληση.

Σύμφωνα με τον «Φιλελεύθερο» με την τροποποίήση φαίνεται να συμφωνεί και το Υπουργειο Δικαιοσύνης, που κατέθεσε στην επιτροπή Νομικών σχετική εισήγηση.

Να σημειώσουμε ότι από την πρόταση νόμου εξαιρούνται τα εξειδικευμένα μέλη του Σώματος.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rad. την Δευ Νοέμ 09, 2020 7:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αργά ή γρήγορα η εξίσωση θα γίνει. Υπάρχει ήδη μια κινητικότητα προς αυτή την κατεύθυνση αλλά δεν αρκεί.Βέβαια, η ιστορία έχει αποδείξει ότι δεν μπορείς να είσαι και πολύ αισιόδοξος στην χώρα που καίει ακόμη λιγνίτη την ώρα που όλος ο υπόλοιπος πλανήτης χρησιμοποιεί εναλλακτικές πηγές ενέργειας, δυστυχώς.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Δευ Νοέμ 09, 2020 5:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Frouros97
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 4:46 am
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Frouros97 »

Τα ορια ηλικιας θα ανεβουν σιγα σιγα παντου!
Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

Ισχύει D.Y.K

Εγω ξέρω πως αυτή τη στιγμή για να βρουμε το δικιο μας, θα πρέπει ιεραρχικά να πουμε το αίτημα μας στον βουλευτή του εκάστοτε νομού έτσι ώστε με ερώτηση στη βουλή να ενημερωθεί ο υπουργός ή να πάω σε δικηγόρο να δώσω χρήματα, να πάει η διαδικασία στο ΣτΕ και αν κρίνω απ τις κοπέλες που δικαιώθηκαν τώρα που είχαν κάνει προσφυγή το 2000, με την αυτόματη έφεση του υπουργου να φύγει σε ευρωπαϊκό δικαστήριο και η απόφαση θα πάρει 15 χρόνια τουλάχιστον.

Αρα εγώ αυτή τη στιγμή έχω Ίση αντιμετώπιση με εναν γνωστό υπουργού που απλά με ένα τηλέφωνο θα κανει το κομματι του;

Ωραία Δημοκρατία.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rad. την Δευ Δεκ 07, 2020 6:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Frouros97
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 4:46 am
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Frouros97 »

Θα τα αυξησει λογω των πιεσεων, για να εξασφαλισει τις ψηφους!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Φρουρος97,

Μάλλον δεν αρκεί αυτό. Πιέσεις δέχονται τα τελευταία 17 χρόνια έτσι κι αλλιώς και δεν βλέπω να ιδρώνει αυτί.

Κάτι που δεν γνωρίζω είναι αν μπορεί κάποιος υποψήφιος που δεν έχει το όριο ηλικίας να χρησιμοποιήσει δικηγόρο ώστε να προσφύγει δικαστικά σε περίπτωση απόρριψης του από διαγωνισμό με βάση την παραβίαση της αρχής περί ίσης μεταχείρισης στην απασχόληση, βάση του ευρωπαϊκού δικαίου.

Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

Frouros97 Υπάρχουν και πιέσεις από την αντίθετη κατεύθυνση, για λόγους εσωτερικούς στην αστυνομία, μεταθέσεις κτλ, και εκεί υπάρχουν ψήφοι.

Εμείς απλά έχουμε το δίκιο με το μέρος μας.

Το αίτημα αύξησης ορίου ηλικίας τέθηκε πιο έντονα από πέρυσι, δεν νομίζω να μην έφτασε στα αυτιά του υπουργού, παρ όλα αυτά 28 παρέμεινε. Κάποια παιδιά έχουν κινηθεί νομικά.

Σκοτσέζικο ντουζ για όσους είναι στο μεταίχμιο, η γενιά του 91 το ένιωσε τελευταία.

Προσωπικά γνωρίζω άτομα αξια να είναι στην αστυνομία όσον αφορά τα προσόντα, που δεν τους έπιανε το όριο και αυτή τη στιγμή είναι στη Γερμανία.

Μεριμνησε ο υπουργός όμως να δώσει το 10% των θέσεων των ΣΦ σε μουσουλμανους.

Αυτό θα πει κράτος δικαίου, ευρωπαϊκό κράτος, και ας μη περάσαμε διαφωτισμό.

Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

D.Y.K έγραψε:Φρουρος97,

Μάλλον δεν αρκεί αυτό. Πιέσεις δέχονται τα τελευταία 17 χρόνια έτσι κι αλλιώς και δεν βλέπω να ιδρώνει αυτί.

Κάτι που δεν γνωρίζω είναι αν μπορεί κάποιος υποψήφιος που δεν έχει το όριο ηλικίας να χρησιμοποιήσει δικηγόρο ώστε να προσφύγει δικαστικά σε περίπτωση απόρριψης του από διαγωνισμό με βάση την παραβίαση της αρχής περί ίσης μεταχείρισης στην απασχόληση, βάση του ευρωπαϊκού δικαίου.



Ναι εννοείται πως μπορείς, κάποια παιδιά έχουν κινηθεί νομικά ηδη. Νομίζω περιμένουν την απόφαση.

Ας διορθώσει κάποιος το λινκ μου στην αρχή, ο κ Χαρέλας λέει για τα όρια ηλικίας σε ραδιοφωνική του συνέντευξη.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Πολύ καλό αυτό Rad αν και χρονοβόρο και δαπανηρό. Αναφαιρετο δικαίωμα των υποψηφίων όμως. Νομίζω ότι θα χρειαστούμε έναν καλό δικηγόρο σε περίπτωση που δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματα Μας για αύξηση των ορίων ηλικίας.Εάν επιτρέπεται, εσύ πόσο είσαι και για που ενδιαφέρεσαι; Κουβέντα να γίνεται.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος D.Y.K την Δευ Νοέμ 09, 2020 6:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

Ειμαι 30, μόλις πατάω ένα χρόνο, βγαίνει προκήρυξη για τον προηγούμενο, τόσο τυχερός.

Εδω μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για το τι συμβαίνει

https://www.militaire.gr/ste-paranomo-to-orio-1-70m-gia-to-ypsos-gynaikon-ypopsifion-astynomikon-scholon/

DYK γράφει και το όνομα του δικηγόρου που έτρεξε την διαδικασία.

Αν θέλει κάποιος να μπει άμεσα στο σώμα ο μόνος τρόπος είναι με πιέσεις,
ότι μπορεί ο καθένας, δεν είναι ρουσφέτι, το δίκιο μας ψάχνουμε.
Οτιδήποτε άλλο θα πάρει χρόνια, πολλά χρόνια.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rad. την Δευ Νοέμ 09, 2020 7:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

D.Y.K έγραψε:Δεν ανοίγει το λινκ.


Δοκιμασε τωρα.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οκ, το διάβασα. Ο συγκεκριμένος είναι αξιόλογος δικηγόρος με επιτυχίες.

Το 2010 θυμάμαι ότι δικαίωσε κάποιες υποψήφιες κοπέλες για ΕΠΟΠ που είχαν κοπεί στο ύψος και που συμμετείχαν και στο φόρουμ.

Τέλος πάντων, στο θέμα μας, δεν ξέρω αν οι πιέσεις ευδοκιμούν από μόνες τους. Μάλλον η λύση στο πρόβλημα είναι ο δικαστικός αγώνας αναγκαστικά.

Άβαταρ μέλους
Frouros97
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 4:46 am
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Frouros97 »

Rad εσυ εχεις μπει καπου ή περιμενεις να ανεβουν τα ορια?
Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

Σίγουρα, Στην μια περίπτωση θα είναι γρήγορα αλλά όχι σίγουρα. Με τις πιέσεις.

Στην άλλη του δικηγόρου θα είναι σίγουρα αλλά χρονοβόρα.

Μου κάνει εντύπωση πως αφού βγήκε το 2018 η απόφαση του Δικαστηρίου Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΔΕΕ) Στις επόμενες προκ παρέμεινε το ύψος στο 1.70

Δεν ακούει ο υπουργός;

μπήκαν μόνο όσοι προσέφυγαν δικαστικά φαντάζομαι.

Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

Frouros97 έγραψε:Rad εσυ εχεις μπει καπου ή περιμενεις να ανεβουν τα ορια;


Οχι δυστυχώς.

Είμαι απ αυτούς που εχω μαζέψει όλα τα μόρια που θα μπορούσα να έχω, και περίμενα στα χρόνια των μνημονιων μπας και βγει κάτι, και μόλις έγινα 29, βγήκαν ΕΦ περνούσα άνετα με τα μόρια που είχα. Και από κει και πέρα έχουν βγει αρκετές προκ στις οποίες πάλι περνούσα, αλλά δυστυχώς είμαστε μεγάλοι για τον κ Χρυσοχοιδη.

Αν δεν εβαζε το χέρι του αυτός ο άνθρωπος το 2003 να μειώσει τα όρια τώρα θα ήμουν μέσα εγώ και τα παιδιά που ξέρω, τα οποία έχουν φύγει στη Γερμανία.

Ευχαριστούμε όμως για το 10% σε μουσουλμάνους. Τους σκέφτηκε.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες