Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Αστυνομία, ειδικοί φρουροί, ΕΚΑΜ, λιμενικό, πυροσβέστες κ.λπ
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Antonisss45
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2020 1:37 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Antonisss45 »

Οι συνοριοφύλακες κάνουν μόνο 5ετη θητεία ; Δηλαδή μετά τα 5 σε απολειουν; Η υπάρχει δυνατότητα να κάτσεις για «πάντα» και να πάρεις βαθμό αστυφύλακα;
Lefkomanto
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 4:01 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Lefkomanto »

Φιλε μου κανεις δεν ξερει αυτο που ρωτας τωρα. Το μονο σιγουρο ειναι Οτι υπογραφεις για ενα χρονο με δυνατοτητα ανανεωσης καθε χρονο οτι λεει η προκηρυξη δηλαδη
Σ.Φ ΤΑΥΡΟΣ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 18, 2020 5:22 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Σ.Φ ΤΑΥΡΟΣ »

Άτυπα όλοι λένε εντός της αστυνομίας ότι θα γίνουμε μόνιμοι ακόμη και η ομοσπονδία μας αλλά επίσημα είναι αυτό που λέει ο lefkomanto
Dolce
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 10:11 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Dolce »

Λίγα λόγια για την προκήρυξη συνοριοφύλακες ο ορισμενου χρονου για όσους θέλουν ξεκαθαρα λόγια. Ειναι για έναν χρόνο και μπορεί ανανεώνεται κάθε χρόνο. Το 75% του μισθού καλύπτετε α πο κονδύλια της Ευρωπαϊκής Ένωσης για το μεταναστευτικό. Δ υπάρχει πουθενά η λέξη μονιμότητα, ούτε 5ετια ούτε 8ετια. Οι Συνοριοφύλακες που προσλήφθηκαν στον Εβρο πρόσφατα έγραφε η προκήρυξη ότι στην 5ετια μονιμοποιουντε. Απλα, ξεκάθαρα. Στην Σχολή που θα θα τρώτε από κετερινκ αυτό θα το πλήρωνετε από την τσέπη σας, περίπου 50? την εβδομάδα. Δ το κραταν από τον μισθό, το πλήρωνετε από την τσέπη σας! Επίσης Τον πρώτο μήνα που θα είστε στην σχολή δ πρόκειται να πληρωθείτε καθόλου. Τους επόμενους 2 μήνες, θα περνετε περίπου 350? τον μήνα, σαν δόκιμοι. Αρα 3 μήνες 2χ350? μισθό. Μεχτι τους 3 μήνες θεωρείστε δόκιμοι. Θα χρησειμοποιηθειστε για την ασφάλεια, φύλαξη, μεταγωγές εκεί που θα τοποθετηθειτε. Π. Χ Μεταφορα 5 ατόμων στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Καποιοι που έχουν διπλώματα μεγαλύτερης κατηγορίας ενδέχεται να οδηγαν πούλμαν και να μεταφέρουν 20-30 άτομα. Η ασφάλεια που θα έχετε είναι ΙΚΑ και όχι Δημοσίου. Τους 3 πρώτους μήνες που θα θεωρήστε δόκιμοι θα δουλεύετε μόνο πρωί 6 πρωί με 2 μεσημέρι και απόγευμα 2 μεσημέρι με 10 βράδυ. Μετα το 3μηνο θα δουλεύετε πρωί μεσημέρι βράδυ ρεπό. Αυτα σε οσους θέλουν προγματικα να ενημερωθούν και όχι να πλάθουν ιστορίες με το μυαλό τους! Καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία στους επιτυχόντες και στο δύσκολο έργο τους.
Dolce
skyli tou polemou
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2020 7:14 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από skyli tou polemou »

Dolce εσύ είσαι μέσα και μας τα λες αυτά;
Maggis
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:15 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Maggis »

Γουστάρουμε ορισμένου χρόνου νησί και να απολυθουμε σε πέντε έτη εσείς τι πρόβλημα έχετε?
Sunoriofulakas93
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2020 11:33 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Sunoriofulakas93 »

Έτσι παιδιά. Αχ αυτοί που περιμένουν μόνο για φρουρούς βγάζουν τόσο κόμπλεξ και θα χτυπούν το κεφάλι τους στο τοίχο μετά γιατί δεν θα μπουν πουθενά. Λοιπόν ο dolce είπε την άποψη του. Εγώ λέω την δική μου και σας λέω ότι θα μονιμοποιηθουν οι ΣΦ. Εδώ θα είμαστε.
Dolce
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 10:11 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Dolce »

Εγώ έχω αρκετά χρόνια υπηρεσίας, δ περιμένω τώρα να διοριστω. Επισης μακάρι να μονιμοποιηθούν όλοι, δουλειά θέλει κ κόσμος. Οταν λες κάτι όμως το λες γτ έχεις ενδείξεις και αποδείξεις. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το λέει ξεκάθαρα Ετήσια σύμβαση που ανανεώνεται κάθε χρόνο, άγνωστο το ποσο. Εσενα ποιες είναι οι ενδείξεις σου όταν λες ότι θα μονιμοποιηθούν όλοι; Η προκήρυξη των Σφ στον Έβρο λέει μονιμοποιηση στα 5 έτη και στους Σφ ορισμένου χρόνου δ το λέει; Ξεκαθα πράγματα και λόγια, ενηλίκων.
Dolce
Sunoriofulakas93
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2020 11:33 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Sunoriofulakas93 »

Δεν είπα ότι δεν το λέει η προκήρυξη αυτό που λες. Απλά εγώ έχω στο σώμα γύρω στα 7 άτομα συγγενείς που είναι στην Αθήνα και οι δύο είναι βαθμοφοροι που μου λένε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην μονιμοποιηθουν. Τώρα όσο αφορά εμένα σου λέω ότι δεν έχω οικονομική ανάγκη οπότε αν όντως γίνει αυτό που λες εσύ θα έχω κάνει για πέντε χρόνια κάτι που μου αρέσει πραγματικά και δεν το βλέπω σαν αποκατάσταση. Όσο και αν σου φαίνεται παράξενο όλοι δεν πάμε από ανάγκη σε αυτή την δουλειά.
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Αυτή είναι η γραμμή που παίρνουν απ τον πασοκο στο υπουργείο. Και πέρυσι στους ΕΦ αυτά γινόταν, ένας μόνο με σαρδέλες έκοβε και τον κοιτούσαν και περίεργα. Ξεφτίλα μόνο, έχουν καταντήσει τα σώματα ασφαλείας αντίστοιχη υπηρεσία με τον Δήμο και την ΔΕΗ. Βασικά της ΔΕΗ είναι πιο μάχιμοι

Dolce
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 10:11 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Dolce »

Συμφωνώ μαζί σου κ έθεσες πολύ σωστά το οικονομικό ζητουμενο γτ εκει θέλω να καταλήξω και γι'αυτό επιμένω σε αυτά που λεω. Μην πάει κάποιος και πάρει δάνειο και κάνει ανοίγματα γτ θεωρεί ότι έχει μονιμοποιηθεί. Επίσης μπορεί τα 5 χρόνια που λες και είναι 3 χρόνια, δ σου λέει κανείς για 5 χρόνια. Μπορει να είναι 9, μπορεί και μονιμοποιηση.
Dolce
Άβαταρ μέλους
papadopoulos1988
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 2:51 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από papadopoulos1988 »

Ο καθένας λέει τη γνώμη του. Άλλο η γνώμη και άλλο οι νόμοι περί μονιμοποιήσεως. Στην προκήρυξη ορισμένου χρόνου δεν υπάρχει περίπτωση για μονιμοποίηση. Όσο υπάρχουν τα κέντρα φιλοξενίας, θα υπάρχουν και οι συνοριακοί συμβασιούχοι. Πολλά παιδιά δεν το έχουν αντιληφθεί και κοντά στην 5ετία θα διεκδικούν κάτι που δεν το δικαιούνται. Οι ετήσιες συμβάσεις στο δημόσιο έτσι είναι, σαν ΟΒΑ.Πέρασε και ο Π () τσ3π οπότε καταλαβαίνετε, ότι δεν υπάρχει περίπτωση για μόνιμο.

Sunoriofulakas93
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2020 11:33 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Sunoriofulakas93 »

Σε αυτό συμφωνούμε. Όποιος το κάνει για το οικονομικό κομμάτι μόνο μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτει. Όποιος το κάνει επειδή του αρέσει καλώς. Αν και θεωρώ ειδικά όσοι δήλωσαν όλα τα νησιά τους αρέσει και δεν το βλέπουν μόνο για αποκατάσταση, γιατί το να πάρεις απόφαση να πας να μείνεις Καστελόριζο δεν είναι κάτι απλό.
Άβαταρ μέλους
papadopoulos1988
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 2:51 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από papadopoulos1988 »

Sunoriofulakas93 έγραψε:Σε αυτό συμφωνούμε. Όποιος το κάνει για το οικονομικό κομμάτι μόνο μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτει. Όποιος το κάνει επειδή του αρέσει καλώς. Αν και θεωρώ ειδικά όσοι δήλωσαν όλα τα νησιά τους αρέσει και δεν το βλέπουν μόνο για αποκατάσταση, γιατί το να πάρεις απόφαση να πας να μείνεις Καστελόριζο δεν είναι κάτι απλό.


Όταν ξεπεράσεις τα 30 θα το σκεφτείς διαφορετικά. Ξέρεις πόσο άσχημο είναι να μπεις με σύμβαση να συμπληρώνεις 6 ή 9 χρόνια και να σε πετάνε στο δρόμο; Εκτός αν έχεις οικογενειακή επιχείρηση δεν βαριέσαι////

Sunoriofulakas93
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 10, 2020 11:33 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Συνοριοφυλάκων

Δημοσίευση από Sunoriofulakas93 »

papadopoulos1988 έγραψε:
Sunoriofulakas93 έγραψε:Σε αυτό συμφωνούμε. Όποιος το κάνει για το οικονομικό κομμάτι μόνο μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτει. Όποιος το κάνει επειδή του αρέσει καλώς. Αν και θεωρώ ειδικά όσοι δήλωσαν όλα τα νησιά τους αρέσει και δεν το βλέπουν μόνο για αποκατάσταση, γιατί το να πάρεις απόφαση να πας να μείνεις Καστελόριζο δεν είναι κάτι απλό.


Όταν ξεπεράσεις τα 30 θα το σκεφτείς διαφορετικά. Ξέρεις πόσο άσχημο είναι να μπεις με σύμβαση να συμπληρώνεις 6 ή 9 χρόνια και να σε πετάνε στο δρόμο; Εκτός αν έχεις οικογενειακή επιχείρηση δεν βαριέσαι////

Αυτό ακριβώς φίλε. Αν δεν είσαι ξεκρεμαστος δεν το σκέφτεσαι. Αν και όπως είπαμε γνώμες λέμε και ο, τι ξέρουμε προσωπικά από άτομα που είναι στο σώμα και εμένα η γνώμη μου είναι υπέρ μονιμοποίησης. Τέλος πάντων θα φανεί.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες