ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kick boxer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 10:09 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από Kick boxer »

anonymous19970 έγραψε:
Kick boxer έγραψε:
anonymous19970 έγραψε:Πριν ενα 1,5 μηνα παρουσιαστηκες οβα το μετανιωσες και θελεις να ξαναμπεις; Εχεις καταλαβει οτι δεν ειναι παιχνιδι ετσι;


Αν φύγεις πριν τούς 3 μήνες βγαίνεις ι3 καί δεν ξανά μπορείς να δηλώσεις ένοπλες δυνάμεις

εμας πριν φτιαξουν τα χαρτια μας στο κεντρο μας ειπαν οτι τους πρωτους 3 μηνες δεν γινεται να παραιτηθεις οποτε ρωτουσαν οποιος δεν θελει να το πει τοτε, την πρωτη μερα στο κεντρο δηλαδη. Σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει μια πιθανοτητα να μπορει να ξαναδηλωσει γιατι θα ειναι σαν να μην παρουσιαστηκε καν, αλλα δεν ειναι παιχνιδι να δηλωνεις να φευγεις και να ξαναδηλωνεις



Στους 3 μήνες μπορείς να φύγεις χωρίς να έχεις κάποια επιπτώσει ποίο πριν γίνεται ι3 για πάντα... Εσύ δεν ήσουν κάποτε που έλεγες μακάρι να μπείς και θα κάνεις τα πάντα; Για να μπείς; Τι έγινε τώρα;

Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από anonymous19970 »

Οποιαδηποτε στιγμη φυγεις πριν τα 3 χρονια που ληγει η συμβαση αποκλειεσαι απο οποιοδηποτε διαγωνισμο του στρατου οβα ή εποπ και νομιζω πρεπει να γυρισεις και καποια χρηματα πισω
Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από anonymous19970 »

Leop έγραψε:Δεν ισχύει κάτι τέτοιο
σε ποιο αναφερεσαι

Kick boxer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 10:09 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από Kick boxer »

anonymous19970 έγραψε:Οποιαδηποτε στιγμη φυγεις πριν τα 3 χρονια που ληγει η συμβαση αποκλειεσαι απο οποιοδηποτε διαγωνισμο του στρατου οβα ή εποπ και νομιζω πρεπει να γυρισεις και καποια χρηματα πισω


Δεν ισχύει αυτό που λες μετά τούς 3 μήνες φεύγεις ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση... Απλά θα έχεις χάσει χρόνο και χρήμα πολλοί από εδώ μέσα το ήθελαν πολύ και έλεγαν δεν θα παρετηθουν ποτέ τώρα δεν ξέρω τί τους έπιασε

Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από anonymous19970 »

Kick boxer έγραψε:Δεν ισχύει αυτό που λες μετά τούς 3 μήνες φεύγεις ελεύθερα χωρίς καμία επίπτωση... Απλά θα έχεις χάσει χρόνο και χρήμα πολλοί από εδώ μέσα το ήθελαν πολύ και έλεγαν δεν θα παρετηθουν ποτέ τώρα δεν ξέρω τί τους έπιασε
παντως πολλοι κοπηκαν στην τωρινη προκηρυξη και ως αιτιολογια ειχε αυτο : ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ Η΄ΑΠΟΛΥΘΕΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ∆ΗΠΟΤΕ ΑΙΤΙΑ, ΕΝΩ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΕ ΩΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩ ΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗς, ΜΟΝΙΜΟΣ Ή ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΟΠΛΙΤΗΣ Ή ΕΠΟΠ Ή ΟΒΑ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Ιαν 22, 2022 8:25 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Steaou21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2022 2:18 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση ΟΒΑ και αποζημίωση

Δημοσίευση από Steaou21 »

Μαγκες δεν μπορω να βρω πουθενα απαντηση στο ερωτημα, αν απολυθει καποιος πριν την 3ετια με δικη του αιτηση, δικαιουται καποιας αποζημιωσης;
tpk2022
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2022 12:29 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση ΟΒΑ και αποζημίωση

Δημοσίευση από tpk2022 »

Steaou21 έγραψε:Μαγκες δεν μπορω να βρω πουθενα απαντηση στο ερωτημα, αν απολυθει καποιος πριν την 3ετια με δικη του αιτηση, δικαιουται καποιας αποζημιωσης;


Ρώτησε ένας φίλος μου που είναι σειρά μου. Του είπαν 150? για κάθε μήνα που έχει υπηρετήσει ως ΟΒΑ. Βέβαια δε ξέρω αν ισχύει 100% αλλά θα το μάθω την Πέμπτη που παραιτουμαι.

Giannkos
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2022 3:42 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση ΟΒΑ και αποζημίωση

Δημοσίευση από Giannkos »

TΟ 1/10 των αποδοχών επί τους μήνες που υπηρετησες ως όβα
tpk2022
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2022 12:29 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση ΟΒΑ και αποζημίωση

Δημοσίευση από tpk2022 »

Καλησπέρα, σήμερα παραιτήθηκα από οβα ναυτικού, πήρε ένα εργάσιμο, παρέδωσα λουκάνικο, κουβέρτες, επενδυτή και αύριο πάω γεν να παραδώσω βιβλιάριο υγείας. Αποζημίωση ούτε για αστείο Μιας και πρέπει να κλείσω ένα χρόνο για να δικαιούμαι (10 μήνες έκατσα).
Kostantinos2017
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2020 11:47 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από Kostantinos2017 »

Ως οβα μπορείς να παραιτηθείς οπότε θέλεις η υπάρχει κάποιο χρονικό όριο που πρέπει υποχρεωτικά να κάτσεις;
Aifor

Re: ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από Aifor »

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω μπει Αυλώνα 13 και σήμερα 15 θελω να δηλώσω παραίτηση γίνεται;
Ova2021a
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2023 2:52 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση ΟΒΑ

Δημοσίευση από Ova2021a »

Καλησπέρα συνάδελφοι
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είμαι οβα και είναι να παραιτηθώ στις 8 του μήνα. Αν έχει παραιτηθεί κάποιος και ξέρει ας μου δώσει τα φώτα του. Έχω πληρωθεί στις 26 άρα φαντάζομαι πρέπει να γυρίσω ένα μέρος του μισθού. Παράλληλα όμως έχω συμπληρώσει 1 χρόνο και 1 μήνα οπότε υποθέτω δικαιούμαι κάποιας αποζημίωσης. Αυτή η διαδικασία πώς γίνεται; Επιστρέφω πρώτα το μισθό μετά από λίγο καιρό και μετά μου δίνεται η αποζημίωση; Συμψηφίζεται το ποσό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ksetka

Παραίτηση ΟΒΑ

Δημοσίευση από ksetka »

Ερώτηση είμαι Οβα παρουσιάστηκα στις 12 Δεκεμβρίου Αυλωνα και τώρα θέλω να παραιτηθώ για προσωπικούς λόγους. Ξέρω ότι πρέπει να περάσουν 3 μήνες για να φύγω αλλά Γνωρίζει κανεις τι παίζει με την Παραίτηση και μετα από ποσο καιρό αφού την υποβάλω μπορώ να φύγω ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες