ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΓιωργοςΣ1998
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 11, 2020 11:24 am
Τοποθεσία: -
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από ΓιωργοςΣ1998 »

Καλησπέρα σε όλους παιδιά μια ερώτηση για όποιον ξέρει και μπορεί να βοηθησει... Είμαι υποψήφιος οβα αλλά είμαι στους επιλαχοντες τώρα εγώ έχω βρει δουλειά και δεν θέλω να μπω στον στρατό τι κάνω για να ακυρώσω όλη την διαδικασία ; Στην στρατολογία πείρα και μου λένε ότι απλά δεν πας αλλά μου ακούγεται παράξενο αφού θα μου στείλουν χαρτί στην αστυνομία θα είμαι υποχρεωμένος να πάω... Μπορεί κάποιος να μου πει ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από lancecorporal »

ΓιωργοςΣ1998 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους παιδιά μια ερώτηση για όποιον ξέρει και μπορεί να βοηθησει... Είμαι υποψήφιος οβα αλλά είμαι στους επιλαχοντες τώρα εγώ έχω βρει δουλειά και δεν θέλω να μπω στον στρατό τι κάνω για να ακυρώσω όλη την διαδικασία ; Στην στρατολογία πείρα και μου λένε ότι απλά δεν πας αλλά μου ακούγεται παράξενο αφού θα μου στείλουν χαρτί στην αστυνομία θα είμαι υποχρεωμένος να πάω... Μπορεί κάποιος να μου πει ευχαριστώ εκ τον προτέρων!
όχι, όντως, απλά δεν πας.
You couldn't beat me even if you wanted to.
ΓιωργοςΣ1998
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 11, 2020 11:24 am
Τοποθεσία: -
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από ΓιωργοςΣ1998 »

Απλά δεν πατάω στην μονάδα που θα λέει το χαρτί; Δεν θα με περνούν τηλέφωνα να με ψάχνουν.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μην μπερδεύεσαι με την υποχρέωση στράτευσης ως έφεδρος.

Δεν έχεις καμία επίπτωση σε περίπτωση που δεν πας ως ΟΒΑ.

Ούτε θα σε ψάξει κανείς. Θα πάρουν τον επόμενο επιλαχόντα.

Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από lancecorporal »

Ακριβώς όπως το είπε ο dyk.Dyk μακάρι όσο μας βοηθάς εδώ μέσα τόσο να σου ανταποδιδεται και έξω, ειλικρινά!Εικόνα
You couldn't beat me even if you wanted to.
ΓιωργοςΣ1998
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 11, 2020 11:24 am
Τοποθεσία: -
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από ΓιωργοςΣ1998 »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Με καλύψες φίλε dyk ευχαριστώ!
Lef2020
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από Lef2020 »

Αμα θελει καποιος να παραιτηθει απο οβα σε ποσο κααιρο ξεμπερδευεια
Janos123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 5:53 pm
Τοποθεσία: ΟΒΑ
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από Janos123 »

Dimitris-96 έγραψε:Το σκέφτηκες καλά να παραιτηθεις;
Φιλε ποτε μπήκες εσύ;

Θα μιλησω για μενα γιατί νιώθω τον φιλο απο πάνω που σκέφτεται να παραιτηθεί οταν είσαι σε μια μονάδα που σε βλέπουν, εκμεταλλευονται, θυμούνται σαν φανταρο και όταν θυμούνται οτι εισαι στρατιώτης και απο την μια βγαζω δουλειά μόνιμου επι μήνες και οταν δεν εχει δουλειά σε βλέπουν και σε λενε στα μουτρα σου οτι είσαι "παλιοβα" "πεταμενος" "σκουπίδι" καο δεν μπορείς να μιλήσεις γιατί ολοι οι καλοί μας "συνάδελφοι" έχουν 13 χρονια + σε μια μονάδα και οι περισσότεροι ειναι απο την τοποθέτηση τους εδω έχουν αυτόματα και κύρος... Έχουν υπάρξει αρκετές φορές να σκέφτομαι να παραιτηθώ. Εκτός αν είσαι στον τοπο συμφερόντων σου μένεις με τους δικούς σου και γενικά το 800αρι που περνεις σε φτάνει και σε περισσεύει να βάλεις και στην ακρη ναι δεν θα το σκεφτόμουν... Αλλα ολη αυτη η αντιμετώπιση που υπάρχει τουλάχιστον στην μονάδα μου δεν με ωθεί να σκεφτώ αλλιώς και απόλυτος τυπικός να εισαι και εργατικός και θέληση να έχεις, σε έχουν για πεταμένο και σε θεωρούν σκουπίδι που μπήκες οβα γιατί έτσι τους έκαναν οταν αυτοί μπηκαν εποπ. Εν ο λίγης αδερφέ μπορείς να παραιτηθείς φιλος μου Δευτέρα δήλωσε παραίτηση Τετάρτη Πέμπτη έφυγε μέχρι να ξεχρεωσει αυτα που είχε χρεομενα και τα τυπικά χαρτιά πήρε ταυτότητα και έφυγε.

overseas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2021 2:50 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από overseas »

Καλησπερα! Με εχουν καλεσει για οβα να παρουσιαστω την παρασκευη στον αυλωνα. Το θεμα ειναι πως δεν θελω να μπω οβα και εχω αλαξει γνωμη. Τι γινεται τωρα ; Πως μπορω να το αποφυγω; Ατομα που ρωτησα μου ειπαν απλα δεν παω να παρουσιαστω ισχυει;

ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
Player 1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2021 8:52 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από Player 1 »

overseas έγραψε:Καλησπερα! Με εχουν καλεσει για οβα να παρουσιαστω την παρασκευη στον αυλωνα. Το θεμα ειναι πως δεν θελω να μπω οβα και εχω αλαξει γνωμη. Τι γινεται τωρα ; Πως μπορω να το αποφυγω; Ατομα που ρωτησα μου ειπαν απλα δεν παω να παρουσιαστω ισχυει;

ευχαριστω!



Φίλε μου καλησπέρα καί καλή εβδομάδα καί εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι. Απλά δεν πας πήρα και ρώτησα στο β4 καί μου είπαν δεν έχεις καμία επίπτωση σε τίποτα καλύτερα να μην παμε παρά να πάμε καί να παραιτηθούμε μετά.

Nospa
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2021 5:45 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από Nospa »

Καλησπέρα παρουσιάστηκε ως οβα αλλα πριν προλάβουν να φτιάξουν τα χαρτιά αλλαξα γνώμη. Σε επόμενη προκυρηξη οβα θα μπορέσω να μπω;
Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από anonymous19970 »

Πριν ενα 1,5 μηνα παρουσιαστηκες οβα το μετανιωσες και θελεις να ξαναμπεις; Εχεις καταλαβει οτι δεν ειναι παιχνιδι ετσι?
Kick boxer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2022 10:09 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από Kick boxer »

anonymous19970 έγραψε:Πριν ενα 1,5 μηνα παρουσιαστηκες οβα το μετανιωσες και θελεις να ξαναμπεις; Εχεις καταλαβει οτι δεν ειναι παιχνιδι ετσι;


Αν φύγεις πριν τούς 3 μήνες βγαίνεις ι3 καί δεν ξανά μπορείς να δηλώσεις ένοπλες δυνάμεις

Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Παραίτηση ή άρνηση να παρουσιαστώ

Δημοσίευση από anonymous19970 »

Kick boxer έγραψε:
anonymous19970 έγραψε:Πριν ενα 1,5 μηνα παρουσιαστηκες οβα το μετανιωσες και θελεις να ξαναμπεις; Εχεις καταλαβει οτι δεν ειναι παιχνιδι ετσι;


Αν φύγεις πριν τούς 3 μήνες βγαίνεις ι3 καί δεν ξανά μπορείς να δηλώσεις ένοπλες δυνάμεις

εμας πριν φτιαξουν τα χαρτια μας στο κεντρο μας ειπαν οτι τους πρωτους 3 μηνες δεν γινεται να παραιτηθεις οποτε ρωτουσαν οποιος δεν θελει να το πει τοτε, την πρωτη μερα στο κεντρο δηλαδη. Σε αυτη τη περιπτωση υπαρχει μια πιθανοτητα να μπορει να ξαναδηλωσει γιατι θα ειναι σαν να μην παρουσιαστηκε καν, αλλα δεν ειναι παιχνιδι να δηλωνεις να φευγεις και να ξαναδηλωνεις

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες