Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Sotiris_ έγραψε:Σου βγάζει pdf;


οχι, μονο "απαλλαγη στρατευσης" γραφει, αλλα αν πας πανω που γραφει αιτησεις, μπορεις να κανεις αιτηση για Πιστοπιοητικο Στρατολογικης Καταστασης, που ειναι και αυτο που χρειαζεσαι οταν σου ζητανε απολυτηριο στρατου. Μολις εκανα αιτηση και μου εκδοθηκε το πιστοποιητικο ηλεκτρονικα (το βρισκεις αριστερα "οι αιτησεις μου"). Γραφει οτι:

Από τη στρατολογική του μερίδα προκύπτει ότι:

Δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις και δεν υπέχει σήμερα καμί α στρατιωτική υποχρέωση, επειδή έχει απαλλαχθεί από την υποχρέωση στράτευσης.

Το πιστοποιητικό αυτό εκδίδεται ύστερα από σχετική αίτηση για κάθε νόμιμη χρήση.



Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τετ Δεκ 08, 2021 10:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
diamondmem97
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από diamondmem97 »

diamondmem97 έγραψε:Καλησπέρα σας,έχοντας διαβάσει τις περιπτώσεις των περισσοτέρων εδώ μέσα και καθώς δεν βρήκα αντίστοιχη με την δική μου ήθελα με την σειρά μου να θέσω το ερώτημα μου.

Έρχομαι από διετή αναβολή (δύο ετήσιες) για λόγους υγείας λόγω παχυσαρκίας (ΒΜΙ= 42), οσφυϊκής δισκοκήλης και αρτηριακής υπέρτασης. Την δεύτερη αναβολή την είχα πάρει μέσω Φρουραρχείου/401 και λόγω covid/καραντίνας δεν πέρασα καν επιτροπή και είδα αναρτημένη την αναβολή στο site της στρατολογίας.

Η αναβολή μου έληξε 02/11/21 και καλούμε να παρουσιαστώ τον Ιανουάριο. Μέχρι πριν διαβάσω τους περισσότερους εδώ μέσα ετοιμαζόμουν για την διαδικασία μέσω πάλι του Φρουραρχείου, αλλά άλλαξα γνώμη τελικά. Και τις δύο φορές που με εξέτασε ο αντίστοιχος παθολόγος (στρατόπεδο την 1η και 401 την δεύτερη) συμβουλεύτηκε το σχετικό ΦΕΚ/ΠΔ και την παράγραφο 17 που συνιστά ΔΑ Ι4/Ι5 και έτσι έδωσε τις σχετικές αναβολές. Από την τελευταία φορά/εξέταση το βάρος μου έχει αυξηθεί.

Τώρα έχοντας συμπληρώσει πλέον 24μηνη αναβολή για λόγους υγείας οδεύω προς την τελική απαλλαγή.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Χρειάζεται κάποια επιπλέον γνωμάτευση από παθολόγο πέραν της οφθαλμοφανούς κατάστασής μου;

2. Υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις που γνωρίζει να μου πει κάποιος πως αντιμετωπίστηκαν ;

3. Η απαλλαγή υπάρχει η περίπτωση να δοθεί με χρονικό όριο αν ορισθεί ως ιάσιμος ή μη ιάσιμος νόσος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την μακρυγορία μου!



Κάποιος, ίσως κάποια απάντηση ; 🙂

Γιαννης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιάΈχω πάρει 2 αναβολές για ψυχολογικούς λόγους (δεν έχω κάποιο θέμα απλα ήταν η πιο εύκολη επιλογή αναβολής) και τώρα 9/11/21 παρουσιάστηκα Θήβα με σκοπό να ολοκληρώσω την θητεία μου αλλά αποτι βλέπω μετά από 2 μήνες δεν πιστεύω να μπορώ να συνεχίσω ψυχολογικά και οικονομικά περισσότερο. Υπαρχει κάποια λύση για απαλλαγή τώρα που ήδη εκπληρώνω την θητεία μου; Δεν κυνηγάω αναβολή γιατί ήδη έχω πάρει 2, κυνηγάω απαλλαγή Ι5 μπορώ να την πάρω πιο εύκολα αφού είχα πάρει παλιότερα αναβολή για ψυχολογικούς λόγους; Ευχαριστώ πολυ

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Γιαννης έγραψε:Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιάΈχω πάρει 2 αναβολές για ψυχολογικούς λόγους (δεν έχω κάποιο θέμα απλα ήταν η πιο εύκολη επιλογή αναβολής) και τώρα 9/11/21 παρουσιάστηκα Θήβα με σκοπό να ολοκληρώσω την θητεία μου αλλά αποτι βλέπω μετά από 2 μήνες δεν πιστεύω να μπορώ να συνεχίσω ψυχολογικά και οικονομικά περισσότερο. Υπαρχει κάποια λύση για απαλλαγή τώρα που ήδη εκπληρώνω την θητεία μου; Δεν κυνηγάω αναβολή γιατί ήδη έχω πάρει 2, κυνηγάω απαλλαγή Ι5 μπορώ να την πάρω πιο εύκολα αφού είχα πάρει παλιότερα αναβολή για ψυχολογικούς λόγους; Ευχαριστώ πολυ



Εφοσον εχεις συμπληρωσει 2 χρονια αναβολων για ψυχολογικους λογους πας στον ψυχολογο της μοναδας και του εξηγεις τι παιζει και οτι δεν μπορεις ψυχολογικα να συνεχισειε λογω αγχους κλπ και σου κανει προταση για απαλλαγη, στην Θηβα συνηθως εχουν μεσα στο στρατοπεδο επιτροπη απαλλαγων οποτε μπορει να την παρεις πιο ευκολα

Guest

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Guest »

Παιδιά Περισυ Είχα υπηρετήσει 2 μήνες και μετά λόγο έντονου άγχους και ψυχολογικής πίεσης πήρα ένα χρόνο αναβολή.
Από όταν βγήκα δεν έχω επισκεφτεί Κάποιο ψυχίατρο, είχα κλείσει 2 ραντεβού αλλά δεν πήγα λόγο άγχους.

Με κάλεσαν τώρα να παρουσιαστώ σε μια εβδομάδα Θήβα.

Αν τους Εξηγήσω την περίπτωση μου θα πάρω αναβολή χωρίς γνωμάτευση ;

Lala land 2000p
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2022 1:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Lala land 2000p »

Καλησπέρα Παιδιά.Περισυ μετά από 2 μήνες θητεία πήρα 1 χρόνο αναβολή λόγο έντονου άγχους και πίεσης.

Δεν πήγα σε κάποιον γιατρό ενδιάμεσα αν και είχα κλείσει 2 ραντεβού λόγο άγχους και ελαφριάς αγοραφοβίας.

Την επόμενη εβδομάδα θα πάω Θήβα Για αναβολή.

1) Εφόσον πάω χωρος γνωμάτευση θα υπάρχει κάποιο προβλημα;

2) Το ότι υπηρετησα 2 μήνες και δεν μπορούσα να προσαρμοστω Θα λειτουργήσει υπέρ μου στην πορεία μου για 2η αναβολή και μετά απαλλαγή Του χρονου;

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Lala land 2000p έγραψε:Καλησπέρα Παιδιά.Περισυ μετά από 2 μήνες θητεία πήρα 1 χρόνο αναβολή λόγο έντονου άγχους και πίεσης.

Δεν πήγα σε κάποιον γιατρό ενδιάμεσα αν και είχα κλείσει 2 ραντεβού λόγο άγχους και ελαφριάς αγοραφοβίας.

Την επόμενη εβδομάδα θα πάω Θήβα Για αναβολή.

1) Εφόσον πάω χωρος γνωμάτευση θα υπάρχει κάποιο προβλημα;

2) Το ότι υπηρετησα 2 μήνες και δεν μπορούσα να προσαρμοστω Θα λειτουργήσει υπέρ μου στην πορεία μου για 2η αναβολή και μετά απαλλαγή Του χρονου;



Εφοσον πας χωρις γνωματευση θα σου δωσουν αναβολη αλλα ισως 6μηνη αντι για ετησια. Αν προσπαθησεις πολυ και τους ζορισεις λιγο ισως σου δωσουν ετησια. Αλλα συνηθως με γνωματευση δινουν ετησια και χωρις γνωματευση 6μηνη. Το οτι υπηρετησες 2 μηνες δεν παιζει ρολο εκτος και αν αναφερεις τις εμπειριες στον ψυχιατρο που θα σε δει και του πεις οτι λογω αγχους δεν μπορουσες να προσαρμοστεις αυτο ναι πιθανον να λειτουργησει υπερ σου...

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Guest έγραψε:Παιδιά Περισυ Είχα υπηρετήσει 2 μήνες και μετά λόγο έντονου άγχους και ψυχολογικής πίεσης πήρα ένα χρόνο αναβολή.
Από όταν βγήκα δεν έχω επισκεφτεί Κάποιο ψυχίατρο, είχα κλείσει 2 ραντεβού αλλά δεν πήγα λόγο άγχους.

Με κάλεσαν τώρα να παρουσιαστώ σε μια εβδομάδα Θήβα.

Αν τους Εξηγήσω την περίπτωση μου θα πάρω αναβολή χωρίς γνωμάτευση ;



απο τη στιγμη που εχεις παρει μια 12μηνη, τωρα πας για την 2η 12μηνη. Εξηγεισαι τους οτι δεν εισαι καθολου καλα και δες να υπηρετησεις και θα παρεις πιστευω και την 2η 12μηνη. Να αναφερεις επισης οτι το 2μηνο που ηπηρετησες ηταν βασανο για εσενα, δεν προσαρμοστικες ποτε και γενικα δειξτους οτι δεν εισαι για στρατο. Ειναι επαγγελαμτιες και ευγνεαστοι οι αξιωματικοι/γιατροι στο στρατοπεδο της Θηβας, θα σε βοηθησουν. Γενικα απο εμπειρια δεν κρατανε κοσμο αν δεν θελει ή αν δεν μπορει να προσαρμοστει. Απλα θελει ευγενικα και οχι τσαμπουκαδες η ολη διαδικασια.

Την τελικη φορα ομως, αφου θα εχεις συμπληρωσει 24 μηνες αναβολων υγειας και θα ειναι για την τελικη απαλλαγη, καλο θα ηταν να εχεις μαζι σου και γνωματευση ψυχιατρου και φαρμακευτικη αγωγη για να διευκολυνεις τη διαδικασια.

Ενημερωσε επισης εδω στο φορουμ πως πηγε η διαδικασια, καλη τυχη :)

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Πέμ Ιαν 06, 2022 10:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
diamondmem97
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από diamondmem97 »

Καλημέρα σε όλους Σας παραθέτω την χθεσινή μου εμπειρία (10/01/22) από την διαδικασία για την απαλλαγή μου από το ΚΕΠΒ Θήβας.

Άφιξη στο στρατόπεδο περίπου στις 7:30 και αναμονή για το άνοιγμα της πύλης.

Η πύλη και ταυτόχρονα η εισαγωγή μας πραγματοποιήθηκε περίπου στις 09:15, στοιχηθήκαμε σε σειρά για καταγραφή μας και των συνοδών μας στην πύλη. Όσοι είχαν κάνει μοριακό τεστ για τον Covid προπορευθήκαν από τους υπόλοιπους που είχαν κάνει rapid ή καθόλου τεστ. Εν συνεχεία προχωρήσαμε προς το Κ. Ψ. Μ με σκοπό την σύνταξη ΑΦΜ οπλίτη. Χρειάζονται απαραίτητα 2+ φωτογραφίες (προσωπικά μου χρειάστηκαν μόνο 2).

Όσοι δεν είχαν έβγαζαν εκείνη την ώρα 4 με κόστος 4,5?. Μετά την σύνταξη του ΑΦΜ οπλίτη, την καταχώριση των στοιχείων μας και την κατάθεση της ταυτότητάς μας προχωρήσαμε προς τα ιατρεία. Εκεί μας ρώτησαν αν είμαστε για κατάταξη, αναβολή ή απαλλαγή και για ποιο λόγο (παθολογικό ή ψυχιατρικό). Παθολόγος εκ των πραγμάτων δεν υπήρχε οπότε τους έστελναν στον ψυχίατρο, αν έφυγαν για 401 κάποιοι με παθολογικό προσωπικά δεν το γνωρίζω.

Είσοδος στην ψυχίατρο. Η ψυχίατρος απόλυτα συνεννοήσιμη, είδε την γνωμάτευση του ψυχιάτρου μου, δεν ζήτησε να δει την φαρμακευτική αγωγή μου αν και την κρατούσα στο χέρι μου, έγραψε με συνοπτικές διαδικασίες ένδειξη Ι5 παραγράφων 338,340 και έφυγα (υπόθεση λεπτού και με πολύ καλή διάθεση).

Τελικός προορισμός η επιτροπή απαλλαγών. Κατευθύνθηκα προς το κτήριο της επιτροπής και εκεί υπήρχε ένας στρατονόμος όπου κατέγραφε με την σειρά όσους προσέρχονταν. Μπήκα στην επιτροπή και γενικά δυο εξ αυτών είχαν αρκετά ψαρωτικό ύφος και έκαναν ψαρωτικές ερωτησεις και δηλώσεις (πχ οτι θα χρειαστεί να νοσηλευτώ κάποια στιγμή σε ψυχιατρική κλινική) τις οποίες άμα τους δείξετε πως δεν σας αγγίζουν δεν ξαναμιλάνε και απλά υπογράφουν την ένδειξη του γιατρού. Μετά το τέλος της επιτροπής κατευθυνθήκαμε προς την 1η μοίρα όπου και περιμέναμε τα απολυτήριά μας (ώρα 11:35).

Γενικά η όλη διαδικασία αν πάτε εντελώς προετοιμασμένοι είναι αρκετά γρήγορη.

Το μοναδικά εξαντλητικό πράγμα που έγινε εχθές ήταν πως ενώ είχαμε φέρει συνοδούς μαζί μας και είχαν συμπληρώσει την εν λόγω υπεύθυνη δήλωση με σκοπό να βγούμε εκτός στρατοπέδου, την τελευταία στιγμή ήρθε εντολή από τον υποδιοικητή πως κανείς δεν θα βγει εκτός στρατοπέδου μέχρι να βγουν τα απολυτήρια καθώς στην προηγούμενη ΕΣΣΟ δημιουργήθηκε πρόβλημα με αναζητήσεις ατόμων για να παραλάβουν τις αποφάσεις.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μείνουμε-όσοι είχαμε τελειώσει από νωρίς- στον προαύλιο χώρο της 1η μοίρας, όρθιοι και μέσα στο κρύο, την βροχή και την ομίχλη που επικρατούσε εκείνες τις ώρες. Οι αποφάσεις κατέληξαν να βγουν στις 16:45 (δηλαδή συνοπτικά 4,5 με 5 ώρες ορθοστασία στο κρύο) όπου και μας έστειλαν στην πύλη για να τις παραλάβουμε και να πάρουμε και τις ταυτότητες μας. Γενικά από συνολικές ομολογίες όλοι πήραμε αυτό που θέλαμε χωρίς προβλήματα.

Καλή τύχη σε όλους και να είστε οπλισμένοι με μεγάλο απόθεμα υπομονής και χωρίς άγχος και όλα θα πάνε κατ' ευχήν.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Ιαν 11, 2022 3:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πολιτης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Πολιτης »

Έχει περάσει 2 μήνες και 4 μέρες από τοτε που πήρα απαλλαγή και στο site της στρατολογιας δεν έχει ανέβει ακόμα. Είναι φυσιολογικό;
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Πολιτης έγραψε:Έχει περάσει 2 μήνες και 4 μέρες από τοτε που πήρα απαλλαγή και στο site της στρατολογιας δεν έχει ανέβει ακόμα. Είναι φυσιολογικό;


Κοιτας στο σωστο πεδιο "πληροφοριες για την απαλλαγη μου"; Αν ναι, και δεν βγαζει τιποτα,

τοτε καλεσε τη στρατολογια να σου πουν.2 μηνες ειναι αρκετα, καλεσε την στρατολογια να σου πει

GiwrgosPol

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από GiwrgosPol »

Καλησπερα σε όλους. Είχα πάρει 2 έτη αναβολή μέσω στρατοπέδου τον Ιούνιο του 2020 λογω άγχους και κατάθλιψης. Έχω πάει ήδη σε ψυχίατρο 1 φορά τον Σεπτέμβριο και τώρα τον Φεβρουάριο θα ξαναπάω για συνέδρια. Αυτό που με αγχώνει είναι το εξής: Αυου τελειώνει η αναβολή τώρα τον Ιούνιο Και λογικά θα μπω η Ιούλιο η Σεπτέμβριο θα πρέπει να ξαναπάω πχ το Αύγουστο για συνέδρια έτσι ώστε η συνταγή του γιατρού να καλύπτει και τον Σεπτέμβριο η δεν χρειάζεται; Γιατί σκεφτομουν να ξαναπάω τον Ιούνιο για συνέδρια. Χρειάζεται να είναι συνεχόμενη η συνταγογράφηση η όχι; Ευχαριστώ πολύ.

Επίσης άλλη μια ερώτηση, υπάρχει περίπτωση αν κάνω αίτηση να μπω με την προηγουμενη εσσο δηλαδή τον Ιούλιο για να γίνει η διαδικασια ποιο νωρίς η θα μου κόψουν την αναβολή και θα πάνε τζάμπα όλα όσα έκανα;

sgm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:03 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από sgm »

Χτες πήγα από το Φρουραρχείο - παρουσιάζομαι ΝΝΠ (Ναυτικό Νοσοκομείο Πειραιά - είμαι Πολεμικό Ναυτικό) την επόμενη εβδομάδα - και με έδιωξαν. Μου είπαν ότι δεν θα γίνει η διαδικασία μέσω Φρουραρχείου για το Ναυτικό, και να πάω στο στρατόπεδο να πάρω την αναβολή από εκεί την ημέρα της κατάταξης.

Έχω αγχωθεί αρκετά γιατί δεν ξέρω τη διαδικασία καλά, όπως του Φρουραρχείου. Ας πούμε θα χρειαστεί τεστ Covid (έχω κάνει 2 εμβόλια), φωτογραφίες, ακτινογραφία;

Όποια πληροφορία υπάρχει, είναι παραπάνω από ευπρόσδευκτη. Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα σε αυτό το thread, οπότε προσπαθώ να μάθω για οτιδήποτε δεν καλύπτεται από αυτά - όπως οι παραπάνω ερωτήσεις - καθώς και τυχόν διαφορές στο Ναυτικό σε σχέση με τη Θήβα.

Ευχαριστώ!

Goualilovic
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 3:47 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Goualilovic »

Καλησπέρα έχω μεγάλο πρόβλημα και θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Πρέπει να παρουσιαστώ την Τρίτη στο ναυτικό νοσοκομείο στο Πειραιά. Έχω πάρει 3 αναβολές και έχω συμπληρώσει 2 χρόνια. Νόμιζα ότι για να πάρει κάποιος απαλλαγή πρέπει να συμπληρώσει 2,5 χρόνια αναβολής αλλά έκανα λάθος. Έχω πρόβλημα στην ομιλία μου και τραυλίζω με αποτέλεσμα να έχω κοινωνικό άγχος και και να μην μπορώ να βρίσκομαι με πολλά άτομα. Με τρελαίνει η ιδέα να πάω κανονικά στρατό. Πήγα στην ψυχολόγο που με παρακολουθεί και μου έδωσε ένα χαρτί ότι πρέπει να πάρω αναβολή και να μην πάω στρατό. Διάβασα το φόρουμ και είδα ότι όλοι λέτε ότι χρειάζεται κάποιος χαρτί από ψυχίατρο για να πάρει απαλλαγή και όχι από ψυχολόγο. Έχω αγχωθεί πολύ πιστεύτε μπορώ να πάρω την απαλλαγή με αυτό το χαρτί από την ψυχολόγο μου η πρέπει να πάω σε κάποιον ψυχίατρο; Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Ευχαριστώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες