Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Σωτηρης έγραψε:Καλησπέρα πήρα και ρώτησα στο στρατόπεδο Θήβας για την επιτροπή απαλλαγών και μου είπαν ότι είναι προγραμματισμένη για την ημέρα που κατατασσομαι (8/11) , δε γνωρίζουν απλά αν κάτι αλλάξει καθώς έρχονται από Αθήνα, αν δηλαδή προκύψει τελευταια στιγμή αλλά σε γενικές γραμμές είναι προγραμματισμένη για τις μέρες αυτές (ευχομαι να μην αλλάξει καθώς Δε θα ήθελα να διανυκτερεύσω)


Ευχαριστουμε για την πληροφορια Σωτηρη! Πιστευω θα ειναι εκει, οπως και σε ολες τις προηγουμενες ΕΣΣΟ. Ειναι μεγαλη ταλαιπωρια για το στρατοπεδο της Θηβας να μην παει η Επιτροπη Απαλλαγων, μιας και εκει πανε ολοι οι εξ αναβολης υγειας του λεκανοπεδιου Αττικης (μιλαμε για χιλιαδες κοσμος, οχι αστεια, οσοι ηταν περυσι στην ΕΣΣΟ Σεπτεμβριου θα καταλαβουν τι ενοω, εμπαιναν χιλιαδες κοσμος απο τις 08.00 εως τις 16.00 και οι περισοτεροι ηταν για αναβολες/απαλλαγες).

Ενα μικρο hint για πλανο Β σε περιπτωση που η Επιστροπη Απαλλαγων δεν ειναι εκει. Γινεται 2 ατομα να εχουν το συνοδο, οποτε οπως θα εισαι στην ουρα μπορεις να μιλησεις με κανα παληκαρι που εχει συνοδο και να πειτε εχετε τον ιδιο. Αν υπαρχει συνοδος, αποφευγεις διανυκτερευση, μιας και εγγυαται ο συνοδος τη μεταφορα σου με (ταξι/αμαξι/κτελ) στην πλησιεστερη Επιτροπη Απαλλαγων που ειναι στην Κατεχη στο 401.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Παρ Νοέμ 05, 2021 10:57 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σωτηρης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Σωτηρης »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αν υποθέσουμε ότι η επιτροπή δεν είναι εκεί, η διανυκτέρευση είναι το πολύ μία ή περισσότερες; Φοβάμαι αν μου πουν να διανυκτερεύσω μήπως με υποχρεώσουν να υπηρετήσω κιόλας με τη λογική, οκ αφού πέρασες μια νύχτα μέσα μπορείς να υπηρετήσεις
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Σωτηρης έγραψε:Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αν υποθέσουμε ότι η επιτροπή δεν είναι εκεί, η διανυκτέρευση είναι το πολύ μία ή περισσότερες; Φοβάμαι αν μου πουν να διανυκτερεύσω μήπως με υποχρεώσουν να υπηρετήσω κιόλας με τη λογική, οκ αφού πέρασες μια νύχτα μέσα μπορείς να υπηρετήσεις


οχι φιλε, αν μπεις νωρις και δεν ειναι επιτροπη μεσα, τοτε φευγει ενα λεοφωρειο του στρατου απο το στρατοπεδο και παει ολους οσους ειναι χωρις συνοδο και πρεπει να πανε στην επιτροπη της κατεχακη στο 401, και επιστρεφει στο στρατοπεδο λιγο πιο μετα αφου ολοι τελειωσουν.

Αλλα το λεοφωρειο αυτο φευγει μια φορα την ημερα κατα τις 10.00, οποτε αν δεν εχεις συνοδο, να εισαι στην πυλη το αργοτερο στις 07.00 οποτε αν τυχον δεν εχει επιτροπη μεσα, να προλαβεις το λεοφωρειο να πας Κατεχακη στο 401 και να αποφυγεις την διανυκτερευση.

Κοινως τα σεναρια για εσενα ειναι:

1) πας νωρις χωρις συνοδο (07.00 να σαι εκει), εχει επιτροπη στο στρατοπεδο, ξεμπερδευεις το απογευμα.

2) πας νωρις χωρις συνοδο (07.00 να εισαι εκει), δεν εχει επιτροπη, προλαβαινεις το λεοφωρειο για επιτροπη, επιστεφεις και ξεμπερδευεις το απογευμα.

Το νωρις το τονιζω γιατι περυσι εφτασα 08.00 κ νομιζα δε θα βρω ουρα μπροστα μου και ειχε σχετικα πολυ κοσμο μπροστα απο εμενα. Οποτε να εισαστε εκει 07.00 αν γινεται.

επισης μην αγχωνεσαι, δεν σε πιεζει κανεις να υπηρετησεις οσο εκρεμεις για να περασεις απο επιτροπη, βγαλτο απο το μυαλο σου αυτο!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Παρ Νοέμ 05, 2021 4:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σωτήρης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Σωτήρης »

Ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες, δυστυχώς το πρώτο ΚΤΕΛ είναι στις 06:30 οπότε το αργότερο 8 θα μαι εκεί
dioter
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2021 12:53 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από dioter »

Σωτηρης στειλε pm να παμε μαζι μπαινω και εγω στις 08 για απαλλαγη και θα παω το πρωι με κτελ
Giorgos

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Giorgos »

Καλησπέρα σε όλους.

Τα τελευταία 3 χρόνια με παρακολουθεί ιδιωτικός γιατρός. Από το 2004, λόγω της λευχαιμίας του αδερφού μου, μου δημιουργήθηκε κατάθλιψη. Το 2010 είχα τις πρώτες κρίσεις πανικού μετά από επιδείνωση του αδερφού μου (ήταν κλινικά νεκρός και τον επαναφέραν οι γιατροί), αλλά λόγω οικονομικής δυσκολίας, και επειδή δεν ήθελα να επιβαρύνω την οικογενεία μου με ένα ακόμα πρόβλημα, δεν είδα κάποιον γιατρό. Την ίδια χρονιά, με έπιασε κρίση πανικού καθώς περπατούσα, και σκέφτηκα τρέξω στη λεωφόρο να με χτυπήσει αυτοκίνητο, και από τότε πολλές φορές κάνω σκέψεις να δώσω τέλος.

Το καθημερινό άγχος μου ήταν και είναι υπερβολικό, καθώς έχασα και τη δουλειά μου πριν 2 χρόνια, πράγμα που με έκανε ακόμα να νιώθω ακόμα χειρότερα. Το 2019 ξεκίνησα να βλέπω τον ιδιωτικό ιατρό αναγκαστικά γιατί μου είπαν ότι χρειάζεται χαρτί γιατρού για να ξεκινήσω τη διαδικασία απαλλαγής. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός με βοήθησε να νιώσω καλύτερα, αλλά όταν ήρθε η στιγμή του φρουραρχείου, μου κοβόντουσαν τα πόδια και πνιγόμουν. Η σκέψη και μόνο του στρατού, και να αποχωριστώ την μητέρα μου και τον αδερφό, μου είναι κάτι το οποίο δε μπορώ να το ελέγξω.

Η γνωμάτευση του ιδιωτικού γιατρού λέει πως έχω αγχώδη διαταραχή, καταθλιπτική συμπεριφορά, μειωμένη ανοχή στο στρες που εκδηλώνεται σε κρίσεις πανικού. και με κρίνει αδύναμο να εκπληρώσω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις. Πολλές φορές με παρότρυνε για φαρμακευτική αγωγή αλλά αρνήθηκα επειδή φοβάμαι τα φάρμακα, και επειδή είχα πρόβλημα με το συκώτι (στεατοηπατίτιδα).

Ευτυχώς, είχα πάρει 2 αναβολές παιρνόντας απο το φρουραρχείο και μετά από επιτροπή, αλλά εχθές ήταν η χειρότερη μέρα μετά από το 2010. Η αρχίατρος του φρουραρχείου με έκρινε Ι4. Με έπιασε κρίση κατευθείαν και τρέμω και μόνο που σας τα γράφω αυτά. Της είπα με κλάμματα πως δεν μπορώ να πάω στρατό, αλλά απλά είπε επόμενος. Ένας στρατιωτικός μου είπε πως πρέπει να παρουσιαστώ στη Θήβα τη Δευτέρα και από κει να ζητήσω εκ νέου γιατρό.

Σας τα γράφω αυτά με πάρα πολύ απόγνωση. Εχθές μετά το φρουραρχείο πήρα τον γιατρό μου αλλά δεν είχε ραντεβού και πέρασα 5 ώρες στο Δρομοκαιτιο για να με εξετάσει γιατρός, και μου είπαν πως δεν γίνεται να πάω στρατό, αλλά επειδή ήταν εφημερεία, δεν γίνεται να μου δώσουν την γνωμάτευση άμεσα, και απλά σήμερα να πάω ξανά για να παραλάβω ένα χαρτί από το γραφείο κίνησης ότι με εξέτασαν και έκανα αίτηση για να εκδοθεί η γνωμάτευση.

Σας παρακαλώ δώστε μου όποια βοήθεια και κατεύθυνση μπορείτε. Δεν έχω κοιμηθεί καθόλου, και με όλη την ειλικρίνια θα τα χάσω τη δευτέρα. Σας ευχαριστώ

dioter
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2021 12:53 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από dioter »

Εχε γνωματευση μαζι σου και στο στρατοπεδο θα παρεις απαλλαγη ολα θα πανε καλα και εγω τη δευτερα θα παω με τι θα πας θηβα;
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Giorgos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Τα τελευταία 3 χρόνια με παρακολουθεί ιδιωτικός γιατρός. Από το 2004, λόγω της λευχαιμίας του αδερφού μου, μου δημιουργήθηκε κατάθλιψη. Το 2010 είχα τις πρώτες κρίσεις πανικού μετά από επιδείνωση του αδερφού μου (ήταν κλινικά νεκρός και τον επαναφέραν οι γιατροί), αλλά λόγω οικονομικής δυσκολίας, και επειδή δεν ήθελα να επιβαρύνω την οικογενεία μου με ένα ακόμα πρόβλημα, δεν είδα κάποιον γιατρό. Την ίδια χρονιά, με έπιασε κρίση πανικού καθώς περπατούσα, και σκέφτηκα τρέξω στη λεωφόρο να με χτυπήσει αυτοκίνητο, και από τότε πολλές φορές κάνω σκέψεις να δώσω τέλος.

Το καθημερινό άγχος μου ήταν και είναι υπερβολικό, καθώς έχασα και τη δουλειά μου πριν 2 χρόνια, πράγμα που με έκανε ακόμα να νιώθω ακόμα χειρότερα. Το 2019 ξεκίνησα να βλέπω τον ιδιωτικό ιατρό αναγκαστικά γιατί μου είπαν ότι χρειάζεται χαρτί γιατρού για να ξεκινήσω τη διαδικασία απαλλαγής. Η αλήθεια είναι ότι ο γιατρός με βοήθησε να νιώσω καλύτερα, αλλά όταν ήρθε η στιγμή του φρουραρχείου, μου κοβόντουσαν τα πόδια και πνιγόμουν. Η σκέψη και μόνο του στρατού, και να αποχωριστώ την μητέρα μου και τον αδερφό, μου είναι κάτι το οποίο δε μπορώ να το ελέγξω.

Η γνωμάτευση του ιδιωτικού γιατρού λέει πως έχω αγχώδη διαταραχή, καταθλιπτική συμπεριφορά, μειωμένη ανοχή στο στρες που εκδηλώνεται σε κρίσεις πανικού. Και με κρίνει αδύναμο να εκπληρώσω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις. Πολλές φορές με παρότρυνε για φαρμακευτική αγωγή αλλά αρνήθηκα επειδή φοβάμαι τα φάρμακα, και επειδή είχα πρόβλημα με το συκώτι (στεατοηπατίτιδα).

Ευτυχώς, είχα πάρει 2 αναβολές παιρνόντας απο το φρουραρχείο και μετά από επιτροπή, αλλά εχθές ήταν η χειρότερη μέρα μετά από το 2010. Η αρχίατρος του φρουραρχείου με έκρινε Ι4. Με έπιασε κρίση κατευθείαν και τρέμω και μόνο που σας τα γράφω αυτά. Της είπα με κλάμματα πως δεν μπορώ να πάω στρατό, αλλά απλά είπε επόμενος. Ένας στρατιωτικός μου είπε πως πρέπει να παρουσιαστώ στη Θήβα τη Δευτέρα και από κει να ζητήσω εκ νέου γιατρό.

Σας τα γράφω αυτά με πάρα πολύ απόγνωση. Εχθές μετά το φρουραρχείο πήρα τον γιατρό μου αλλά δεν είχε ραντεβού και πέρασα 5 ώρες στο Δρομοκαιτιο για να με εξετάσει γιατρός, και μου είπαν πως δεν γίνεται να πάω στρατό, αλλά επειδή ήταν εφημερεία, δεν γίνεται να μου δώσουν την γνωμάτευση άμεσα, και απλά σήμερα να πάω ξανά για να παραλάβω ένα χαρτί από το γραφείο κίνησης ότι με εξέτασαν και έκανα αίτηση για να εκδοθεί η γνωμάτευση.

Σας παρακαλώ δώστε μου όποια βοήθεια και κατεύθυνση μπορείτε. Δεν έχω κοιμηθεί καθόλου, και με όλη την ειλικρίνια θα τα χάσω τη δευτέρα. Σας ευχαριστώ



δυστηχως φιλε εχουν σκλυρηνει πολυ απο τη διαδικασια του Φρουραρχειου επειδη παει μεγαλο μπουγιο κοσμου χωρις καν τα απαραιτητα δικαιολογητικα και την πληρωνουν κ αλλοι μαζι με αυτους. Ηταν επισης σκληρος μαζι σου γιατι δεν ειδε φαρμακευτικη αγωγη, που ειναι το κλειδι για μη στρατευση. Μπορεις να επικοινωνησεις με το γιατρο σου να σου γραψει φαρμακα, κ ας μην τα παρεις, ειναι καλο να δουνε στην επιτροπη οτι εχεις φαρμακευτικη αγωγη.

Σε καθε περιπτωση, μην αγχωνεσαι, θα παρεις την απαλλαγη σου κανονικα απο την επιτροπη του στρατοπεδου πιστευω.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Δευ Νοέμ 08, 2021 8:37 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Sotiris_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2021 10:57 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Sotiris_ »

Όταν ο στρατιωτικός ψυχίατρος γράφει ένδειξη Ι5, η επιτροπή μπορεί να το αλλάξει ή σπάνια;
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Sotiris_ έγραψε:Όταν ο στρατιωτικός ψυχίατρος γράφει ένδειξη Ι5, η επιτροπή μπορεί να το αλλάξει ή σπάνια;


η επιτροπη σφραγιζει την εισηγηση του ψυχιατρου συνηθως. Δυσκολο να το αλλαξει, θα πρεπει να δει κατι που δεν στεκει για να το κανει αυτο, πχ να μην εχεις φαρμακευτικη αγωγη. Χωρις φαρμακευτικη αγωγη καποιοι αυστηροι μπορει να σε βγαλουν Ι4. Με φαρμακευτικη αγωγη, δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να βγαινει Ι4.(θα ταν παραλαογο να εισαι σε θαλαμο με ψυχοφαρμακα)

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Δευ Νοέμ 08, 2021 4:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Mitsos99
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2021 4:03 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Mitsos99 »

Γεια σας παιδιά! Παρουσιάζομαι σε Λίγες μέρες σε νησί. Όταν πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι για την πάθησή μου θα με στείλουν σε γιατρό αντίστοιχης ειδικότητας στο 401. Πήρα τηλέφωνο εκεί και μίλησα με τον γιατρό ο οποίος πρέπει να πω ότι είναι ευγενέστατος. Μου πρότεινε για να αποφύγω το πήγαινε-έλα (νησί-αθήνα-νησί) να πάω ένα πρωί στο 401 με τις εξετάσεις μου για να μου δώσει γνωμάτευση για Ι4 (παθολογική αιτία) που θα δώσω στην επιτροπή. Υπάρχει περίπτωση η επιτροπή να αλλάξει αυτή τη γνωμάτευση ή γενικά να μην την δεχτεί γιατί δεν δημιουργήθηκε με δικό της παραπεμπτικό;

Ευχαριστώ πολύ!

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Update απο Θηβα απο ενα φιλο που περασε σημερα:Ειχε επιτροπη απαλλαγων και ολα κυλησαν κανονικα και ομορφα

Καλη τυχη στους υπολοιπους (κ εμενα συμπεριλαμβανομενου για την Πεμπτη)

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Δευ Νοέμ 08, 2021 7:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Sotiris_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2021 10:57 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Sotiris_ »

Καλησπέρα σας παιδιά!Θα παραθέσω αναλυτικά την σημερινή τελική εμπειρία στο στρατόπεδο Θήβας.

Πήγα για οριστική απαλλαγή στο ΚΕΠβ Θήβας, ήμασταν με το πρώτο ΚΤΕΛ κατά τις 8 και κάτι το πρωί, στη πύλη δίνεις το pcr test αλλιώς από ότι είδα σου κάνουν ραπίντ.

Στη συνέχεια πήγαμε στρατολογία όπου δώσαμε ταυτότητα κλπ.(SOS, να έχετε φωτογραφίες μαζί σας καθώς χρησιμεύουν ως διαδικασία κατάταξης, οποίος δεν είχε φωτό έβγαζε επί τόπου τεσσερις με 3,5 ευρώ). Από κει πήγαμε ιατρεία, αρχικά γραμματεία ιατρείων για να συνταχθεί το ΑΦΜ οπλίτη με αναλυτικά όλες τις κινήσεις του κάθε ατόμου κατά τη διάρκεια της θητείας του (μεταβολές κατάταξη αναβολές κλπ κλπ).

Έρχεται η ώρα του στρατιωτικού ψυχιάτρου.

Θα μιλήσω προσωπικά, ο ψυχίατρος ήταν αρκετά συνεργάσιμος και καθόλου πιεστικός, είδε ότι έχω πάρει δύο αναβολές και με ρώτησε πολύ απαλό αν θέλω να υπηρετήσω, του είπα κατευθείαν ότι είμαι για απαλλαγή και του έδωσα γνωμάτευση (άφησα και τη συνταγογράφηση-αγωγη μου αλλά δε την είδε καθόλου). Μόλις διέκρινε την πάθηση μου έγραψε κατευθείαν ένδειξη Ι5 παραγραγος 340. Ούτε κάποια ερώτηση ούτε τίποτα άλλο, υπόθεση λεπτού κυριολεκτικά.(Όλοι είχαν ίδια αντιμετώπιση, σε άτομα που είχαν πάρει αναβολή τους ρωτούσε εάν θέλουν ένα χρόνο ή 6 μήνες αναβολή)

Περιμέναμε να περάσουμε από επιτροπή όπου εξίσου ήταν μια τυπική διαδικασία. Έδωσα την ένδειξη του στρατιωτικου ιατρού και τη γνωμάτευση, τους ρώτησα μάλιστα αν θέλουν την αγωγή μου και είπαν δε χρειάζεται. Χωρίς να περάσει ένα λεπτό επικύρωσαν την ένδειξη Ι5 και μου είπαν χαρακτηριστικά, εντάξει μπορείτε να φύγετε.(Το ίδιο στυλ και στα υπόλοιπα παιδιά, δε ζήτησε να δείξει κάνεις φάρμακα).

Όσοι είχαν συνοδό μπορούσαν να βγούν εκτός πύλης έχοντας στρατιωτική ταυτότητα και να περιμένουν πολιτική ταυτότητα - απολυτήριο ενώ όσοι δεν ήθελαν να μείνουν ούτε εκτός πύλης μπορούσαν να φύγουν σπίτι και θα ερχόταν η πολιτική ταυτότητα με κούριερ.

Τέλος, όσοι δεν είχαν συνοδό μπορούσαν απλά να περιμένουν ως τις 5 όπου παραδόθηκαν οι ταυτότητες στη πύλη, κανένας δεν διανυκτέρευσε στο στρατόπεδο παρά μόνο όσοι μπήκαν στρατόπεδο αργά πχ μετά τις 12 (το επισημαίνω αυτό καθώς προέκυψε μια ασυνεννοησία ότι όποιος δεν είχε συνοδό θα έπρεπε να διανυκτερεύσει και ήμασταν έτοιμοι να καλέσουμε δικά μας πρόσωπα να έρθουν ως συνοδοί, κάτι που δεν χρειάστηκε βέβαια). Μέχρι να βγει και επίσημα η απόφαση και να επιδοθεί ταυτότητα απολυτήριο μπορείς να είσαι ελεύθερος στο κψμ και γενικά στο στρατόπεδο.

Όλοι πήραν αναβολές απαλλαγές, όλοι στο στρατόπεδο ήταν εξυπηρετικοί και ανθρώπινοι.

Συμπέρασμα : Η διαδικασία του στρατοπέδου ναι μεν είναι πιο γρήγορη αλλά είναι και λίγο κουραστική οπότε φρόντιστε να έχετε κοιμηθεί καλά το προηγούμενο βράδυ και 8 το πρωί που ανοίγει η πύλη να είστε στρατόπεδο (η όλη διαδικασία ολοκληρώνεται το απόγευμα κατά τις 5)

Τέλος, εάν έχετε συμπληρώσει δύο χρόνια αναβολές και έχετε χαρτί ψυχιάτρου στο οποίο καλό είναι να αναγράφεται ότι λαμβάνεται φαρμακευτικη αγωγή, τότε δεν έχετε να αγχώθειτε για τίποτα, θα πάρετε απαλλαγή.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες Σωτηρη και καλος πολιτης!Φαινεται η διαδικασια στο στρατοπεδο της Θηβας και φετος ειναι καρμπον οπως και περυσι :)

Sotiris_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2021 10:57 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Sotiris_ »

Γνωρίζετε η απαλλαγή μετά από πόσο καιρό ανεβαίνει στη σελίδα της στρατολογίας?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες